Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Jak wybrać konto dla młodychkrok po kroku?

01.
Formularz
Dopasuj ofertę
Filtruj oferty według najważniejszych dla Ciebie kryteriów, na przykład wybierając wyłącznie oferty darmowe lub z premią albo wskazując tylko produkty wybranych przez Ciebie banków.
02.
Poznaj oferty
Wybierz konto
Z prezentowanych ofert wybierz tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.
03.
Odbierz telefon
Otwórz konto
Kliknij przycisk “Otwórz konto” - zostaniesz przekierowany do wniosku online na stronie wybranego banku, gdzie dokończysz proces zakładania rachunku.

Dlaczego warto wybrać konto dla młodych z naszą pomocą?

Kobieta przed komputerem

Stawiamy na jakość i doświadczenie

  • Porównujemy wyłącznie sprawdzone oferty bankowe
  • Nasze oceny bazują na wiedzy ekspertów i uwzględniają kluczowe korzyści i koszty każdego konta
  • Analizujemy warunki promocji i podajemy informacje w przystępny sposób

Prezentujemy tylko sprawdzone oferty

  • Regularnie aktualizujemy dane ofert w naszym rankingu
  • Współpracujemy tylko z renomowanymi bankami
  • Wyświetlamy oferty dopasowane do Twoich potrzeb
Kobieta z telefonem
Kobieta przed komputerem

Korzystanie z rankingu jest bezpłatne

  • Bezpłatnie porównasz oferty kont dla młodych dostępne w wielu bankach
  • Po kliknięciu w przycisk “Otwórz konto” zostaniesz przeniesiony na stronę banku, ale w dowolnym momencie masz możliwość przerwania procesu wnioskowania o rachunek
  • Możesz przeglądać szczegóły ofert bezpośrednio na stronach banków

Mówią, że możesz liczyć na rankomat.pl

Nasi Klienci oceniają nas na
5
Rankomat - Opinie konsumenckie Google

Rankomat.pl Najlepiej oceniana porównywarka ubezpieczeniowa w Polsce według ocen w Google z dnia 07.07.2021

Więcej o rankomat.pl

Co warto wiedzieć o kontach dla młodych?

  • Jak działa porównywarka kont dla młodych?

    Porównywarka kont dla młodych finanse.rankomat.pl pozwala w szybki i łatwy sposób porównać najlepsze oferty bankowe kierowane do młodych ludzi dostępne na rynku. W porównywarce kont dla młodych porównujemy zarówno konta dla dzieci i młodzieży (osoby poniżej 18 roku życia), jak i konta dla młodych dorosłych i studentów (od 18 roku życia do nawet 26 roku życia). Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, użytkownicy mogą szybko znaleźć konta, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i oczekiwaniom.

    Narzędzie umożliwia sortowanie ofert według różnych kryteriów, takich jak: ocena konta, adresat rachunku ze względu na wiek, bezpłatne usługi dostępne w ramach konta proponowane przez bank.

    Dodatkowo porównywarka daje możliwość ustawienia filtrów, które pozwolą wybrać ofertę najbardziej dopasowaną do indywidualnych potrzeb użytkownika. Filtry obejmują takie aspekty jak brak opłat za prowadzenie konta, darmowe wypłaty z bankomatów, atrakcyjne premie za otwarcie konta czy korzystne warunki oszczędnościowe.

  • Czym jest konto dla młodych?

    Konto dla młodych to rodzaj rachunku bankowego, który adresowany jest do określonego kręgu odbiorców, wyodrębnionych ze względu na wiek. O koncie dla młodych możemy mówić w dwóch przypadkach. Po pierwsze będzie to rachunek skierowany do osób niepełnoletnich. Najczęściej stosowane rozróżnienie to konta dla dzieci (do 13 lat) oraz konta dla młodzieży (od 13 lat do momentu ukończenia 18 roku życia).

    Z uwagi na ograniczoną zdolność do czynności prawnych osób niepełnoletnich, pieczę nad rachunkiem dla młodych w tej wersji sprawują opiekunowie prawni, czyli najczęściej rodzice.

    Drugą kategorią rachunku dla młodych są konta studenckie, czyli skierowane do osób pełnoletnich: od 18 lat do ukończenia przez nie 26 roku życia. Choć nazwa konta wskazuje też drugi warunek związany z koniecznością podjęcia studiów, to w praktyce zwykle status studenta nie jest wymagany. W założeniu konto studenckie to rozwiązanie dla osób, które mogą podejmować pierwsze prace, pomimo nauki, i w związku z tym będą potrzebować rachunku bankowego. Rachunek dla studenta to konto dla osoby dorosłej, a to oznacza korzystanie z pełni funkcjonalności tego rozwiązania.

  • Kto może korzystać z konta bankowego dla młodych?

    Konto bankowe dla młodych w wersji dla osób niepełnoletnich, to rachunek, którego adresatem są najczęściej osoby w wieku od 13 lat do momentu ukończenia 18 roku życia. Otwarcie konta dla młodych w tej wersji, wymaga wyrażenia zgody na takie działanie przez rodzica lub innego opiekuna prawnego dziecka.

    Rachunek bankowy dla młodych w wersji kierowanej do osób pełnoletnich, czyli konto studenckie to konto, które mogą otworzyć osoby w wieku od 18 do 26 lat (czasem do 24 lat). Osiągnięcie 18 lat uprawnia do korzystania z wszystkich funkcjonalności, jakie daje konto bankowe, ale zazwyczaj na preferencyjnych warunkach. Otwarcie rachunku nie wymaga zatwierdzenia czy podjęcia jakichkolwiek innych działań ze strony rodzica czy opiekuna prawnego osoby decydującej się na rachunek w banku.

  • Czy osoba poniżej 18 roku życia może mieć konto w banku?

    Banki mają w swojej ofercie rachunki skierowane do wszystkich grup wiekowych – już od dnia urodzenia dziecka. Różnica pomiędzy kontem dla osoby pełnoletniej a nastolatka lub małego dziecka, dotyczy konieczności wyrażenia zgody na taką czynność przez rodzica lub innego opiekuna prawnego. Osoba pełnoletnia samodzielnie decyduje o wyborze, otwarciu rachunku i dyspozycjach realizowanych w ramach konta bankowego.

    Nastolatek w rozumieniu banków, to najczęściej osoba w wieku od 13 do ukończenia 18 lat, która może otworzyć rachunek za zgodą rodzica i dysponować środkami w ramach ustanowionych przez niego miesięcznych i dziennych limitów transakcji. Co ważne maksymalny miesięczny limit dyspozycji na rachunku bankowym, nie może przekroczyć kwoty ustalonej w ramach tzw. zwykłego zarządu (około 8 000 zł). Dyspozycja powyżej tego limitu wymaga wyrażenia zgody przez sąd rodzinny.

    Sam zakres funkcjonalności oferowany młodym użytkownikom konta bankowego jest zbliżony do możliwości oferowanych osobom dorosłym. Zatem nastolatek może korzystać z bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, wpłacać i wypłać pieniądze, korzystać z karty bankomatowej czy zlecać przelewy internetowe. W ramach konta dla młodzieży wyłączona jest natomiast możliwość zaciągania zobowiązań – czyli np. kredytu czy debetu w koncie.

  • Jak otworzyć konto dla młodych?

    Wniosek o konto dla młodych można złożyć online lub udać się do stacjonarnej placówki banku. Jednak złożenie wniosku przez internet to rozwiązanie, które zdecydowanie oszczędza czas. Umowę o konto można podpisać zdalnie lub za pośrednictwem kuriera. Korzystając z naszej porównywarki nie tylko wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie ofertę, ale również złożysz wniosek o konto dla młodych.

    Nieco inna procedura obowiązuje w przypadku chęci otwarcia rachunku bankowego dla osób niepełnoletnich. Mianowicie rodzic nastolatka może otworzyć konto bankowe dla swojego dziecka za pośrednictwem swojej aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej banku, w którym sam posiada konto. Drugą opcją jest wizyta w banku, koniecznie wraz z nastolatkiem. Osobista wizyta w banku może okazać się konieczna również w przypadku, jeśli przedstawicielem ustawowym nastolatka, jest osoba inna niż rodzic.

  • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otworzyć konto dla młodych?

    Otwarcie rachunku bankowego dla młodych wymaga spełnienia minimum formalności. Podstawowe warunki obejmują: przedstawienie dokumentu tożsamości (rodzica oraz dziecka) oraz wyrażenie zgody na otwarcie rachunku bankowego dziecku przez rodzica lub innego opiekuna prawnego. Oczywiście kwestia zgody dotyczy jedynie konta dla nastolatka. Student może otworzyć konto bez konieczności działania ze strony rodziców.

    Standardowo do potwierdzenia tożsamości nastolatka potrzebny będzie jeden z poniższych dokumentów:

    • Dowód osobisty
    • Paszport
    • Legitymacja szkolna

    Osoba dorosła przedstawia dowód osobisty lub paszport. Jeśli opiekunem prawnym nastolatka jest osoba inna niż rodzic, wówczas potrzebny będzie dodatkowy dokument potwierdzający sprawowanie opieki np. postanowienie sądu.

  • Jakie możliwości daje konto dla młodych?

    Konto dla młodych oferuje podobne funkcjonalności, z jakich korzystają osoby dorosłe. Do konta przypisana jest karta debetowa do transakcji bezgotówkowych. Oprócz tego standardem są bankowość internetowa i aplikacja mobilna banku.

    Rachunek umożliwia zatem:

    • wypłaty z bankomatów w Polsce i poza granicami kraju
    • dokonywanie przelewów w bankowości internetowej i poprzez aplikację mobilną
    • płatności BLIKiem (jeżeli dany bank posiada taką usługę)
    • transakcje kartą płatniczą

    W ramach konta dla młodych istnieje również możliwość połączenia karty debetowej z cyfrowym portfelem Google Pay lub Apple Pay. Czyli w praktyce wykonywania płatności zbliżeniowych z użyciem smartfona.

  • Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla młodych?

    Szeroka oferta kont osobistych kierowanych dla młodych, pozwala na wybór rachunku dopasowanego do potrzeb nastolatka i rodzica. Kluczowy będzie nie tylko brak kosztów z tytułu prowadzenia rachunku, ale również funkcjonalności dostępne w ramach konta czy pakiet dodatkowych bonusów, które można zyskać decydując się na konkretną ofertę. Podstawowe założenia konta dla młodych będą podobne w różnych bankach, dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły. Wybór oferty konta dla młodych dopasowanej do Twoich potrzeb umożliwi nasz Ranking.

    Oferty kont dla młodych wyróżniają się możliwością personalizacji karty płatniczej, uzyskania atrakcyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym czy bonusem finansowym za otwarcie rachunku. W podstawowym zakresie warto zwrócić uwagę na dostęp do narzędzi związanych z rachunkiem, takich jak realizacja płatności BLIK, przelewów natychmiastowych, jak również możliwość skorzystania z portfeli Google Pay czy Apple Pay.

    Podobne kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze konta dla studenta. Z uwagi na mniejsze możliwości zarobkowe młodych ludzi, ze względu na kontynuowanie nauki, limity uprawniające do zwolnienia z opłat za prowadzenie rachunku powinny być niskie. Najbardziej korzystne będą oczywiście oferty bezwarunkowo bezpłatne. Atrakcyjną ofertę wyróżnią też oferowane bonusy finansowe za otwarcie rachunku.

  • Który bank ma najlepszą ofertę kont dla młodych na rynku?

    Wybór najlepszej oferty zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika konta. Kluczowe jest porównanie ofert wielu banków, co umożliwi wybranie propozycji najbardziej dopasowanej do stawianych warunków.

    Oferty banków zmieniają się. Pojawiają się nowe, atrakcyjne propozycje. Dlatego rozwiązaniem, które pozwoli wybrać aktualną i najbardziej atrakcyjną ofertę, jest korzystanie z naszego Rankingu kont dla młodych.

  • Jakie rozwiązania oferuje konto dla młodych?

    Konto dla młodych oferuje najczęściej takie same podstawowe funkcjonalności, jak standardowe konto bankowe kierowane do osób dorosłych.

    Zatem pozwala m.in.:

    • przechowywać środki na rachunku
    • realizować przelewy
    • wypłacać gotówkę z bankomatów
    • płacić kartą/BLIKiem/kartą wirtualną
    • korzystać z zewnętrznych systemów płatności (PayPal, mPay itp.)

    Ograniczenia konta dla młodych w wersji dla osób niepełnoletnich dotyczą przede wszystkim możliwości zaciągania zobowiązań. Uzyskanie kredytu czy debetu w koncie nie będzie możliwe. Ograniczenia te wynikają wprost z przepisów prawnych – osoba niepełnoletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może więc zaciągać zobowiązań we własnym imieniu i na własny rachunek.

  • Czy rodzic ma dostęp do konta dla młodych?

    Konta dla młodych można podzielić na dwie grupy. Przeznaczone dla osób:

    • pełnoletnich (konta studenckie),
    • niepełnoletnich (konta młodzieżowe i konta dla dzieci)

    W pierwszym przypadku osoby dorosłe w pełni samodzielnie zarządzają swoimi finansami i korzystają z własnego rachunku bankowego bez ingerencji osób postronnych. Zatem rodzice nie mają wglądu w finanse swojego dorosłego dziecka.

    Odmiennie wygląda kwestia dostępu rodziców lub opiekunów prawnych do konta swoich niepełnoletnich dzieci. Rodzice mają prawo m.in.:

    • określić dzienny i miesięczny limit płatności kartą, wypłat z bankomatów i przelewów
    • sprawdzić historię rachunku
    • zmienić dane teleadresowe
    • czasowo zablokować wypłaty z konta lub zmienić warunki autoryzacji wypłat
    • zamknąć rachunek bankowy

    Choć uprawnienia rodzica w zakresie ustalania zasad korzystania z rachunku przez nastolatka są spore, to jednak opiekun nie ma prawa korzystać z rachunku, jak z własnego. Uprawnienia rodzicielskie mają służyć przede wszystkim wsparciu w nauce zarządzania finansami przez dorastające dziecko i czuwać nad bezpieczeństwem finansowym nastolatka.

  • Ile kosztuje konto dla młodych?

    Oczywiście najlepsze konto dla młodych to rachunek bezpłatny. W założeniu nastolatek dopiero uczy się finansów, nie ma stałych dochodów, a pieniądze otrzymuje przede wszystkim w ramach kieszonkowego od rodziców. Banki to rozumieją. Dlatego konstrukcja konta dla młodych zwykle nie wiąże się z kosztami – przynajmniej w zakresie podstawowych funkcjonalności. Zatem otwarcie i prowadzenie konta dla młodych (nastolatków) jest bezpłatne. Podobnie, jak wydanie karty płatniczej, wypłaty z bankomatów, realizowanie przelewów czy innych transakcji bezgotówkowych.

    Nieco inaczej wygląda sytuacja kont bankowych dla młodych dorosłych. Rachunki dla studentów mogą generować koszty, ale najczęściej zwolnienie z opłat wymaga spełnienia kilku prostych warunków.

    Bez względu na adresata rachunku, porównując oferty warto zwrócić uwagę na ewentualne opłaty w zakresie:

    • Otwarcie i prowadzenie konta dla młodych – najczęściej bez kosztów, zarówno w opcji dla nastolatków, jak i studentów.
    • Karta płatnicza – wydanie i korzystanie z karty płatniczej do rachunku powinno być bezpłatne w opcji konta dla nastolatków. Bezpłatne korzystanie z karty płatniczej przez studentów, może wymagać spełnienia prostych warunków: np. realizacji określonej liczby transakcji kartą w miesiącu.
    • Wypłaty środków z bankomatu – podobnie, jak w przypadku kont dla dorosłych, wypłaty realizowane z bankomatów własnych banku lub maszyn organizacji współpracujących z daną instytucją, będą bezpłatne. Rozbieżności mogą pojawić się przy transakcjach realizowanych z bankomatów obcych oraz za granicą. W ramach najbardziej atrakcyjnych ofert konta dla młodych, wszystkie te transakcje będą bezpłatne.
  • Czy warto otworzyć konto dla młodych?

    Otwarcie konta bankowego dziecku pozwoli na sprawne wprowadzenie go do świata finansów. Bezpiecznie – na każdym etapie pod czujnym okiem rodzica. Brak kosztów, bonusy finansowe za otwarcie rachunku, atrakcyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym czy intuicyjna aplikacja mobilna, to kolejne argumenty, które przemawiają za skorzystaniem z tego rozwiązania.

    Konto dla młodych dorosłych pozwala korzystać z wszystkich funkcji rachunku bankowego na bardziej atrakcyjnych warunkach. Przyda się zarówno w momencie otrzymania wynagrodzenia za pierwszą pracę, stypendium z uczelni czy kieszonkowego na drobne wydatki od rodziców. Konto studencie nie tylko pozwoli na pozyskanie kredytu studenckiego, debetu w rachunku, ale też ułatwi zarządzenie finansami na co dzień.

Kobieta odpowiada na najczęściej zadawane pytania o kredyty gotówkowe