Osiąganie dochodu pasywnego stało się bardzo modnym hasłem, mającym doprowadzić korzystających do pełnej wolności finansowej. Oczywiście rzeczywistość nie wygląda tak różowo, ale warto wiedzieć czym jest dochód pasywny i czy masz możliwość zarabiania pieniędzy bez wysiłku.
- 1. Co to jest i jak działa dochód pasywny?
- 2. Jaka jest różnica pomiędzy dochodem pasywnym a aktywnym?
- 3. Jakie są zalety dochodu pasywnego?
- 4. Kto ma szansę na dochód pasywny?
- 5. Jak zacząć zarabiać pasywnie?
- 6. Jakie mogą być pomysły na dochód pasywny?
- 6.1. Nieruchomości
- 6.2. Giełda
- 6.3. Kryptowaluty
- 6.4. Obligacje i lokaty
- 6.5. Prawa autorskie i patentowe
- 6.6. Własna firma
- 6.7. Powierzchnia reklamowa
- 7. Dochód pasywny bez wkładu własnego – czy to możliwe?
- 7.1. Pomysły na dochód pasywny online
- 7.2. Pomysły na dochód pasywny offline
- 8. Dochód pasywny a podatek – jak rozliczyć dodatkowe środki?
- 9. Czy dochód pasywny wystarczy, żeby nie pracować na etacie?
- 10. Dochód pasywny – mity, które słyszysz najczęściej
- 11. Warto wiedzieć
Niekiedy określenia dochód pasywny używamy też dla działań, które przynoszą pewne korzyści finansowe przy niewspółmiernie małym nakładzie pracy. W dalszej części opowiadamy także o nich.
Co to jest i jak działa dochód pasywny?
W założeniu dochód pasywny to taki, do którego osiągnięcia nie musisz inwestować swojego czasu. Może on natomiast wymagać pewnej kwoty zainwestowanej uprzednio w celu zapewnienia sobie dochodu pasywnego (bezobsługowy) na przyszłość.
Dochód pasywny pozwala Ci uzyskać środki w sposób pasywny, podczas gdy praca na etacie, prowadzenie działalności czy granie na giełdzie są dochodami aktywnymi. Mówiąc o dochodzie pasywnym mamy na myśli dochód stały lub cykliczny, nie zaś jednorazowy.
Bardzo często dochód pasywny osiągamy dzięki wypożyczaniu czegoś, nie zaś sprzedawaniu tego. Może to być:
- nieruchomość – np. wynajem mieszkania czy budynku na biura,
- rzecz ruchoma – wynajmujemy przyczepę, sprzęt nagłaśniający,
- prawo autorskie – pozwalamy korzystać ze swojej piosenki czy grafiki,
- powierzchnia reklamowa – np. na stronie internetowej lub działce,
- logo i marka – tak właśnie działa franczyza.
Kolejnym sposobem jest ulokowanie kwoty w produkcie inwestycyjnym lub oszczędnościowym, który ma przynosić cykliczne dochody, np.:
- lokata bankowa,
- konto oszczędnościowe,
- fundusz inwestycyjny,
- akcje przedsiębiorstwa,
- pożyczka (gdy pożyczasz komuś).
Zauważ, że w wymienionych wyżej przykładach pożyczasz komuś pieniądze. Państwu w przypadku obligacji skarbu państwa, funduszowi kupując w nim udziały, a bankowi składając środki na lokacie.
Dochód pasywny polega więc w znacznej mierze na płatnym udostępnieniu innym czegoś co już masz i co nie traci zbytnio wartości w trakcie używania.
Jaka jest różnica pomiędzy dochodem pasywnym a aktywnym?
Pasywne zarabianie zasadniczo nie powinno wymagać wkładania pracy. Źródło dochodu pasywnego może wymagać zainwestowania wcześniej pieniędzy, czasu i pracy, ale już podczas wykorzystywania go powinno jedynie przynosić dochód.
Dochód aktywny jest bezpośrednio powiązany z wkładaną w niego pracą. Pracujesz na etacie i otrzymujesz wynagrodzenie za to. Prowadzisz firmę i korzystasz z wypracowanych przez nią dochodów. Budujesz swoją reputację w mediach społecznościowych i dzięki temu ktoś chce się tam reklamować. Inwestujesz i otrzymujesz zwrot z inwestycji.
Pasywny dochód po początkowej inwestycji powinien przynajmniej przez jakiś czas pojawiać się bez inwestowania dodatkowej uwagi ze strony zarabiającego.
Czasami do pasywnego dochodu możemy zaliczyć też coś co wymaga niewspółmiernie mało pracy w stosunku do przynoszonych korzyści. Dlatego mówimy tu np. najmie nieruchomości, czy powierzchni reklamowej.
Jakie są zalety dochodu pasywnego?
Wymaga bardzo niewielkich nakładów pracy lub nie wymaga jej wcale. Teoretycznie to właśnie jest największa zaleta jaką posiada dochód pasywny. Dzięki temu może być wykorzystany jako dodatkowe źródło dochodu bez obciążania osoby, która z niego korzysta. W wyjątkowych przypadkach dochód pasywny pozwala całkowicie zrezygnować z pracy zarobkowej i osiągać regularne zyski wystarczające na komfortowe życie.
Uzyskać pasywny dochód mogą też niekiedy osoby, dla których praca byłaby utrudniona: niepełnoletni, emeryci, niepełnosprawni.
Kto ma szansę na dochód pasywny?
Teoretycznie każdy. Jeśli napiszesz utwór, który zyska wielką popularność, na pewno możesz go wykorzystać, by osiągać pasywny dochód. Nie wymaga to inwestowania pieniędzy, tylko Twojej kreatywności.
Mając niewielkie oszczędności, możesz zainwestować je w obligacje, fundusze inwestycyjne czy złożyć środki na lokacie. Inwestuj w akcje i kryptowaluty tylko jeśli naprawdę się na tym znasz.
By osiągać dochody pasywne z nieruchomości najpierw jakąś musisz mieć.
Jak zacząć zarabiać pasywnie?
Stwórz coś, co ma długoterminową wartość. Może to być program komputerowy, firma, wzór przemysłowy albo utwór artystyczny. Droga do wolności finansowej niestety nie będzie bezwysiłkowa. Najpierw musisz na czymś dobrze się znać, potem musisz zainwestować swoją wiedzę i pracę (albo pieniądze) w coś co będzie Ci przynosiło długoterminowy dochód. Nie zrażaj się tym, że początkowo pasywne zarabianie będzie przynosić Ci bardzo niewielkie przychody.
Przykładowo, jeśli rozkręcasz kanał w social mediach, początkowo dużo robisz, a niemal nic nie dostajesz w zamian. W miarę zyskiwania popularności, zaczynasz jednak osiągać dochody z reklam, otrzymujesz oferty od sponsorów i propozycje współpracy z firmami, które chcą dotrzeć do Twoich odbiorców.
Jakie mogą być pomysły na dochód pasywny?
Zarabianie pasywne obejmuje zróżnicowane źródła dochodu, od lokaty bankowej i wynajmu nieruchomości, po udział w programach afiliacyjnych, sprzedaż przestrzeni reklamowej, tworzenie aplikacji mobilnych i kursy online.
Nieruchomości
Nieruchomość na wynajem jest często podawana jako idealny przykład dochodu pasywnego. Faktycznie wymaga dużego nakładu finansowego (chyba, że nieruchomość dostaniesz np. w spadku), ale bardzo niskiego nakładu pracy. W praktyce właściciel nieruchomości w dalszym ciągu:
- dokonuje remontów i napraw,
- szuka najemców np. poprzez ogłoszenia,
- kontaktuje się ze spółdzielnią, wspólnotą,
- odpowiada za stan mieszkania,
- ponosi ryzyko np. kryzysu.
Dochód z najmu nieruchomości jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają do zainwestowania kilkaset tysięcy zł lub więcej, ale nie mają pomysłu jak mieliby tę kwotę pomnożyć. Sprawdzi się również, jeśli masz swoje mieszkanie lub dom, a drugą nieruchomość otrzymałeś w spadku lub w ramach darowizny.
Pamiętaj, że oprócz mieszkań użyteczne są też działki, domki letniskowe, garaże czy magazyny.
Przykład: Pani Aniela ma budynek na wynajem. Powierza całość spraw pośrednikowi, który wynajmuje pomieszczenia małym firmom, z zysku otrzymuje wynagrodzenie, opłaca bieżące koszty budynku, a resztę oddaje pani Anieli.
Wady: duża bariera wejścia
Zalety: długotrwałe dochody, niskie ryzyko
Giełda
Zasadniczo dochód z giełdy nie jest pasywny. Wręcz przeciwnie. Zarabiać na giełdzie są w stanie przeważnie osoby, które poświęcają jej wiele czasu i dokonują przemyślanych transakcji. Dochód pasywny mógłby zaistnieć gdyby inwestor kupił akcje firmy, która nie tylko dobrze sobie radzi, ale też wypłaca dywidendę swoim udziałowcom. Jest to rzadkość, ponieważ przedsiębiorstwa notowane na giełdzie dążą raczej do podniesienia swojej wartości niż do wypłacenia jakichkolwiek zysków inwestorom. Choć oczywiście na giełdzie znajdziesz również firmy, które co rok dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami.
Przykład: Pan Bernard kupił akcje firmy, która w umowie spółki ma zapisane, że 25% dochodu przeznaczane jest na dywidendę. Póki firma przynosi dochody, pan Bernard będzie osiągał dochód pasywny.
Wady: duże ryzyko inwestycyjne
Zalety: potencjalnie wysokie dochody
Kryptowaluty
Osiągnięcie dochodu pasywnego z kryptowalut wymagałoby sytuacji, gdy kupiona przez inwestora kryptowaluta cały czas zyskuje na wartości. Jest to bardzo mało prawdopodbne. Bez ciągłego angażowania własnej pracy można jedynie kupić kryptowaluty, co do których przewiduje się długoterminowy wzrost i sprzedać je w momencie, gdy osiągną zamierzoną wartość. W dalszym ciągu nie będzie to pasywny dochód, a raczej jednorazowa inwestycja typu kup taniej, sprzedaj drożej.
Przykład: Pani Celina kupuje obiecującą kryptowalutę i po 6 miesiącach odsprzedaje coiny z zyskiem. Nie ma tu mowy o dochodzie pasywnym.
Wady: bardzo wysokie ryzyko, to nie jest dochód pasywny
Zalety: potencjalnie bardzo wysokie zyski
Obligacje i lokaty
Niektóre rodzaje aplikacji, lokat bankowych i kont oszczędnościowych mogą zapewnić dochód pasywny. Niestety będzie on bardzo niski. Obligacje skarbu państwa i lokaty bankowe są tak skonstruowane, żeby zarobił na nich oferent produktu finansowego (bank, państwo). Bardzo często wysokość zysku jest jedynie minimalnie wyższa od inflacji, a zdarza się że nawet jej nie przekracza. Żeby generować dochód pasywny w rozsądnej wysokości, musisz mieć na lokatach czy w obligacjach przynajmniej kilka milionów.
Przykład: Pan Dariusz ma ulokowane oszczędności na lokacie, która automatycznie się odnawia. Środki uzyskane dzięki lokacie trafiają na jego konto, a kapitał pracuje dalej. Pan Dariusz korzysta z pasywnego dochodu.
Wady: niskie dochody, zamrożenie środków
Zalety: bardzo niskie ryzyko, prosty mechanizm, nie wymaga wiedzy
Prawa autorskie i patentowe
Właściciele rzeczy niematerialnych takich jak patenty przemysłowe i prawa autorskie mogą liczyć na dochód pasywny. Dopóki ktoś korzysta z ich praw np. w celu stworzenia utworów zależnych, produkcji podzespołów lub reklamy, musi płacić za wykorzystanie praw. Takie pasywne źródła dochodu faktycznie nie wymagają włożenia dodatkowej pracy – została ona wykonana na etapie projektowania lub tworzenia utworu.
Warto zauważyć, że majątkowe prawa autorskie i prawa patentowe są dobrem zbywalnym. Oznacza to, że inwestor może nabyć prawa autorskie do cudzego utworu lub patentu i potem już całkiem pasywnie czerpać z nich zyski.
Lista utworów, które mogą zarabiać dla właścicieli jest ogromna: szkolenia online, programy komputerowe, książki, gry komputerowe, grafiki, wzory dekoracyjne, utwory muzyczne, logo, hasła reklamowe…
Przykład: Pani Elwira napisała piosenkę, która świetnie sprawdza się w reklamach produktów spożywczych. Tak długo jak długo producent będzie z niej korzystać w swoim marketingu, pani Elwira ma zapewniony dochód pasywny.
Przykład 2: Pan Henio przygotował szkolenie online z zakresu księgowości małej firmy. Każdy kto chce pobrać szkolenie, płaci za nie, podczas gdy pan Henio nie wykonuje dalszej pracy. Jego dochód jest pasywny, chyba że aktywnie reklamuje swoje szkolenie.
Wady: początkowo duży nakład pracy bez gwarancji zysku
Zalety: możliwość stworzenia wartości samodzielnie, potencjalnie znaczne przychody
Własna firma
Teoretycznie możesz powierzyć kierowanie firmą, którą stworzysz, komuś innemu. Dopóki ten ktoś (prezes spółki np.) będzie mieć pełną niezależność, a firma będzie przynosić dochód, możesz liczyć na dochód pasywny. Pamiętaj jednak, że większość osób nie potrafi uwolnić się od przymusu zajmowania się sprawami firm, które założyli. Jeśli dochód ma być w pełni pasywny, lepiej kupić działającą już i przynoszącą dochody spółkę.
Przykład: Pan Franek założył spółkę zapewniającą usługi call center dla korporacji. Po wybraniu zarządu i rady nadzorczej nie zajmuje się więcej firmą. Póki przynosi ona dochody, ma zapewniony dochód pasywny.
Wady: duże nakłady początkowe, znaczne ryzyko
Zalety: potencjalnie znaczne dochody
Powierzchnia reklamowa
Udostępnianie powierzchni reklamowej, zarówno rzeczywistej, jak i internetowej pod pewnymi względami przypomina najem. Jeśli powierzysz taką przestrzeń komuś innemu, kto po prostu Ci za nią zapłaci i zajmie się szukaniem reklamodawców, możemy mówić o dochodzie pasywnym. Albo prawie pasywnym, bo wynajmując powierzchnię reklamową wciąż musisz dbać o to, by była ona atrakcyjna. Np. musisz utrzymywać nieruchomość, na której wisi reklama lub dbać o to, by Twoja strona internetowa przyciągała użytkowników.
Przykład: Pani Gienia prowadzi internetową grupę gospodyń domowych. Na jej stronie www pojawiają się reklamy, ponieważ pani Gienia wynajęła baner agencji reklamowej, która umieszcza tam powiązane tematycznie reklamy. Dochód z wynajmu powierzchni reklamowej można uznać za pasywny, jeśli pani Gienia nie ingeruje w treści reklamowe.
Wady: negatywna reakcja odbiorców, konieczność utrzymania ruchu reklamowego
Zalety: nie trzeba inwestować pieniędzy, może być dodatkowym dochodem do czegoś, co i tak robisz
Dochód pasywny bez wkładu własnego – czy to możliwe?
Tak, możesz osiągnąć dochód pasywny nie inwestując w to swoich pieniędzy, ale konieczne będzie zainwestowanie czasu i pracy. Wyżej wspomnieliśmy o kilku przykładach. Najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie stworzenie czegoś co jest replikowalne i nie kończy się w momencie użycia. W większości będziesz więc kierować uwagę w stronę działań online.
Pomysły na dochód pasywny online
- marketing afiliacyjny,
- sprzedaż kursów, szkoleń,
- napisanie użytecznego programu/aplikacji mobilnej,
- udział w programach partnerskich,
- powierzchnia reklamowa online,
- tworzenie utworów muzycznych, graficznych i innych,
- tworzenie portali pośrednictwa.
Pomysły na dochód pasywny offline
Poza internetem Twoje możliwości są bardziej ograniczone. Wciąż potrzebujesz początkowego majątku, żeby uzyskać regularne przychody bez systematycznej pracy. Możesz:
- wynająć komuś pokój w nieruchomości, którą już masz (tak samo możesz wynająć działkę),
- umieścić baner reklamowy na swojej nieruchomości, na nawet samochodzie,
- wypożyczać sprzęt, którym i tak dysponujesz (np. żaglówka),
- przygotować prywatne muzeum i pobierać opłaty ze wejście (to będzie trochę praca).
Dochód pasywny a podatek – jak rozliczyć dodatkowe środki?
Polskie prawo podatkowe jest dość skomplikowane. Różne rodzaje dochodu pasywnego są opodatkowane w inny, niekiedy unikalny dla siebie sposób.
- Wynajem nieruchomości (osoba fizyczna) – płacisz zryczałtowany podatek od przychodu, co jednak nie pozwala Ci rozliczyć kosztów remontu czy ubezpieczenia nieruchomości.
- Wynajem nieruchomości (firma) – podatek dochodowy płacony jest liniowo, na zasadach ogólnych lub ryczałtem. Duża zaletą jest możliwość zamortyzowania kosztów poniesionych przy zakupie/remoncie nieruchomości.
- Obligacje, lokaty, fundusze, giełda – płacisz podatek od zysków kapitałowych. Zawsze wynosi on 19% od zysku. Nie można go rozliczyć razem z innymi dochodami/stratami. Przeważnie płacony jest przed dostawcę produktu inwestycyjnego/oszczędnościowego, a Ty otrzymujesz już kwotę netto.
- Dywidenda z akcji spółki – płacisz 19% od wartości wypłaconej Ci dywidendy. Nie ma tu zbyt wielu wyjątków.
- Powierzchnia reklamowa, wynajem rzeczy – przeważnie rozliczasz je na zasadach ogólnych czyli wg. skali podatkowej. Istnieje możliwość rozliczenia ryczałtowego jeśli mieścisz się w limicie kwotowym.
- Prawa autorskie i patentowe – płacisz od nich podatek dochodowy, ale może uwzględnić bardzo wysokie (zryczałtowane – nie musisz udowadniać) koszty osiągnięcia przychodu, co obniża podstawę opodatkowania.
Jeśli Twoje dochody pasywne zaczynają przekraczać kilka tysięcy zł w skali roku, najlepiej porozmawiaj z doradcą podatkowym. Pojedyncza porada prawna może Ci zaoszczędzić znaczną kwotę.
Czy dochód pasywny wystarczy, żeby nie pracować na etacie?
To pytanie, na które nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć. Zarówno wysokość dochodu pasywnego jak i Twoje potrzeby finansowe zależą od wielu czynników. Jak najbardziej są osoby, które żyją wyłącznie z dochodu pasywnego. Przeważnie jednak wynika on z wcześniej zbudowanej lub odziedziczonej fortuny. Jeśli masz kilka milionów, nie powinno być problemu z zainwestowaniem ich tak, by przynosiły kilka tysięcy miesięcznie bez wysiłku z Twojej strony. W dalszym ciągu będą Cię jednak dotyczyć takie czynniki jak inflacja, ryzyko inflacyjne, a nawet narażenie na oszustwo ze strony osób, którym powierzasz zarządzanie swoim majątkiem.
Dochód pasywny – mity, które słyszysz najczęściej
Możesz zacząć zarabiać pasywnie nie inwestując ani czasu, ani pieniędzy – Takiej możliwości na pewno nie znajdziesz.
Możesz zarabiać bez wysiłku nie mając zebranej dużej kwoty na inwestycję – To nie tyle mit, co bardzo niebezpieczny slogan reklamowy firm, które przeważnie próbują Cię naciągnąć. Nie wierz w to.
Istnieje łatwy sposób na dochód pasywny bez wysiłku z Twojej strony – Nie istnieje. Inwestując w coś na czym się nie znasz, najprawdopodobniej stracisz dużo czasu, pieniędzy i nerwów. Gdyby istniał, zostałby wykorzystany przez wielkie korporacje do tego stopnia, że przestałby się do czegokolwiek przydawać.
Prawa autorskie nie mogą być inwestycją – Mogą. Możesz nabyć prawa do popularnego utworu i potem czerpać z niego pasywne dochody. Tak samo z patentem przemysłowym, znakiem towarowym i wzorem dekoracyjnym.
Bogaci ludzie korzystają głównie z dochodu pasywnego – Mają możliwość, by z niego korzystać, ale nie w ten sposób pomnażają swoją fortunę. Przeważnie jednak inwestują i to w przedsięwzięcia, na których się znają lub prowadzą własne przedsiębiorstwa.
Mity i idealne wizje na na temat możliwości zarabiania bez wysiłku, mogą być tworzone celowo przez osoby, które planują wciągnąć Cię w np. piramidę finansową.
Warto wiedzieć
- Osiąganie dochodu pasywnego wymaga początkowej inwestycji: pieniędzy, czasu i umiejętności.
- Typowe źródła dochodu pasywnego to: lokaty, obligacje, udziały w przedsiębiorstwach, nieruchomości, prawa autorskie, patenty przemysłowe, powierzchnia reklamowa i inne.
- Możesz mieć kilka źródeł pasywnego dochodu pasywnego, tylko pamiętaj, że podatki od nich oblicza się w różny sposób.
- Pasywny dochód przeważnie jest stosunkowo niski w porównaniu z zainwestowaną kwotą. Jego zaletą jest niski nakład środków.
- Wiele osób pracujących korzysta z dodatkowego dochodu z nieruchomości, reklam, czy sprzedaży wirtualnych produktów.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Jak zacząć zarabiać pasywnie?
Zainwestuj w coś czego inni będą chcieli używać (nieruchomość, prawo autorskie) lub zbierz kwotę, którą możesz pożyczyć np. bankowi.
Jak zdobyć dodatkowe źródło dochodu?
Sprawdź zasoby jakimi dysponujesz, w tym czas jaki możesz poświęcić na początkową „inwestycję”. Wybierz to co przyniesie korzyści przy najmniejszym nakładzie pracy.
Jak zarabiać biernie?
Wejść w posiadanie czegoś, czego inni potrzebują i udostępniać im to za opłatą.
Jak zarabiać pieniądze nie pracując?
Oddać w najem, lub wypożyczać coś co masz, albo zainwestować pieniądze w inwestycję, którą rozumiesz i na której się znasz.
Ile trzeba zainwestować pieniędzy, aby zarabiać pasywnie?
Nie trzeba. Zamiast pieniędzy możesz zainwestować czas, pracę i umiejętności. Nawet jeśli inwestujesz pieniądze, każda kwota na lokacie odnawialnej już generuje dochód pasywny.