Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Przelew SORBNET – co to jest i jak go wykonać?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu funkcjonalności w sektorze bankowym, jaką są szybkie przelewy w systemie SORBNET. Opiszemy czym dokładnie są przelewy sorbnet, czym się charakteryzują, przybliżymy ich historię oraz widoki na przyszłość. Odpowiemy sobie na pytania: kiedy można z nich korzystać, jakie są koszty takiego przelewu oraz czy większość banków w Polsce akceptuje tego typu udogodnienia dla swoich klientów.

Tytułem wstępu należy wskazać, że przelewy w systemie sorbnet mają w naszym kraju niezwykle bogatą historię. To już od 1996 r. istniała możliwość szybkiego przekazania środków pieniężnych pomiędzy bankami lub instytucjami bankowymi. Przelewy w systemie sorbnet realizowane są również przy wykorzystaniu bankowości internetowej. Z tej funkcjonalności mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, posiadacze kont firmowych, klienci instytucjonalni etc.

Co to jest przelew SORBNET?

Przelew w systemie sorbnet to system płatności wysokokwotowych, w którym rozliczane są operacje polityki pieniężnej, transakcje międzybankowe z rynku finansowego i wysokokwotowe przelewy (zlecenia) klientów różnych banków w złotych (PLN), wykorzystujący elektroniczny system wymiany danych.

System ten charakteryzuje się przetwarzaniem rzeczywistym – czyli przetwarzaniem zleceń bankowych (przelewów) na bieżąco w ciągu dnia roboczego, a nie w wyznaczonych momentach dnia. System ten oparty jest na funkcjonalności o nazwie RTGS (ang. Real Time Gross Settlement) – tzn. na zasadzie przetwarzania zleceń pojedynczo, bez wzajemnego kompensowania pomiędzy bankami oraz w czasie rzeczywistym.

Początkiem funkcjonowanie w Polsce opisywanego systemu był system utworzony w 1996 r. pod nazwą SORBNET.

System ten działa od 10 czerwca 2013 r., w którym to momencie uruchomiona została pierwsza odsłona systemu – SORBNET2.

Nadchodząca przyszłość wskazuje nam na dalszy rozwój systemu SORBNET. Według informacji, które przekazuje nam Narodowy Bank Polski – powstaje system SORBNET3, który ma zostać uruchomiony w I połowie 2025 r. i ma spełniać rygorystyczne normy ISO 20022. Reasumując – Polska jest w systemie sorbnet nieprzerwanie od ponad 27 lat.

Od jakiej kwoty realizowany jest przelew SORBNET?

System sorbnet nie wprowadza ograniczeń kwotowych. W związku z powyższym nie ma dolnej granicy, od której realizowana jest usługa zawiązana z przelewem sorbnet. W praktyce wykonanie przelewu sorbnet jest niezwykle proste – możliwość szybkiego przekazania środków przy użyciu systemu srobnet jest możliwa zarówno w oddziale banku oraz przy użyciu bankowości internetowej. Zdecydowanie wpływa to na szersze możliwości skorzystania z tego rozwiązania bez jakichkolwiek ograniczeń podmiotowych oraz ograniczeń kwotowych.

Jakie są godziny rozliczeń przelewów wysokokwotowych?

System sorbnet co do zasady funkcjonuje w dni robocze pomiędzy godziną 7:30 a godziną 18:00. W praktyce jednak to czas działalności konkretnych banków ogranicza możliwość szybkiego przekazania środków pieniężnych przy użyciu systemu sorbnet. To godziny funkcjonowania banków mają w takiej sytuacji determinujące znaczenie. Oznacza to, że banki realizują rozliczenia przelewów wysokokwotowych w godzinach najczęściej pomiędzy 9:00 a 15:00 (godziny te mogą się różnić w zależności od modelu funkcjonowania konkretnego banku oraz w innym banku odbiorcy).

Ile kosztuje przelew SORBNET i jakie są godziny graniczne?

Przelewy w systemie sorbnet są opcjonalne i dodatkowo płatne. Oznacza to, że skorzystanie z tego typu funkcjonalności związane jest z obowiązkiem uiszczenia opłaty, która różni się w zależności od obowiązujących tabel opłat i prowizji w danym banku. W praktyce oznacza to, że przelewy zlecone typu sorbnet kosztują od około 10,00 zł do około 50,00 zł. Korzyścią jest fakt, iż transakcja taka jest szybka, bezpieczna i pieniądze bezproblemowo znajdują się po chwili na koncie odbiorcy, który może mieć rachunek w dowolnym banku (który znajduje się na liście podmiotów korzystających z systemu sorbnet).

Godziny graniczne realizacji przelewów sorbnet w odniesieniu do wybranych banków (dane aktualne na dzień 19.09.2023 r.):

 • PKOBP S.A. – godziny graniczne to: 7:30 – 15:30 (do 15:15 w serwisie iPKO)
 • BANK BPH S.A. – godziny graniczne to: 7:30 – 15:15
 • ING Bank Śląski S.A. – godziny graniczne to: 10:00 – 14:30
 • Santander Bank Polska S.A. – godziny graniczne to: 8:00 – 15:00
 • mBank S.A. – godziny graniczne to: 9:00 – 15:00
 • Bank Pocztowy S.A. – godziny graniczne to: 8:00 – 15:00
 • VeloBank S.A. – godziny graniczne to: 8:00 – 15:00
 • Bank Ochrony Środowiska S.A. – godziny graniczne to: 8:00 – 15:00
 • BNP Paribas Bank Polska S.A. – godziny graniczne to: 7:30 – 18:00
 • Nest Bank S.A. – godziny graniczne to: 9:00 – 15:00
 • Credit Agricole Bank Polska S.A. – godziny graniczne to: 8:00 – 14:30
 • Bank Gospodarstwa Krajowego – godziny graniczne to: 8:00 – 15:15

SORBNET a ELIXIR – tabela porównawcza

SORBNET A ELIXIR – PORÓWNANIE WYBRANYCH PARAMETRÓW 
PRZELEW SORBNET PRZELEW ELIXIR 
Realizowany w czasie rzeczywistym realizowany jest w jednej z trzech dziennych sesji przelewów 
Dodatkowo płatny Bezpłatny (jeżeli korzystamy z bankowości internetowej – uzależnione jest to od tabeli opłat i prowizji w danym banku) 
Możliwość zrealizowania w oddziale banku oraz przy pomocy bankowości internetowej Możliwość zrealizowania w oddziale banku oraz przy pomocy bankowości internetowej 
Obsługuje walutę polski złoty Obsługuje walutę polski złoty 
Łatwy i intuicyjny w obsłudze Łatwy i intuicyjny w obsłudze 

Warto wiedzieć

 1. Przelewy ekspresowe z wykorzystaniem systemu sorbnet pozwalają na przesyłanie wysokich przelewów w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że przelewy trwają kilka minut (najczęściej to właśnie po paru chwilach pieniądze znajdują się na rachunku w banku odbiorcy, co powoduje, że jest to system często wykorzystywany np. w transakcjach na rynku nieruchomości, w przetargach publicznych, na rynku transakcji motoryzacyjnych etc.);
 2. Przelew typu sorbnet ułatwia i przyspiesza przelewy również do różnych organów państwowych np.: do zakładu ubezpieczeń społecznych czy na rachunki urzędów skarbowych;
 3. W systemie sorbnet występują wysokiego rodzaju zabezpieczenia płatności przelewowych (docelowo system obsługi rachunków banków SORBNET3 ma spełniać wysokie wymagania i normy ISO m.in. ISO 20022);
 4. Wykorzystanie przelewu ekspresowego często pozwala na uniknięcie kar związanych z brakiem terminowości zapłaty;
 5. Odbiorcy przelewu wysoko oceniają kontrahentów, którzy korzystają z przelewów typu sorbnet, co w oczywisty sposób zwiększa wiarygodność i pozytywnie wpływa na wizerunek partnera w relacjach biznesowych/handlowych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest przelew SORBNET?

  Przelew sorbnet to przelew bankowy, który jest obsługiwany przez System Obsługi Rachunków Banków prowadzony przez Narodowy Bank Polski w celu zapewnienia sprawnego i bezpiecznego rozliczania płatności o wysokiej wartości.

 2. Czym się różni przelew Elixir od SORBNET?

  Przelew elixir najczęściej jest realizowany w następnym dniu roboczym, przelew sorbnet natomiast realizowany jest w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że przelewy zlecone przez sorbnet realizowane są w ciągu kilku minut od ich zlecenia. W innym banku pojawia się on po paru chwilach. Za pośrednictwem systemu sorbnet możemy dokonywać transakcji bankowych, które wymagają szybkości i bezpieczeństwa.

 3. Od jakiej kwoty jest SORBNET?

  Przelewy sorbnet nie posiadają ograniczeń kwotowych – oznacza to, że można przy ich pomocy przelewać dowolnej wysokości środki pieniężne. Zasadą jest, że korzystanie z tej funkcjonalności przeznaczone jest głównie dla przelewów wysokokwotowych – w setkach tysięcy złotych lub milionach złotych. Wyjaśnić należy, że sugerowanym rozwiązaniem jest korzystanie z przelewów sorbnet dla kwot przekraczających 1 milion złotych. Głównie z uwagi na szybkość przelewów oraz bezpieczeństwo tego typu transakcji bankowych.

 4. W jakich godzinach działa SORBNET?

  System sorbnet co do zasady funkcjonuje w godzinach od 7:30 do 18:00, jednakże w praktyce jego wykorzystanie uzależnione jest od godzin pracy konkretnych banków. Powyższe oznacza, że chcąc skorzystać z systemu sorbnet należy liczyć się z tym, że transakcja musi zostać zrealizowana w czasie pracy banków – między godziną 9:00 a 15:00 (godziny te mogą się różnić w zależności od modelu funkcjonowania konkretnego banku).

 5. Co jest szybsze Elixir czy SORBNET?

  Należy wyjaśnić, że przelew typu sorbnet jest szybszym rozwiązaniem, aniżeli przelew elixir. Rozwiązania oparte na przelewach sorbnet dedykowane są dla przelewów wysokokwotowych, które muszą być pewne, bezpieczne i szybkie. Przelew express elixir stanowi równie szybkie rozwiązanie i niezwłocznie po złożeniu dyspozycji przelewu, pieniądze znajdują się na rachunku bankowym w dowolnym banku odbiorcy.

 6. Czy SORBNET jest płatny?

  Przelew wysokokwotowy sorbnet jest opcją odpłatną. Oznacza to, że wykonanie takiego szybkiego przelewu wiąże się z obowiązkiem zapłaty dodatkowej opłaty. Wysokość opłaty różni się w zależności od tabeli opłat i prowizji w konkretnym banku, jednakże możemy przyjąć, że wysokość tej opłaty wynosi od około 10,00 zł do około 50,00 zł.

 7. Czy SORBNET można cofnąć?

  Przelew sorbnet charakteryzuje się tym, że nie można go cofnąć (przelew ten działa w czasie rzeczywistym). Brak możliwości cofnięcia przelewu sorbnet powoduje, że nie można anulować przelewu od momentu otrzymania zlecenia przez bank.

 8. Które banki mają SORBNET?

  Warto jest wskazać, że w zasadzie większość banków oraz instytucji bankowych akceptuje formę przelewu sorbnet. Oprócz banków, system sorbnet wykorzystywany jest również przez innych uczestników rynku – m.in. przez: Narodowy Bank Polski, Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR), Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo – Kredytową (SKOK), Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW). Większość banków pobiera opłatę za wykonanie przelewu sorbnet.

 9. Czy SORBNET działa w weekend?

  W tym miejscu należy jednoznacznie wyjaśnić, że przelew sorbnet nie funkcjonuje w weekendy oraz dni wolne od pracy (brak możliwości realizacji przelewów w czasie rzeczywistym w dni wolne od pracy i weekendy). Zasadą jest, że przelewy sorbnet funkcjonują tylko w dni robocze w godzinach głównie pomiędzy 7:30 a 18:00. Banki jednak ograniczają swoje godziny graniczne przy operacjach związanych z sorbnet najczęściej do godziny 15:00.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments