Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Ranking kont młodzieżowych 2023

Korzystanie z konta bankowego i płatności elektronicznych to dziś konieczność, a także umiejętność, którą młodzi ludzie powinni nabyć, zanim rozpoczną dorosłe życie. Dlatego przygotowaliśmy ranking kont młodzieżowych, z których mogą korzystać osoby w wieku 13-17 lat.

Które banki oferują najlepsze konto młodzieżowe?

O tym w jakim banku założyć konto młodzieżowe, najczęściej decydują rodzice i nie mając rozeznania w tego typu produktach bankowych zakładają je po prostu w swoim banku. Nie jest to do końca złe rozwiązanie, ponieważ konta dla młodzieży nie różnią się drastycznie pomiędzy sobą. Warto jednak wybrać najlepsze z nich, także po to by nauczyć nastolatka korzystania optymalnych produktów bankowych na przyszłość. Poniżej przedstawiamy 3 warte uwagi opcje.

mBank – e-konto możliwości

mBank – e-konto możliwości (konto dla młodych) – to konto zdecydowanie spełnia warunek darmowości. Bezpłatne jest nie tylko założenie konta, prowadzenie go, wydanie personalizowanej karty płatniczej, ale też przelewy internetowe i wypłaty ze wszystkich bankomatów (także za granicą). Ponadto otwarcie tego konta umożliwia uzyskanie niewielkiej premii finansowej, a obsługa za pomocą smartfona należy do najłatwiejszych wśród porównywanych kont.

ING Bank Śląski – konto z lwem Mobi

Konto w ING ma zasadniczo tylko jedną wadę – za drugą w miesiącu i kolejne wypłaty z bankomatów innych niż Planet Cash (i własne bankomaty ING) trzeba zapłacić 2,5 zł. Zakładamy, że większość nastolatków nie będzie musiała korzystać z “nie swojego” bankomatu aż 2 razy w miesiącu. Poza tym jednym drobiazgiem, konto nie wymaga żadnych opłat, ma bardzo prostą obsługę za pomocą smartfona i pewne możliwości oszczędnościowe. Dodatkowo nastolatek uzyskuje dostęp do zniżek i rabatów podobnie jak użytkownicy standardowych kont ING.

Bank Pekao – konto przekorzystne dla młodych

To kolejne bardzo dobre konto dla osób zaczynających swoją przygodę z bankowością to konto przekorzystne w Banku Pekao. Wybór tego rachunku to brak opłat za prowadzenie konta, przelewy, wypłaty z bankomatów (także za granicą) i wydanie karty. Do tego podstawowa oferta oszczędnościowa i prosta obsługa w aplikacji mobilnej. Szkoda tylko, że Pekao nie współpracuje z Google Pay. Poza tym jednym drobiazgiem jest świetnie skrojone dla młodych użytkowników konto.

Konta dla młodych w innych bankach też są warte uwagi. W tej kategorii praktycznie nie znajdziemy złych produktów – są tylko dobre i bardzo dobre.

Jak powstał ranking kont młodzieżowych?

Wybierając najlepsze konta młodzieżowe kierowaliśmy się przede wszystkim następującymi czynnikami:

 • Brak kosztów – uważamy, że konto dla osób poniżej 18 roku życia nie powinno wiązać się z opłatami od użytkownika. Maksymalną ocenę otrzymywało więc konto, które zapewnia możliwie najwięcej darmowych usług.
 • Łatwość obsługi – zakładamy, że większość młodych osób do obsługi konta bankowego wykorzystuje wyłącznie aplikację mobilną na smartfonie. Maksymalną ocenę uzyskiwały konta możliwie proste w obsłudze – zdajemy sobie sprawę, że ocena ta nie może być całkowicie obiektywna.
 • Coś ekstra – w tej bardzo szerokiej kategorii znalazły się dodatkowe ułatwienia, aplikacje powiązane, premie finansowe i rabaty, które można uzyskać korzystając z danego konta. Takie bonusy są bardzo zróżnicowane i trudne do porównania.

Porównywaliśmy wszystkie konta bankowe, z których może korzystać 17-latek. Istnieje szansa, że dla osoby jeszcze młodszej zestawienie wyglądałoby nieco inaczej. Ranking kont młodzieżowych powstał w oparciu o oferty bankowe dotyczące zakładania nowych kont dla młodzieży w październiku 2022.

Czym jest konto młodzieżowe?

Konto młodzieżowe jest kontem przeznaczonym dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia, ale ukończyły już 13 lat i mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Przeznaczone dla tej grupy wiekowej konta muszą być zakładane przez osoby dorosłe i nie można wykorzystać ich do zaciągania zobowiązań (kredytów), ale poza tym spełniają wszystkie funkcje tradycyjnego konta bankowego.

Drobne różnice pomiędzy kontami dla osób dorosłych i młodzieży mogą występować w zakresie:

 • dostępu do innych usług bankowych,
 • możliwości korzystania z usług pozabankowych (e-puap),
 • promocyjnych warunków założenia konta,
 • benefitów związanych z użytkowaniem konta,
 • eksperymentalnych rozwiązań w ramach aplikacji mobilnej.

Internetowe konta dla młodzieży miewają bardzo nowoczesny interface ponieważ banki traktują je jako pole do testowania nowych rozwiązań, które potem wprowadzają do innych kont.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby założyć konto dla młodzieży?

Konto młodzieżowe może otworzyć jedynie osoba dorosła która może potwierdzić swoją tożsamość (dowód osobisty, logowanie przez bankowość elektroniczną, e-dowód). W praktyce więc konta dla młodych mogą założyć ich rodzice lub opiekunowie. Młodzi zakładając konta we własnym imieniu potrzebują na to zgody osoby dorosłej, która musi potwierdzić swoją tożsamość z pomocą dowodu osobistego.

Konta młodzieżowe są przeznaczone dla osób w wieku 13-17 lat. Po ukończeniu 18 roku życia, użytkownicy kont młodzieżowych mogą zamienić je na konta oferowane aktualnie w danym banku. Jedynym warunkiem założenia konta młodzieżowego jest wiek (przynajmniej 13 lat, ale nie ukończone 18) i zgoda rodzica/opiekuna.

Banki nie stawiają dodatkowych wymogów, które wpłynęłyby na możliwość otwarcia konta lub jego prowadzenia. Do otwarcia konta w oddziale potrzebne są:

 1. dowód osobisty rodzica/opiekuna,
 2. dowód tożsamości nastolatka (legitymacja szkolna wystarczy).

Wniosek można pobrać na miejscu. W przypadku zakładania konta online, co polecamy m.in. z uwagi na wygodę i oszczędność czasu, wystarczą skany/zdjęcia dokumentów tożsamości.

Ile kosztuje konto młodzieżowe?

Samo prowadzenie konta młodzieżowego zawsze jest bezpłatne. Także osoby dorosłe mogą wybrać konta bez opłat za prowadzenie. Założenie i prowadzenie konta dla młodzieży kosztuje 0 zł. Oczywiście, by w pełni móc korzystać z konta bankowego, trzeba mieć możliwość wykonania za jego pomocą podstawowych operacji, takich jak płatności kartą czy przelewy.

W przypadku kont młodzieżowych bardzo często udaje się jednak uniknąć związanych z nimi kosztów. Dobre konto dla młodzieży oferuje bezpłatnie:

 1. Możliwość wypłaty gotówki z przynajmniej jednej krajowej sieci bankomatów.
 2. Wydanie karty płatniczej (debetową) lub wirtualną kartę płatniczą, z której można korzystać za pomocą smartfona.
 3. Przelewy krajowe (przynajmniej do pewnego limitu).
 4. Płatności kartą debetową (zdarzają się wyjątki).

W praktyce więc konto bankowe dla osób poniżej 18 roku życia powinno generować zerowe koszty, jeśli korzysta się z niego prawidłowo. O ile nie wszystkie konta spełniają ten warunek, o tyle nie ma trudności ze znalezieniem takich rachunków, które można nazwać kontami darmowymi.

Konto dla młodzieży powinno kosztować 0 zł, przynajmniej, dopóki jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

Jakie rozwiązania oferuje konto młodzieżowe?

Konto młodzieżowe oferuje najczęściej takie same podstawowe funkcjonalności jak standardowe konto bankowe. Pozwala m.in.:

 • Przechowywać środki na rachunku
 • Dokonywać przelewów
 • Wypłacać gotówkę z bankomatów
 • Płacić kartą/BLIKiem/kartą wirtualną
 • Korzystać z zewnętrznych systemów płatności (PayPal, mPay itp)
 • Dokonywać wymiany walutowej.

Konto młodzieżowe nie ma pełnej funkcjonalności standardowego konta bankowego, ponieważ:

 • nie może być powiązane z zadłużeniem (karta kredytowa, kredyt, debet na rachunku),
 • nie można wykorzystać go do operacji giełdowych i inwestycyjnych.

Ograniczenia wynikają z polskiego prawa – osoba niepełnoletnia nie ma możliwości zaciągania zobowiązań finansowych. Nie może więc być kredytobiorcą, pożyczkobiorcą, leasingobiorcą ani pracodawcą.

Czy rodzic ma wgląd do konta młodzieżowego?

Osoba dorosła, która założyła konto dla nastolatka, jest de facto właścicielem tego konta. Może działać jako pełnomocnik niepełnoletniego użytkownika. Oznacza to, że może między innymi:

 • Rozwiązać umowę prowadzenia rachunku bankowego,
 • Określić limity wypłat i przelewów,
 • Czasowo zablokować wypłaty z konta lub zmienić warunki autoryzacji wypłat,
 • Sprawdzić historię rachunku.

Obowiązują tu jednak pewne ograniczenia i rodzic/opiekun nie może korzystać z konta młodzieżowego jak z własnego. Przykładowo:

 • Nie może wypłacić środków z konta, jeśli tego konta nie zamyka,
 • Dyspozycję dotyczącą blokad itp. musi złożyć na piśmie, na ogół tylko w oddziale banku,
 • Nie ma możliwości dokonywania przelewów z tego konta.

Rodzic ma wgląd do konta nastolatka i może je zablokować, ale nie może z niego korzystać.

Jakie są zalety konta młodzieżowego?

Konto młodzieżowe ma istotne zalety, które ułatwiają dokonywanie operacji finansowych zarówno nastolatkowi, jak i jego rodzicom. Konta młodzieżowe posiadają z pewnością znacznie więcej zalet niż wad. Oto kilka z nich:

 • Są bezkosztowe, a czasami oferują niewielkie premie finansowe,
 • Pozwalają podejmować niezależne decyzje finansowe nastolatkowi,
 • Pozwalają rodzicom sprawdzić historię wydatków nastolatka,
 • Uczą obsługi systemów bankowych (co powinna robić szkoła),
 • Są znacznie bezpieczniejsze niż noszenie ze sobą gotówki.

Jakie są wady konta młodzieżowego?

Konta młodzieżowe przeznaczone są dla odbiorcy, który nie ukończył jeszcze 18 lat, wskutek czego muszą podlegać kilku ograniczeniom.

Rodzic w praktyce nie może z nich korzystać, a szczególnie nie ma możliwości wykorzystania ich, gdy bierze kredyt lub występuje o kartę kredytową. Nastolatek musi liczyć się z tym, że rodzic ma wgląd w historię jego operacji bankowych – w tym przelewów BLIK.

Konto młodzieżowe nie może oferować niektórych funkcji ze względu na ochronę osób niepełnoletnich przed zaciąganiem zobowiązań.

Czy warto otworzyć konto młodzieżowe?

Konto młodzieżowe jest bardzo dobrym pomysłem i zdecydowanie polecamy zakładanie takich kont nawet dla dzieci w wieku 13-14 lat. Konta takie nie mają kosztów utrzymania, mogą być założone online i nie wymagają od rodzica dodatkowych działań.

Jednocześnie spełniają dwie bardzo ważne funkcje:

 • edukacyjną – uczą młodych planować własny budżet, korzystać z bankowości elektronicznej,
 • finansową – ułatwiają rodzicowi przekazywanie środków do dyspozycji nastolatka, a także rozliczenia pomiędzy młodymi ludźmi, którzy np. zrobili zrzutkę.

Konto młodzieżowe warto założyć zarówno w interesie rodzica, jak i samego nastolatka, dlaczego więc nie skorzystać z takej opcji?

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie konto młodzieżowe dla 17-latka?

Takie, które pozwoli mu osiągnąć największe korzyści w okresie przed otwarciem standardowego konta oraz da możliwość wypróbowania podstawowych rozwiązań, jak płatności kartą debetową, wypłaty z bankomatów, przelewanie środków czy odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe.

Jakie konto wybrać dla ucznia?

Jeśli uczniem jest osoba niepełnoletnia, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, to warto przyjrzeć się bliżej ofercie kont dla nastolatków w wieku od 13 do 17 lat. Znajdziemy je w ofercie m.in. mBanku, ING Banku Śląskiego czy Banku Pekao. Osoby starsze, które kontynuują naukę, mogą założyć konto studenckie.

Czy banki oferują darmowe konta młodzieżowe?

Tak, brak opłat dotyczy nawet przelewów i wypłat z bankomatów. Banki w chcą w ten sposób zachęcić młode osoby do skorzystania z oferty, bo wiedzą, że daje to większe szanse na zawiązanie bardziej lukratywnej współpracy w dorosłym życiu.

Czy konto młodzieżowe można założyć przez internet?

Tak, przynajmniej większość z dostępnych obecnie kont młodzieżowych można założyć online. Polecamy ten sposób jako wygodniejszy, szybszy i prostszy niż wizyta w oddziale.

Jakie dodatkowe korzyści oferuje konto młodzieżowe?

W zależności od oferty banku konto może oferować gratyfikację pieniężną, możliwości oszczędzania i pomnażania środków, albo rabaty i zniżki we współpracujących sieciach handlowych.

Gdzie najlepiej założyć konto w banku dla młodzieży?

Oceniając wygodę i łatwość porównywania ofert – w domu, składając wniosek online. Wybierając bank warto sprawdzić szczegółowe parametry ofert, które mogą być kluczowe dla młodego użytkownika konta tj. płatności mobilne Apple Pay, Google Pay, Blik czy atrakcyjnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy.

Jaki najlepszy bank dla młodzieży?

Dobre banki dla młodzieży to między innymi mBank, Pekao, Santander Consumer Bank, BNP Paribas i ING Bank Śląski. O ostatecznym wyborze mogą zadecydować niuanse, które będą szczególnie ważne dla młodego posiadacza konta młodzieżowego.