Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Trudniej będzie założyć konto w banku, wszystko ze względu na bezpieczeństwo

Od początku lipca obowiązywać zaczęły ograniczenia w zakładaniu rachunków bankowych z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego. Dotychczasowa metoda, mimo że szybka, sprzyjała licznym nadużyciom. W odpowiedzi na pojawiające się zagrożenia, Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o zaostrzeniu obowiązujących przepisów.

 

Konto bankowe a działalność przestępcza

Dla klientów ceniących sobie zarówno wygodę jak i oszczędność czasu, zmiana oznacza krok wstecz, komplikując i wydłużając listę niezbędnych formalności. Ale czy faktycznie powrót do bardziej drobiazgowej weryfikacji danych nie ma uzasadnienia? Z jednej strony konto bankowe to podstawowe rozwiązanie ułatwiające codzienne życie, z drugiej dostęp do rachunku przez osoby nieuprawnione skutkować może przykrymi konsekwencjami w przyszłości.

Zaostrzenie przepisów jest odpowiedzią na niepokojący trend związany z procederem kradzieży tożsamości. Pozyskane i nielegalnie wykorzystane informacje, służą zakładaniu rachunków bankowych, nieświadomym niczego osobom. Tego typu „anonimowe” rachunki, wykorzystywane często w działalności niezgodnej z prawem, służą ukrywaniu dochodów, praniu brudnych pieniędzy, czy wyłudzaniu kredytów i pożyczek. Wprowadzone regulacje nie wykluczają całkowicie zastosowania przelewów weryfikacyjnych, ale wskazują kiedy zasadna jest ta metoda otwierania konta bankowego.

Szybko, wygodnie i nie zawsze bezpiecznie

Przelew weryfikacyjny, jak sama nazwa wskazuje, służyć ma szybkiemu potwierdzeniu tożsamości osoby wnioskującej o założenie rachunku bankowego. Tradycyjna metoda polega na osobistej wizycie w oddziale i podpisaniu umowy w obecności pracownika banku. Można skorzystać również z usług kuriera działającego w imieniu banku, wskazując dokładne miejsce dostarczenia dokumentów.  W obu przypadkach możliwa jest weryfikacja tożsamości wnioskodawcy na podstawie okazanego dowodu osobistego. Przelew weryfikacyjny pozwala na założenie konta bez wychodzenia z domu, pełniąc rolę nośnika informacji. Banki oferując to rozwiązanie, wychodzą z założenia, że bank z którego wysłany został przelew weryfikujący, sprawdził już wnikliwie tożsamość wnioskodawcy. Problem pojawia się wtedy, gdy pierwotny rachunek klienta założony został również za pomocą przelewu.

Pomysłowość osób czerpiących korzyści z procederu kradzieży danych osobowych nie zna granic. Nie zdajemy sobie sprawy w jak łatwy sposób udostępniamy często wrażliwe informacje. Popularną metodą wyłudzania przelewu weryfikującego są fałszywe ogłoszenia o pracę. Oszuści zamieszczając w serwisach rekrutacyjnych oferty zatrudnienia, bezproblemowo pozyskują niezbędne dane osobowe. Dzięki wyłudzonym informacjom, nieuczciwy pracodawca wypełnia pola internetowego wniosku o konto. Kolejnym krokiem jest prośba o przelew, najczęściej na symboliczną kwotę, w celu potwierdzenia danych osobowych kandydata. W rzeczywistości jest to przelew aktywujący konto w banku. Tym oto sposobem przestępca staje się posiadaczem konta bankowego założonego na „słupa”. Mało tego, dzięki tej operacji oszust zyskuje możliwość zakładania rachunków w kolejnych bankach, tworząc łańcuszek anonimowych kont. W sieci bez problemu odszukać można oferty sprzedaży nie tylko rachunków, ale pakietów w postaci konta, umowy, loginu, hasła i karty płatniczej.

Nowa usługa w walce o szybką weryfikację danych przelewem

Z uwagi na niewątpliwe zalety jakie niesie za sobą przelew weryfikacyjny, poszukiwane są metody pozwalające na ograniczenie ryzyka tej operacji. Obowiązujące przepisy pozwalają na otworzenie nowego konta za pomocą przelewu pod warunkiem, że pochodzi on z rachunku założonego w tradycyjny sposób – w oddziale banku w obecności pracownika lub w obecności upoważnionego kuriera. W każdym innym przypadku czynność ta powinna zostać odrzucona.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie Związek Banków Polskich wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową opracowały system pozwalający na właściwą kontrolę rachunków bankowych z których pochodzi przelew. Dzięki temu narzędziu banki otrzymają informację, czy przelew weryfikacyjny zlecony został z konta założonego w tradycyjny sposób, czy jest tylko ogniwem łańcuszka rachunków zakładanych wyłącznie przez internet. Obecnie z rozwiązania korzystają dwa banki, a kilkanaście innych deklaruje chęć przystąpienia do systemu. W świetle wprowadzonych zmian warto dokonać przeglądu swoich kont i przypomnieć, na jakich zasadach były one zakładane. W efekcie posiądziemy wiedzę, z których rachunków zlecać przelewy weryfikacyjne.

Czy warto zakładać konto podpisując się przelewem?

Na obecną chwilę trudno ocenić w jakim kierunku rozwinie się sytuacja. Sądzić można, że banki wykorzystując bazy danych, odrzucać będą wnioski niezgodnie z obowiązującym prawem. Miejmy nadzieję, że przyniesie to wymierne korzyści i ograniczy liczbę dokonywanych nadużyć. Wygoda szybkiej weryfikacji to jedno, jednak banki powinny kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem zawieranych transakcji.

Przy okazji pamiętajmy, że wiele zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, jest efektem naszych nieprzemyślanych działań. Kuszeni perspektywą dobrze płatnej pracy, nie zapominajmy, że uczciwi i szanujący się pracodawcy nie oczekują od kandydatów przelewów weryfikujących, gdyż nie mają one racjonalnego uzasadnienia.

 

Czytaj też: Cyfrowy włam na bankowe konto – skimming i phishing

Czytaj też: Zróbmy sobie dobrze – pożyczki społecznościowe

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments