Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Wynajem długoterminowy samochodu – na czym polega?

para odbierająca kluczyk w salonie samochodowym
Źródło obrazka: deposithotos

Już nie tylko korporacje, ale i firmy z sektora MŚP, a nawet osoby fizyczne korzystają z wynajmu długoterminowego samochodów. Sprawdziliśmy na czym polega ten rodzaj finansowania zakupu auta, jakie ma zalety i wady oraz perspektywy rozwoju.

 

Wynajem długoterminowy lub inaczej Car Fleet Management (CFM), czyli zarządzanie flotą staje się w Polsce coraz popularniejszą formą finansowania pojazdów. Coraz częściej stanowi alternatywę dla klasycznego leasingu finansowego lub kredytu bankowego na zakup auta. Popularność wynajmu długoterminowego rośnie m.in. dlatego, że to rodzaj outsourcingu, w którym większość zadań i kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu spoczywa na firmie udostępniającej samochód.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy pojawił się ponad 50 lat temu w Europie Zachodniej. Dziś, w niektórych krajach Zachodu auta w wynajmie długoterminowym stanowią nawet 70-80% wszystkich pojazdów służbowych. W Polsce usługa funkcjonuje od ok. 20 lat. Wynajem długoterminowy to inaczej leasing operacyjny samochodów z ich obsługą (pełną lub częściową). Użytkownik auta zwykle oddaje je firmie wynajmującej po upływie czasu wynajmowania.

Rynek wynajmu długoterminowego w Polsce

– Rosnące tempo wzrostu rynku wynajmu długoterminowego w Polsce, czyli łącznej liczby samochodów służbowych znajdujących się w tej formie finansowania, to trend, który utrzymuje się w naszym kraju już od wielu miesięcy – mówi Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Trzeci kwartał 2018 roku był rekordowy dla wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce. PZWLP opublikował dane, z których wynika, że cały rynek urósł w skali roku o 17% i jest to najwyższa wartość w historii, odnotowana przez PZWLP.

Jeszcze lepsze dane dotyczą rynku aut służbowych. Firmy są filarem rynku motoryzacyjnego w Polsce – w III kwartale 2018 roku zakupiono 99 877 samochodów firmowych, a to stanowi 76,6% wszystkich nowych aut sprzedanych w salonach. Przedsiębiorcy kupili od lipca do września o 27,6% więcej nowych aut osobowych, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Korzystając z wynajmu długoterminowego firmy kupiły o 36,8% więcej samochodów osobowych, niż w analogicznym czasie rok temu. W efekcie cała branża wynajmu długoterminowego zakupiła w III kwartale 2018 roku 21 000 samochodów, a firmy zrzeszone w PZWLP 16 000.

W efekcie, na blisko 100 000 nowych samochodów osobowych sprzedanych w trzecim kwartale do firm, 21% aut znalazło się w wynajmie długoterminowym i udział tej formy finansowania pojazdów służbowych w całkowitej sprzedaży aut do firm zwiększył się o 1,4% w stosunku do stanu sprzed roku.

Główne korzyści wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy jest stosunkowo młodą formą finansowania oraz użytkowania samochodów służbowych. Mogą z niej skorzystać praktycznie wszystkie firmy – od jednoosobowych działalności po korporacje, których flota składa się z setek pojazdów. Do głównych korzyści wynajmu długoterminowego zaliczyć można:

 • Stałe koszty samochodów służbowych
  Wysokość raty jest ustalana raz i nie zmienia się przez cały czas trwania umowy. W ramach tej raty przedsiębiorca opłaca nie tylko koszty finansowania pojazdu, ale też kompleksową obsługę serwisową i administracyjną – niezależnie od tego czy w danym miesiącu konieczny jest do wykonania przegląd auta, czy też zakup do niego nowych opon lub wymiana oleju w silniku, koszty są przez cały czas jednakowe. Jedynym dodatkowym kosztem jest paliwo, które nie wchodzi w skład comiesięcznej raty.
 • Bez wpłaty własnej
  Przedsiębiorca nie musi na start płacić ani złotówki, aby wynająć auto. Koszty zaczynają się przy konieczności wpłacenia pierwszej raty.
 • Użytkowanie przez wybrany czas i wymiana na nowe auto
  Najczęściej umowy wynajmu długoterminowego wynoszą od 2 do 5 lat. Po tym czasie auto jest zwracane, a przedsiębiorca odnawia kontrakt i dostaje nowy samochód. Można też wykupić poprzednio wynajmowane auto na własność, ale bardziej opłaca się wynająć kolejne.
 • Korzyści podatkowe
  Cała rata wynajmu może zostać dodana do kosztów uzyskania przychodów i firma może z tego tytułu dokonywać odpisów podatkowych. Odliczenie podatku VAT zależy od przyjętej metody użytkowania aut.
 • Pełna obsługa zewnętrzna
  Przedsiębiorca nie zajmuje się kontrolowaniem czynności związanych z serwisowaniem, zakupem ubezpieczenia czy rejestracji aut. Wszystkim zajmuje się firma, u której wynajmujemy samochód lub samochodu. Dodatkowo wiele firm wynajmu długoterminowego oferuje swoim klientom aplikacje mobilne i dostęp online do uzgodnionych wcześniej raportów, zestawień finansowych, umożliwia aktualizację danych, zamówienie dodatkowych świadczeń i terminów wizyt serwisowych itd.
 • Pełna oferta marek i modeli
  Dzięki rosnącej popularności wynajmu długoterminowego, przedsiębiorcy mogą użytkować w zasadzie każdą markę oraz model samochodu osobowego czy dostawczego dostępnego na polskim rynku – niezależnie od jego wartości, klasy czy też wyposażenia.

Główne wady wynajmu długoterminowego

Choć wynajem długoterminowy może być bardzo korzystną formą finansowania auta, to warto pamiętać o kilku jego wadach, które mogą np. podnieść koszty usługi lub sprawić, że stracimy korzyści związane ze zniżkami OC i AC. Do głównych wad wynajmu długoterminowego zaliczyć można:

 • Dopłata za przekroczenie limitu kilometrów
  Przy podpisywaniu umowy na wynajem długoterminowy ustalamy maksymalny roczny przebieg. Warto granicę ustalić nieco wyżej, niż wykorzystujemy zwykle, bo w przypadku przekroczenia limitu trzeba dopłacić za nadprogramowe kilometry. Stawki są różne, ale np. jeśli płacimy 50 groszy za każdy kilometr, a limit przekroczyliśmy o 2000 km, to zapłacimy tysiąc złotych więcej oddając wynajmowane auto.
 • Serwis tylko w ASO
  Wynajmowane auto może być serwisowane tylko w ASO konkretnej marki. To w zasadzie zaleta, ale ceny usług w ASO bywają nieco wyższe, niż w nieautoryzowanych serwisach. Dlaczego to wada, skoro wynajmujący nie ponosi i tak tych kosztów? Wyższe koszty serwisowania podnoszą wartość rezydualną auta i gdybyśmy chcieli wykupić je na koniec umowy, to zwyczajnie zapłacimy więcej.
 • Utrata zniżek OC i AC
  Samochód nie jest zarejestrowane na przedsiębiorcę, który decyduje się na wynajem, więc nie zyskuje on dodatkowych zniżek za bezszkodową jazdę, a nawet może stracić wcześniej wypracowane zniżki – zależy od firmy ubezpieczeniowej. Oczywiście, w związku z powyższym ewentualne szkody nie idą na konto przedsiębiorcy.

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych?

Co ciekawe, w branży wynajmu długoterminowego zaczynają pojawiać się również oferty dla osób fizycznych. Zainteresowanie autami na abonament wykazują szczególnie ludzie między 23 a 35 rokiem życia. – Z badań, które przeprowadzamy jasno wynika, że pokolenie millenialsów inaczej rozumie mobilność – przekonuje Daria Zielaskiewicz, Dyrektor Departamentu Marketingu Volkswagen Financial Services.

Młodzi ludzie coraz częściej chcą jeździć nowym samochodem, ale bez zajmowania się jego serwisem, a potem martwieniem się sprzedażą na rynku wtórnym. Ma być szybko i bez zbędnych formalności. Dla takich osób oferta wynajmu długoterminowego już jest. Zasady są bardzo podobne do tych, które otrzymują przedsiębiorcy.

Co dalej z wynajmem długoterminowym?

– Duże firmy i korporacje korzystają z wynajmu długoterminowego od wielu lat. Obecnie, ten rodzaj finansowania aut służbowych zaczyna jednak przekonywać do siebie coraz większą liczbę małych i średnich przedsiębiorców i to oni stanowią główną siłę napędową branży. Jednocześnie, penetracja sektora MŚP przez branżę wynajmu długoterminowego w Polsce jest wciąż relatywnie niska. Oznacza to, że potencjał tkwiący w rynku małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie przekładał się na tempo rozwoju wynajmu długoterminowego w kraju, jest nadal bardzo duży – tłumaczy Grzegorz Szymański, Prezes PZWLP.

To oznacza, że już w ciągu najbliższych lat wynajem długoterminowy w Polsce będzie miał zbliżony udział w rynku pojazdów służbowych do Europy Zachodniej.

Czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy obniża koszty korzystania z auta. Dodatkowo nie trzeba martwić się serwisowaniem, a nawet umawianiem się na wizyty w ASO. Jednak należy pamiętać, że nie jeździmy swoim samochodem, ale go użytkujemy, a na koniec umowy będziemy musieli oddać firmie wynajmującej.

Czy to się opłaca? Zwykle tak, ale warto przeanalizować wszystkie koszty przed podpisaniem umowy. Przedsiębiorcy mogą wiele obciążeń odliczyć od podatków, za to osoby fizyczne dostają inne zachęty np. możliwość wymiany pojazdu po kilku latach na nowy. Mijają czasy, kiedy posiadanie własnego samochodu było wyznacznikiem statusu społecznego. Aktualnie coraz częściej liczy się wygoda.

 

Czytaj też: Jaki kredyt na samochód używany?

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o