Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowanie samochodu

Czy wynajem długoterminowy samochodu jest faktycznie opłacalny?

Ograniczone formalności i duży komfort, a wszystko to w bardzo atrakcyjnej cenie. Wynajem długoterminowy jest obecnie popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej firm. Czy rzeczywiście jest on opłacalny?

Wypożyczenie samochodu na ogół kojarzy się z umowami obowiązującymi zaledwie parę dni. Jednak do dyspozycji jest też długoterminowy wynajem samochodów, który skierowany jest do klientów biznesowych i indywidualnych.

Co to jest wynajem długoterminowy?

Długoterminowy wynajem samochodu, który nazywany jest też autem na abonament, polega na odpłatnym wypożyczeniu pojazdu na okres wskazany w podpisywanej umowie. Najczęściej jest to 36 miesięcy, lecz można zdecydować się też na inny termin.

W trakcie trwania umowy najemca opłaca raty zgodnie z harmonogramem – zwykle co miesiąc. Po zakończeniu umowy klient ma opcję wykupu pojazdu, ale może też zdecydować się na wynajęcie kolejnego – nowszego i lepszego modelu.

Charakterystyczną cechą wynajmu samochodów jest w tym przypadku rata, która pokrywa nie tylko sam wynajem, lecz też koszty utrzymania pojazdu. Jednocześnie cały czas należy on do wypożyczalni – klient jest tylko jego użytkownikiem.

Wynajem długoterminowy samochodu pokrywa:

  • rejestrację,
  • ubezpieczenie,
  • przeglądy,
  • wymianę opon,
  •  serwis z wymianą części eksploatacyjnych,
  • likwidację szkód,
  • kartę paliwową.

Dostępne są także dodatkowe pakiety, w ramach których można poszerzyć ofertę, aby korzystanie z wynajętego pojazdu było bezpieczniejsze i wygodniejsze. Za określone usługi należy też zapłacić, na przykład za uzyskanie pozwolenia na korzystanie z pojazdu za granicą, za prowadzenie go przez innego kierowcę.

Czy wynajem długoterminowy zawsze się opłaca?

Zasadniczo w przypadku większości firm wynajem długoterminowy samochodu jest opcją opłacalną, jednak w określonych sytuacjach warto także rozważyć skorzystanie z alternatywnych wariantów finansowania.

Szczególną sytuacją jest ta, gdy po zakończeniu umowy klient nie zamierza decydować się na wykup pojazdu i chce po prostu oddać go do wypożyczalni. Wtedy warto zapoznać się z ofertą leasingu samochodowego z wysokim wykupem.

Wynajem długoterminowy a leasing samochodu z wysokim wykupem

Najczęściej długoterminowy wynajem samochodu jest polecany jako alternatywa dla leasingu. Warto jednak wskazać, że każda z tych ofert ma swoje plusy i minusy. W przypadku leasingu z wysokim wykupem wynajem samochodu może być mniej opłacalny.

Dlaczego? Leasing z wysokim wykupem to oferta, która polega na spłacaniu raty jedynie od rzeczywistej utraty wartości pojazdu podczas jego użytkowania, a nie kompletnej jego wartości.

Korzyścią leasingu z wysokim wykupem jest niższa rata w porównaniu z leasingiem z niższą wartością końcową. Droższy jest natomiast wykup. Gdy wykup jest wysoki, wówczas wynosi on najczęściej od 25 proc. do nawet 60 proc., podczas gdy przy niskim wykupie jest to około 1 proc.

Kiedy polecany jest leasing z wysokim wykupem?

Leasing z wysokim wykupem polecany jest wtedy, gdy:

  • klient chce ponosić jak najniższe koszty wstępne oraz bieżące – wówczas raty mogą być niższe nawet o 50 proc. w porównaniu ze zwykłym leasingiem z niskim wykupem oraz z wynajmem długoterminowym pojazdu,
  • klient nie planuje wykupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy – samochód zwracany jest wtedy do leasingodawcy.

Warto też wskazać, że niekiedy leasingodawcy oferują możliwość pokrycia kosztów serwisu pojazdu w ramach rat, co powoduje, że jest to usługa równie wygodna jak wynajem. To powoduje, że skorzystanie z oferty staje się także opłacalne – nie tylko pod względem kosztów, lecz również komfortu obsługi.

Zatem wynajem długoterminowy w porównaniu do leasingu z wysokim wykupem jest mniej opłacalny wtedy, gdy po zakończeniu umowy planuje się oddać pojazd. Leasing z wysokim wykupem umożliwia wtedy zredukowanie comiesięcznych kosztów nawet o połowę. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że przy planach wykupienia pojazdu bardziej opłacalny może być wynajem długoterminowy.

Aby wybrać najlepszą ofertę dla siebie, najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie indywidualnej kalkulacji każdej z tych opcji, a następnie porównać warunki umów. Dzięki temu będzie można dopasować najlepszą ofertę do swoich potrzeb.

Tekst powstał we współpracy z Kingsman Finance.

Co warto wiedzieć?

  • Długoterminowy wynajem samochodu polega na odpłatnym wypożyczeniu pojazdu na okres wskazany w podpisywanej umowie.
  • Po zakończeniu umowy klient ma opcję wykupu pojazdu, ale może też zdecydować się na wynajęcie kolejnego – nowszego i lepszego modelu samochodu.
  • Leasing z wysokim wykupem polecany jest, kiedy klient chce ponosić jak najniższe koszty wstępne oraz bieżące i nie planuje wykupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
  • Leasing z wysokim wykupem umożliwia wtedy zredukowanie comiesięcznych kosztów nawet o połowę.
PORÓWNAJ KREDYTY
Dariusz Olejnik
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments