Jednym z podstawowych udogodnień bankowości elektronicznej jest wykonywanie przelewów online. To dzięki nim większość z nas praktycznie zapomniała o wizytach w oddziałach, a zakupy czy spłata zobowiązań stały się niezwykle proste.
- 1. Jak zrobić przelew online?
- 2. Zabezpieczenia przelewów internetowych
- 3. Przelewy zagraniczne
- 4. Systemy przelewów bankowych – ELIXIR
- 5. Express ELIXIR – przelew natychmiastowy
- 6. SORBNET 2 – przelew wysokokwotowy
- 7. Blue Media – błyskawiczne regulowanie rachunków
- 8. BLIK – cudowne dziecko Polskiego Standardu Płatności
- 9. Przelewy online: podsumowanie
Z roku na rok Polacy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw bankowości internetowej. Jak wynika z danych udostępnionych przez PRnews, na koniec III kwartału 2018 roku z tej możliwości korzystało 34,6 mln klientów i w ciągu roku liczba ta wzrosła aż o 2,5 mln.
Jedna trzecia z nich regularnie korzysta nie tylko z Rachunków Oszczędnościowo-Rozliczeniowych, ale również z innych produktów, takich jak lokaty czy kredyty gotówkowe. Realizowanie przelewów online należy do jednych z podstawowych i najprostszych funkcji coraz bardziej rozbudowanych serwisów banków. Warto poznać sposób ich działania i możliwości, które nam dają.
Jak zrobić przelew online?
Chociaż platformy internetowe poszczególnych banków mogą się różnić, podstawowe kwestie nie ulegają zmianie. Dokonując transferu środków przez internet, uzupełniamy praktycznie te same dane, które w przypadku przelewu w oddziale nanoszone były na papierowy druk. Po zalogowaniu do systemu bankowości elektronicznej należy wybrać odpowiedni rachunek i przejść do zakładki formularza przelewu, a następnie uzupełnić poniższe pola:
- Imię i nazwisko odbiorcy
- Numer konta odbiorcy
- Tytuł przelewu
- Kwotę przelewu
- Adres odbiorcy (opcjonalnie)
Ostatnim etapem wykonywania przelewu online jest zatwierdzenie płatności. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością skorzystania z jednej z przyjętych przez bank metod autoryzacji jak np. wprowadzenie kodu przesłanego za pomocą SMS lub potwierdzenie operacji w aplikacji mobilnej.
Zabezpieczenia przelewów internetowych
Wielu użytkowników obawia się korzystania z dobrodziejstw e-bankowości ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Systemy są jednak zaprojektowane w taki sposób, aby w pełni chronić środki zgromadzone przez klienta. Centralne miejsce w systemie zabezpieczenia konta zajmuje sposób autoryzacji, który wykorzystywany jest nie tylko do zatwierdzania przelewów, ale także do innych operacji, w tym zakupu nowych produktów.
Obecnie najpopularniejszą metodą są kody przesyłane użytkownikowi w wiadomości SMS. Wysokie bezpieczeństwo zapewnia także aplikacja generująca kody jednorazowe, którą można zainstalować w telefonie. Część banków wciąż umożliwia również stosowanie tradycyjnej karty kodów jednorazowych. W przypadku bankowości mobilnej autoryzacja większości standardowych przelewów opiera się na ustalonym wcześniej kodzie PIN.
Najczęściej banki umożliwiają jednak klientom zmianę ustawień i potwierdzenia przelewów bez autoryzacji do grona tzw. odbiorców zdefiniowanych.
Przelewy zagraniczne
Nieco inaczej wygląda kwestia realizowania przelewów pomiędzy bankami zarejestrowanymi w różnych krajach. Oprócz standardowych informacji potrzebny będzie ośmioznakowy kod SWIFT, nazywany również kodem BIC (Business Identifier Code). Umożliwia on identyfikację instytucji, czasami rozszerza się go również o dodatkowe znaki, wskazujące na konkretny oddział.
Sam numer rachunku poprzedzić należy natomiast przypisanym do kraju kodem IBAN (ang. International Bank Account Number). Płatności wewnątrz wspólnoty europejskiej mogą być rozliczane bezgotówkowo w euro dzięki jednolitemu obszarowi płatności w euro (SEPA), który obejmuje 36 krajów.
Przelew realizowany wewnątrz tego systemu jest zwykle księgowany na koncie odbiorcy w następnym dniu roboczym. Podczas realizowania przelewów zagranicznych należy również wskazać, kto pokrywa ich koszty:
- BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca;
- SHA – koszty dzielą się pomiędzy odbiorcę i nadawcę;
- OUR – koszty pokrywa nadawca.
Porównaj najlepsze
Sprawdź ofertySystemy przelewów bankowych – ELIXIR
Podstawowym systemem realizacji płatności w polskiej bankowości jest ELIXIR, działający w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej. Oprócz standardowych przelewów wykorzystuje się go również do rozliczeń poleceń zapłaty i dowodów wpłaty oraz obsługi czeków. O ile przelewy wewnętrzne zazwyczaj rozliczane są w ciągu maksymalnie kilku minut, minimalny czas wykonania przelewu międzybankowego wynosi 2 godziny. Jest to uzależnione od sesji, w czasie których dane są przesyłane pomiędzy instytucjami.
Banki ustalają ponadto własne sesje przelewów przychodzących i wychodzących, niezależne od harmonogramu KIR. W praktyce, aby oszacować, kiedy dokładnie zostanie zrealizowany przelew, konieczne jest zestawienie ze sobą czasu sesji ELIXIR oraz sesji ustalonej przez konkretny podmiot. Należy również pamiętać o tym, że rozliczenia mają miejsce wyłącznie od poniedziałku do piątku. Równolegle z systemem ELIXIR działa również EuroELIXIR, który obsługuje płatności w walucie euro.
Express ELIXIR – przelew natychmiastowy
Podstawową zaletą bankowości internetowej jest szybkie działanie. Zwykle tradycyjny przelew ELIXIR, którego droga może wydłużyć się do następnego dnia roboczego, jest wystarczającym rozwiązaniem. Jeżeli zależy nam jednak na czasie, możemy skorzystać z przelewu ekspresowego, który jest rozliczany w systemie Express ELIXIR, i zwykle dociera do odbiorcy w ciągu kilku lub kilkunastu minut.
Większość instytucji finansowych pobiera za tę usługę dodatkową opłatę. Cześć banków stara się jednak zachęcić nowych klientów, oferując każdego miesiąca kilka przelewów błyskawicznych za darmo. Krok dalej posunął się Santander Bank Polska – posiadacze Konta Jakie Chcę mogą korzystać z przelewów Express ELIXIR i BlueCash bez żadnych opłat. Minusem przelewów natychmiastowych jest ich ograniczona dostępność: nie wszystkie instytucje korzystają z tego sposobu rozliczeń. Wiele banków nie realizuje również usługi całodobowo.
SORBNET 2 – przelew wysokokwotowy
W przypadku transakcji międzybankowych na wysokie kwoty stosuje się system rozliczeniowy SORBNET 2, który w 2013 roku zastąpił swojego poprzednika – SORBNET. Każde zlecenie jest w nim realizowane oddzielnie w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że przelewy zlecone w czasie otwarcia systemu (w dni robocze pomiędzy godziną 7.30 a 16.00) są realizowane w ciągu maksymalnie godziny.
Z tego względu wielu klientów traktuje SORBNET 2 jako wariant przelewu ekspresowego. Niestety za skorzystanie z jego możliwości pobierana jest dodatkowa, często wysoka, opłata.
Blue Media – błyskawiczne regulowanie rachunków
Coraz więcej banków korzysta z usług systemu płatności Blue Media, odpowiedzialnego m.in. za błyskawiczną realizację płatności podczas zakupów online czy płatności rachunków przez internet. W takim przypadku przelewy pomiędzy różnymi bankami są realizowane jako dwa przelewy wewnętrzne, dzięki czemu odbiorca otrzymuje je niemal natychmiast.
Blue Media oferuje także wysokie bezpieczeństwo: jest instytucją licencjonowaną przez KNF i działa pod nadzorem NBP. Obecnie z zalet serwisu korzysta wiele firm wystawiających masowo faktury, takich jak duże sklepy internetowe czy operatorzy telekomunikacyjni.
BLIK – cudowne dziecko Polskiego Standardu Płatności
Coraz większą popularnością cieszy się także BLIK – polski system płatności mobilnych wykorzystujący potencjał smartfonów. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie wygodnych i błyskawicznych przelewów na numer telefonu bez konieczności wpisywania numeru rachunku bankowego, generowanie czeków, wpłacanie i wypłacanie gotówki w bankomatach oraz realizowanie płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych.
Z usługi mogą korzystać klienci 14 największych polskich banków. Oprócz dużej wygody system gwarantuje także bezpieczeństwo: autoryzacja opiera się na jednorazowych sześciocyfrowych kodach generowanych przez aplikację i ważnych jedynie przez dwie minuty.
Przelewy online: podsumowanie
Realizacja przelewów online należy do podstawowych usług oferowanych przez serwisy bankowości internetowej. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób można zlecić płatności, korzystając z systemów używanych przez banki do rozliczeń wewnętrznych i zewnętrznych.
Obok standardowego przelewu ELIXIR, którego realizacja uzależniona jest od sesji rozliczeniowych KIR oraz konkretnych instytucji, klienci mogą korzystać także z opcji ekspresowych, rozliczanych przez Express Elixir lub SORBNET 2.
Coraz większą popularnością cieszy się system Blue Media, wykorzystywany do realizacji błyskawicznych płatności. Polski rynek bankowy należy do najbardziej innowacyjnych na świecie: świadczy o tym chociażby aplikacja BLIK, która oferuje użytkownikom możliwość przeprowadzania natychmiastowych i bezpiecznych transakcji, w tym przelewów na telefon, niewymagających uzupełniania rachunku bankowego adresata.
Czytaj też: Banknoty z kapelusza — czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?
Czytaj też: Oszczędzanie na emeryturę – IKE czy IKZE?
Porównaj najlepsze
Sprawdź oferty