Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Bezpieczeństwo

Bezpieczna karta czyli ubezpieczenie karty

Płatności kartami zbliżeniowymi budzą wiele kontrowersji. Z jednej strony to bardzo wygodny i szybki sposób dokonywania transakcji. Z drugiej to ograniczone zaufanie związane z obawą utraty oszczędności. Przedstawiamy 5 zasad pozwalających bezpiecznie posługiwać się kartami zbliżeniowymi.

 

Decydując się na płatność zbliżeniową, należy pamiętać, że karta w odpowiedzi na żądanie czytnika zbliżeniowego, aktywuje się jedynie na ułamek sekundy. W celu poprawnego przeprowadzenia transakcji, karta musi zostać zbliżona do czytnika na bardzo niewielką odległość (nie więcej niż 4 cm). Ma to uniemożliwić przypadkowe ściągnięcie lub celową kradzież danych z karty, co skutkować może przykrą niespodzianką w przyszłości.

Aby ograniczyć ryzyko utraty oszczędności w wyniku utracenia karty, banki stosują dzienne limity (ilościowe i kwotowe) dla transakcji zbliżeniowych, dokonywanych bez konieczności autoryzacji kodem PIN. Dzięki temu osoba bezprawie posługująca się kartą, wydać może maksymalnie 50 zł w ramach jednej operacji. Jednak nie chroni to przed dokonaniem przez złodzieja kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu transakcji, poniżej 50 zł każda. Co zatem zrobić, aby zminimalizować ryzyko kradzieży?

1. Kiedy nie musisz, nie zapisuj kodu PIN

Kod PIN jest najważniejszym i najpopularniejszym elementem chroniącym dostęp do środków zgromadzonych na koncie klienta. Należy dołożyć wszelkich starań, aby nie znalazł się w niepowołanych rękach, dlatego najbardziej wskazane jest przechowywanie go we… własnej pamięci. Mając jednak na uwadze ilość kodów i haseł, którymi posługujemy się w życiu codziennym, nie jest to wcale takie proste i oczywiste zadanie. Kiedy zapisanie kodu PIN zdaje się konieczne, warto informację tą przechowywać w innym miejscu niż samą kartę.

2. Wprowadzając PIN, zakryj klawiaturę terminala

Dokonując płatności zbliżeniowej o wartości przekraczającej 50 zł, terminal najpewniej zakomunikuje konieczność autoryzacji transakcji kodem PIN. Nawet w przypadku, kiedy w pobliżu nie ma innych osób, wskazane jest, aby zasłonić klawiaturę terminala. Warto o tej zasadzie pamiętać, szczególnie podczas podejmowania środków finansowych z bankomatów, które od jakiegoś czasu oferują również zbliżeniową opcję wypłaty. Brak osób postronnych może być mylący, a ruch palca po klawiaturze, zarejestrować może ukryta w urządzeniu kamera.

3. Zwróć szczególną uwagę na ekran terminala

Dokonując zakupów w pośpiechu, mało kto zwraca uwagę na kwotę do zapłaty, widniejącą na ekranie terminala. Przykładając kartę do czytnika warto poświęcić kilka sekund i upewnić się, czy cena wyświetlana przez terminal jest właściwa. Jeżeli kwota jest nieprawidłowa, należy zgłosić to kasjerowi. Po anulowaniu transakcji, bez żadnych przeszkód wprowadzi ją na nowo. Pamiętajmy, że ta nieszczęsna rozbieżność jest zazwyczaj efektem zwykłej pomyłki, a nie złych intencji osoby stojącej po drugiej stronie lady.

4. Potwierdzenia transakcji bywają pomocne

Zapewne większość osób w trosce o tzw. porządek w papierach, stara się ograniczyć do minimum ilość przechowywanych dokumentów. Jak na złość przy płatności kartą oprócz zwykłego paragonu, otrzymujemy dodatkowo potwierdzenie zapłaty z terminala. Tym samym podwaja się ilość miejsca niezbędna do gromadzenia dowodów zakupu. Mimo tego warto przechowywać potwierdzenia transakcji. Dzięki temu sprawniej i szybciej poradzimy sobie z potencjalną reklamacją.

5. Zapisz w telefonie numer kontaktowy do banku

W przypadku utraty karty kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zgromadzonych na koncie oszczędności ma czas. Im szybciej karta zostanie zastrzeżona, tym większa szansa, że złodziej lub nieuczciwy znalazca, nie użyje jej do niecnych celów. Warto więc wprowadzić do książki kontaktowej swojego telefonu numer infolinii, a także pozostałe dane opisujące kartę, jak jej numer czy datę wydania. Wszystko to zwiększy szansę na zachowanie naszych oszczędności w nienaruszonym stanie.

Kierując się powyższymi wskazówkami, a także zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, bez obaw realizować można płatności przy pomocy kart zbliżeniowych. Paradoksalnie transakcje te okazać się mogą nie tylko szybsze, ale i bezpieczniejsze od standardowych operacji kartą. Dokonując płatności zbliżeniowej, plastik cały czas pozostaje w naszej dłoni, co nie pozwala podejrzeć naszych danych osobom postronnym.

 

Czytaj też: Centralna informacja o rachunkach bankowych – na tropie zapomnianego konta

Czytaj też: Cyfrowy włam na bankowe konto – skimming i phishing.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments