Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kredytów hipotecznych

Kredyt pod zastaw mieszkania – jak zaciągnąć pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości?

Kredyt pod zastaw mieszkania daje możliwość pożyczenia wysokiej kwoty na dowolny cel. Atrakcyjne oprocentowanie i długi okres spłaty to nie jedyne zalety tej formy finansowania. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać pożyczkę hipoteczną? Czy jest kredyt pod hipotekę i na czym polega kredyt pod hipotekę?

Kredyt hipoteczny to oferta, która pozwala na zakup czy budowę nieruchomości. Jednak jego uzyskanie wiąże się z szeregiem formalności, w tym także zebraniem odpowiedniego wkładu własnego. Innym rozwiązaniem, które pozwoli osiągnąć upragniony cel to pożyczka hipoteczna. Można ją wykorzystać na kupno mieszkania, ale nie tylko. Pożyczone pieniądze mogą posłużyć także na remont, kupno samochodu czy spłatę innych zobowiązań.

Na czym polega kredyt pod zastaw mieszkania?

Kredyt pod zastaw mieszkania, nazywany częściej pożyczką hipoteczną, polega na przyznaniu kredytobiorcy przez bank finansowania na dowolny cel z jednym wyjątkiem: uzyskanych środków nie można przeznaczyć na cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednym z warunków uzyskania pożyczki jest ustanowienie zabezpieczenia: hipoteki na nieruchomości. Dzięki temu oferta pożyczki hipotecznej będzie korzystniejsza niż kredytu gotówkowego udzielonego bez dodatkowych zabezpieczeń.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego – jak go uzyskać?

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania to standardowa oferta bankowa. Szeroka dostępność pożyczki hipotecznej daje możliwość znalezienia atrakcyjnej oferty dla każdego.

  • Pierwszy krok do otrzymania finansowania to złożenie wniosku kredytowego w wybranym banku. Można to zrobić bezpośrednio w placówce banku, ale bardzo często również online.
  • Inny sposób to kontakt telefoniczny z doradcą kredytowym banku i złożenie wniosku podczas prowadzonej rozmowy.
  • Oprócz samego wniosku konieczne będzie przedstawienie szeregu dokumentów: finansowych – potrzebnych do ustalenia zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz związanych z przedmiotem zabezpieczenia czyli nieruchomością.

Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej –  czy to możliwe?

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości daje możliwość uzyskania finansowania na atrakcyjnych warunkach z długim okresem spłaty. Jednak jakiekolwiek zabezpieczenie, w tym również hipoteczne, nie zwalnia kredytobiorcy od spełnienia innych warunków, w tym do posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

Bank udzieli finansowania osobie, której osiągane dochody dają wysokie prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania w terminie. Co więcej bank ma obowiązek badać zdolność kredytową wnioskodawcy biorąc pod uwagę m.in. jego zarobki, miesięczne wydatki, liczbę osób na utrzymaniu czy dotychczasową historię spłaty zobowiązań. Kredyt pod hipotekę bez zdolności kredytowej? Nie, to niemożliwe.

Na jakich warunkach banki udzielają kredytu pod zastaw mieszkania?

Szczegółowe warunki kredytu pod zastaw mieszkania mogą się między sobą różnić, jednak można wskazać elementy wspólne dla poszczególnych ofert:

  • wysokość zobowiązania zwykle nie przekracza 60 – 80% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty
  • okres kredytowania to maksymalnie 20 – 25 lat
  • przeznaczenie kredytu: dowolny cel z wyłączeniem możliwości przeznaczenia środków na cel związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
  • rodzaj oprocentowania: zmienne lub okresowo stałe
  • rodzaj rat: równe lub malejące
  • dodatkowe koszty: najczęściej prowizja z tytułu udzielenia finansowania i opłata za wycenę nieruchomości
  • możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania

Jakich nieruchomości dotyczy kredyt pod zastaw mieszkania?

Przedmiotem zabezpieczenia przy kredycie pod zastaw mieszkania może być:

  • mieszkanie
  • dom jednorodzinny
  • działka gruntu pod zabudowę jednorodzinną

Kredyt pod hipotekę mieszkania – wymagane dokumenty

Przy kredycie pod zastaw mieszkania banki wymagają przedstawienia następujących dokumentów:

  • dokument potwierdzający podstawę nabycie prawa do nieruchomości: np. akt notarialny, umowa darowizny
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości – w przypadku nieruchomości wpisanych do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych bank może odstąpić od wymogu złożenia przez wnioskodawcę odpisu z księgi wieczystej, w takim przypadku wystarczy podanie numeru księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości

Dodatkowo w każdym przypadku bank standardowo wymaga przedstawienia dokumentów finansowych potwierdzających wysokość osiąganych dochodów oraz dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. 

Kto może starać się o kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania?

Podstawowe wymagania banku w stosunku do kredytobiorcy to:

  • wiek: co najmniej 18 lat
  • zdolność kredytowa – bez względu na zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości, bank udzieli pożyczki osobie, której zarobki pozwolą na terminową spłatę zobowiązania,
  • własność nieruchomości, która może stanowić zabezpieczenie spłaty zobowiązania – właścicielem nieruchomości może być nie tylko wnioskodawca, ale także inna osoba, która wyrazi zgodę na ustanowienie hipoteki na jej własności.

Kredyt pod zastaw mieszkania osoby trzeciej – co trzeba wiedzieć?

Pożyczkę hipoteczną można uzyskać nie tylko dzięki własnej nieruchomości, ale również takiej należącej do innej osoby. Może to być nieruchomość będąca własnością członka rodziny np. rodziców czy rodzeństwa, ale także osoby zupełnie obcej np. dobrej koleżanki – pokrewieństwo nie ma znaczenia. Podstawą ustanowienia hipoteki na cudzej nieruchomości jest zgoda właściciela.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania – w jakim banku można go uzyskać?

Kredyt pod zastaw mieszkania to dość popularne rozwiązanie. Oferta banków w tym zakresie jest szeroka, dzięki czemu łatwo znaleźć atrakcyjne finansowanie.

Pożyczka hipoteczna w banku PKO BP

Kredytobiorca może wykorzystać pożyczone pieniądze dowolnie, ale cel nie może być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Okres kredytowania wynosi do 20 lat, a pożyczona kwota nie może przekraczać 60% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Kredytobiorca może wybrać rodzaj oprocentowania: zmienne lub stałe przez 5 lat. Wniosek o pożyczkę można złożyć online lub w placówce banku. RRSO 6,98%.

Pożyczka hipoteczna w banku Santander

Pieniądze otrzymane w ramach pożyczki hipotecznej można wydać na dowolny cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej czy spekulacją. Może to być spłata innych zobowiązań czy inwestycja w domek letniskowy, miejsce postojowe  albo kupno działki rekreacyjnej.

Okres kredytowania wynosi maksymalnie 20 lat, a pożyczona kwota może sięgać do 60% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Kredytobiorca może otrzymać finansowanie z oprocentowaniem zmiennym lub okresowo zmiennym. RRSO pożyczki hipotecznej to 4,59%.

Podstawowym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania będzie hipoteka na nieruchomości mieszkalnej. Dodatkowo bank wymaga ustanowienia pełnomocnictwa do dysponowania kontem osobistym klienta i cesji praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Pożyczka hipoteczna w ING Banku Śląskim

Pieniądze uzyskane dzięki pożyczce można przeznaczyć na dowolny cel. Minimalna kwota finansowania to 70.000 zł, a maksymalnie do 80% wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia spłaty. Okres kredytowania wynosi do 25 lat.

Wniosek o pożyczkę można wysłać online lub złożyć osobiście w placówce banku. RRSO wynosi od 7,7%.

Kiedy warto starać się o kredyt pod zastaw nieruchomości?

Kredyt pod zastaw nieruchomości to rozwiązanie dla osoby, która poszukuje wysokiej pożyczki na dowolny cel z długim okresem spłaty. Oczywiście warunkiem uzyskania finansowania jest posiadanie mieszkania lub domu, który może stanowić zabezpieczenie spłaty.

Zaletą pożyczki hipotecznej są niewątpliwie niższe koszty niż przy kredycie gotówkowym oraz długi czas na zwrot pieniędzy do banku. Kwota, którą można pożyczyć również będzie bardziej atrakcyjna niż ta oferowana w przypadku innych rozwiązań.

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania?

Pożyczka hipoteczna to rozwiązanie dużo bardziej elastyczne niż typowy kredyt hipoteczny. Taką formę finansowania można wykorzystać dowolnie. Może to więc być zarówno typowy cel mieszkaniowy czyli kupno nieruchomości, ale także remont, przebudowa, kupno mebli, sprzętu grającego czy wakacje w ciepłych krajach. Bank nie będzie wymagał przedstawienia dokumentów potwierdzających w jaki sposób kredytobiorca wykorzystał pieniądze.

Michał Mucha Michał Mucha

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt pod zastaw nieruchomości?

Podobnie jak w przypadku analizy innych ofert finansowania zewnętrznego, również przy pożyczce hipotecznej warto zwrócić uwagę na koszty oraz dodatkowe wymagania stawiane przez bank. Oprócz ustanowienia hipoteki na nieruchomości niektórzy kredytodawcy wymagają dodatkowo np. pełnomocnictwa do dysponowania kontem osobistym kredytobiorcy czy cesji praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości.

Warto przemyśleć też wybór rodzaju oprocentowania: stałe daje gwarancję niezmiennych kosztów przez określony czas – zwykle 5 lat, ale w momencie podpisywania umowy może oznaczać wyższe odsetki. Oprocentowanie zmienne oparte o WIBOR wiąże się z ryzykiem podwyższenia stóp procentowych i tym samym podwyższenia kosztów w trakcie trwania umowy, choć w momencie podpisania umowy będzie niższe niż oprocentowanie stałe.

Źródła:

https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/pozyczka-hipoteczna/

https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/pozyczka-hipoteczna#santander=5

https://www.ing.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/pozyczka-hipoteczna#dokumenty=2&Oplaty=2

Warto wiedzieć:

  1. Pożyczka hipoteczna to rodzaj finansowania, które można przeznaczyć na dowolny cel np. kupno samochodu, wycieczkę czy spłatę innych zobowiązań.
  2. Warunkiem udzielenia kredytu pod zastaw mieszkania jest oprócz zabezpieczenia hipotecznego również posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.
  3. Finansowanie może być udzielone na okres do 20 lat lub nawet 25 lat – to znacznie dłużej niż przy zwykłym kredycie gotówkowym bez zabezpieczenia.
  4. W przypadku nieruchomości wpisanych do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych bank może odstąpić od wymogu złożenia przez wnioskodawcę odpisu z księgi wieczystej.
  5. W zależności od oferty banku udzielają finansowania w kwocie do maksymalnie 60 – 80 % wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy kredyt pod zastaw mieszkania można wziąć wyłącznie w banku?

    Kredyt pod hipotekę można znaleźć w bankach. Jednak pożyczkę pod zastaw mieszkania oferują również firmy pozabankowe. Najlepszym rozwiązaniem jest kredyt pod hipotekę brany w banku jeśli mamy taką możliwość.

  2. Co mi grozi za opóźnienia w spłacie kredytu pod zastaw mieszkania?

    W pierwszej kolejności odsetki karne z tytułu nieterminowej spłaty oraz wezwania do zapłaty.  Jeśli te działania nie dadzą rezultatu, bank może wystąpić na drogę sądową a następnie uruchomić egzekucję komorniczą, co w skrajnym przypadku może skończyć się utratą nieruchomości.

  3. Czym się różni kredyt od pożyczki pod zastaw nieruchomości?

    Środki uzyskane z kredytu hipotecznego można przeznaczyć tylko na kupno lub budowę nieruchomości. Jego uzyskanie wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. W przypadku pożyczki pod zastaw mieszkania cel na jaki można wydać pieniądze jest dowolny, choć nie może wiązać się z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pożyczkobiorca nie musi też gromadzić środków na pokrycie wkładu własnego.

  4. Ile trzeba czekać na uzyskanie kredytu pod zastaw mieszkania?

    Czas oczekiwania na kredyt pod hipotekę zależy od procedury stosowanej przez bank. Na pewno będzie to krócej niż przy kredycie hipotecznym. Udaj się do banku i sprawdź jak wygląda kredyt pod hipotekę.

  5. Czy kredyt pod zastaw mieszkania można wziąć całkowicie online?

    Wniosek o kredyt można złożyć online, ale zwykle żeby podpisać umowę trzeba udać się do placówki banku  osobiście.

  6. Czy dostanę kredyt pod hipoteke?

    Tak, ale jest kilka warunków. Po pierwsze trzeba być jej właścicielem lub dysponować zgodą właściciela na obciążenie nieruchomości hipoteką. Po drugie nieruchomość powinna być wolna od innych obciążeń i po trzecie trzeba posiadać zdolność kredytową pozwalającą zaciągnąć zobowiązanie we wnioskowanej kwocie.

  7. Ile można dostać kredytu pod hipotekę?

    Maksymalna wysokość kredytu hipotecznego wynosi obecnie 90% wartości nieruchomości. Poziom ten jest jednak dostępny pod warunkiem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Część banków przewiduje maksymalną kwotę finansowania w wysokości odpowiadającej 80% wartości nieruchomości. Wycena nieruchomości musi być zaakceptowana przez bank lub przygotowana przez rzeczoznawcę o sprawdzonej renomie na rynku.

  8. Na czym polega kredyt pod hipotekę?

    Kredyt pod hipotekę wyróżnia się sposobem zabezpieczenia spłaty zadłużenia wobec banku. Jest nim nieruchomość, która jest naszą własnością lub posiadamy zgodę jej właściciela na obciążenie jej hipoteką. Kredyt hipoteczny zaciągnąć można na konkretny cel związany najczęściej z zakupem domu lub mieszkania, budową domu lub remontem. Hipoteką może być również zabezpieczona pożyczka hipoteczna, ale w tym przypadku pożyczone pieniądze przeznaczyć można na dowolny cel konsumpcyjny.

  9. Kto może dostać kredyt pod hipotekę?

    Kredyt pod hipotekę może dostać osoba pełnoletnia, która jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, albo posiada zgodę właściciela na obciążenia hipoteką nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem kredytu. Osoba taka musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową i niebudzącą wątpliwości historię kredytową. 

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments