Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

OFE czy ZUS 2024? Czas na Twoją decyzję [WNIOSEK]

Od 1 kwietnia do 31 lipca możesz zmienić swoją decyzję dotyczącą składki emerytalnej i przenieść część środków na konto Otwartego Funduszu Emerytalnego lub do ZUS. Jest to możliwe dzięki otwarciu tzw. okna transferowego. Kolejna szansa będzie dopiero za cztery lata.

Składka emerytalna to obowiązkowa opłata odprowadzana do ZUS z tytułu ubezpieczeń społecznych. Jej wysokość wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki, czyli kwoty brutto Twojego wynagrodzenia. Część tej kwoty potrącana jest z Twojej pensji, pozostałą dokłada Twój pracodawca. Odłożone w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na Twoją przyszłą emeryturę.

W zależności od podjętej przez Ciebie w przeszłości decyzji, środki ze składki emerytalnej mogą albo w całości trafić na subkonta prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub też część z nich może zostać przekazana do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Uwaga!

Wyboru OFE czy subkonto ZUS dokonają osoby, które do sierpnia 2024 nie przekroczą wieku 50 lat (w przypadku kobiet) lub wieku 55 lat (w przypadku mężczyzn).

 

OFE czy ZUS. Podział składki emerytalnej

Jeśli całość Twojej składki emerytalnej przekazywana jest do ZUS, podział ten wygląda następująco:

  • 12,22 % składki trafia do I filara ZUS,
  • 7,3% składki trafia do w II filara ZUS.

Jeśli jesteś członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, Twoja składka emerytalna dzielona jest w poniższy sposób:

  • 12,22% składki trafia do I filara ZUS,
  • 4,38% składki trafia do II filara ZUS,
  • 2,92% przekazywane jest do II filara OFE.

Dokładny podział części składki emerytalnej przekazywanych do poszczególnych filarów przedstawiają poniższe grafiki udostępnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podział składki emerytalnej w przypadku wyboru ZUS:

grafika przedstawiająca podział składek emerytalnych, które trafiają do ZUS
Źródło: ZUS

Podział składki emerytalnej w przypadku wyboru OFE:

grafika przedstawiająca podział składek emerytalnych, które trafiają do OFE
Źródło: ZUS

Jak skorzystać z okna transferowego?

Okno transferowe otwiera się raz na cztery lata. W tym czasie członkowie OFE mogą zdecydować o przeniesieniu swoich składek ulokowanych na otwartych funduszach emerytalnych w całości do ZUS. Z kolei osoby, których składki w całości trafiają do ZUS, mają natomiast szansę przekazać część środków na konto w OFE.

Aby zmienić swoją dotychczasową decyzję w sprawie składek trzeba wypełnić i złożyć w ZUS formularz ZUS-US-OFE-03

Pobierz oświadczenie ZUS-US-OFE-03

Uwaga!

Oświadczenie z dyspozycją o przekazywaniu części składki do otwartego funduszu emerytalnego mogą złożyć: ubezpieczeni-członkowie OFE, którzy w oknie transferowym w 2014 r. nie złożyli oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE i nie są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego oraz ubezpieczeni, którzy nie są członkami OFE, a całość ich składki na drugi filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.
gov.pl

Oświadczenie z dyspozycją o zewidencjonowaniu składki na subkoncie w ZUS mogą z kolei złożyć ubezpieczeni, których składka trafia obecnie do OFE i jednocześnie nie są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego.

Wymagane oświadczenie można złożyć w placówce ZUS, za pośrednictwem Poczty Polskiej, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub korzystając z urzędomatów.

Uwaga!

Jeśli w oświadczeniu wskażesz nazwę OFE nie będzie to równoznaczne z zawarciem umowy z funduszem. Aby Twoje składki mogły trafić to tego funduszu musisz zawrzeć z nim osobną umowę.

Kiedy nie trzeba składać oświadczenia?

Oświadczenia nie musisz składać, jeśli:

  • do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało Ci 10 lat lub mniej.
  • podtrzymujesz decyzję, którą podjąłeś w poprzednim oknie transferowym.

Jak sprawdzić gdzie trafiają moje składki emerytalne?

Aby sprawdzić czy jesteś członkiem OFE czy też Twoje składki trafiają w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaloguj się do do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W zakładce „Ubezpieczony” znajdziesz szczegóły dotyczące funduszu emerytalnego.

Do kiedy działa okno transferowe?

Okienko transferowe OFE ZUS działa od 1 kwietnia do 31 lipca 2024.

OFE czy ZUS? Gdzie ulokować część swojej składki?

Zarówno w przypadku OFE, jak i ZUS otrzymujesz gwarancję dziedziczenia środków, a w przyszłości wypłatę całego świadczenia, także części z OFE przez ZUS. W przypadku OFE Twoje środki są jednak inwestowane, a więc istnieje ryzyko, że wartość zgromadzonych aktywów spadnie. W ZUS z kolei Twoje środki ulegają waloryzacji. Ostateczna decyzja co do wyboru, gdzie będą trafiały części Twojej składki emerytalnej powinna być jednak kwestią Twoich indywidualnych preferencji.

Porównaj konta osobiste
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments