Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny z rodzicami – czy się tak da?

Getty Images

Kredyty dotyczą często całych rodzin i gospodarstw domowych. Zwłaszcza te zaciągane za na zakup nieruchomości mogą być wspólną decyzją i wspólną odpowiedzialnością. Oczywiście w większości takich wypadków mówimy o kredytach zaciągniętych wspólnie przez małżeństwa czy partnerów życiowych, ale niektórzy z naszych czytelników zaciągają też kredyty wspólnie z rodzicami.

Planujesz zakup mieszkania, ale Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, aby uzyskać potrzebne finansowanie? Wspólne ubieganie się o kredyt hipoteczny z rodzicami może być rozwiązaniem, które nie tylko zwiększy Twoje szanse na otrzymanie kredytu, ale także pozwoli na zakup większej nieruchomości. Może być też tak, że to Twoja zdolność kredytowa jest lepsza i chcesz pomóc rodzicom w zakupie nieruchomości. W artykule omówiono zasady, wymagania i potencjalne korzyści takiego rozwiązania.

Kredyt hipoteczny z rodzicami – czyli jaki?

Pod hasłem „kredyt hipoteczny z rodzicami” kryje się kilka różnych sytuacji, w których umowa kredytowa może dotyczyć łącznie dwóch pokoleń jednej rodziny. Każda z nich oznacza wspólną odpowiedzialność za spłatę kredytu, ale różni się obowiązkami stron.

  • Rodzice jako żyranci
    Jeśli główny kredytobiorca ma odpowiednie dochody, by samodzielnie spłacić kredyt hipoteczny, ale z jakiegoś powodu ma trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego (np. nie ma umowy o pracę, jest freelancerem) podżyrowanie kredytu przez rodziców może pomóc. Przy takiej umowie, kredytobiorca spłaca kredyt sam, ale gdyby nie był w stanie tego zrobić, bank ma prawo ściągnąć należną kwotę także od rodziców. Rozwiązanie takie traci na popularności wraz z samą instytucją żyranta. Wciąż jednak może być wykorzystane w powyższej sytuacji.
  • Rodzice potrzebują żyranta
    To rozwiązanie podobne jak powyższe, z tą różnicą, że to rodzice są tu głównymi kredytobiorcami i spłacającymi, a ich dziecko podżyrowuje kredyt. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala zaciągnąć kredyt osobom w nieco starszym wieku, które miałyby z tym trudności bez żyranta. Rodzice dzieci, które są w stanie podżyrować kredyt, rzadko biorą kredyty hipoteczne, ale może skłonić ich do tego sytuacja życiowa, np. rozwód, konieczność przeprowadzki.
  • Rodzice jako współkredytobiorcy
    Rodzice często pomagają swoim dzieciom zebrać wkład własny i otrzymać kredyt. Kiedy decydują się go spłacać razem z dziećmi, to prawdopodobnie znak, że te drugie nie są jeszcze gotowe na kredyt i należałoby gruntownie przemyśleć decyzję o jego podjęciu. Rozwiązanie takie może mieć sens jeśli rodzice są stosunkowo młodzi (ok. 50 lat), dobrze zarabiają i chcą ułatwić start swojemu dziecku, które dopiero zaczyna karierę i w związku z tym ma dość niskie dochody.
  • Dzieci jako współkredytobiorcy
    Wbrew pozorom, sytuacja gdy rodzice zaciągają kredyt hipoteczny, a dzieci pomagają go spłacić, może być całkiem opłacalna. Dzieci w przyszłości odziedziczą nieruchomość, którą pomagały spłacić, więc będzie to dla nich inwestycja na przyszłość. Rodzicom natomiast wsparcie dzieci ułatwi zaciągnięcie kredytu i ominięcie trudności w otrzymaniu go związanych z wiekiem.

Czy kredyt z rodzicami jest możliwy?

Banki udzielają kredytów nie tylko pojedynczym osobom, ale także kilku osobom łącznie. Nie ma żadnych wymogów, ani obostrzeń dotyczących pokrewieństwa między współkredytobiorcami. Teoretycznie więc dorosłe dziecko może być współkredytobiorcą przy kredycie rodziców, a rodzice przy kredycie dziecka. Mogą też wspólnie zaciągnąć kredyt i wspólnie zostać właścicielami nieruchomości.

Trudności mogą pojawić się jedynie wówczas gdy jedno z współkredytobiorców zarabia w walucie obcej, co może uniemożliwić otrzymanie kredytu w złotówkach.

Osoby trzecie przy kredytach – informacje ogólne

Banki dopuszczają kilka możliwości, w których dwie i więcej osób wspólnie zostaje kredytobiorcami lub odpowiada za spłatę kredytu. Najczęściej wspólnie biorą kredyt małżonkowie i partnerzy życiowi, ale z punktu widzenia banku nie ma tu żadnych ograniczeń. Wspólny kredyt mogą zaciągnąć zarówno osoby spokrewnione, jak i zupełnie obce. Pokrewieństwo i inne czynniki mają dla kredytodawcy znikome znaczenie. Liczy się zdolność kredytowa, a ta rośnie wraz każdą kolejną osobą osiągającą dochody, która zostaje współkredytobiorcą.

Można założyć, że w większości przypadków dwie osoby wspólnie zawsze mają większą zdolność kredytową niż jedna. W przypadku kredytów hipotecznych kredytobiorca przeważnie zostaje również współwłaścicielem kupowanej nieruchomości, ale nie ma takiego obowiązku.

Wadą zaciąganych wspólnie kredytów jest oczywiście ryzyko. Jeśli główny kredytobiorca nie spłaca kredytu, bank może zażądać spłaty od współkredytobiorcy lub żyranta.

Rodzice jako współkredytobiorcy

Jeśli rodzice zostają współkredytobiorcami swoich dzieci, to przeważnie starają się w ten sposób ułatwić im start. Jest to bardziej ryzykowna forma pomocy niż zaoferowanie gotówki na wkład własny, ponieważ wpływa na zdolność kredytową rodziców. Dopóki kredyt hipoteczny nie zostanie spłacony, będą oni mieli trudności z zaciąganiem własnych zobowiązań takich jak kredyty gotówkowe i samochodowe. Dotyczy to także kredytów hipotecznych, w których rodzice są jedynie współkredytobiorcami pozornymi. Taka sytuacja występuje, gdy po prawdzie kredyt zaciągnięty jest na 2-3 osoby, ale spłaca go jedynie główny kredytobiorca.

Jeśli kredyt spłaca wspólnie 2 lub więcej osób, bank wymaga jedynie, by rata kredytu hipotecznego była płacona na czas. Sami kredytobiorcy mogą dowolnie podzielić między siebie płatność. Może więc być tak, że osoba, która np. ma odpowiednie dochody, ale słabą zdolność kredytową ze względu na brak umowy o pracę, prosi o wsparcie rodziców przy uzyskaniu kredytu, po czy spłaca go sama.

Rodzice jako żyranci

W przeszłości rodzice bardzo często występowali jako żyranci swoich dzieci. W ciągu ostatnich lat żyrowanie kredytów traci jednak na popularności, jest też coraz mniej potrzebny. Banki wymagają aktualnie wniesienia wkładu własnego, ubezpieczenia kredytu i przedstawienia operatu szacunkowego nieruchomości. Kredyty hipoteczne są więc bardzo dobrze zabezpieczone i nie ma potrzeby stosować dodatkowego zabezpieczenia w postaci odpowiedzialności żyranta.

Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, gdy jeden z członków rodziny ma np. słabą historię spłat i mimo odpowiednich dochodów nie otrzymałby kredytu samodzielnie. Rodzice mogą pomóc, ale muszą pamiętać, że odpowiadają za kredyt jeśli raty nie będą płacone w terminie.

Rodzice jako główni kredytobiorcy i beneficjenci kredytu

To być może najrzadszy, ale najbardziej praktyczny z przykładów kredytu zaciągniętego wspólnie z rodzicami. Osoby, które w różnych okolicznościach życiowych utraciły swoje mieszkania i domy, mogą chcieć ok. 60 roku życia kupić mieszkanie na kredyt. Na przeszkodzie stoją im nie dochody, a wiek. Jeśli ich dzieci zgodzą się zostać współkredytobiorcami, problem zostanie rozwiązany. W dodatku nikt szczególnie nie będzie w tym wypadku ryzykować. Dzieci, będące jednocześnie spadkobiercami, raczej nie znajdą się w trudnej sytuacji z powodu niespłacania kredytu przez rodziców.

Po co brać kredyt hipoteczny z rodzicami?

Kredyt hipoteczny z rodzicami i ogólnie każdy kredyt wzięty wspólnie przez 2 i więcej osób, to sposób na obejście niskiej zdolności kredytowej. Tam, gdzie zdolność kredytowa jednej osoby nie wystarcza, dwie osoby zaciągające kredyt wspólnie mają znacznie większe szanse na jego uzyskanie. Także znajdując odpowiedniego żyranta, można liczyć na wyższą kwotę kredytu niż bez niego.

Dla rodziców może to być także sposób na obejście ograniczenia wieku przy kredytach hipotecznych, dla dzieci na podniesienie zdolności kredytowej.

Kto może rozważyć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Wspólny kredyt z rodzicami to rozwiązanie wyjątkowe, przydatne jedynie wówczas gdy jedna ze stron ma trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego dla siebie. Wspólny kredyt pozwala obejść niską zdolność kredytową po stronie dzieci i zbyt zaawansowany wiek rodziców, więc może być sposobem na uzyskanie kredytu gdy wydaje się to niemożliwe.

Wspólny kredyt działa też bardzo dobrze w sytuacji, gdy pokrywa wspólną inwestycję. Można np. wyobrazić sobie sytuację gdy rodzina kupuje duży dom na kredyt hipoteczny (np. bliźniak) po to, by móc tam zamieszkać razem. W takiej sytuacji wydaje się logiczne, że podzielą się kosztami kredytu i odpowiedzialnością za jego spłatę.

Zagrożenia dla współkredytobiorców

Współkredytobiorcy i żyranci są odpowiedzialni za spłatę kredytu hipotecznego. Oznacza to, że jeśli osoba, która faktycznie zaciągnęła kredyt hipoteczny, przestanie go spłacać, bank ściągnie należność właśnie od nich. Oprócz oczywistych negatywnych skutków finansowych zepsuje to ich własną historię kredytową. To spore zagrożenie, zwłaszcza że nie będzie łatwo odzyskać swoich pieniędzy od faktycznego kredytobiorcy – tego zobowiązania nie zabezpiecza już hipoteka.

Nawet w przypadku kredytów zaciąganych z rodziną warto dokładnie przemyśleć sprawę i podpisać umowę między stronami. Nieporozumienia dotyczące spłaty kredytów popsuły stosunki w wielu rodzinach.

Czy warto brać kredyt hipoteczny z rodzicami?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego z rodzicami może być pomocne, zwłaszcza jeśli zwiększy Twoją zdolność kredytową lub pozwoli na zakup większej nieruchomości. Takie rozwiązanie ma jednak zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony daje dostęp do większego finansowania, ale z drugiej wiąże się z odpowiedzialnością finansową wobec banku oraz rodziny, co może mieć wpływ na relacje. Kluczowe jest zrozumienie zobowiązań obu stron oraz przemyślenie długoterminowych konsekwencji.

 

Czytaj też: Zapomnisz o racie kredytu – zapłacisz za przypomnienie

Czytaj też: Spadek formy – kiedy masz problem ze spłatą kredytu hipotecznego

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Który bank przyznaje kredyty ze współkredytobiorcami?

    Zasadniczo każdy bank, który udziela kredytów hipotecznych, pozwala na wspólne zaciąganie kredytów.

  2. Czy rodzice zostają współwłaścicielami w przypadku wspólnego kredytu?

    Mogą nimi być, ale nie muszą. Zależy od zawartych pomiędzy stronami umów.

  3. Czy kredyt z rodzicami można potem przepisać na siebie?

    Tylko jeśli ma się odpowiednią zdolność kredytową na całą kwotę. Z pewnością będzie to łatwiejsze po kilku latach spłacania kredytu.

  4. Czy można wziąć kredyt z teściową?

    Tak, kredyt wspólny mogą uzyskać zarówno osoby spokrewnione, takie jak małżonkowie, jak i osoby niespokrewnione. Kluczowe jest posiadanie wystarczającej zdolności kredytowej oraz spełnianie warunków formalnych, takich jak brak ogłoszonej upadłości konsumenckiej i pełna zdolność do czynności prawnych.

Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne

Znajdź kredyt
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments