Ostatnio w naszym Poradniku pisaliśmy o kilku sposobach na zarabianie i oszczędzanie pieniędzy. Jednym z nich jest założenie lokaty. Zastanawiasz się, jak się do tego zabrać. Jak otworzyć lokatę? I jak wybrać tę najlepszą? Podpowiadamy, na jakie elementy zwrócić uwagę, żeby zarobić, a nie stracić.
- 1. Wybieramy lokatę krok po kroku
- 1.1. 1. Jak długo chcesz inwestować?
- 1.2. 2. Jakie oprocentowanie wybrać?
- 1.3. 3. Jaką kapitalizacja odsetek jest oferowana przez bank?
- 1.4. 4. Jakie będą skutki wcześniejszego zerwania lokaty?
- 1.5. 5. Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić przy założeniu lokaty?
- 2. Załóż lokatę, oszczędzaj i zarabiaj
[gdlr_button href=”https://sowafinansowa.pl/lokaty-bankowe/” target=”_blank” size=”medium” background=”#4099ff” color=”#ffffff”]Sprawdź nasz ranking lokat[/gdlr_button]
Zanim jednak do tego przejdziemy – krótkie przypomnienie, czym jest lokata. To produkt, zwany również depozytem bankowym oferowany przez banki oraz instytucje finansowe. Klient inwestuje swoje środki, niejako pożyczając je bankowi, w zamian za zysk z odsetek. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób oszczędzanie pieniędzy. Banki oferują różne lokaty – o terminach od kilku dni do nawet kilku lat, o oprocentowaniu zmiennym i stałym, zakładane w placówkach bankowych, telefonicznie i online.
Wybieramy lokatę krok po kroku
Postanowiłeś od nowego roku zacząć oszczędzać. Udało Ci się odłożyć trochę grosza i chcesz zainwestować swoje środki. Wybierasz lokatę – i słusznie, bo na początek to najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj jednak, by nie decydować się na pierwszą lepszą ofertę. Z naszą pomocą uda Ci się wybrać najlepszą lokatę. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka prostych pytań.
1. Jak długo chcesz inwestować?
Banki indywidualnie ustalają, na jaki okres przyjmują depozyty. W większości instytucji mamy do czynienia z lokatami zakładanymi na:
- miesiąc,
- 3 miesiące,
- pół roku,
- rok,
- dwa lata
- trzy lata.
W niektórych bankach można nawet zdeponować środki na dzień, dwa tygodnie czy na dowolną ilość miesięcy. Wiadomo, im dłuższy termin lokaty, tym wyższy zysk. Wszystko zależy też od zaproponowanego przez bank oprocentowania. Pamiętaj, że środki na lokacie są zamrożone – jeśli więc zdecydujesz się na lokatę roczną, to przez rok nie wyjmiesz pieniędzy z banku. Musisz sam zadecydować, czy interesuje Cię większy zysk przy dłuższym terminie, czy odkładasz gotówkę na parę miesięcy, a potem ewentualnie odnawiasz lokatę lub przenosisz środki do innego banku.
2. Jakie oprocentowanie wybrać?
Banki oferują lokaty z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. To pierwsze będzie takie samo przez cały czas lokowania środków, od razu też można obliczyć zysk z lokaty – znając oprocentowaniem, wiemy ile odsetek uda nam się zgromadzić. Ten typ oprocentowania jest zazwyczaj oferowany przy lokatach krótkoterminowych. Zmienna stopa procentowa – jak sama nazwa wskazuje – może się zmieniać nawet kilkukrotnie w czasie trwania lokaty, w zależności od aktualnej sytuacji na rynku. Stałe oprocentowanie jest stabilniejsze i bezpieczne, ale nie pozwala na większy zysk niż ten ustalony na początku. Zmienne – jest ryzykowne, bo może się zmieniać zarówno na korzyść, jak i niekorzyść klienta. Jest opłacalne, jeśli prognozy przewidują wzrost stóp procentowych NBP.
3. Jaką kapitalizacja odsetek jest oferowana przez bank?
Kapitalizacją odsetek nazywamy częstotliwość dopisywania odsetek do zdeponowanego kapitału. Oznacza to w praktyce, że jeśli założymy lokatę na rok, to dopiero po tym czasie bank wypłaci nam odsetki. Większość instytucji oferuje właśnie taką kapitalizację odsetek – że ich wypłata następuję dopiero w momencie wygaśnięcia lokaty. To jednak nie oznacza, że wszędzie tak jest.
Niektóre banki mają w ofercie lokaty z dzienną kapitalizacja odsetek lub wypłacają zysk klientowi po trzech miesiącach. Który rodzaj kapitalizacji jest korzystniejszy dla nas? Częstszy – ponieważ pozwala na większy zysk – bo początkowa kwota zostanie powiększona o wypracowane przez dany okres odsetki i właśnie tam kwota (większa niż na początku) w kolejnym cyklu będzie stanowić podstawę do naliczania nowych odsetek. Codzienna kapitalizacja odsetek z kolei daje szansę na ominięcie podatku Belki (czyli podatku pobieranego od dochodów z inwestycji kapitałowych).
4. Jakie będą skutki wcześniejszego zerwania lokaty?
Lokatę zawsze można wycofać, zakończyć w dowolnym momencie – jednak nie bez konsekwencji. Zamknięcie lokaty przed terminem będzie się wiązało z utratą części lub całości odsetek, które przez dany czas udało się wypracować. Przed założeniem lokaty warto sprawdzić, jakie skutki wcześniejszego jej zakończenia przewiduje regulamin banku czy instytucji. Nigdy nie ryzykujemy utratą kapitału – nasze środki są w 100% bezpieczne i chronione.
5. Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić przy założeniu lokaty?
Niekiedy banki wymagają od osób, które chcą założyć lokatę spełnienia dodatkowych warunków. Czasem konieczne będzie otwarcie rachunku osobistego w danej instytucji – niektóre banki mają przewidziane lokaty tylko dla swoich klientów. Założenie rachunku może się wiązać z opłatami za jego prowadzanie. Koniec końców za otwarcie lokaty będzie musieli dodatkowo zapłacić. Prze zdeponowaniem środków, warto dokładnie przestudiować ofertę i regulamin lokaty, która nas interesuje.
[gdlr_button href=”https://sowafinansowa.pl/lokaty-bankowe/” target=”_blank” size=”medium” background=”#4099ff” color=”#ffffff”]Sprawdź nasz ranking lokat[/gdlr_button]
Załóż lokatę, oszczędzaj i zarabiaj
Wcale nie musisz sam analizować wszystkich ofert lokat i ich samodzielnie porównywać. Można to zrobić znacznie łatwiej i szybciej – pomoże Ci w tym nasz ranking najlepszych lokat. Tam sprawdzisz, która oferta aktualnie jest najlepsza, a także informacje na temat każdej lokaty (wymagany kapitał, wysokość i rodzaj oprocentowania, okres trwania, dodatkowe warunki wymagania do założenia lokaty). Dzięki temu porównaniu od razu znajdziesz lokatę dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Zatem – do dzieła, nie trzymaj pieniędzy w skarpecie, zainwestuje w najlepszą lokatę i zarabiaj!(mk)