Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Wynajem długoterminowy samochodu – fakty i mity

Wynajem długoterminowy samochodu to alternatywa dla leasingu. Dzisiaj na taką ofertę decyduje się coraz więcej klientów. Sprawdź najważniejsze fakty i mity na temat długoterminowego wypożyczania aut.

Samochód jest podstawowym narzędziem pracy w wielu firmach. Można uzyskać go na parę sposobów – jednym z nich jest wynajem długoterminowy samochodu, który określany jest też jako auto na abonament. Co warto wiedzieć na temat wynajmu długoterminowego?

1. Wynajem długoterminowy samochodu jest typem leasingu – fakt

Chociaż oferty jak wynajem długoterminowy samochodu oraz leasing traktowane są jako odmienne, w rzeczywistości mają ze sobą wiele wspólnego. Wynajem jest formą leasingu operacyjnego z wysoką wartością, opcją odkupu, a także z kompleksową obsługą samochodu. Wypożyczalnia dba wtedy o kwestie jak ubezpieczenie pojazdu, jego przeglądy oraz naprawy.

2. Nie jesteś właścicielem auta – fakt

W przypadku wynajmu długoterminowego klient wypożyczalni nie otrzymuje samochodu na własność. Jego posiadaczem przez cały okres trwania umowy wynajmu pozostaje wypożyczalnia. Zatem klient jest uznawany za użytkownika pojazdu. Warto przy tym wskazać, że po zakończeniu umowy klient może wykupić pojazd – wtedy może stać się jego właścicielem.

3. Wynajem długoterminowy samochodu jest ryzykowny – mit

Wielu przedsiębiorców obawia się, że wynajem długoterminowy samochodu jest mało elastyczny, drogi, a przez to ryzykowny. Wynika to głównie z faktu, że w celu skorzystania z oferty konieczne jest podpisanie umowy na określony z góry czas.

W rzeczywistości wynajem długoterminowy samochodu nie jest ryzykowny, a wręcz pozwala firmie na zredukowanie niebezpieczeństwa związanego z pozyskaniem potrzebnego do działalności pojazdu. W ramach usługi należy podpisać umowę – może być ona indywidualnie dopasowana do potrzeb firmy. Wypożyczalnia jest przy tym odpowiedzialna za kwestie ubezpieczenia, przeglądów i napraw, co dodatkowo zmniejsza ryzyko.

Aby dodatkowo zredukować niebezpieczeństwo, można skorzystać z opcji wynajmu średnioterminowego. W tym przypadku czas trwania umowy jest krótszy, dlatego można łatwiej dopasować ofertę do swoich potrzeb.

4. Z wynajmu długoterminowego mogą skorzystać tylko firmy – mit

Najczęściej wynajem długoterminowy kojarzony jest z biznesem. W rzeczywistości jednak może być on wykorzystany także przez klientów prywatnych, którzy chcą otrzymać auto na dłuższy czas – bez konieczności jego zakupu. W przypadku wynajmu samochodów na dłuższy termin można wtedy zmniejszyć swoje koszty oraz nie nadwyrężać zdolności kredytowej.

5. Wynająć można tylko pojazdy osobowe – mit

Wypożyczalnie oferujące wynajem długoterminowy mogą zaproponować swoim klientom nie tylko auta osobowe, ale również dostawcze. To zatem świetna oferta dla firm, które potrzebują pojazdu użytkowego do przewozu mienia – materiałów czy narzędzi.

6. Wynajem długoterminowy samochodu jest drogi – mit

Koszty związane z długoterminowym wypożyczeniem pojazdu są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, między innymi od wybranego pojazdu, jego wyposażenia, określonego w umowie limitu kilometrów czy wariantu ubezpieczenia. Zasadniczo wynajem nie jest drogi, dlatego jest to dobry wybór również dla tych firm, które nie dysponują sporym budżetem na pojazd.

7. Z wynajmem związane są skomplikowane formalności – mit

Formalności dotyczące długoterminowego wynajmu samochodu nie są skomplikowane, dlatego klient nie musi przygotowywać się na tak długą i złożoną ścieżkę, jak w przypadku kredytów samochodowych.

Firmy wypożyczające samochody wychodzą naprzeciwko potrzebom klientów, upraszczając procesy związane z wynajmem pojazdu. Często wszystkie sprawy formalne można załatwić podczas jednego dnia. Wystarczy przedstawić dokumenty firmowe.

8. Wynajem długoterminowy samochodu nie jest przeznaczony dla nowych firm – mit

Wynajem pojazdów jest adresowany zarówno dla istniejących już biznesów, jak i dla tych, które dopiero zostały założone. Jak wspomnieliśmy wcześniej taka forma użytkowania samochodów przeznaczona jest również dla klientów indywidualnych, którzy nie są gotowi na zakup auta, a chcieliby korzystać z niego przez dłuższy czas.

9. Konieczne jest wniesienie opłaty początkowej – fakt/mit

Zazwyczaj przy wynajmie długoterminowym nie trzeba przekazywać opłaty początkowej jak przy zwykłym leasingu. Jest ona wymagana jedynie wtedy, gdy klient ma niską zdolność kredytową lub też wtedy, gdy wynajmowany jest drogi samochód. Opłata wstępna w przypadku wynajmu długoterminowego najczęściej wynosi około 5-10 proc. ceny pojazdu.

Wynajem długoterminowy samochodu – warto pomyśleć o takim rozwiązaniu

Wynajem długoterminowy samochodu daje możliwość pozyskania przez przedsiębiorcę samochodu, lub całej floty pojazdów, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Jest to szczególnie ważne dla firm stawiających pierwsze kroki na rynku.

Warto także zwrócić uwagę, że użytkownik pojazdu nie musi martwić się o takie sprawy jak np. serwisowanie czy wymiana opon, gdyż sprawy związane z administracją pojazdu spoczywają na barkach firmy finansującej.

 

Tekst powstał we współpracy z Kingsman Finance.

PORÓWNAJ KREDYTY
Dariusz Olejnik
Oceń artykuł
3.7

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments