Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Jak ustalić numer Księgi Wieczystej?

Numer księgi wieczystej otwiera drzwi do cennych informacji o nieruchomości. Wiedza na temat wpisanej hipoteki, prawa dożywocia czy innych obciążeń na nieruchomości przyda się zwłaszcza w momencie chęci kupna mieszkania. Sprawdź gdzie szukać i w jaki sposób ustalić numer księgi wieczystej.

Proces przenoszenia wersji papierowej ksiąg wieczystych do systemu informatycznego rozpoczął się w 2003 r. Dziś dostęp do elektronicznej wersji ksiąg wieczystych ma każdy, kto zna numer księgi prowadzonej dla nieruchomości. Sposobów na jego ustalenie jest kilka. Najprostsze rozwiązanie jest za darmo: wystarczy zapytać. Jeśli bezpłatna droga zawiedzie, rozwiązaniem może być również korzystanie z płatnych narzędzi.

Co oznacza numer księgi wieczystej?

Szczegółowe zasady zakładania, prowadzenia i struktury ksiąg wieczystych w wersji elektronicznej znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym.

Elektroniczny numer księgi wieczystej składa się z 3 elementów przedzielonych ukośnikami:

  • pierwsza część numeru to oznaczenie sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą – (jest to sąd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości) i składa się z trzech liter i jednej liczby,
  • druga część to ośmiocyfrowy indywidualny numer właściwy dla danej nieruchomości. W przypadku nieruchomości, które miały starą wersję księgi wieczystej prowadzonej tylko w wersji papierowej, stary numer pozostał w nieco zmienionej formie: na początku wcześniejszej liczby dodano tyle zer, żeby uzyskać numer ośmiocyfrowy,
  • trzecia część to jednocyfrowa cyfra kontrolna – od 1 do 9.

Przyjrzyjmy się jak wygląda przykładowy numer księgi wieczystej:

KI1L/00123456/5

  • KI1L – część pierwsza czyli oznaczenie sądu rejonowego, w tym przykładzie oznacza Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kielcach
  • 00123456 – numer księgi wieczystej nieruchomości – po odjęciu dwóch zer z przodu wrócimy do starego numeru księgi wieczystej
  • 5 – automatyczny numer kontrolny

Znajomość numeru księgi wieczystej pozwala na bezpłatne przeglądanie księgi w wersji elektronicznej udostępnionej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Natomiast uzyskanie odpisu lub wyciągu zarówno w wersji elektronicznej do samodzielnego wydrukowania, jak i wersji papierowej jest odpłatne.

Po co jest potrzebny numer księgi wieczystej?

Numer księgi wieczystej daje możliwość sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości w dowolnym momencie przez internet i w dodatku za darmo. Jak już wspomnieliśmy, samo przeglądanie treści wybranej księgi wieczystej za pomocą rejestru prowadzonego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ekw.ms.gov.pl, nie wiąże się z żadnymi kosztami. Taka opcja wystarczy, by poznać wszystkie ważne dane, które pomogą podjąć decyzję np. o kupnie danego lokalu:

  • Dział I – O – zawiera informacje na temat położenia nieruchomości m.in. adresu nieruchomości, jej przeznaczenia (np. określenie, że jest to lokal mieszkalny), opis lokalu czyli wskazanie liczby pomieszczeń i opis pomieszczeń przynależnych np. piwnica, powierzchnia użytkowa, a także komentarz do migracji.
  • Dział I SP – to spis praw związanych z własnością – w tej części księgi wieczystej dowiemy się o rodzaju prawa, wielkości udziału w nieruchomości wspólnej, numerze księgi wieczystej, z której wyodrębniono lokal, a także dokumentach będących podstawą wpisu.
  • Dział II dotyczy określenia własności nieruchomości: w tej części księgi wpisany jest właściciel nieruchomości lub właściciele, jeśli mamy do czynienia z współwłasnością oraz dokumenty, które były podstawą wpisu do księgi np. akt notarialny kupna nieruchomości, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia.
  • Dział III – bardzo ważny dla potencjalnego nabywcy zawiera informacje na temat praw, roszczeń i ograniczeń – tu znajdziemy np. wpis o instytucji dożywocia czyli możliwości mieszkania wskazanej osoby w danej nieruchomości do końca życia, ale też zgłoszone ostrzeżenie o niezgodności treści księgi wieczystej ze stanem faktycznym.
  • Dział IV – ostatni, zawiera informacje na temat hipoteki – to również dział ważny dla potencjalnego nabywcy.

Czy każda nieruchomość ma numer księgi wieczystej?

Nie, choć dążymy do takiego stanu, żeby każda nieruchomość miała założoną księgę wieczystą. Z punktu widzenia własności nieruchomości taki stan jest jak najbardziej pożądany. Wówczas zarówno sprzedaż mieszkania, jak i uzyskanie pożyczki hipotecznej czy kredytu zabezpieczonego ustanowieniem hipoteki na nieruchomości nie powinno być problemem.

Warto pamiętać, że księgi wieczyste korzystają z domniemania zgodności treści z rzeczywistym stanem prawnym. Osoba, która kupiła nieruchomość w zaufaniu do informacji ujawnionych w księdze, korzysta z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Zatem w razie niezgodności wpisu ze stanem rzeczywistym wątpliwości rozstrzyga się na korzyść tego, kto dokonał czynności w zaufaniu do ksiąg wieczystych.

Dodając jeszcze zasadę jawności ksiąg wieczystych zyskujemy łatwy i bezpieczny sposób sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Wybór sposobu w jaki można ustalić numer księgi wieczystej zależy od sytuacji. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i dysponujesz starym numerem księgi wieczystej prowadzonej tylko w wersji papierowej, ustalenie nowego nie powinno sprawić większych problemów. Szczegółowo to zagadnienie opisujemy w ostatnim rozdziale niniejszego artykułu. Sprawdź jakie to proste.

Jako właściciel nieruchomości, np. której własność nabyłeś w drodze dziedziczenia, możesz ustalić jej numer występując do sądu rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości. Masz bowiem interes prawny, żeby zdobyć numer księgi wieczystej tą drogą. Jeśli jesteś potencjalnym kupcem ta opcja zapewne będzie dla Ciebie zamknięta. Ustalenie stanu prawnego nieruchomości przed jego kupnem, nie będzie dla sądu wykazaniem wystarczającego interesu prawnego do uzyskania takiej informacji. Co zatem trzeba zrobić?

Najprostszym rozwiązaniem jest zwrócenie się bezpośrednio do właściciela, który chce sprzedać nieruchomość, żeby Ci taki numer udostępnił. Jeśli ta droga zawiedzie bo właściciel odmawia podania informacji, powołując się np. na ochronę danych osobowych, to pamiętaj, że księgi wieczyste są jawne. Masz zatem prawo sprawdzić czy stan prawny nieruchomości jest uregulowany i czy np. sama nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, jeszcze przed jej kupnem. Odmowa właściciela w takim przypadku może oznaczać np. chęć ukrycia niewygodnych informacji.

Obok tych najprostszych sposobów, uzyskanie numeru księgi wieczystej możliwe jest również przy pomocy narzędzi komercyjnych czyli odpłatnie.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej po numerze działki?

Możliwość ustalenia numeru księgi wieczystej po numerze działki online daje portal ksiegiwieczyste.pl. Identyfikator działki, który trzeba wpisać do wyszukiwarki ksiąg wieczystych, można również sprawdzić przez internet.

Wystarczy skorzystać z mapy na stronie Geoportal360.pl/map/, znaleźć miejscowość, w której położona jest nieruchomość i wyszukać interesującą Cię działkę (można też udać się do starostwa powiatowego i numer działki ustalić drogą urzędową).

Po jej zaznaczeniu masz możliwość bezpośredniego przekierowania na stronę portalu księgi wieczyste za pomocą żółtego przycisku “Księga wieczysta”. Do ustalenia numeru księgi wieczystej dzieli Cię jeszcze jeden krok: wybór płatności. Jedno odkrycie numeru, według stanu na dzień 19.06.2023 r., kosztuje 39,99 zł.

Czy można sprawdzić numer księgi wieczystej po adresie nieruchomości?

Do ustalenia księgi wieczystej może być pomocny również adres nieruchomości. Zasady wyszukiwania są praktycznie takie same jak przy wyszukiwaniu księgi po numerze działki. Różnica polega jedynie na wpisaniu w wyszukiwarce ksiąg wieczystych miasta oraz ulicy (potrzebny też będzie numer budynku) zamiast numeru działki.

Po kliknięciu fioletowego przycisku “Wyszukaj” pojawi się częściowo zakryty numer księgi wieczystej. Odkryta będzie tylko pierwsza i trzecia część numeru czyli identyfikacja sądu, który prowadzi księgę wieczystą i liczby kontrolnej. Odkrycie pełnego numery wymaga dokonania płatności w takiej samej wysokości, jak dla wyszukania po działce czyli 39,99 zł (według stanu na dzień 19.06.2023 r.).

Stary numer księgi wieczystej – jak ustalić nowy?

Ustalenie numeru księgi wieczystej prowadzonej w wersji elektronicznej będzie całkiem łatwym zadaniem, jeśli znajdujesz się w posiadaniu starego numeru księgi prowadzonej w wersji papierowej.

  • Pierwsza część nowego numeru dotyczy sądu rejonowego. Właściwy kod można ustalić wchodząc na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości:

https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW.

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych dla pierwszej części numeru pozwala wybrać właściwy kod sądu rejonowego dla danego miasta. Wystarczy rozwinąć listę i znaleźć miejscowość, w której znajduje się Twoja nieruchomość.

  • Druga część to dodanie z przodu starego numeru księgi wieczystej tyle zer, żeby powstał numer ośmiocyfrowy.
  • Ustalenie liczby kontrolnej czyli trzeciej części numeru księgi wieczystej, jest możliwe dzięki metodzie prób i błędów: wpisując po kolei cyfry od 1 do 9. Błędny numer nie pozwoli nam przejść dalej, a prawidłowy umożliwia wyświetlanie i przeglądanie księgi wieczystej w wersji aktualnej lub zupełnej czyli uwzględniającej historię wcześniejszych wpisów.

 

Źródła:

  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19820190147/U/D19820147Lj.pdf

Warto wiedzieć

  1. Księgi wieczyste są jawne.
  2. Ustalenie stanu prawnego nieruchomości wymaga znajomości numeru księgi wieczystej.
  3. Pozyskanie numeru księgi wieczystej jest możliwe przez internet: potrzebny będzie numer działki lub adres interesującej nas nieruchomości.
  4. Bezpłatnie numer księgi prowadzonej dla danej nieruchomości uzyskamy bezpośrednio od właściciela.
  5. Numer księgi wieczystej składa się z trzech elementów: kodu sądu rejonowego, numeru właściwego dla danej nieruchomości i liczby kontrolnej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak dowiedzieć się jaki jest numer księgi wieczystej?

    Najłatwiej ustalić numer księgi wieczystej danej nieruchomości kontaktując się z jej właścicielem. Przez internet można ustalić numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki. Ta opcja jest wygodna, ale odpłatna. Można również wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego, który jest właściwy dla położenia danej nieruchomości, ale udzielenie informacji będzie wymagało wykazania interesu prawnego przez  wnioskodawcę.    

  2. Jak znaleźć numer księgi wieczystej po nazwisku?

    Niestety nie ma możliwości ustalenia numeru księgi wieczystej po nazwisku właściciela.

  3. Jak sprawdzić numer księgi wieczystej za darmo?

    Najprostsze rozwiązanie to zapytać właściciela nieruchomości, który np. wystawił swoje mieszkanie, dom lub działkę na sprzedaż.

  4. Czy numer księgi wieczystej można znaleźć w internecie?

    Tak. Taką opcję daje m.in. portal księgi wieczyste, za pomocą którego można ustalić numer księgi wieczystej po adresie lub po działce.

  5. Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej?

    Numer księgi wieczystej można ustalić w sądzie rejonowym, pod warunkiem że mamy interes prawny do dokonania tej czynności. Numery ksiąg wieczystych można też ustalić odpłatnie na podstawie adresu nieruchomości lub po numerze działki np. za pomocą portalu ksiegiwieczyste.pl. Taką informację można również otrzymać od właściciela nieruchomości, który np. wystawił swoje mieszkanie na sprzedaż. Nowy numer księgi wieczystej można ustalić samodzielnie, jeśli jesteśmy w posiadaniu starego numeru księgi prowadzonej tylko w wersji papierowej.

Porównaj kredyty hipoteczne
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments