Kantory stacjonarne bardzo niechętnie przyjmują płatności kartą podczas wymiany walut. W kantorach wirtualnych jest to już znacznie łatwiejsze. W dalszej części artykułu wyszczególniamy kiedy w kantorze można płacić kartą i jakie są alternatywy dla takiego rozwiązania.
- 1. Czy w kantorze można płacić kartą?
- 2. Czy można płacić kartą w kantorze za granicą?
- 3. Jakie kantory akceptują płatność kartą?
- 4. Jak płacić kartą w kantorze stacjonarnym?
- 5. Jak płacić kartą w kantorze internetowym?
- 6. Ile kosztuje płatność kartą w kantorze?
- 7. Jakie są wady i zalety płatności kartą w kantorze?
- 8. Kantor stacjonarny czy internetowy – co się bardziej opłaca?
- 9. Jakie są alternatywy dla wymiany walut w kantorze?
- 9.1. Karta wielowalutowa
- 9.2. Karta Revolut
- 9.3. Kantory internetowe
- 10. Co warto wiedzieć?
Karty płatnicze mimo ogromnej popularności, zwiększonej jeszcze przez płatności telefonem, wciąż nie są uniwersalnym środkiem płatniczym.
Czy w kantorze można płacić kartą?
Tylko w części kantorów można płacić kartą płatniczą. Wynika to z modelu biznesowego samych kantorów, które zarabiają na różnicach kursowych. W przypadku płatności elektronicznych ponoszą dodatkowe ryzyko kursowe, a nie zawsze potrafią nim odpowiednio zarządzać. Stopniowo jednak nawet kantory stacjonarne są zmuszane do obsługi płatności kartą z powodu konkurencji bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Wiele osób decyduje się dokonać większości płatności za granicą bezgotówkowo, a w gotówce mają jedynie niewielką kwotę na napiwki czy pamiątki. Oprócz nich są osoby gotowe płacić gotówką za granicą, ale przyzwyczajone do tego, że w własnej walucie używają tylko karty płatniczej. Na pewno w Polsce, ale też większości Europy płatności elektroniczne są coraz bardziej popularne w kantorach.
W dodatku oprócz pytania czy w kantorze można płacić kartą debetową/kredytową, od razu pojawia się drugie – czy na pewno chcesz to zrobić nawet mając taką możliwość? Jest to jedna z niewielu sytuacji, gdy za płatność kartą zapłacisz dodatkową prowizję.
Czy można płacić kartą w kantorze za granicą?
To czy w kantorze można płacić kartą bardzo zależy od tego w jakim kraju i jakim kantorze. W większości krajów Unii Europejskiej płatności kartą są nawet bardziej popularne przy wymianie walut niż w Polsce. Trzeba się jednak liczyć z dodatkowymi prowizjami i opłatami, a także brakiem obsługi kart płatniczych w lokalnych kantorach stacjonarnych.
Zdecydowanie przed podróżą poza typowe destynacje turystyczne i biznesowe, należy sprawdzić możliwości wymiany walut. Czasem lepiej będzie pojechać z gotówką, czasem karta będzie bezpieczniejszą opcją, a coraz częściej karta wielowalutowa okaże zupełnie wystarczająca.
O ile kraje Unii Europejskiej dążą do pewnej unifikacji w tym zakresie, to możesz spotkać się z najróżniejszymi sytuacjami poza granicami UE. Zrób choćby minimalne rozeznanie zanim pojedziesz.
Uwaga!
W niektórych krajach kantory będą unikać dokonywania płatności kartą także dlatego, że ich finanse stałyby się łatwiejsze do sprawdzenia dla lokalnej skarbówki. Płacenie kartą utrudnia ukrywanie dochodów.
Jakie kantory akceptują płatność kartą?
Informacje o dostępnych formach płatności znajdziesz przede wszystkim na stronach kantorów. Czasami lepiej zadzwonić do danego kantoru i upewnić się, że przyjmuje on płatności kartą.
Za granicą płatności kartą przyjmują głównie kantory należące do dużych sieci, w tym zwłaszcza kantory na lotniskach międzynarodowych.
Jak płacić kartą w kantorze stacjonarnym?
- Najpierw sprawdź czy w ogóle możesz to zrobić. Przeważnie kantory z najbardziej niekorzystnym kursem (np. te na lotniskach) mają wliczone w cenę ryzyko kursowe związane z pieniądzem elektronicznym i pozwalają płacić kartą. Jest to jednak indywidualna decyzja danej sieci lub właściciela punktu.
- Potem dowiedz się czy za użycie karty nie płacisz w danym kantorze dodatkowej prowizji, bo może to znacznie wpłynąć na opłacalność całej operacji, a takie prowizje występują. Przeważnie jeśli płacisz kartą, to wymiana waluty kosztuje Cię więcej.
- Jeśli znajdziesz już kantor stacjonarny, w którym możesz i chcesz zapłacić kartą – po prostu poinformuj o tym kasjera i zbliż kartę do czytnika. Możesz użyć karty zapisanej w telefonie, a także BLIK (na terenie Polski), jeśli kantor oferuje taką formę płatności.
- Jeśli kupujesz mało popularną walutę za granicą, prawdopodobnie lepiej będzie użyć karty przypisanej do konta walutowego (euro, dolary amerykańskie) niż złotówkowego.
Jak płacić kartą w kantorze internetowym?
Odpowiedź na pytanie czy w kantorze można płacić kartą jest z pewnością pozytywna w przypadku kantorów internetowych.
Kantory internetowe oferują pieniądz elektroniczny i taki też przyjmują w zamian. Nie ma więc żadnych trudności w płaceniu kartą płatniczą. W każdym kantorze online możesz wybrać szereg różnych rodzajów płatności i niemal zawsze jednym z nich będzie karta płatnicza. Tyle, że pozostałe płatności bezgotówkowe mogą być dla Ciebie bardziej atrakcyjne.
Płatność kartą polega w tym wypadku na wpisaniu danych karty (jej numeru i czasami 3 literowego kodu zabezpieczającego). W zależności od banku może to wystarczyć do dokonania płatności w kantorze, lub potrzebne będzie jeszcze Twoje potwierdzenie w aplikacji mobilnej banku.
Jeśli używasz BLIK jako karty wirtualnej, nie musisz wpisywać żadnego numeru, po prostu wpisz kod BLIK.
W kantorach internetowych przeważnie należy założyć konto i podać dane osobowe zanim możliwe będzie dokonanie transakcji. Samej karty na ogół nie musisz dodawać podczas rejestracji – możliwe są inne formy płatności, a kantor musi mieć jedynie Twoje dane dla potrzeb spełnienia przepisów polskich i unijnych.
Ile kosztuje płatność kartą w kantorze?
Nawet jeśli kantor zezwala na płatność kartą, to stosunkowo często pobiera za to prowizję. Prowizja ta może wynosić ok. 1% wymienianej kwoty, nie mniej niż X złotych. Jeśli płacisz zagraniczną kartą w Polsce, albo standardową kartą polskiego banku za granicą, prowizja może być jeszcze wyższa.
Uwaga!
Jakie są wady i zalety płatności kartą w kantorze?
Płatność kartą w kantorze ma sporo wad i stosunkowo niewiele zalet. Warto wziąć pod uwagę, że:
- Nie zawsze w ogóle da się zapłacić kartą w kantorze. – Licząc na to możesz zostać bez pieniędzy na wakacjach. W Polsce większość kantorów stacjonarnych nie przyjmuje płatności kartą. Im mniejszy lub tańszy kantor, tym mniejsza szansa na płatności kartą.
- Płatność kartą obciążona jest prowizją. – Dopłacasz za możliwość zapłacenia kartą w kantorach stacjonarnych. Przy wymianie 4000 zł, zapłacisz ok. 40 zł dodatkowej prowizji, oprócz oczywistej różnicy kursowej. Sporo.
- Wpisywanie danych z karty jest uciążliwe w kantorze internetowym. – W porównaniu z innymi metodami płatności takimi jak BLIK, PayPal i podobne, płatność kartą online jest mało komfortowa. Wpisanie długiego numeru karty i jej kodu bezpieczeństwa nie wydaje się też najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
- Jeśli płacisz kartą w kantorze zagranicznym, może być jeszcze drożej. – Niestety światowy rynek wymiany walut nie zawsze jest przyjazny dla użytkownika.
Do zalet płatności kartą należą na pewno:
- Nieco większe bezpieczeństwo – Przynajmniej w jedną stronę nie jedziesz z dużą ilością gotówki.
Ogólnie płatność kartą w standardowym kantorze stacjonarnym jest raczej rozwiązaniem awaryjnym niż szczególnie dobrym w porównaniu z alternatywami.
Kantor stacjonarny czy internetowy – co się bardziej opłaca?
Odpowiedź na to pytanie zależy nieco od sytuacji.
Jeśli w kraju używasz pieniądza elektronicznego i dokładnie to samo zamierza robić tam gdzie jedziesz, kantor internetowy jest o wiele bardziej opłacalny. Zapłacisz w nim niższe prowizje, nie musisz go szukać, skorzystasz z niego siedząc w fotelu. Jest tańszy i wygodniejszy.
Może jednak być i tak, że w Polsce używasz głównie gotówki, a za granicą jedziesz w miejsce gdzie karta i tak nie będzie zbytnio użyteczna. Wtedy skorzystanie z kantoru internetowego oznacza 3 operacje – wpłatomat w Polsce -> wymiana w kantorze internetowym -> wypłata w bankomacie w kraju docelowym. Może więc okazać się, że wyższa marża kantoru stacjonarnego nie będzie taka zła. Zwłaszcza, jeśli potrafisz szukać najlepszych kantorów stacjonarnych.
Jakie są alternatywy dla wymiany walut w kantorze?
Coraz częściej w ogóle nie musisz korzystać z kantorów, żeby wymienić pieniądze i kupić walutę obcą. Twój bank oferuje Ci konta wielowalutowe i karty do nich, którymi możesz płacić za granicą czy wypłacać gotówkę z lokalnych bankomatów. W ciągu ostatnich kilku lat wymiany walut stały się znacznie łatwiejsze i tańsze. Oprócz płatności kartą masz więc do wyboru inne płatności bezgotówkowe, a nawet opcję całkowitego zrezygnowania z gotówki.
Karta wielowalutowa
Do pojedynczej karty płatniczej możesz mieć podpięte konta z różnymi walutami. Jest bardzo wygodne, gdy zamierzasz płacić w jednej z popularnych walut np. euro lub dolarach amerykańskich. W zależności od banku karta wielowalutowa może umożliwiać płatności w ponad 100 walutach, ale tylko najbardziej popularne z nich będą porównywalnie opłacalne co wymiana gotówki w kantorze.
Spróbuj tego
Aktualnie większość banków oferuje karty wielowalutowe na dobrych warunkach. Warto zadbać o założenie takiej (co przeważnie jest darmowe) nawet, jeśli zamierzasz wymieniać gotówkę w inny sposób.
Karta Revolut
Revolut również jest kartą wielowalutową, która w momencie wejścia na polski rynek zrewolucjonizowała podejście do wymiany walut. Aktualnie oferta banków jest już bardzo zbliżona do Revolut (też banku, tylko nie zarejestrowanego w Polsce), ale karty Revolut wciąż są wygodnym i bezpiecznym sposobem na płacenie w obcych walutach.
Kartę Revolut obsługujesz z poziomu aplikacji mobilnej, ale nie ma problemu z wydaniem karty plastikowej, jeśli chcesz zamówić taką, zamiast korzystać z płatności telefonem. Wymiana walut jest w znacznym stopniu zautomatyzowana.
Ceny Revolut w dalszym ciągu są konkurencyjne, nie ma już jednak dużej różnicy w kosztach pomiędzy tą kartą, a ofertą banków polskich.
Kantory internetowe
Kantor internetowy pozwala wymieniać waluty online, wymieniasz więc jeden pieniądz elektroniczny na drugi. Oznacza to, że musisz mieć otwarte konto walutowe, by móc kupić daną walutę. Po zalogowaniu się, możesz wybrać walutę, jaką chcesz kupić i dokonać płatności. Na ogół kantory internetowe pozwalają płacić na przynajmniej kilka sposobów: przelew tradycyjny, BLIK, karta, PayPal i inne. Płatności Google i Apple są podpięte w znacznej części kantorów online.
Wypowiedź eksperta
Co warto wiedzieć?
- Kantory stacjonarne nie mają obowiązku przyjąć płatności kartą i często odmawiają takiej transakcji.
- W tych kantorach stacjonarnych, w których można płacić kartą, przeważnie występuje też za to dodatkowa prowizja.
- W kantorach internetowych można płacić kartą.
- Istnieją wygodniejsze metody wymiany walut niż korzystanie z kantorów: karty i konta wielowalutowe, Revolut, a w przypadku płatności online – nawet BLIK.
- Aktualnie przeważnie warto wymienić bardzo ograniczoną kwotę w gotówce, a większość płatności za granicą dokonywać za pomocą karty wielowalutowej.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy do kantoru trzeba mieć gotówkę?
Do części kantorów stacjonarnych wciąż trzeba mieć gotówkę. W kantorach internetowych z oczywistych względów ona nie występuje, a kantory na lotniskach i sieciówki coraz częściej przyjmują płatności kartą. Sprawdź, zanim udasz się wymienić walutę.
Czy kupując euro w kantorze można płacić kartą?
W kantorze internetowym – tak. W kantorze stacjonarnym – tylko jeśli kantor w ogóle udostępnia możliwość płatności kartą. Płatności przy użyciu karty płatniczej to dobra wola właściciela kantoru.
Czy w kantorze można płacić telefonem?
Jeśli można płacić kartą płatniczą, to także kartą wirtualną podpiętą do telefonu lub BLIKiem zbliżeniowym. Nie zawsze jednak w ogóle można użyć pieniądza elektronicznego. Czytniki nie odróżniają karty wirtualnej na telefonie od „plastiku”.
Czy kantor pobierze prowizję od płatności kartą?
Może pobrać dodatkową prowizję za płatność kartą. To decyzja samego kantoru. W kantorze stacjonarnym takie prowizje wynoszą do 1 %. Kantor internetowy nie pobierze za to dodatkowej prowizji.
W jakim kantorze można płacić gotówką?
W każdym stacjonarnym kantorze można płacić gotówką. Czasami nie można tylko spieniężyć niektórych walut. Zawsze możesz zapłacić walutą danego kraju i popularną gotówką typu euro czy dolary amerykańskie.