Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowanie samochodu

5 najważniejszych korzyści leasingu samochodowego dla firmy

Leasing jest nowoczesnym sposobem finansowania mienia. To często wybierana oferta zwłaszcza w przypadku samochodów firmowych. Sprawdź 5 najważniejszych korzyści, jakie są z nim związane.

W leasingu leasingodawca, czyli firma leasingowa przekazuje swojemu klientowi, czyli leasingobiorcy, inaczej korzystającemu, prawa do korzystania z przedmiotu umowy leasingowej. Najczęściej jest to samochód, ale warto wskazać, że w leasing można wziąć też na innego rodzaju mienie np. maszyny, sprzęt komputerowy, a nawet oprogramowanie.

Leasing z perspektywy przedsiębiorcy jest związany z wieloma korzyściami. Dlaczego warto zdecydować się na taką formę finansowania? Oto 5 najważniejszych korzyści, jakie niesie ze sobą leasing samochodu.

1. Uproszczone warunki i formalności

Aby obecnie wziąć samochód w leasing, wcale nie trzeba przekazywać firmie leasingowej wielu dokumentów, jak ma to miejsce przypadku kredytów samochodowych. Podstawowe dokumenty wymagane do otrzymania leasingu na samochód:

  • dokument tożsamości,
  • zaświadczenie o numerach NIP, REGON,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub umowa spółki i wypis z KRS.

Nie ma wymogu przedstawiania zabezpieczeń, ponieważ zabezpieczeniem jest w tym przypadku samochód. Kiedy klient przestanie spłacać zobowiązania, firma leasingowa może zażądać zwrotu pojazdu,

Najważniejszym dokumentem w przypadku omawianej formy finansowanie jest umowa leasingowa, w której znajdują się dokładne informacje o prawach i obowiązkach stron oraz koszty leasingu i ewentualne opłaty za niestosowanie się do zaleceń firmy leasingowej.

2. Oszczędność czasu

Dla przedsiębiorcy samochód w leasingu to duża oszczędność czasu, ponieważ nie musi on wtedy załatwiać tak wielu formalności, jak przy zakupie pojazdu na własność. Dodatkowo można zaoszczędzić czas na formalnościach dotyczących rejestracji samochodu, zawarcia umowy polisy ubezpieczeniowej, ponieważ samochód pozostaje wtedy we własności firmy leasingowej. Poza tym, w zależności od umowy, leasingodawca może także odpowiadać za przeglądy i naprawy pojazdu, co dla klienta jest dodatkowym udogodnieniem.

3. Zaangażowanie środków własnych ograniczone do minimum

Podczas gdy zakup pojazdu na własność wymaga od firmy zaangażowania dużego kapitału własnego, leasing można otrzymać bez takiego wymogu. W zależności od wybranej oferty leasingowej koniecznie może być wniesienie opłaty początkowej, inaczej wstępnej, która odnosi się do określonego procenta wartości przedmiotu leasingu. Zwykle jest to od 0,5% do 10%, jednak dostępne są także oferty leasingowe, które nie wymagają żadnej wpłaty własnej.

4. Korzyści podatkowe

Dla przedsiębiorcy wybierającego leasing dużym atutem będą również korzyści podatkowe, za dzięki którym można zoptymalizować swoje koszty. Najczęściej firmy decydują się na leasing operacyjny. W tym przypadku wszystkie koszty związane z leasingiem można zaliczyć do kosztów podatkowych. Są to m.in.:

  • opłata wstępna,
  • opłata za zawarcie umowy leasingowej,
  • raty leasingowe.

W leasingu operacyjnym podatek VAT jest doliczany do każdej z rat leasingowych, dlatego nie ma konieczności opłacania go z góry. Wobec tego przedsiębiorca wybierający leasing może zaliczyć koszty do kosztów uzyskania przychodu, obniżając dzięki temu podstawę opodatkowania.

5. Możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy

Przedsiębiorca decydujący się na leasing samochodowy po zakończeniu umowy ma dwie opcje:

  • wykupić samochód w określonej wartości,
  • oddać samochód firmie leasingowej,

Wykupienie samochodu najczęściej związane jest z opłatą rzędu 1% wartości, ale w sytuacji kiedy umowa leasingowa trwała krócej, opłata ta może być wyższa.

Po zakończeniu umowy przedsiębiorca może też oddać samochód firmie leasingowej. Nie musi go zatem sprzedawać, co zajmuje dodatkowy czas i może powodować straty. Po oddaniu pojazdu może wziąć kolejny w nowy leasing. Dzięki temu przedsiębiorca może mieć przez cały czas dostęp do nowych pojazdów.

5 najważniejszych korzyści leasingu samochodowego dla firmy – podsumowanie

Leasing samochodu jest dla przedsiębiorcy korzystnym wyborem z wielu względów, pozwalających na oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki niemu można łatwo, szybko i bez zbędnych formalności uzyskać pojazd do prowadzenia biznesu.

Tekst powstał we współpracy z Kingsman Finance.

Warto wiedzieć

  • Decydując się na leasing ma wymogu przedstawiania zabezpieczeń, ponieważ zabezpieczeniem jest w tym przypadku samochód.
  • W zależności od umowy, firma leasingowa może  odpowiadać za przeglądy i naprawy pojazdu, co dla klienta jest dodatkowym udogodnieniem.
  • Po zakończeniu umowy klient może wykupić samochód w określonej wartości lub oddać samochód firmie leasingowej.
PORÓWNAJ KREDYTY
Dariusz Olejnik
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments