Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Przelew z konta firmowego na prywatne – czy można tak robić?

Getty Images

Jeśli planujesz założenie firmy lub stawiasz już swoje pierwsze kroki w biznesie, to zapewne zastanawiałeś się, czy przelew z konta firmowego na konto prywatne jest zgodny z przepisami prawa. Legalność takiego działania jest ściśle powiązana z formą prowadzonej działalności gospodarczej. Sprawdź zatem, kto może zlecić przelew z konta firmowego na prywatne i kiedy jest to zabronione.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Z zadowoleniem obserwujesz, jak regularne płatności od kontrahentów powiększają saldo Twojego rachunku firmowego. Po uregulowaniu zobowiązań wobec ZUS, urzędu skarbowego, księgowej i dostawców usług, na koncie pozostaje całkiem niezła kwota. Chętnie wynagrodziłbyś siebie za podjęty wysiłek, ale nie masz pewności, czy możesz przelać te pieniądze na swoje prywatne konto. Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Kiedy można przelać pieniądze z konta firmowego na prywatne?

Możliwość przelewania pieniędzy z konta firmowego na konto prywatne dotyczy tylko przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). W takiej sytuacji posiadaczem rachunku jest zawsze właściciel firmy, który może dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na swoich kontach. Mało tego, prowadząc JDG nie masz nawet obowiązku zakładania konta firmowego, co dokładniej opiszę w dalszej części tekstu.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej za wszelkie zobowiązania z niej wynikające odpowiadasz całym swoim majątkiem i w nieograniczonym zakresie. Wierzyciele mogą prowadzić egzekucję zarówno ze środków zgromadzonych na Twoich rachunkach prywatnych, jak i rachunkach firmowych. Tłumaczy to, dlaczego w przypadku JDG nie ma sztywnej granicy pomiędzy finansami prywatnymi a firmowymi oraz dlaczego przepisy nie zakazują przelewów z kont firmowych na konta osobiste.

Kiedy nie można przelać pieniędzy z konta firmowego na prywatne?

Przelew z konta firmowego na rachunek prywatny jest niemal zawsze niedopuszczalny w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w formie prawnej innej niż JDG. Mowa tu przede wszystkim o działalności prowadzonej w ramach spółek kapitałowych i osobowych. Pomimo restrykcyjnych przepisów dopuszcza się kilka wyjątków pozwalających na przelewy z konta spółki na konto prywatne. Jest to możliwe przede wszystkim w przypadku:

  • wypłaty wynagrodzenia
  • wypłaty dywidendy
  • zapłaty czynszu najmu
  • zapłaty za fakturę.

Pamiętaj, że przelewy z konta spółki muszą być zaksięgowane i udokumentowane w sposób określony w przepisach prawa. Niezachowanie odpowiedniej formy może prowadzić do odczuwalnych sankcji finansowych. W skrajnych przypadkach w grę wchodzi również odpowiedzialność karna.

Jaki tytuł powinien mieć przelew z konta firmowego na prywatne?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to masz dużą swobodę w nadawaniu tytułów przelewów zlecanych z konta firmowego na rachunek prywatny. Nie oznacza to jednak, że warto robić to bez większego namysłu. Odpowiednie tytuły przelewów ułatwią Ci sprawne odnajdywanie konkretnych transferów w historii rachunku firmowego. Docenią to szczególnie przedsiębiorcy realizujący kilkadziesiąt, a nawet kilkaset płatności bezgotówkowych w skali każdego miesiąca.

Wypowiedź eksperta

Zrozumiałe i jednoznaczne tytuły przelewów z konta firmowego na rachunek prywatny mogą też przyspieszyć potencjalne kontrole ze strony organów skarbowych, gdyż nie będą wymagać one dodatkowych wyjaśnień. Jeśli jednak zlecisz taki transfer i zatytułujesz go np. pożyczka lub darowizna, to jest niemal pewne, że taką operacją zainteresuje się organ kontrolny.
Izabela Stachura Izabela Stachura

Czy przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność bez konta bankowego?

To zależy. Dopuszczalne jest prowadzenie firmy bez konta bankowego, ale trzeba spełnić określone warunki. Przede wszystkim musisz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą i posiadać status mikroprzedsiębiorcy, który zdefiniowany jest w Ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Mikroprzedsiębiorca jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Jako mikroprzedsiębiorca możesz rozliczać się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędem skarbowym w formie gotówkowej np. zlecając przelew na poczcie. Pamiętaj jednak, że chcąc prowadząc działalność gospodarczą bez konta osobistego nie możesz być czynnym podatnikiem VAT.

Kiedy przedsiębiorca musi założyć konto bankowe?

Zgodnie z przepisami prawa domyślnym sposobem rozliczania się przedsiębiorców są transakcje bezgotówkowe. Na taką konieczność wskazuje art.19 wspomnianej ustawy – Prawo przedsiębiorców:

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:

    1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
    2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Zwróć uwagę, że rozbicie pojedynczej transakcji przekraczającej 15 000 zł, na kilka mniejszych płatności, nie spowoduje, że unikniesz konieczności założenia konta bankowego. W takiej sytuacji cała operacja musi być przeprowadzona za pomocą rachunku płatniczego.

Czy przedsiębiorca musi założyć konto firmowe?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to żadne przepisy prawa nie nakładają na Ciebie obowiązku założenia odrębnego konta firmowego. Oznacza to, że bezgotówkowe rozliczenia firmowe możesz prowadzić za pomocą rachunku prywatnego.

Takie rozwiązanie może się sprawdzić, kiedy jesteś mikroprzedsiębiorcą, który realizuje przede wszystkim przelewy w celu pokrycia zobowiązań firmowych wobec ZUS i US.

Pamiętaj jednak, że są sytuacje, w których konieczne będzie założenie osobnego konta firmowego. Pierwsza z nich dotyczy obowiązku ujęcia numeru takiego rachunku w tzw. białej liście podatników. Druga przesłanka odnosi się do przyjmowania i dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, które wymagają posiadania dodatkowego rachunku VAT. Tak się składa, że żaden bank nie zakłada rachunków VAT w ramach oferty dla klientów indywidualnych.

Czy warto założyć konto firmowe, kiedy nie ma takiego obowiązku?

Część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą decyduje się na założenie konta firmowego, choć przepisy prawa nie narzucają na nich takiego obowiązku. Działanie to można umotywować co najmniej na kilka sposobów tj.:

  • porządek w rozliczeniach – oddzielenie finansów osobistych od finansów firmowych nie tylko polepsza rozeznanie w bieżącej sytuacji, ale może być bardzo użyteczne na wypadek kontroli ze strony organów skarbowych;
  • dostęp do produktów i usług przygotowanych dla przedsiębiorców – mowa tu o m.in. leasingu, faktoringu, możliwości zamawiania terminali płatniczych i korzystania z księgowości online;
  • opłaty za prowadzenie konta firmowego można ująć w kosztach uzyskania przychodów – działanie to pozwala obniżyć podstawę opodatkowania;
  • dostęp do płatności w mechanizmie podzielonej płatności – część kontrahentów może oczekiwać właśnie takiej formy rozliczeń.

Przy okazji warto wspomnieć, że banki działają w mocno konkurencyjnym środowisku, co przekłada się korzystnie na potencjalne koszty generowane przez konta firmowe. Bez przeszkód znajdziesz propozycje banków zachęcające bezpłatnym prowadzeniem rachunku i zwolnieniem z opłat za kartę firmową. Szczegóły ofert porównasz w naszym rankingu kont firmowych.

Co warto wiedzieć?

  • Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to żadne przepisy nie nakładają na Ciebie obowiązku założenia rachunku firmowego.
  • Realizując przelew z konta firmowego na konto prywatne pamiętaj, aby zostawić na rachunku kwotę pozwalającą pokryć wszystkie zobowiązania przedsiębiorstwa.
  • Aby zachować porządek w rozliczeniach, płatności związane z działalnością gospodarczą realizuj za pomocą konta firmowego, a płatności prywatne z konta osobistego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można regulować płatności firmowe z konta prywatnego?

    Przepisy prawa nie zabraniają realizacji płatności firmowych z rachunku prywatnego. Z drugiej strony takie działanie może być sprzeczne z regulaminami banków, którym zależy, aby ich klienci zakładali odrębne konta firmowe. Pamiętaj jednak, że konto osobiste wykorzystywane w rozliczeniach firmy nie może być rachunkiem wspólnym.

  2. Czy można regulować płatności prywatne z konta firmowego?

    Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to formalnie nie ma przeciwwskazań, aby płatności prywatne regulować z konta firmowego. Pamiętaj jednak, aby nie ujmować takich operacji w kosztach uzyskania przychodów. Mieszanie finansów prywatnych z firmowymi może być również problematyczne podczas kontroli ze strony organów skarbowych.

ŹródłaBibliografia

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000646

Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments