Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Ranking kont dla dzieci 2024

Rachunek bankowy dla dziecka to dobry pomysł na rozpoczęcie oszczędzania na przyszłość, a także nauka finansów i zarządzania własnym budżetem już w młodym wieku. Nauka odpowiedzialnego korzystania z kieszonkowego zaprocentuje w przyszłości. Dlatego przygotowaliśmy ranking kont dla dzieci od 0 do 13 lat, który powinien pomóc w realizacji tego zadania. 

Które banki oferują najlepsze konto dla dzieci? 

Decyzja o wyborze konta dla dziecka należy do rodzica. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście otwarcie rachunku dziecka w formie subkonta przypisanego do rachunku rodzica, o ile takie rozwiązanie bank ma w swojej ofercie. Jednak zanim zapadnie decyzja, warto poznać i porównać różne propozycje i możliwości otwarcia konta dla dziecka. Trzy opcje warte zainteresowania przedstawiamy poniżej.

Konto Przekorzystne dla dziecka w wieku 6-13 lat w Banku Pekao S.A.

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje Konto Przekorzystne, które łączy w sobie naukę oszczędności z atrakcyjnymi warunkami, a także daje możliwości aktywnego korzystania z rachunku bankowego. Ta oferta jest skierowana do dzieci w wieku od 6 do 13 lat.  

Konto Przekorzystene to z jednej strony brak kosztów z tytułu: 

 • prowadzenia rachunku
 • obsługi karty debetowej Mastercard PeoPay KIDS
 • i wypłaty kartą PeoPay KIDS w bankomatów w Polsce i za granicą

a z drugiej strony bonus: nawet 150 zł kieszonkowego na start. Dodatkowo w ramach promocyjnych warunków 7% na rachunku oszczędnościowym dziecka przez 5 miesięcy i do kwoty 5.000 zł – oferta rachunku oszczędnościowego obowiązuje do 31.03.2024 r.

Bank zapewnia pełny dostęp do rachunku bankowego dziecka za pomocą Panelu rodzica zarówno w ramach bankowości internetowej Pekao24, jak i aplikacji mobilnej PeoPay. 

Konto dla dziecka poniżej 13 lat w PKO BP

Na drugim miejscu znalazło się Konto dla dziecka w Banku PKO. Prowadzenie rachunku bankowego jest bezpłatne. Bank nie naliczy również opłat z tytułu przelewu wewnętrznego i standardowego, gdy rodzic potwierdza ich realizację  odpowiednim narzędziem autoryzacyjnym w serwisie iPKO. Bezpłatna jest także wypłata gotówki w oddziałach PKO.

Konto bankowe dla dziecka w Banku PKO jest oprocentowane w wysokości 5% w skali roku dla kwoty do 2.500zł. Powyżej tej kwoty obowiązuje niższe oprocentowanie w wysokości 1%, a odsetki naliczane są co tydzień. Jednak w ramach promocyjnych warunków dla konta oszczędnościowego zyskać można znacznie więcej – nawet do 8 % w skali roku przy kwocie do 10.000 zł dzięki systematycznemu oszczędzaniu. 

Rachunek dla dziecka poniżej 13 lat będzie służył głównie jak skarbonka do gromadzenia oszczędności.   

Rachunek dla dziecka w Banku PKO można łatwo otworzyć za pomocą serwisu internetowego iPKO, przez internet w ramach jednego wniosku o konto bankowe dla rodzica i dziecka, a także bezpośrednio w placówce banku. 

Konto jakie chcę dla dziecka od 0 do 12 lat w Santander Bank Polska 

Trzecie miejsce to propozycja Banku Santander i Konto Jakie Chcę. Prowadzenie rachunku jest darmowe, a saldo do kwoty 3.000 zł jest oprocentowane 6% w skali roku. Wprowadzenie dzieci w świat finansów zapewnia program Finansiaki, który zawiera przyjazne dla dziecka materiały edukacyjne pod postacią gier, zabaw, animacji czy kolorowanek. Konto można założyć zarówno online, jak i w oddziale banku. 

Jak powstał ranking kont dla dzieci?

Podstawowe kryteria brane pod uwagę przy ustalaniu naszego rankingu były następujące:

 • Brak kosztów – przyjazne wprowadzenie do świata finansów powinno być bezpłatne, przynajmniej w zakresie podstawowych funkcjonalności, dlatego również ten element wzięliśmy pod uwagę ustalając podium rankingu. 
 • Oprocentowanie – to ważny element w szczególności dla rachunków przeznaczonych dla najmłodszych, kiedy podstawową funkcjonalnością rachunku będzie oszczędzanie pieniędzy. 
 • Większe możliwości – pod uwagę wzięliśmy też dodatkowe możliwości, jakie daje rachunek bankowy dla dziecka, w tym również bonusy finansowe np. pod postacią extra środków na start oszczędzania. 

Czym jest konto bankowe dla dziecka? 

Konto dla dziecka to rachunek bankowy adresowany do dzieci, a właściwie do rodziców dzieci w wieku od 0 do ukończenia 13 lat. Choć działa na podobnych zasadach jak konto osoby dorosłej, to jednak możliwości korzystania z rachunku nie zawsze będą pokrywały się z funkcjonalnościami rachunku bankowego pełnoletniego użytkownika. Rachunek bankowy dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13 roku życia znajduje się pod pełną kontrolą rodzica. 

Konto w banku dla dziecka może spełniać zarówno rolę edukacyjną w zakresie stawiania pierwszych kroków w świecie finansów, jak i odegrać rolę pierwszej skarbonki i z powodzeniem służyć odkładaniu środków na przyszłość. Takie rozwiązanie jest korzystne również z uwagi na to, że gromadzone środki najczęściej są oprocentowane.  

Konto dla dziecka a konto dla nastolatka

Samodzielne konto w banku może mieć dziecko, które ukończyło 13 lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wówczas uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych, którą posiada aż do ukończenia pełnoletności. Taki rachunek bankowy postrzegany jest jako konto młodzieżowe lub konto dla nastolatka, który ma znacznie większe możliwości w zakresie dyspozycji posiadanych na koncie zasobów finansowych. Otwarcie konta bankowego dziecku, które ukończyło 13 rok życia wymaga obecności w banku zarówno opiekuna prawnego (rodzica), jak i dziecka

Rachunek w banku można również otworzyć dla dziecka, które nie posiada jeszcze zdolności do czynności prawnych czyli nie ukończyło 13 lat. Takie konto dziecka będzie powiązane z rachunkiem rodzica. Różnice pomiędzy kontem dla nastolatka a tym otwartym dla małego dziecka dotyczą również oferowanych funkcjonalności, które dla starszaka będą bardziej rozbudowane. 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby założyć konto dla dziecka? 

Rachunek dla dziecka może otworzyć jedynie osoba pełnoletnia, która jest opiekunem prawnym dziecka czyli w praktyce najczęściej będzie to rodzic. Z uwagi na brak zdolności do czynności prawnych dziecka do lat 13, osoba dorosła sama decyduje gdzie i jaki rachunek otworzyć. 

Warunki otwarcia rachunku bankowego ograniczają się do kwestii formalnych związanych z przedstawieniem dokumentów potwierdzających tożsamość dziecka oraz potwierdzeniem danych osobowych rodzica.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby otworzyć konto dla dziecka? 

Pierwsze własne konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia może otworzyć tylko opiekun prawny dziecka – najczęściej rodzic. Taka operacja nie wymaga obecności dziecka podczas wizyty w banku. Rodzic wszystkie formalności załatwi sam. 

Otwarcie konta bankowego wymaga przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość zarówno dziecka, jak również rodzica. W przypadku osoby dorosłej podstawową będzie ważny dowód osobisty. Natomiast katalog dokumentów, które mogą posłużyć do potwierdzenia danych osobowych dziecka jest znacznie szerszy i zalicza się do nich:

 • legitymacja szkolna 
 • dowód osobisty
 • paszport 
 • akt urodzenia 

W przypadku korzystania z legitymacji szkolnej, bank może wymagać dodatkowo okazania aktu urodzenia, bo właśnie w tym dokumencie znajdziemy dane osobowe rodziców potrzebne dla potwierdzenia pokrewieństwa. Podczas wypełnienia wniosku o rachunek dla dziecka należy również podać jego numer PESEL.   

Jak otworzyć konto dla dziecka?

Konto osobiste dla dziecka można otworzyć zarówno za pośrednictwem bankowości elektronicznej, jak i podczas osobistej wizyty w oddziale banku. Do otwarcia rachunku w banku dla dziecka poniżej 13 lat sama obecność dziecka nie jest potrzebna. 

Jedyne warunki formalne odnoszą się do potwierdzenia tożsamości rodzica i dziecka przy pomocy akceptowanych przez instytucję finansową dokumentów. Dodatkowo bank może wymagać posiadania otwartego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego rodzica lub złożenia dyspozycji otwarcia obu rachunków jednocześnie.  

Rachunek bankowy dla dziecka może otworzyć jego przedstawiciel ustawowy, w praktyce będzie to więc najczęściej rodzic, ale już nie np. babcia. 

Ile kosztuje konto dla dziecka? 

Jedną z najbardziej istotnych kwestii związanych z otwarciem i prowadzeniem konta dla dziecka są koszty. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór darmowego rachunku. Samo założenie i prowadzenie konta dla dziecka będzie bezpłatne, warto jednak sprawdzić czy bank naliczy opłaty za inne czynności czyli m.in. w zakresie:

 • możliwości wypłaty środków z bankomatu
 • wydania i korzystania z karty płatniczej
 • realizacji przelewów 
 • płatności kartą debetową 

Jakie jest oprocentowania konta dla dziecka? 

Wśród zalet otwarcia rachunku bankowego dla dziecka, obok walorów edukacyjnych, można wymienić oprocentowanie rachunku bankowego zarówno podstawowego, jak i typowo oszczędnościowego. Bardzo często największe korzyści przynosi połączenie obu funkcjonalności i aktywne oszczędzanie.

Wysokość oprocentowania zależy od konkretnej oferty. Warto sprawdzić aktualne warunki promocyjne dla tego typu kont, w ramach których można uzyskać wyższe promocyjne oprocentowanie, które jednak najczęściej jest ograniczone do wysokości określonego salda rachunku. 

Jakie funkcjonalności oferuje konto dla dziecka? 

Rodzaj funkcjonalności przypisanych do rachunku bankowego dla dziecka zależy od jego wieku. Rachunek dla dziecka w wieku od 0 do 6 lub 7 lat to przede wszystkim pierwsze konto oszczędnościowe, rodzaj skarbonki z funkcją zbierania pieniędzy na określony cel lub po prostu na przyszłość.

Dziecko w wieku 6-7 lat może korzystać już m.in. z:

 • aplikacji mobilnej banku, która pozwala sprawdzić stan konta bankowego oraz wprowadza w świat finansów
 • karty debetowej z określonym limitem
 • wypłaty gotówki z bankomatu 

Czy rodzic ma wgląd do konta dla dziecka?

Tak. Rodzic ma dostęp i wgląd w rachunek bankowy dziecka oraz uprawnienia w zakresie np. określenia limitu liczby wypłat z bankomatu czy wysokości transakcji realizowanych za pośrednictwem karty. To uprawnienie dotyczy jednak tylko tego rodzica, który założył rachunek bankowy dla dziecka. Dodanie podobnych uprawnień drugiemu rodzicowi wymaga dodatkowych czynności. 

Prosta ścieżka w zakresie nadania odpowiednich uprawnień odnosi się do sytuacji, kiedy obie osoby dorosłe posiadają wspólne konto bankowe w ramach którego jako subkonto zostało otwarte konto dla dziecka. Jeśli natomiast konto dla dziecka zostało otwarte w ramach indywidualnego rachunku bankowego jednego z rodziców, wówczas kwestię wglądu do rachunku dziecka trzeba będzie doprecyzować w banku. Najczęściej wystarczy złożenie odpowiedniego umocowania do tego rachunku dla drugiego rodzica.    

Czy konto dla dziecka jest bezpieczne? 

Zasady związane z zagwarantowaniem bezpieczeństwa środków zgromadzonych na rachunku bankowym powinny być również elementem edukacji finansowej osoby małoletniej. Najmłodsi mogą być przecież narażeni na ryzyko utraty środków, choćby podczas wypłaty ich z bankomatu. Jednak samo konto bankowe będzie chronione na takich samych zasadach jak rachunek bankowy dla osoby dorosłej. Kluczowe znaczenie odgrywa również możliwość sprawdzenia przez osobę dorosłą historii transakcji realizowanych przez dziecko oraz ustalenia górnej granicy limitów tych transakcji. 

Jakie są zalety konta dla dziecka? 

 • Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta bankowego dla dziecka
 • Pełny dostęp do rachunku dziecka zagwarantowany dla rodzica
 • Oprocentowanie nie tylko w zakresie rachunku podstawowego, ale również konta oszczędnościowego
 • Dodatkowe bonusy za systematyczne odkładanie pieniędzy na rachunku
 • Walory edukacyjne rachunku bankowego dla dziecka – nowe umiejętności w zakresie zarządzania własnym budżetem
 • Możliwość płatności kartą dla starszych dzieci
 • Aplikacja mobilna

Jakie są wady konta dla dziecka? 

 • Niewielka liczba funkcjonalności dla rachunków bankowych dla dziecka poniżej 13 lat 
 • Możliwość wypłaty przez rodzica z konta dziecka kwoty mieszczącej się w granicach zwykłego zarządu czyli około 8.000 zł

Czy warto założyć konto dla dziecka? 

Naukę samodzielnego zarządzania posiadanymi środkami finansowymi najlepiej wdrażać już od najmłodszych lat. Dlatego konto bankowe dla dziecka to dobry pomysł, zarówno jako sposób na odkładanie nawet niewielkich kwot na przyszłość, jak i oswajanie dziecka z zarządzaniem swoim małym budżetem. 

Faq: Najczęściej zadawane pytania

Od jakiego wieku dziecko może posiadać konto w banku? 

Rachunek w banku dla dziecka rodzic może założyć właściwie już kilka dni po jego urodzeniu. Potrzebne będą tylko dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka i rodzica. Wszystkie formalności opiekun prawny załatwia sam. Taka uproszczona procedura dotyczy założenia rachunku bankowego dla dziecka poniżej 13 lat.

W którym banku najlepiej założyć konto dla dziecka? 

Wybór banku zależy od oferty. Decydując się na konkretną propozycję warto wziąć pod uwagę funkcjonalności, które zapewnia konto dla dziecka, ewentualne koszty i wysokość oprocentowania. 

Jakie konto dla dziecka od 13 lat? 

Ukończenie 13 roku życia oznacza uzyskanie ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Czyli w praktyce możliwość współuczestniczenia w podejmowaniu decyzji np. w zakresie finansów, w tym także uczestniczenie w wyborze rachunku bankowego, które dla trzynastolatka zapewnia już szeroki pakiet funkcjonalności związanych z oszczędzaniem i korzystanie ze środków zgromadzonych na rachunku.

Jakie konto dla ucznia?

Konto dla ucznia może spełniać zarówno rolę konta oszczędnościowego i służyć do gromadzenia pieniędzy na przyszłość, jak i rachunku do przelewu kieszonkowego na drobne wydatki dziecka.  

Jakie konto dla 10-latka?

Dla dziecka, które ukończyło 10 lat, rodzic może otworzyć zarówno konto osobiste, jak i oszczędnościowe. Dziesięciolatek może korzystać już z karty bankomatowej w zakresie limitów ustalonych przez rodzica, jak i aplikacji mobilnej za pomocą której sprawdzi m.in. saldo rachunku.