Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Centralna informacja o rachunkach bankowych – na tropie zapomnianego konta

Do tej pory, każdy kto chciał odszukać należące do niego konto bankowe lub takie do którego uzyskał tytuł prawny np. w wyniku spadku, musiał wysyłać dziesiątki pism do wszystkich banków działających na terenie Polski. Od lipca sprawa uległa uproszczeniu. Powstała centralna informacja o rachunkach bankowych.

 

Nowe narzędzie ułatwi starania spadkobierców, posiadających tytuł prawny do pieniędzy zgromadzonych na kontach nieżyjących już osób. Pozwoli także na odszukanie własnych rachunków bankowych, o których posiadaniu po prostu zapomnieliśmy. Nowe przepisy usprawnić mają również działania komorników, sądów czy policji, dostarczając informacji niezbędnych dla prowadzonych przez te instytucje czynności.

Szacuje się, że na zapomnianych rachunkach zgromadzona jest kwota sięgająca od kilku do nawet kilkunastu miliardów złotych. Środki finansowe zgromadzone na opisywanych rachunkach, nie podlegają automatycznemu zwrotowi osobom do tego uprawnionym. Przekazywane są natomiast na nieoprocentowane depozyty bankowe, co rodzi słuszne pytanie o zasadność takiego postępowania. W końcu pieniądze te mogłyby posłużyć poprawie sytuacji życiowej osób uprawnionych do ich dziedziczenia.

Szybciej i łatwiej namierzysz zapomniane konta

Dotychczasowe poszukiwania nieujawnionych rachunków bankowych kosztowały sporo wysiłku zainteresowanych osób. Działania wymagały kierowania zapytań do każdej instytucji finansowej z osobna, co skutecznie zniechęcało do dalszych poszukiwań. Mając na uwadze ilość funkcjonujących w Polsce banków komercyjnych, spółdzielczych oraz SKOK-ów, koszty weryfikacji mogły przewyższać potencjalne profity, co czyniło samą operację nieopłacalną.

Aktualnie proces poszukiwania „uśpionych” rachunków działać ma na prostszych zasadach. Centralna informacja wykorzystuje rejestr wszystkich rachunków, założonych przez banki i SKOK-i. Co najważniejsze, nie musimy być wcale klientem instytucji finansowej, w której składamy wniosek o udzielenie stosownej informacji. Oszczędzimy więc sporo czasu i pieniędzy załatwiając wszystko przy „jednym okienku”. W odpowiedzi na złożone zapytanie otrzymujemy listę aktywnych i „uśpionych” rachunków przypisanych do klienta w określonych bankach i kasach oszczędnościowych. Dane szczegółowe na tym etapie są niedostępne. Aby uzyskać do nich dostęp, należy udać się do właściwej placówki prowadzącej rachunek bankowy.

Dostęp do danych zgromadzonych w rejestrze mają posiadacze rachunków będący osobami fizycznymi oraz ich spadkobiercy. Ci ostatni muszą dysponować tytułem prawnym do spadku po posiadaczu rachunku, w przeciwnym wypadku dyspozycja nie zostanie zrealizowana. Nowe rozwiązanie jest również cennym narzędziem dla osób podejrzewających, że mogły paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych, a w następstwie kradzieży tożsamości. Informacja o posiadanych rachunkach, pozwala na szybkie porównanie jej ze stanem faktycznym. W przypadku nieprawidłowości można podjąć kroki, służące wyeliminowaniu zagrożenia. Czym grozić może kradzież tożsamości, przeczytać możecie w tym miejscu.

Ta sama informacja w różnych cenach

Za skorzystanie z centralnej informacji o rachunkach bankowych będziemy musieli zapłacić. Nie jest to jednak stała stawka i ustalana jest indywidualnie przez instytucję finansową, w której zdecydowaliśmy się złożyć wniosek. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż różnica może sięgać kilkudziesięciu złotych. Niektóre banki, w celu przyciągnięcia do siebie potencjalnych klientów, nie pobierają za realizację zlecenia żadnych opłat. Inne potrafią wycenić koszt dyspozycji nawet na sześćdziesiąt złotych.

Funkcjonowanie banków i SKOK-ów w systemie jest obowiązkowe i zostały one zobowiązane do udzielania odpowiedzi na każde zapytanie, złożone w ramach centralnej informacji o rachunkach bankowych. Szczegółową listę podmiotów objętych programem możemy znaleźć w tym miejscu (https://www.centralnainformacja.pl/o-usludze/lista-uczestnikow-centralnej-informacji/).

Czy centralna informacja o rachunkach bankowych to krok w dobrym kierunku?

Nowelizacja prawa bankowego wprowadza również inne, istotne udogodnienia. Aktualnie osoba zakładająca konto lub właściciel rachunku bankowego, może polecić bankowi, aby na wypadek swojej śmierci, przekazał zgromadzone na rachunku pieniądze określonej osobie. Do wypłacenia środków finansowych niewymagane jest przedstawienie dokumentów spadkowych. Wystarczającym potwierdzeniem jest akt zgonu właściciela rachunku. Usługa nosi nazwę „dyspozycji wkładem na wypadek śmierci”, a na banki nałożony został obowiązek informowania właścicieli rachunków o możliwości skorzystania z tego rozwiązania.

Wprowadzone w życie przepisy wpływają na umocnienie pozycji klientów w relacji z instytucjami finansowymi. Łatwy i szybki sposób pozyskiwania danych, jest cennym rozwiązaniem szczególnie dla potencjalnych spadkobierców, poszukujących nieujawnionych rachunków bankowych. Mając na uwadze fakt, że na zapomnianych rachunkach leżą już miliardy złotych, śmiało można stwierdzić, że gra jest warta świeczki, a centralna informacja o rachunkach bankowych to krok we właściwym kierunku.

 

Czytaj też: Cyfrowy włam na bankowe konto – skimming i phishing

Czytaj też: Darmowe konto osobiste, czyli powszechny dostęp do usług bankowych

Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments