Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowanie samochodu

Jaki samochód można wziąć w leasing?

Leasing jest popularną formą pozyskania pojazdu potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy jednak w leasing można wziąć każde auto? Rodzaj pojazdu ma wpływ na typ leasingu i jego koszty. Sprawdź, jakie wymogi dotyczą konkretnych samochodów.

Gdy firma potrzebuje auta, może zdecydować się na jedną z kilku form jego pozyskania – zakup na własność, kredyt samochodowy, wynajem czy leasing. To właśnie leasing cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów i wybierany jest często także przez firmy, które niedawno rozpoczęły działalność.

W ramach leasingu klient otrzymuje dostęp do pojazdu w zamian za systematyczne opłacanie rat leasingowych. Po zakończeniu umowy może oddać pojazd do firmy leasingowej lub wykupić go za symboliczną kwotę np. 1% wartości.

Jaki samochód można wziąć w leasing?

Leasing pozwala na pozyskanie różnego rodzaju mienia – ruchomości i nieruchomości. Najczęściej w leasing brane są samochody. To oferta popularna wśród firm, ale dostępny jest też leasing konsumencki, czyli przeznaczony dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

W leasing można wziąć samochody praktycznie każdego typu – nie tylko te nowe, ale również używane. Warto przy tym wskazać, że w zależności od wybranego pojazdu firma leasingowa może mieć inne wymogi.

Najczęściej leasingowane typy pojazdów:

  • samochody osobowe,
  • samochody dostawcze,
  • busy,
  • samochody ciężarowe,
  • ciągniki siodłowe i naczepy.

Leasing samochodu nowego

Najprościej jest skorzystać z leasingu samochodu nowego. To łatwy i szybki sposób, aby pozyskać pojazd, który będzie nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i może odpowiadać potrzebom biznesu pod każdym względem.

W leasing można wziąć pojazdy o zróżnicowanej wartości – zarówno tańsze modele miejskie, jak i droższe auta z górnej półki, na przykład luksusowe sedany, pojazdy ze sportowym wyposażeniem, które kosztują nawet ponad 100 tys. złotych.

Warto pamiętać o tym, że im większa wartość pojazdu, tym wyższa będzie rata leasingowa. Pracownik firmy leasingowej wskaże, jaka będzie jej optymalna wysokość, aby spłacać zobowiązania bez większych problemów. Przykładowo, w przypadku pojazdu o wartości 60 tys. złotych leasingowanego na 3 lata i przy wpłacie własnej 5 tys. złotych miesięczna rata to około 1,6 tys. złotych.

Leasing samochodu używanego

Firmy leasingowe pozwalają również na wyleasingowanie pojazdów używanych. Dla przedsiębiorcy, który chce pozyskać pojazd, może być to dodatkowa oszczędność ze względu na niższe koszty aut z drugiej ręki. Należy jednak pamiętać o tym, że firmy leasingowe nie udzielają finansowania w przypadku każdego używanego auta.

Zazwyczaj nie można wyleasingować pojazdu starszego niż 5-6 lat. W przypadku niektórych leasingodawców pojawia się też wymóg, aby łączny okres leasingu wraz z wiekiem pojazdu nie przekraczały określonego limitu, na przykład 8-10 lat.

Dodatkowo przy leasingu aut używanych pojawia się na ogół konieczność wniesienia wyższej wpłaty własnej niż w przypadku pojazdów nowszych. Zazwyczaj wpłata wynosi wtedy 10-15% wartości pojazdu.

Niezbędna może być również wycena wykonana przez rzeczoznawcę, który będzie mógł dokładnie ocenić stan pojazdu oraz jego wartość.

Jakie samochody leasingowane są najczęściej?

W leasing najczęściej brane są samochody osobowe znanych marek, między innymi jak Honda, Toyota, Skoda. Klienci najczęściej decydują się na pojazdy popularne, mające pozytywne opinie od kierowców, które przy odkupie będzie można po jakimś czasie łatwo sprzedać.

Oczywiście, wyleasingowany pojazd powinien odpowiadać potrzebom przedsiębiorcy, dlatego też przed podpisaniem umowy leasingu należy dokładnie zapoznać się z ofertami producentów pojazdów, by wybrać taki, z którym będzie można jeszcze efektywniej prowadzić działalność gospodarczą.

Podsumowanie

Firmy leasingowe pozwalają na sfinansowanie w ten sposób wielu pojazdów. Wśród ich znajdują się najnowsze modele kompaktowych samochodów miejskich i luksusowych limuzyn, ale również pojazdy z drugie ręki. Dokładne informacje o warunkach leasingu konkretnych pojazdów można otrzymać bezpośrednio w firmie leasingowej.

 

Tekst powstał we współpracy z Kingsman Finance.

Warto wiedzieć

  • Leasing jest popularną wśród firm formą finansowania, ale dostępny jest też leasing konsumencki, czyli przeznaczony dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
  • Leasing pozwala na pozyskanie zarówno samochodu nowego, jak i używanego.
  • Przy leasingu aut używanych pojawia się na ogół konieczność wniesienia wyższej wpłaty własnej.
PORÓWNAJ KREDYTY
Dariusz Olejnik
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments