Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Bezpieczeństwo

Oszustwo na kryptowaluty – można stracić nawet 1,6 mln zł

Oszustwo metodą na kryptowaluty to jeden z nowszych sposobów złodziei na wyłudzenie pieniędzy. Rekordziści tracą miliony złotych.

Pomysłowość złodziei nie zna granic, o czym przekonują się kolejni oszukani na coraz to nowsze sposoby. Po oszustwach na wnuczka, na policjanta czy na żołnierza policja notuje coraz więcej przypadków oszustw na kryptowaluty. Zobacz, na czym polega oszustwo na wirtualną walutę i jak chronić się przed taką sztuczką.

Jak działa oszustwo na kryptowaluty?

Zasada oszustwa na kryptowaluty i inne metody zawsze jest ta sama – oszust obiecuje poszkodowanemu bardzo szybkie wzbogacenie się na kapitale, który wpłaca przyszła ofiara.

Oszust podaje się zwykle za brokera inwestycyjnego czy specjalistę od kryptowalut. Takiej osoby nie spotkamy oczywiście na ulicy, ale za pośrednictwem reklam w mediach społecznościowych, na stronach internetowych i aplikacjach. Wyłudzający skontaktuje się ze swoją potencjalną ofiarą telefonicznie bądź mailowo.

Dla uwiarygodnienia przekazu tworzone są profile z nielegalnym wykorzystaniem wizerunku znanych osób, które już zaufały inwestycji w kryptowaluty.

Kto jest ofiarą oszustwa metodą na kryptowaluty?

Ofiarą oszustwa na krypotowaluty może paść każdy, kto słabo orientuje się w kwestii wirtualnego pieniądza i zasad rządzącym tym rynkiem. Jednak szczególnie narażone są osoby starsze.

Pewien 78 letni mężczyzna z Tarnowa, jak podaje Polsat News, w lutym 2024 r. za namową „giełdowego brokera” stracił prawie 1 mln zł oszczędności. Pieniądze fizyczne miał za namową maklera zainwestować w te wirtualne i dzięki temu pomnożyć kapitał. Kwota 230 tys. euro zniknęła z konta, gdy senior chciał wypłacić środki.

Mieszkanka Łobza, cytowana za portalem szczecinskie24.pl, straciła 60 tys. zł. Tu z kolei oszust namówił kobietę telefonicznie na wpłacenie określonej sumy pieniędzy z obietnicą zysku dzięki inwestowaniu w bitcoiny. Po kilku wpłatach kontakt z oszustem się urwał.

Mieszkaniec Konina stracił aż 1,6 mln zł przez zainstalowanie na komputerze aplikacji AnyDesk, dzięki której oszuści wyprowadzili pieniądze z konta ofiary – podaje serwis TVN24. Mężczyzna tłumaczył, że znalazł w sieci ogłoszenie o szybkim zysku. Osoby zainteresowane miały przez aplikację Messenger wyrazić zgodę na przystąpienie do inwestycji. Kilka dni później do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna i poprosił o podanie swoich danych osobowych oraz o zainstalowanie na komputerze aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić komunikację oraz wykonywanie przelewów.

Na instalację aplikacji AnyDesk nabrała się też mieszkanka powiatu obornickiego, która straciła 130 tys. zł – podaje wielkopolskimagazyn.pl. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika firmy Blockchain i zaproponował jej pomoc w inwestycji w kryptowaluty. Następnie do poszkodowanej zatelefonował pracownik Komisji Nadzoru Finansowego, który miał  dopilnować, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Kobieta zainstalowała aplikację AnyDesk umożliwiającą dostęp do zdalnego pulpitu i przy pomocy obu mężczyzn założyła konta na kilku serwisach m.in. Blockchain, Bianance, Simplex, Bitbay. W kolejnych dniach przekazała oszustom dane i wykonała kilka transakcji, które w jej przekonaniu były zakupem kryptowaluty.

Podobnych historii oszustwa na kryptowaluty jest więcej. Wiele osób ostrzega się przed oszustami w mediach społecznościowych.

Ile można stracić?

Oszustwa metodą na kryptowaluty dotyczą właściwie każdej kwoty. Statystyki policyjne ujawniają, że oszuści nie pogardzą nawet sumami relatywnie niskimi rzędu 12 tys. zł.

Zwykle poszkodowani nie wpłacają od razu pewnej kwoty oszustom albo w porę orientują się, że inwestycja, która miała przynieść szybie zyski, jest fałszerstwem.

PORÓWNAJ OFERTY POŻYCZKI

Jak bronić się przed oszustwem na kryptowaluty?

Najważniejsze w obronie przed propozycjami w internecie o zysku z kryptowalut jest ograniczone zaufanie. Podejrzane są wszystkie inwestycje w szybkie pomnożenie kapitału.

Sprawdź nasz poradnik o kryptowalutach dla początkujących i dowiedz się, jak bezpiecznie czerpać profity z tego narzędzia finansowego.

Co zrobić, aby uniknąć oszustwa metodą na kryptowaluty?

 • nie instaluj na komputerze ani telefonie żadnych aplikacji za namową „specjalistów” od rynku kryptowalut;
 • nie podawaj danych kontaktowych do obsługi konta;
 • nie ulegaj presji szybkiego zysku;
 • nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili;
 • zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty, np. na uwazajnakryptowaluty.pl;
 • nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
 • nie podawaj nikomu danych poufnych dotyczących kart płatniczych;
 • nie przesyłaj skanów dowodu osobistego;
 • nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

Oszuści często posługują się sfałszowanymi dokumentami z logotypami Komisji Nadzoru Finansowego, przed czym przestrzega jedna z policyjnych akcji informacyjnych Uwaga! Cyber oszust. Celem akcji jest przypominanie, że pracownicy KNF nie uczestniczą w transakcjach, które są związane z kryptowalutami.

Warto wiedzieć

 1. Oszustwo na kryptowaluty to jedna z nowszych metod do wyłudzania pieniędzy
 2. Poszkodowani, którzy zgłaszają policji przypadki takiego oszustwa są w różnym wieku, choć częściej to osoby starsze
 3. Sposoby oszustwa na kryptowaluty są zawsze podobne, zwykle chodzi o wzbudzenie zaufania u przyszłej ofiary i obietnica szybkiego zysku na inwestycji w bitcoiny
 4. Aby nie zostać ofiarą wyłudzenia na kryptowaluty, należy przede wszystkim unikać pobierania niesprawdzonych aplikacji na swój telefon czy komputer
PORÓWNAJ KREDYTY
Oceń artykuł
5

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments