List mazalny to niezwykle istotny z perspektywy byłego dłużnika dokument formalno-prawny, który potwierdza, że wierzytelność (dług) został spłacony w całości. Dokument ten, nazywany również kwitem mazalnym, wystawiany jest przez wierzyciela hipotecznego np. przez bank, ZUS lub urząd skarbowy. Sprawdź, jak złożyć wniosek o wydanie listu mazalnego oraz jakie są koszty z tym związane.
- 1. Co to jest list mazalny?
- 1.1. Czy list mazalny i kwit mazalny to ten sam dokument?
- 1.2. Z jakim innym określeniem na ten dokument można się spotkać w praktyce?
- 2. Dlaczego Wydział Ksiąg Wieczystych potrzebuje listu mazalnego?
- 3. Czy bank zawsze wystawia list mazalny?
- 4. W jakich okolicznościach bank wystawia list mazalny?
- 5. Jakie są koszty związane z wydaniem listu mazalnego?
- 6. Ile się czeka na otrzymanie listu mazalnego?
- 7. Jak złożyć wniosek o wydanie listu mazalnego?
- 8. W jakiej formie najlepiej złożyć wniosek o wydanie listu mazalnego?
- 9. Co zawiera wniosek o wydanie listu mazalnego?
- 10. Jakie informacje zawiera list mazalny?
- 11. Czy bank może odmówić wydania listu mazalnego?
- 11.1. Kiedy bank odmówi wydania listu mazalnego?
- 12. Co zrobić, gdy bank odmówi wystawienia kwitu mazalnego?
- 13. Co zrobić z otrzymanym listem mazalnym?
- 14. Czy można zastąpić list mazalny? Jakim dokumentem można zastąpić list mazalny?
- 15. List mazalny – pozostałe wskazówki praktyczne, o których powinieneś wiedzieć
- 16. Warto wiedzieć:
Z listem mazalnym możesz się spotkać w sytuacji, gdy będziesz chciał wykreślić hipotekę z księgi wieczystej nieruchomości, która należy do Ciebie. Dlatego tak ważne jest dobre zrozumienie opisywanego zagadnienia, poznanie podstaw prawnych jego funkcjonowania oraz praktycznych wskazówek związanych z tematyką kwitu mazalnego.
Co to jest list mazalny?
List mazalny to dokument, który potwierdza, że dane zobowiązanie zostało spłacone w całości. W tym przypadku mowa jest o trzech ważnych kwestiach:
- Jest to forma dokumentu – musi on posiadać cechę dokumentu (forma pisemna). Pamiętaj, że list mazalny nie może zostać wystawiony w formie dokumentu elektronicznego, podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, gdyż dokumenty, które stanowią podstawę wpisu w księgach wieczystych, muszą mieć formę pisemną;
- Istnienia zobowiązania finansowego – aby ubiegać się o wydanie listu mazalnego musi istnieć wcześniej zobowiązanie finansowe np. hipoteka na nieruchomości (kredyt hipoteczny);
- Spłaty zobowiązania w całości – jest to kluczowy element bez którego nie otrzymasz listu mazalnego. Dopiero po spłacie w całości swojego zobowiązania – np. spłacie kredytu hipotecznego, będziesz mógł otrzymać list mazalny. Ważne żebyś pamiętał, że nawet jeżeli dokonałeś spłaty ostatniej raty, a ona nie została jeszcze zaksięgowana u wierzyciela – wówczas okoliczność ta będzie stanowiła podstawę do odmowy wydania listu mazalnego.
Z praktycznego punktu widzenia warto jest abyś pamiętał, że pojęcie listu mazalnego w praktyce już w zasadzie nie występuje. Jest to pojęcie z dawnych czasów, jednakże pomimo jego innej nazwy, w dalszym ciągu funkcjonuje on w przestrzeni prawnej. Możesz spotkać się z różnymi określeniami na list mazalny np. oświadczenie o całkowitej spłacie kredytu hipotecznego itd. Wszystko zależy od wewnętrznej praktyki danego wierzyciela hipotecznego np. banku.
Czy list mazalny i kwit mazalny to ten sam dokument?
Tak. List mazalny i kwit mazalny to pojęcia tożsame, zamiennie stosowane. Oznaczają ten sam dokument i mają taki sam skutek prawny. Jednakże w przestrzeni publicznej możesz spotkać się również z innymi określeniami.
Z jakim innym określeniem na ten dokument można się spotkać w praktyce?
List mazalny może również występować pod innymi nazwami. Przykładowo może być to m.in.:
- oświadczenie o całkowitej spłacie zobowiązania finansowego;
- oświadczenie o całkowitej spłacie kredytu hipotecznego;
- kwit mazalny;
- dokument mazalny;
- oświadczenie wierzyciela hipotecznego (o określonej treści);
- oświadczenie banku.
Dlaczego Wydział Ksiąg Wieczystych potrzebuje listu mazalnego?
List mazalny jest niezbędny, aby Wydział Ksiąg Wieczystych mógł wygasić hipotekę. Zgodnie bowiem z art. 94 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2023 r. poz. 1984) – zw. dalej: „k.w.h.” – wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki, chyba że z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłości kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu.
Po wygaśnięciu czyli m.in.: po spłacie zobowiązania finansowego lub po unieważnieniu umowy kredytowej, wierzyciel powinien wystawić Ci list mazany na Twój wniosek.
Czy bank zawsze wystawia list mazalny?
Nie. Zapamiętaj, że wcale nie jest to regułą. Bank co do zasady sam z siebie nie wystawi Ci listu mazalnego (kwitu mazalnego). Zapamiętaj, że bank wystawi list mazalny dopiero na Twój wniosek. W tym przypadku nie ma „automatycznego” działania banku, który w momencie całkowitej spłaty hipoteki, wystawia stosowny dokument formalno-prawny.
Uwaga!
Jest to procedura, którą wszczynasz na swój własny wniosek, dlatego też bank w tym zakresie co do zasady nie podejmuje sam działań. Jednocześnie przy spełnieniu wszystkich przesłanek umożliwiających wydanie takiego dokumentu – bank w praktyce nie zrobi Ci problemów związanych z formalnym potwierdzeniem tego faktu. Jedynymi niedogodnościami mogą być:
- czas niezbędny na oczekiwanie na list mazalny;
- ewentualny koszt związany z wydaniem listu mazalnego (praktyczna wskazówka – sprawdź wcześniej w cenniku swojego banku czy i ile kosztuje tego typu usługa. Taką informację uzyskasz również u swojego doradcy finansowego, na infolinii swojego banku, w oddziale banku itd.).
W jakich okolicznościach bank wystawia list mazalny?
Zapamiętaj, że co to zasady bank sam z siebie nie wystawia listu mazalnego. Jest to postępowanie na Twój wniosek. Bank wystawi Ci list mazalny jeżeli faktycznie dojdzie do całkowitej spłaty Twojego zobowiązania finansowego np. w momencie całkowitej spłaty kredytu hipotecznego.
Kolejną okolicznością jest np. unieważnienie umowy kredytowej – taka sytuacja również uprawnia do wydania listu mazalnego (kwitu mazalnego).
Jakie są koszty związane z wydaniem listu mazalnego?
Większość wierzycieli nieodpłatnie wydaje list mazalny. Jednakże powinieneś pamiętać, aby sprawdzić wewnętrzne taryfy i cenniki w danym banku, gdyż może okazać się, że w konkretnej instytucji na podstawie wewnętrznych wytycznych taka usługa może wiązać się z dodatkowymi kosztami. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.
Jeżeli będziesz zmuszony do poniesienia takiego kosztu, jego wysokość nie powinna przekroczyć wartości kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj, że jeżeli wystawcą listu mazalnego jest np. organ administracji publicznej, wówczas taka usługa powinna być bezpłatna.
Jeżeli koszt takiej usługi nie został wyszczególniony w taryfikatorze lub cenniku Twojego banku, który akceptowałeś podczas podpisywania np. umowy kredytowej, wówczas bank nie może obciążyć Cię takim kosztem – może to stanowić naruszenie zasad współżycia społecznego i takie zachowanie podlega ochronie prawnej.
Ile się czeka na otrzymanie listu mazalnego?
W praktyce na list mazalny powinieneś poczekać kilka dni, maksymalnie kilka tygodni. Jeżeli kredyt hipoteczny został spłacony dużo wcześniej, wówczas bank może wystawić taki list w zasadzie z dnia na dzień.
Uwaga!
Terminy na jego wydanie mogą wynikać np. z wewnętrznych procedur, które obowiązują w danym banku. W tym zakresie warto jest, abyś dokładnie zapoznał się z dokumentami, które regulują tę kwestię (taryfikator, cennik, polityka wewnętrzna banku itd.).
Jak złożyć wniosek o wydanie listu mazalnego?
Najlepiej złożyć wniosek o wydanie listu mazalnego w formie pisemnej. Możesz również to zrobić ustnie np. w oddziale swojego banku. Z praktycznego punktu widzenia sugeruję Ci jednak złożenie wniosku w formie pisemnej – listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Jest to najbardziej pewna i bezpieczna droga na złożenie wniosku. Drugim rozwiązaniem jest również złożenie wniosku w formie pisemnej bezpośrednio w oddziale banku. Wybór należy do Ciebie i uzależniony jest od tego, która forma będzie dla Ciebie wygodniejsza (niezależnie od wyboru formy, skutek będzie taki sam).
W jakiej formie najlepiej złożyć wniosek o wydanie listu mazalnego?
Sugerowaną formą jest złożenie wniosku o wydanie listu mazalnego w formie pisemnej – listu za potwierdzeniem odbioru. Uważam, że jest to najbezpieczniejsza forma, w przypadku której posiadasz potwierdzenie nadania i odbioru przesyłki listownej skierowanej do wierzyciela – banku.
Pamiętaj o tym, że nie jest to jedyna forma, jednakże jest to forma sugerowana przez wzgląd na praktykę i doświadczenie życiowe. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek sporu na tym tle, będziesz zawsze dysponować namacalnym dowodem, który jednoznacznie przesądza daną okoliczność na Twoją korzyść.
Co zawiera wniosek o wydanie listu mazalnego?
Wniosek o wydanie listu mazalnego powinien zawierać poniższe informacje:
- dane wierzyciela oraz dłużnika hipotecznego;
- numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości (numer księgi wieczystej nieruchomości);
- numer umowy kredytowej;
- dokładne oznaczenie wierzytelności objętej hipoteką;
- uzasadnienie z podaniem informacji, że wierzytelność została spłacona w całości lub wygasła na innej podstawie;
- zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki i usunięcia wpisu hipoteki z księgi wieczystej;
- wskazanie, że list mazalny został wydany na wniosek dotychczasowego dłużnika hipotecznego.
Spróbuj tego
Oto prosty wzór wniosku o wydanie kwitu mazalnego:
Ja, niżej podpisany (wstaw Twoje Imię i Nazwisko), z dniem (wstaw aktualną datę) kieruję się z prośbą o przesłania listu mazalnego na mój adres (wstaw Twój adres). Podstawą do żądania wydania listu mazalnego jest wygaśnięcie mojego zobowiązania wobec Państwa: (spłata całkowita zobowiązania określonego umową o numerze ... z dnia lub unieważnieniem umowy kredytowej o numerze z dnia ....).. Na samym końcu złóż swój czytelny podpis i przekaż niezbędne dane.
Jakie informacje zawiera list mazalny?
List mazalny zawiera dane takie jak m.in.:
- stwierdzenie faktu, że dane zobowiązanie finansowe zostało całkowicie spłacone;
- określenie zobowiązania finansowego, którego dotyczy;
- określenie numeru umowy kredytowej, księgi wieczystej nieruchomości itd.;
- informacja, że list mazalny został wystawiony na wniosek wierzyciela (nie jest to element niezbędny).
Czy bank może odmówić wydania listu mazalnego?
Tak. Jednakże taka okoliczność musi wynikać z konkretnych, faktycznych i realnych przyczyn. Poniżej opisuję Ci wybrane, najczęściej pojawiające się w praktyce sytuacje, w których wierzyciel (np. bank) może odmówić Ci wydania kwitu mazalnego.
Kiedy bank odmówi wydania listu mazalnego?
Bank odmówi Ci wydania listu mazalnego w sytuacji, gdy np.:
- Twój kredyt hipoteczny nie został całkowicie spłacony;
- zalegasz z płatnością nawet jednej raty kredytu hipotecznego;
- masz niespłacone odsetki;
- masz nieuiszczone opłaty dodatkowe;
- Twoja sprawa jest rozpatrywana przez sąd (np. w momencie, gdy prowadzisz spór z bankiem).
Co zrobić, gdy bank odmówi wystawienia kwitu mazalnego?
W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić czy bank miał podstawę do odmowy wystawienia tego dokumentu. Jeżeli bank nie miał podstaw do tego, aby odmówić Ci wystawienia kwitu mazalnego powinieneś ponownie złożyć wniosek o jego wydanie. Jeżeli ponownie nie uzyskasz satysfakcjonującego rozwiązania powinieneś skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym (do rozważenia pozostaje poinformowanie Rzecznika Finansowego).
Jeżeli jednak bank słusznie odmawia Ci wydania listu mazalnego, wówczas powinieneś podjąć kroki zmierzające do wypełnienia Twojego obowiązku, aby zlikwidować podstawę odmowy jego wydania.
Co zrobić z otrzymanym listem mazalnym?
Po otrzymaniu listu mazalnego, powinieneś niezwłocznie go sprawdzić i przekazać do Wydziału Ksiąg Wieczystych z wnioskiem o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Przed jego skierowaniem do Sądu Rejonowego, dla którego prowadzona jest dana księga wieczysta, dokładnie sprawdź treść listu mazalnego przez pryzmat poprawności danych w nim zawartych.
Sprawdź wszystkie dane – m.in.: dane właściciela nieruchomości, dane umowy kredytowej. Sprawdź, czy w dokumencie zawarta jest najważniejsza informacja – „całkowita spłata kredytu hipotecznego”.
Następnie poprawnie wypełnij wniosek, który złożysz w sądzie wieczystoksięgowym. Na każdym etapie sprawdź i sczytaj dokument przed jego przesłaniem do sądu wieczystoksięgowego.
Czy można zastąpić list mazalny? Jakim dokumentem można zastąpić list mazalny?
Tak. Jeżeli bank lub inny wierzyciel hipoteczny odmawia Ci wydania listu mazalnego możesz poradzić sobie z tym problemem. Możesz przedłożyć odpowiednie prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające, że zobowiązanie zabezpieczone hipoteką wygasło – np. wyrok sądu, który unieważnia umowę kredytu, pożyczki itd.
Uwaga!
List mazalny – pozostałe wskazówki praktyczne, o których powinieneś wiedzieć
Pamiętaj o kilku wskazówkach praktycznych, które mogą Ci się przydać:
- wystąp o wydanie listu mazalnego możliwie najszybciej;
- dokładnie sczytaj wniosek o wydanie listu mazalnego przed jego nadaniem (sprawdź poprawność danych itd.);
- ubiegając się o wydanie listu mazalnego zachowaj formę pisemną (wiadomość elektroniczna, list tradycyjny itd.);
- bez listu mazalnego lub innego dokumentu o tożsamej treści, nie wykreślisz hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości;
- warto jest, abyś zrobił sobie kopię listu mazalnego (na wszelki wypadek na przyszłość i zachował ją w dokumentacji Twojego spłaconego już kredytu hipotecznego – zachęcam Cię do samodzielnego archiwizowania tego typu dokumentów);
- w praktyce często spotyka się sytuacje, że klienci robią sobie kopię listu mazalnego (notarialnie poświadczoną – to stosunkowo niski koszt, a taki dokument ma zawsze rangę oryginału – zdecydowanie sugeruję takie działanie);
- możesz spotkać się z innymi nazwami tego dokumentu, pamiętaj o zasadzie, że to nie nazwa dokumentu przesądza o jego znaczeniu, ale jego treść;
- składając wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej dokonaj tego w formie pisemnej np. w formie listu poleconego za potwierdzeniem nadania;
- sprawdź wcześniej koszt uzyskania listu mazalnego z banku (potwierdź wcześniej ten koszt i ustal dokładny sposób zapłaty za tego typu usługę);
- wnioskując o wydanie listu mazalnego rzeczowo i zgodnie z prawdą uzasadnij jego szybkie otrzymanie.
Warto wiedzieć:
- Dokładnie sprawdź treść listu mazalnego przed jego skierowaniem do sądu wieczystoksięgowego.
- Sugeruję Ci zachować sobie kopię listu mazalanego w swoich wewnętrznych dokumentach związanych z finansami (sugeruję formę notarialną, gdyż koszt jest niewspółmierny do efektu).
- W praktyce wystąpić mogą różne określenia na ten sam dokument: list mazalny, kwit mazalny, oświadczenie wierzyciela hipotecznego, oświadczenie o całkowitej spłacie zobowiązania finansowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy uzyskanie listu mazalnego jest odpłatne?
W praktyce wydanie listu mazalnego jest nieodpłatne. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki danego wierzyciela – np. banku. Koszt ten jeżeli będzie przewidziany w danym banku, będzie musiał wynikać wprost z wewnętrznego cennika lub taryfikatora.
Kto wystawia list mazalny?
List mazalny wystawia wierzyciel. Wierzyciel wystawi list mazalny dopiero w momencie, gdy dane zobowiązanie zostanie w całości spłacone. Najczęściej list mazalny wystawia bank po spłacie zobowiązania finansowego (np. kredytu hipotecznego).
Czy list mazalny ma termin ważności?
Nie. List mazalny nie ma terminu ważności. Ważne jest, aby możliwie najszybciej przekazać go do sądu wieczystoksięgowego.
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne
Źródła
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2023 r. poz. 1984).
Czy jeśli mam list mazalny z lat 80 i chce obecnie wykreślić hipotekę z ksiąg potrzebuje odnowić go w banku? Kwota hipoteki jest wpisana w wartości sprzed denominacji.
Czy chcąc zmienić sposób zabezpieczania pożyczki na inny (auto zamiast hipoteki) informacja ta powinna być umieszczona w liście mszalnym? A może w ogóle list w tej sytuacji nie jest potrzebny i wystarczy samo pisemne wrażenie zgody przez wierzyciela na usunięcie wpisu?
Czy jeśli zawieram umowę notarialną zakupu mieszkania, a sprzedający dostarczy list mazalny, który dotyczył jego hipoteki na mieszkaniu, to mogę spokojnie zawrzeć umowę, mimo, iż nie mam decyzji sądu w sprawie usunięcia hipoteki ?
Panie MIchale, czy można zostawić sobie oryginał a do sądu złozyć skserowaną wersję listu mazalnego?
Panie Michale, co w przypadku jeśli mieszkanie zostało kupione z hipoteką. Hipoteka spłacona przez kupującego. Natomiast poprzedni właściciele nie wystąpili o list mazalny i nie współpracują w tym zakresie? Czy nowy właściciel może wystąpić o ten list i czy bank może odmówić wydania?
Dziękuję!
Jeśli poprzedni właściciel sprzedawał nieruchomość „wolną od zobowiązań hipotecznych” to jest zobowiązany zadbać o usunięcie wpisu o hipotece z księgi wieczystej. Można go do tego zmusić na drodze sądowej i ewentualnie odzyskać straty poniesione w związku z niedotrzymaniem przez niego umowy. Bank można poprosić o list mazalny, ale trzeba się liczyć z tym, że zostanie się odesłanym do poprzedniego właściciela.