Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowanie samochodu

Leasing pojazdów – co to jest?

Twoja firma potrzebuje samochodu do prowadzenia działalności? Możesz kupić go na własność, wziąć na kredyt, wynająć albo wyleasingować. Ostatnia opcja, czyli leasing pojazdów cieszy się wśród przedsiębiorców dużym zainteresowaniem. Czym dokładnie jest leasing pojazdów? Jakie rodzaje leasingu wyróżniamy? Gdzie można skorzystać z takiej oferty? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące leasingu samochodu.

Dla większości firm samochód jest podstawowym narzędziem pracy. Może być to pojazd osobowy, ale również dostawczy umożliwiający przewóz ładunków. Pojazd do prowadzenia działalności gospodarczej można wyleasingować. To korzystna dla firm metoda finansowania, która dostępna jest na atrakcyjnych warunkach.

Czym jest leasing?

Leasing jest rodzajem finansowania, które łączy w sobie dwa produkty, a mianowicie dzierżawę oraz kredyt. Warunki leasingu są dokładnie określone w umowie leasingowej, która podpisywana jest pomiędzy leasingodawcą – firmą leasingową a leasingobiorcą – jej klientem.

W leasing firma może wziąć różne wyposażenie. Najczęściej jest to samochód, ale mogą być to również maszyny, komputery, a nawet oprogramowanie potrzebne do prowadzenia działalności.

Leasing pojazdów polega na przekazaniu przez firmę leasingową leasingobiorcy wybranego przez niego pojazdu – nie jest on jednak własnością leasingobiorcy. Wypożycza on pojazd, płacąc systematyczne raty leasingowe. Po zakończeniu umowy leasingowej, która trwa najczęściej 2-3 lata, leasingobiorca może wykupić pojazd na własność lub może po prostu oddać go leasingodawcy.

Leasing pojazdów – rodzaje

Przedsiębiorca chcący zdecydować się na leasing pojazdów może skorzystać z jednej z dwóch dostępnych form tego finansowania i dopasować ją do swoich potrzeb. Leasing dzieli się na dwie kategorie:

  • leasing operacyjny
  • leasing finansowy

Leasing operacyjny, który nazywany jest również leasingiem usługowym, pozwala na wrzucenie w koszty uzyskania przychodu wydatków dotyczących przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu samochodowego będzie to rata leasingowa, ale również opłata początkowa, koszty paliwa, zakupu wyposażenia do samochodu. W rezultacie można zapłacić niższy podatek.

Leasing finansowy z kolei umożliwia dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT naliczany jest od razu i w zależności od formy użytkowania pojazdu można odpisać go w całości lub w 50%. To mniej popularna opcja wśród przedsiębiorców, ale w przypadku niektórych z nich także jest korzystna.

Jaki pojazd można wziąć w leasing?

W leasing można wziąć różne pojazdy, co powoduje, że przedsiębiorca może wybrać taki samochód, który będzie odpowiadał jego potrzebom pod każdym względem. Możliwy jest leasing pojazdów osobowych, ale również pojazdów dostawczych, które firma może wykorzystać do transportowania ładunków, na przykład towarów, sprzętu, materiałów do prowadzenia działalności. Można leasingować także inne pojazdy.

Warto zaznaczyć, że leasing samochodów dotyczy nie tylko nowych pojazdów. W leasing można wziąć również te używane. W przypadku leasingu pojazdów używanych klient firmy leasingowej powinien pamiętać, że finansowanie nie jest udzielane w przypadku każdego samochodu.

Porównaj najlepsze

Sprawdź oferty

Gdzie można skorzystać z leasingu pojazdów?

Aktualnie leasing pojazdów prowadzony jest przez wiele firm, co powoduje, że przedsiębiorca może wybrać dla siebie taką ofertę, która będzie odpowiadała jego wymaganiom pod kątem kosztów oraz warunków. Leasing można otrzymać w:

  • banku
  • firmie leasingowej
  • salonie samochodowym

Do skorzystania z leasingu trzeba dostarczyć tylko podstawową dokumentację – formalności najczęściej są z minimalizowane, dlatego finansowanie dostępne jest łatwo i szybko. Od razu po podpisaniu umowy możliwe jest sfinansowanie przez leasingodawcę wybranego przez klienta przedmiotu leasingu.

Przed zdecydowaniem się na złożenie wniosku leasingowego warto poświęcić czas na zapoznanie się z dokładną ofertą różnych firm leasingowych, zwracając szczególną uwagę na proponowane koszty, okres leasingu, jego typ. Szczegółowe informacje można znaleźć w umowie i regulaminie leasingu pojazdów.

Tekst powstał we współpracy z Kingsman Finance.

Warto wiedzieć

  • Leasing pojazdów polega na przekazaniu przez firmę leasingową leasingobiorcy wybranego przez niego pojazdu – nie staje się on jednak własnością leasingobiorcy.
  • W leasing można wziąć również pojazdy używane.
  • Przedmiotem leasingu nie muszą być wyłącznie samochody, ale mogą być to również maszyny, komputery, a nawet oprogramowanie potrzebne do prowadzenia działalności.

Porównaj najlepsze

Sprawdź oferty
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments