Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

PayPal -co to jest? Jak wykonywać płatności PayPal?

Dzięki PayPal możesz wygodnie płacić za zakupy i usługi na całym świecie. Co więcej, płatność ta odbywa się w niemal ekspresowym tempie. Zobacz, jak założyć konto PayPal i w jaki sposób korzystać ze wszystkich możliwości tego systemu.

Kiedy robisz zakupy online, zwykle musisz skorzystać także z jakiegoś systemu płatności, aby taka transakcja została zawarta. Najczęściej są to takie rozwiązania jak PayU, BLIK czy płatność za pomocą karty debetowej/kredytowej. Wśród dostępnych metod płatności znajdziesz także klasyczny przelew bankowy czy też możliwość opłacenia zakupu przy jego odbiorze. Na liście dostępnych możliwości znajduje się jednak jeszcze jedno rozwiązanie – płatność PayPal.

Przypadkowe kliknięcie w tę opcję może początkowo spowodować Twoją dezorientację – zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak korzystać z tego rozwiązania. Płatność PayPal wymaga bowiem wcześniejszej rejestracji i utworzenia własnego profilu użytkownika. Postaramy się więc krok po kroku wyjaśnić Ci na czym opiera się system płatności elektronicznych PayPal, abyś czuł się bezpiecznie korzystając z możliwości jakie daje to narzędzie.

Czym jest PayPal?

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to system płatności internetowych, dzięki któremu możesz dokonać szybkich opłat za zakupy lub usługi dostępne na całym świecie. PayPal daje także możliwość przesyłania pieniędzy innym użytkownikom internetu, np. Twoim znajomym, wspierania organizacji charytatywnych, czy też generowania faktur. Z płatności PayPal możesz korzystać zarówno na komputerze, jak i na telefonie – w tym drugim przypadku musisz jednak pobrać i zainstalować aplikację PayPal.

Aby to wszystko było jednak możliwe, musisz najpierw aktywować swój osobisty profil w PayPal. Co ważne, konto mogą założyć wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia.

Jak założyć konto PayPal?

Założenie konta PayPal to nic trudnego. Poniżej prezentujemy jak zrobić to krok po kroku:

 1. Określ czy Twoje konto PayPal będzie mieć charakter osobisty czy firmowy.

Pierwszy krok do założenia konta w Paypal

2. Podaj swój adres e-mail.

Drugi krok do założenia konta PayPal

 1. Podaj swój numer telefonu.

Trzeci krok do założenia konta PayPal

4. Na podany numer telefonu otrzymasz tzw. kod bezpieczeństwa. Wpisz go w pola widoczne w formularzu.

Czwarty krok do założenia konta PayPal

5. Utwórz hasło do Twojego konta PayPal.

Piąty krok do założenia konta PayPal

6. Podaj swoje dane osobowe (narodowość, imię i nazwisko oraz datę urodzenia).

Szósty krok do założenia konta PayPal

7. Wskaż adres, którego chcesz używać do rozliczeń. Jeśli będziesz podpinał do konta PayPal swoją kartę kredytową lub debetową, powinien być to adres, z którym powiązane są również te karty.

Siódmy krok do założenia konta PayPal

8. Wybierz usługę, z której chcesz skorzystać na początek. Możesz dodać swoją kartę kredytową lub debetową do konta PayPal lub przelać pieniądze na konto bankowe innej osoby. Jeśli nie chcesz wykonać w danym momencie żadnej z tych czynności, kliknij „Nie teraz”.

Ósmy krok do założenia konta Paypal

9. Podaj dane karty debetowej/kredytowej, którą chcesz powiązać z kontem PayPal. Nie jest to obowiązkowe, możesz pominąć ten krok i przejść dalej.

Dziewiąty krok do założenia konta Paypal

10. Twoje konto w systemie PayPal jest gotowe. Możesz teraz swobodnie poruszać się po swoim profilu i sprawdzić jakie możliwości daje posiadanie własnego konta PayPal.

Dziesiąty krok do założenia konta payPal

Jak działa PayPal?

PayPal działa na zasadzie wirtualnego portfela – możesz więc do niego podpiąć numer konta bankowego i z tego rachunku przelewać pieniądze na konto w PayPal, a następnie, w razie potrzeby, środki przekazać dalej np. na rachunek swojego znajomego (o ile posiada konto PayPal). Możesz oczywiście również wykonywać odwrotne transakcje, czyli środki zgromadzone na koncie PayPal (np. otrzymane od innej osoby) przenosić na swój numer konta bankowego.

Do konta PayPal możesz także podpiąć kartę kredytową lub debetową. Dzięki temu, gdy dokonujesz płatności za pośrednictwem systemu PayPal np. za zakupy online, wszystkie wydatki pokrywasz właśnie środkami zgromadzonymi na tych instrumentach płatniczych.

Posiadając konto PayPal możesz więc:

 • przelewać środki z konta bankowego na konto PayPal,
 • przelewać pieniądze z konta PayPal na swoje konto bankowe,
 • przelewać pieniądze z Twojego konta PayPal na konto PayPal innego użytkownika,
 • zasilić saldo konta PayPal wpłatą od innego użytkownika tego serwisu,

System PayPal pozwala także zorganizować zbiórkę charytatywną i obsługiwać faktury elektroniczne.

Jak wygląda PayPal dla klienta indywidualnego?

Zakładając konto PayPal musisz określić, czy będzie miało ono charakter osobisty czy firmowy. Jeśli wybierzesz wariant osobisty, po rejestracji i prawidłowym zalogowaniu się uzyskasz wgląd w swój panel administracyjny. Dzięki niemu będziesz mógł podpiąć do konta numer swojego rachunku bankowego lub też podać informację dotyczące karty kredytowej – jeśli chcesz ją zintegrować ze swoim kontem PayPal.

Logując się na swój profil możesz także sprawdzić saldo konta PayPal, przejrzeć historię dotychczasowych transakcji, stworzyć fakturę, wesprzeć wybrane organizacje charytatywne lub też wysłać przypomnienie znajomemu, że jest Ci winny pieniądze.

Gdzie można płacić PayPalem?

Płatności PayPal możliwe są w sklepach internetowych, serwisach aukcyjnych (np. ebay), portalach restauracyjnych (np. pyszne.pl) czy serwisach rezerwacyjnych (np. booking.com). Jeśli chcesz przekonać się, czy dany portal obsługuje płatności PayPal, szukaj w zakładce „metody płatności” oznaczenia w postaci logo PayPal.

Jak płacić przez PayPal podczas zakupów online?

Jeśli serwis, w którym dokonujesz zakupów internetowych pozwala na płatności za pomocą PayPal, swoją transakcję dokończysz bardzo łatwo. Wystarczy, że w danym serwisie zakupowym przejdziesz do sekcji płatności za zamówienie, a tam z listy dostępnych metod płatności wybierzesz PayPal, tak jak zrobiono to na poniższym przykładzie w booking.com:

płatność PayPal na booking.com

Po wyborze płatności PayPal zostaniesz poproszony o zalogowanie się do swojego serwisu i potwierdzenie transakcji. To wszystko! Twoja płatność właśnie została dokonana.

Jak wykonywać płatności PayPal?

Oprócz płatności online za zakupy lub usługi, wirtualny portfel w PayPal umożliwia także wysyłanie pieniędzy innym osobom. Za pomocą PayPal możesz przelać pieniądze na adres e-mail lub za pośrednictwem usługi PayPal.Me (o której więcej w dalszej części artykułu).

Jeśli chcesz zapłacić na stronie internetowej:

 1. Zaloguj się na swoje konto PayPal
 2. Przejdź do opcji Wyślij i zażądaj.
 3. Podaj imię i nazwisko odbiorcy, nazwę użytkownika PayPal, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego, a następnie kliknij Dalej.
 4. Wprowadź kwotę, wybierz walutę, dodaj wiadomość (jeśli chcesz) i kliknij Kontynuuj.
 5. Wybierz sposób płatności i kliknij Dalej.
 6. Sprawdź, czy wszystkie podane przez Ciebie informacje są poprawne, a następnie kliknij Wyślij płatność teraz.

Jeśli chcesz wykonać płatność w aplikacji mobilnej:

 1. Uruchom aplikację PayPal.
 2. Wybierz opcję Płatności.
 3. Uzupełnij dane odbiorcy: imię i nazwisko, nazwę użytkownika, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego.
 4. Wprowadź kwotę płatności, wybierz walutę, dodaj wiadomość (jeśli chcesz) i kliknij Dalej.
 5. Wybierz sposób płatności.
 6. Sprawdź, czy wszystkie podane przez Ciebie informacje są poprawne, a następnie kliknij Wyślij.

Adresat Twojej płatności otrzyma maila z powiadomieniem, że ktoś wysłał mu pieniądze. Jeśli nie ma on konta PayPal, dostanie również krótką instrukcję, jak je założyć. Dopiero po utworzeniu profilu PayPal, weryfikacji adresu mailowego oraz zrealizowaniu innych działań służących potwierdzeniu tożsamości, odbiorca Twojej płatności będzie mógł ją odebrać.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Jak wygląda płatność przez PayPal.Me?

Jeśli posiadasz konto PayPal możesz także skorzystać z usługi PayPal.Me. W przypadku tego rozwiązania tworzysz swoje prywatne łącze, które w formie linka możesz następnie przekazać osobom winnym Ci pieniądze. Wystarczy że link ten wyślesz mailem, smsem lub np. przez czat internetowy, a odbiorca kliknie w niego i dokona płatności na Twoje konto.

Jeżeli to Ty otrzymałeś od kogoś linka do zapłaty przy użyciu PayPal.Me, zrobisz to a następujący sposób (niezależnie, czy korzystasz ze strony internetowej czy aplikacji mobilnej):

 1. Kliknij w otrzymane łącze PayPal.Me lub wpisz je w przeglądarce.
 2. Kliknij Wyślij.
 3. Wprowadź kwotę, dodaj wiadomość (jeśli chcesz) i kliknij Kontynuuj.
 4. Wybierz opcję Wysyłam pieniądze do znajomego lub Płatność za towary lub usługę.
 5. Wybierz sposób płatności i kliknij Dalej.
 6. Sprawdź, czy wszystkie podane przez Ciebie informacje są poprawne, a następnie kliknij Wyślij płatność teraz.

Doładowanie PayPal: jak przelać pieniądze z konta bankowego?

Aby doładować portfel elektroniczny w PayPal w wystarczy przelać na to konto środki ze swojego rachunku bankowego. Możesz to zrobić tzw. przelewem błyskawicznym za pomocą Trustly albo klasycznie (w takim przypadku środki dotrą na konto PayPal w ciągu dwóch dni roboczych).

Jeśli chcesz doładować swojego PayPala, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Przejdź do swojego Portfela na koncie PayPal
 2. Kliknij w opcję Przelew pieniędzy.
 3. Wybierz opcję Błyskawicznie doładuj środki przy użyciu Trustly lub Dodaj środki do salda.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie.

Saldo konta PayPal – czy istnieją alternatywne metody na doładowanie konta?

Wirtualny portfel PayPal można doładować także w inny sposób niż przelew z konta bankowego. Alternatywnymi metodami doładowania PayPal mogą być np:

 • karty prepaid,
 • karta podarunkowa PayPal,
 • Skrill,
 • Google Pay,
 • płatności BLIKIEM,

PayPal może zostać także zintegrowany z kartą płatniczą Revolut.

Jakie są opłaty za konto PayPal?

Z treści dokumentu dotyczącego opłat za płatności PayPal wynika, że prowadzenie rachunku płatniczego PayPal, a także polecenie zwykłego przelewu czy przelewu SEPA są dla użytkownika bezpłatne.

Opłata pojawi się natomiast w przypadku przelewu wewnętrznego (a więc na inne konto PayPal), w którym środki przesyłane są za granicę do wybranych państw, np. USA czy Kanady (pełna lista państw znajduje się w Dokumencie dotyczącym opłat). Koszt takiej transakcji wyniesie 9,99 zł.

Opłaty należy spodziewać się także w momencie zlecania przelewu w walucie obcej, gdzie przesyłane środki to tzw. transakcja prywatna (a więc nie jako zapłata za towary lub usługi). Koszt takiego działania to 19,99 zł. Dodatkowo, jeśli PayPal przeprowadzi dla Ciebie przeliczenie waluty, zrobi to po kursie transakcyjnym ustalonym przez nich dla danej wymiany walut.

Opłacie podlega również przelew z salda osobistego konta PayPal na rachunek bankowy w Stanach Zjednoczonych – 3% łącznej kwoty przelewu, o ile nie następuje przeliczenie waluty.

Z punktu widzenia użytkownika, jednym z najważniejszych kosztów dotyczących PayPala może być opłata za nieaktywne konto, która wynosi 45 zł. Opłata ta naliczana jest, jeśli dane konto użytkownika PayPal nie było aktywne w ciągu 12 ostatnich miesięcy.

Jeśli na koncie znajdują się środki w kwocie mniejszej niż wynosi opłata za nieaktywne konto PayPal, opłata ta będzie równa wartości salda posiadanego na rachunku. Jeżeli natomiast nie będziesz na koncie posiadał żadnych środków, opłata nie zostanie naliczona.

Dobra wiadomość jest więc taka, że aby uniknąć opłat za konto, należy choć raz w ciągu 12 miesięcy zalogować się na swój profil lub utrzymywać na koncie PayPal saldo równe 0 zł. Dokument opłat za płatności PayPal może jednak zawsze ulec zmianie, dlatego jeśli nie chcesz dłużej korzystać z tej usługi, zalecamy zamknięcie konta PayPal

Jak zamknąć konto PayPal?

Zamknięcie konta PayPal nie będzie wymagało od Ciebie zaawansowanych działań. Jeśli chcesz zamknąć konto za pomocą strony internetowej, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do serwisu PayPal
 2. Sprawdź, czy na rachunku posiadasz jeszcze jakieś dostępne środki finansowe. Jeśli tak, przed zamknięciem konta musisz je usunąć, np. ostatni raz dokonać płatności internetowych za pomocą tego systemu lub przelać na własny rachunek bankowy.
 3. Przejdź do ustawień konta.
 4. W sekcji Opcje Konta wybierz Zamknij konto.
 5. Kliknij Zamknij Konto.

Aby zamknąć konto w aplikacji, również musisz sprawdzić, czy saldo Twojego rachunku PayPal wynosi 0 zł. Jeśli tak, w kolejnych krokach:

 1. Wybierz ikonę profilu w swojej aplikacji
 2. Kliknij przycisk Zamknij konto.

Po zamknięciu konta PayPal nie można go ponownie otworzyć. Nie można także zamknąć konta z pozostałym saldem, ograniczeniem konta lub innymi nierozstrzygniętymi problemami.

Czy warto mieć swoje konto PayPal?

System płatności PayPal to rozwiązanie na skalę globalną. Dzięki niemu możesz np. szybko i łatwo robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych czy też udostępnić możliwość przelania środków innej osobie niemal w ekspresowym tempie, nawet jeśli mieszka poza granicami Polski. Jeżeli często podejmujesz takie działania, PayPal stanowi dla Ciebie bardzo pomocne narzędzie.

Czy PayPal jest bezpieczny?

Korzystając z PayPala nie musisz każdorazowo podawać danych swojej karty kredytowej lub debetowej, przez co ograniczasz ryzyko, że dostaną się one w niepowołane ręce. Sam PayPal również stosuje wiele rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo tej usługi, np:

 • szyfrowanie i monitoring transakcji,
 • ochrona kupujących,
 • pomoc przy rozstrzyganiu sporów,

Użytkowanie PayPala wydaje się więc bezpiecznym działaniem.

Warto wiedzieć:

 1. PayPal to portfel elektroniczny, który obsługuje płatności za zakupy lub usługi, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dodatkowo, umożliwia też odbiór i wysyłanie pieniędzy innemu użytkownikowi serwisu, generowanie faktur czy dokonywanie wpłat na organizacje charytatywne
 2. Do Paypala możesz podpiąć kartę debetową lub kredytową albo też powiązać tę usługę z Twoim kontem bankowym.
 3. Aby korzystać z usługi PayPal musisz założyć swój indywidualny profil.
 4. PayPal jest bezpłatny, jeśli przynajmniej raz na rok zalogujesz się na swoje konto. Jeżeli takie logowanie nie nastąpi, a na Twoim koncie znajdują się dostępne środki finansowe, zostaną one zaliczone na poczet opłaty za nieaktywne konto. Opłaty mogą naliczone także w kilku innych w przypadkach wyszczególnionych w Dokumencie dotyczącym opłat.
 5. Z możliwości PayPal mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest PayPal i jak działa?

  PayPal to rozwiązanie pozwalające opłacić różnego rodzaju transakcje dokonywane online. PayPal pozwala także na szybki przelew środków finansowych na konto innego użytkownika tego systemu. Aby skorzystać z PayPala należy najpierw założyć indywidualne konto na stronie tego systemu i podpiąć do niego kartę płatniczą lub numer konta bankowego. Po spełnieniu tych formalności można już skorzystać z PayPala podczas zakupów online.

 2. Czy PayPal to to samo co Blik?

  Nie, PayPal i BLIK to rozwiązania działające na zupełnie innych zasadach.

 3. Jak płacić za pomocą PayPal?

  Aby zapłacić za pomocą PayPal wystarczy z dostępnych metod płatności wybrać tę opcję, zalogować się na swoje konto i potwierdzić płatność.

 4. Czy PayPal jest bezpieczny?

  Tak, PayPal stosuje szereg rozwiązań, aby klienci korzystający z tej usługi mogli czuć się bezpiecznie.

 5. Ile kosztuje korzystanie z PayPal?

  PayPal jest bezpłatnym rozwiązaniem. Ewentualne opłaty mogą zostać naliczone w przypadku tzw. nieaktywnego konta lub dla transakcji wyszczególnionych w Dokumencie dotyczącym opłat.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments