Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
BIK

Co to jest BIK? Jak pobrać raport BIK za darmo?

Getty Images

Opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek mogą wyraźnie utrudnić Ci, a nawet uniemożliwić, zaciąganie kolejnych zobowiązań w przyszłości. Wszystko za sprawą rejestrów Biura Informacji Kredytowej, w których gromadzone są informacje na temat Twojego podejścia do terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów sprawdź, jak działa BIK, czym jest historia kredytowa i jak pobrać raport BIK przez internet.

 

W trakcie ubiegania się o kredyt lub pożyczkę terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań jest równie ważna, jak Twoja bieżąca wydolność finansowa. Przekonują się o tym osoby, których wysokie i stabilne dochody nie są dla banków wystarczającą przesłanką do udzielenia finansowania. Przed złożeniem wniosku kredytowego możesz sprawdzić, jakie informacje na Twój temat zgromadził BIK. Dzięki temu lepiej przygotujesz się na ewentualne pytania ze strony banku lub zgłosisz błędy w rejestrze, bo i takie się zdarzają.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BIK I SPRAWDŹ SWOJĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych. W rejestrach BIK przechowywane są dane klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Dane zgromadzone przez BIK składają się na tzw. historię kredytową. Jeśli spłacałeś terminowo swoje kredyty i pożyczki, to możesz pochwalić się pozytywną historią kredytową. Może ona nie tylko ułatwić Ci zaciąganie kolejnych zobowiązań w przyszłości, ale może być też mocną kartą przetargową podczas negocjowania z bankiem potencjalnych warunków finansowania.

Analogicznie Twoje problemy z terminową spłatą zobowiązań są przesłanką utrudniającą zaciąganie kolejnych kredytów i pożyczek. Jeśli dopuszczałeś do rażących i regularnych opóźnień, to prawdopodobnie żaden bank nie udzieli Ci finansowania. Sporadyczne opóźnienia na niewielkie kwoty nie muszą jednak przekreślać Twojej szansy na kolejny kredyt lub pożyczkę, jednak bank dążąc do minimalizacji swojego ryzyka, może zaproponować Ci np. mniej korzystne oprocentowanie lub wyższą prowizję.

W trakcie weryfikacji wniosku kredytowego bank zawsze sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK. Jeśli nie pamiętasz, czy faktycznie terminowo spłacałeś dotychczasowe zobowiązania finansowe, to możesz zamówić raport BIK i samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową.

Wypowiedź eksperta

Wraz z momentem zaciągnięcia pierwszego kredytu lub pożyczki, zaczyna tworzyć się Twoja historia kredytowa. Instytucja finansowa na bieżąco raportuje do Biura Informacji Kredytowej Twoje postępy w spłacie takiego zobowiązania. Pozytywna historia kredytowa jest wynikiem terminowej obsługi zadłużenia, negatywna jest z kolei rezultatem pojawiających się rażących opóźnień w spłacie.
Izabela Stachura Izabela Stachura

Skąd BIK bierze informacje?

Już na etapie składania wniosku w banku lub innej instytucji współpracującej z BIK, Twoje dane trafiają do odpowiedniego rejestru. Jeśli pierwszy raz ubiegasz się kredyt lub pożyczkę to właśnie na tym etapie zaczyna się tworzyć Twoja historia kredytowa. Nośnikiem niezbędnych informacji dla biura jest wniosek kredytowy. Do BIK przekazywane są m.in.:

  • Twoje dane osobowe;
  • szczegółowe parametry planowego zobowiązania;
  • dotychczasowa historia spłat.

Jeśli spłacasz już kredyty i pożyczki, to dane na temat terminowości przekazywane są do BIK co najmniej dwa razy w tygodniu – trwa to do momentu całkowitej spłaty konkretnego zobowiązania. Pamiętaj, że jako poręczyciel kredytu również trafisz do rejestru BIK, ponieważ w takiej sytuacji jesteś także odpowiedzialny za terminową spłatę kredytu. Dobrze się zatem zastanów, zanim zdecydujesz się na taki krok.

Czym jest raport BIK i co zawiera?

Raport z BIK to rozbudowany dokument, który zapewni Ci przekrojowy wgląd w swoją sytuację kredytową. Powodów skłaniających do pobrania tego dokumentu jest co najmniej kilka. Z jednym najbardziej popularnych jest chęć sprawdzenia, czy ktoś nie zaciągnął kredytu na Twoje nazwisko. W raporcie BIK znajdziesz następujące elementy:

  • Wskaźnik BIK – dzięki wymownej kolorystyce od razu dowiesz się, czy masz lub miałeś zaległości w spłacie swoich zobowiązań finansowych. Kolor czerwony może być zatem powodem do niepokoju.
  • Scoring BIK – jest to tzw. ocena punktowa w skali od 1 do 100. Działa tu prosty mechanizm – im więcej punktów, tym lepiej. Scoring prognozuje, jakie są szanse, że będziesz spłacać terminowo kolejne zobowiązanie. Z raportu dowiesz się również w jakiej grupie kredytobiorców się znajdujesz np. w zbiorze osób z najwyższą oceną punktową.
  • Zobowiązania kredytowe w trakcie spłaty – znajdziesz tu swoje bieżące zobowiązania. Mogą być to m.in. kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, karty kredytowe, debety na kontach i zakupy z odroczoną płatnością. Sprawdzisz też pierwotne kwoty zobowiązań, kwoty pozostające do spłaty, wysokości bieżących rat oraz sumy zaległości.
  • Informacje szczegółowe – w tej sekcji sprawdzisz m.in. postęp w spłacie poszczególnych zobowiązań, nazwy kredytodawców, sumy zaległości, historie spłat.
  • Zamknięte zobowiązania kredytowe – w sekcji tej znajdziesz listę zobowiązań, które udało Ci się spłacić. Zestawienie ujmuje m.in. nazwy kredytów i pożyczek oraz daty podpisania i zakończenie umów.
  • Dane z BIG InfoMonitor – sekcja ta obejmuje niespłacone długi wobec innych podmiotów tj. dostawcy energii, operatorzy telekomunikacyjni czy podmioty świadczące sprzedaż ratalną. Z drugiej strony znajdziesz tu wykaz uregulowanych płatności. Możesz też zweryfikować, czy jakiś podmiot składał zapytania w Twojej sprawie w BIG InfoMonitor.
  • Inne informacje – obejmują one m.in. zapytana kredytowe w BIK, pozostałe zapytania w BIK lub informacje o upadłości konsumenckiej.

Jak założyć konto w portalu BIK i pobrać raport?

Jeśli chcesz sprawdzić swój raport BIK, to w pierwszej kolejności musisz założyć konto za pośrednictwem strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. Cały proces z reguły trwa nie więcej niż 10 minut. Aby założyć konto w portalu BIK:

  1. Wybierz metodę rejestracji – możesz zarejestrować się za pomocą dowodu osobistego, aplikacji mObywatel, paszportu lub karty pobytu;
  2. Potwierdź swoją tożsamość – możesz to zrobić w aplikacji mObywatel lub zlecając przelew weryfikacyjny;
  3. Aktywuj konto – skorzystaj z linku aktywacyjnego, który otrzymasz na skrzynkę poczty elektronicznej.

BIK przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa, dlatego musi mieć pewność, że raport kredytowy trafi we właściwe ręce. W końcu dokument ten jest skarbnicą danych wrażliwych na temat potencjalnego kredytobiorcy.

Jak założyć konto w portalu BIK za pomocą aplikacji mObywatel?

Jedną z najprostszych metod pozwalających założyć konto w portalu BIK jest aplikacja mObywatel. Aby zrealizować ten cel:

  1. Wybierz intersującą Cię ofertę – może być to m.in. pojedynczy raport BIK lub pakiet konkretnych usług.
  2. Wybierz metodę rejestracji za pomocą aplikacji mObywatel i wykonaj następujące kroki:
    • Zaloguj się do aplikacji mObywatel na swoim telefonie;
    • W dolnym menu aplikacji wybierz opcję “Kod QR” i zeskanuj go swoim telefonem;
    • Sprawdź dane i przekaż je do BIK;
    • Uzupełnij swoje dane kontaktowe.
  3. Odbierz wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym.
  4. Po kliknięciu w link aktywacyjny otrzymasz wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym.
  5. Wpisz kod autoryzacyjny w odpowiednie pole i ustanów hasło do logowania.

Jak założyć konto w portalu BIK za pomocą dowodu osobistego?

Konto w portalu BIK możesz założyć również w bardziej tradycyjny sposób. Będziesz potrzebować ważnego dowodu osobistego, a tożsamość potwierdzisz za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Aby skorzystać z tej procedury wykonaj następujące kroki:

  1. Wybierz pożądaną ofertę BIK oraz metodę rejestracji przelewem bankowym –wypełnij formularz rejestrowy. Jeśli jesteś skorzystać z oferty dla przedsiębiorców, to podaj również NIP swojej firmy.
  2. Zleć ze swojego konta bankowego przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł (przelew nie jest zwracany). Pamiętaj, że:
    • Dane właściciela konta muszą być tożsame z danymi przekazanymi w formularzu rejestracji;
    • W informacjach dotyczących nadawcy przelewu muszą znajdować się tylko Twoje dane (dotyczy to kont wspólnych);
    • W danych nadawcy przelewu musi być wyszczególnione Twoje imię i nazwisko (dotyczy rachunków firmowych prowadzonych dla jednoosobowych działalności gospodarczych);
    • Nie może być to konto, które założyłeś za pomocą przelewu z innego banku.
  3. Odbierz wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym.
  4. Po kliknięciu w link aktywacyjny otrzymasz wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym.
  5. Wpisz kod autoryzacyjny w odpowiednie pole i ustanów hasło do logowania.

Jak zaktualizować swoje dane w portalu BIK?

Dane osobowe i kontaktowe mogą zmieniać się w czasie. BIK przygotował się na taką ewentualność, dzięki czemu możesz wygodnie aktualizować swoje dane w portalu. Część z nich możesz zmienić samodzielnie z poziomu swojego profilu. Inne dane wymagają wypełnienia specjalnego formularza. Za pomocą profilu możesz zmienić:

  • dane dokumentu tożsamości
  • adres korespondencyjny
  • adres zamieszkania
  • numer telefonu
  • adres e-mail.

Zmiana nazwiska wymaga natomiast wypełnienia dodatkowego formularza. Znajdziesz go w zakładce „Kontakt”. Aby zmiana danych w portalu BIK była skuteczna muszą być spełnione poniższe przesłanki:

  • dokument tożsamości nie może być zastrzeżony;
  • numer telefonu musi być obsługiwany przez polskiego operatora (prefiks +48);
  • adres zamieszkania i adres do doręczeń muszą znajdować się w Polsce;
  • adres e-mail musi być aktywny.

Ile kosztuje raport BIK?

Raport BIK możesz zamówić bezpośrednio po rejestracji na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Pozyskanie takiego dokumentu w wersji komercyjnej jest płatne. Wysokość opłaty zależy od Twoich potrzeb, a oferta BIK nie ogranicza się tylko do możliwości pobrania pojedynczego raportu. Do wyboru masz następujące opcje (stan na 15.11.2024 r.):

  • 54 zł – na taką kwotę został wyceniony pojedynczy raport BIK zapewniający dostęp do pełnej historii kredytowej;
  • 139 zł – tyle zapłacisz za Pakiet BIK obejmujący:
    • 6 raportów BIK;
    • Alerty BIK na rok (otrzymujesz wiadomości SMS za każdym razem, kiedy ktoś złoży wniosek kredytowy na Twoje dane);
  • 239 zł – tyle zapłacisz za Pakiet BIK MAX zawierający:
    • raporty BIK bez limitu;
    • Alerty BIK na rok.

Uwaga!

W incydentalnych sytuacjach wystarczy zakup pojedynczego raportu BIK np. kiedy podejrzewasz, że ktoś mógł wnioskować o kredyt posługując się Twoimi danymi osobowymi. Jeśli Twoje potrzeby są większe i musisz np. regularnie weryfikować swoją historię kredytową, to BIK ma w swojej ofercie odpowiednie pakiety.

Darmowy raport BIK: czy można sprawdzić raport BIK za darmo?

W okresie poprzedzającym wprowadzenie przepisów RODO każdy konsument, raz na 6 miesięcy, miał zagwarantowane prawo do skorzystania z bezpłatnego raportu BIK w postaci tzw. informacji ustawowej. Ten surowy, często wielostronicowy dokument, zapewniał wgląd w historię kredytową oraz był cennym źródłem informacji o m.in. dotychczasowych relacjach z bankami i zapytaniach kredytowych kierowanych do instytucji finansowych.

Z uwagi na wejście w życie RODO zniknęła możliwość pobierania informacji ustawowej. Dokument ten dostępny jest aktualnie pod nazwą – kopia danych. Podobnie jak w przypadku informacji ustawowej możesz wnioskować o takie zestawienie raz na 6 miesięcy – dwa razy w roku. Kopię danych możesz pozyskać na cztery sposoby:

  • składając wniosek osobiście Centrum Obsługi Klientów BIK;
  • przesyłając wniosek pocztą;
  • przesyłając wniosek pocztą elektroniczną z podpisem kwalifikowanym;
  • przesyłając wniosek poprzez konto na portalu BIK.

Pamiętaj, że kopia danych jest dokumentem uproszczonym w porównaniu do komercyjnego raportu BIK. W rezultacie odszukanie i interpretacja odpowiednich danych mogą być trudniejsze i bardziej czasochłonne. Kopia danych nie obejmuje np. scoringu BIK.

Kiedy raport BIK może być przydatny?

Dane gromadzone przez BIK są cenne dla instytucji finansowych, ale nie tylko. Dla Ciebie raport BIK też może być źródłem wielu wartościowych informacji, które będziesz mógł świadomie wykorzystać w wielu życiowych sytuacjach. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

  • Wnioskowanie o kredyt – pobierając raport z BIK zyskujesz dostęp do tych samych danych, które otrzyma bank analizujący Twoją zdolność kredytową. Dysponując takimi informacjami możesz lepiej przygotować się na ewentualne pytania ze strony kredytodawcy. Rażące opóźnienia w spłacie i niski scoring BIK mogą też uświadomić Ci, że plany kredytowe warto odroczyć w czasie i skupić się na budowie pozytywnej historii kredytowej.
  • Odrzucenie wniosku przez bank – jeśli bank odrzucił Twój wniosek o kredyt, to możesz oczekiwać ujawnienia powodu takiej decyzji. Jeśli odpowiedź będzie lakoniczna, to analiza raportu BIK może przybliżyć Cię to faktycznych przyczyn takiej decyzji.
  • Monitorowanie spłaty aktualnych zobowiązań – jeśli spłacasz aktualnie kredyty i pożyczki, to raport z BIK pozwoli Ci upewnić się, że nie zalegasz z żadną ratą. Możesz również sprawdzić, czy dane przekazywane do BIK przez instytucje finansowe są poprawne (pomyłki się zdarzają).
  • Całkowitą spłatę kredytu – jeśli szczęśliwie spłaciłeś kredyt, to raport z BIK pozwoli Ci sprawdzić w rejestrach, czy zobowiązanie na pewno zostało zamknięte.

Jak długo BIK przechowuje historię kredytową?

Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, możesz częściowo wpływać na okres przechowywania informacji na Twój temat w bazach BIK. Co do zasady dane na temat terminowo obsługiwanych kredytów i pożyczek gromadzone są do momentu ich całkowitej spłaty. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych możesz wydłużyć ten okres do maksymalnie 5 lat (licząc od momentu całkowitej spłaty konkretnego zobowiązania).

To bardzo istotny element korzystnie wpływający na jakość Twojego finansowego życia. Informacje na temat terminowej obsługi kredytów i pożyczek budują pozytywną historię kredytową, co zwiększa Twoje szanse na zaciąganie kolejnych zobowiązań i negocjowanie korzystniejszych warunków spłaty. Pamiętaj, że możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie wszystkich kredytów i pożyczek spłacanych terminowo lub ograniczyć ją tylko do wybranych zobowiązań.

Zupełnie inaczej wygląda podejście do przetwarzania informacji na temat kredytów i pożyczek, które regulowałeś nieregularnie. Kiedy opóźnienia w spłacie przekraczały 60 dni, a jednocześnie upłynęło 30 dni od poinformowania Cię przez konkretnego kredytodawcę o zamiarze przetwarzania takich informacji – i w tym czasie nie uregulowałeś zaległości – to BIK będzie przetwarzać takie dane przez 5 lat. Twoja zgoda nie ma tu żadnego znaczenia.

W celach statystycznych BIK przetwarza informacje o spłaconych kredytach przez okres 12 lat od momentu spłaty. Dane pochodzące z instytucji pożyczkowych przetwarzane są w celach reklamacyjnych lub oceny zgłoszonych roszczeń do chwili ich przedawnienia, jednak nie dłużej niż przez 6 lat od chwili spłaty. W obu przypadkach informacje te nie są widoczne dla banków i firm pożyczkowych.

Co warto wiedzieć?

  • Każda informacja o zaciągniętym kredycie, spłacie raty itp. zostanie przekazana do BIK przez bank lub inną instytucję finansową w terminie do 7 dni. Biuro Informacji Kredytowej ma natomiast kolejne 7 dni, aby zaktualizować takie dane w swoim rejestrze.
  • Z danych zgromadzonych przez BIK korzystają głównie banki i inne instytucje finansowe. Każdy konsument i przedsiębiorca prowadzący JDG może jednak zamówić raport na swój temat z BIK. Koszt pojedynczego raportu wynosi 54 zł (zgodnie z cennikiem aktualnym na dzień 15.11.2024 r.).
  • Oprócz raportów BIK oferuje także takie usługi, jak Alerty BIK lub zastrzeżenie kredytowe. Rozwiązania te pozwalają ograniczyć ryzyko wyłudzenia kredytu lub pożyczki na Twoje dane.
  • Jeśli dopuszczałeś do rażących opóźnień w spłacie kredytu, to informacje na ten temat będą przetwarzane przez BIK przez 5 lat bez Twojej zgody. Dotyczy to sytuacji, kiedy opóźnienie przekroczyło 60 dni i jednocześnie upłynęło 30 dni od poinformowania Cię przez kredytodawcę o zamiarze przetwarzania tych informacji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy raport BIK obejmuje dane z bazy BIG Infomonitor?

    Tak. Biuro Informacji Kredytowej korzysta także z informacji zgromadzonych przez BIG Infomonitor. Dzięki temu w raporcie znajdziesz również informacje na temat zaległości wobec np. dostawców energii, operatorów telekomunikacyjnych, a także zapytania innych podmiotów o Twoje dane.

  2. Czy Biuro Informacji Kredytowej może zdecydować o kredycie?

    Dane zgromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej mają wpływ na ostateczną decyzję banku o udzieleniu finansowania, ale zależy ona wyłącznie od woli potencjalnego kredytodawcy. W procesie oceny zdolności kredytowej BIK jest tylko dostawcą informacji, a nie decydentem.

  3. Czy w BIK można sprawdzić także pożyczki pozabankowe?

    Tak. Dnia 18 maja 2023 r. w życie weszła kolejna nowelizacja tzw. ustawy antylichwiarskiej. W efekcie wprowadzonych zmian również pożyczkodawcy pozabankowi mają obowiązek zgłaszać informacje o udzielonych pożyczkach do BIK. Część pożyczkodawców współpracowała z BIK jeszcze przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów.

  4. Czy można samodzielnie usunąć dane z BIK?

    Nie. Dane z BIK są przekazywane przez instytucje finansowe, a konsument, którego dany wpis dotyczy, nie może dokonać tzw. czyszczenia bazy BIK z negatywnych wpisów. Jedyną możliwością jest wycofanie zgody na przetwarzanie zobowiązań spłaconych w terminie. Jeśli dane widniejące w BIK nie zgadzają się ze stanem faktycznym, zgłoś ten fakt do instytucji, która dokonała wpisu.

ŹródłaBibliografia

  1. https://www.bik.pl/jak-zalozyc-konto

  2. https://www.bik.pl/zgoda-na-przetwarzanie-danych

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Notify of
guest

16 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia
Klaudia
9 months ago

Ah to dlatego mi się informacje nie zgadzały. Artykuł został updejtowany ale zawiera stare dane. Teraz za raport bik płaci się 54 zł…

Magda
Magda
1 year ago

Dane zgromadzone w BIK nie oddają rzeczywistej sytuacji klienta, wystarczy spóźnić się jeden dzień ze spłata karty/wpłatą odsetek od overdraftu ( do tego terminy spłaty tychże nie są możliwe do przesunięcia, mimo że klientowi zmienił się termin wypłaty wynagrodzenia na co nie ma wpływu ) a natychmiast pojawia się o tym informacja. Nie jest niestety usuwana, nawet jeśli dokonano spłaty od razu. W efekcie sytuacja klienta, który ma dług w wysokości 50 złotych przez dwa dni i uregulował zaległość jest taka sama jak kogoś kto zaciągnął pożyczki/kredyty na kilkaset tysięcy i nie zamierza ich spłacać.

Jan
Jan
3 years ago

Nie wiem czy oni czasem nie działają na tej samej zasadzie co Ci wyłudzacze danych. Chciałem założyć u was nich konto. Wykonałem przelew. Otrzymałem informację, że przelew został odrzucony. Brak informacji dlaczego. Nie doszło między nami do zawarcia umowy tym samym, więc kwota powinna być mi chyba zwrócona. Dostałem maila, żeby wykonać kolejny przelew. tylko po co? Skoro ten pierwszy został odrzucony i zabrali mi złotówkę. Chyba, żeby jak najwięcej złotówek pozabierać. To niby taka metoda na naiwnych? Obsługa milczy. Czytający niech sami wysuną wnioski.

Ewa
Ewa
3 years ago
Reply to  Jan

ich płatności obsługuje BlueMedia. i tu niestety moim zdaniem sprawa się kończy. Ciężko mi powiedzieć, jakim cudem na rynku działa instytytucja taka jak BIK, od której zależy nasze kredytowe być lub nie być, a działa do spółki z firmą widmo, która ma fatalne opinie, żenujący poziom obsługi klienta i… po prostu nie działa – przelewy raz dochodzą raz nie, zwroty płatności raz przychodzą, raz nie…

Marcin
Marcin
4 years ago

ludzie są jednak słabo ogarnięci. 39zł i masz raport od reki jak chcesz darmo wysyłasz wniosek poprzez formularz kontaktowy i czekasz az łaskwie udostepnią (prawie miesiąc)

Adrian
Adrian
4 years ago
Reply to  Marcin

skąd taki wniosek można pobrać?

Mateusz
Mateusz
2 years ago
Reply to  Marcin

Zgadzam się że ludzka naiwność nie zna granic. Dane z dowodu łatwo skopiować bo ludzie wymachują dowodem osobistym nawet w autobusie lub przed budką z lodami. A to że zapłacisz kilkadziesiąt zł BIKowi nie gwarantuje ci bezpieczeństwa gdyż BIK aktualizuje dane nawet kilka dni… a to oznacza że informacje o tym że ktoś zaciągną kredyt wykorzystując twoje dane, otrzymasz nawet kilka dni po fakcie. Jeśli ktoś zaciągnie na twoje dane kredyt w firmie lichwiarskiej, to dowiesz się o tym dopiero po roku od komornika ponieważ żaden lichwiarz nie współpracuje z BIK. To oznacza że BIK nie wie u ilu lichwiarzy ktoś posłużył się twoimi danymi. Lepiej zabierz dzieci na pizzę zamiast tracić kasę na niepełne info z BIK.

Piotrek
Piotrek
4 years ago

Za darmo czyli za 39 PLN.