Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów – ZUS podniósł kwoty

ZUS ustalił nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów. Przekroczenie kwoty ponad 5,7 tys. zł brutto obniży świadczenie, przekroczenie 10,5 tys. zł brutto spowoduje jego zawieszenie. Limity nie dotyczą emerytek, które skończyły 60 lat i emerytów, którzy ukończyli 65 lat.

Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści pobierający świadczenie z tytułu niezdolności do pracy lub rent rodzinnych mogą od 1 czerwca 2024 roku zarabiać więcej i nie będzie się to skutkowało obniżeniem lub zawieszeniem świadczenia z ZUS.

Wypowiedź eksperta

Od 1 czerwca 2024 roku pierwszy próg (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) zwiększy się o ok. 425 zł, a drugi (130 proc. tego wynagrodzenia) o blisko 790 zł brutto.
Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS

Jakie są limity zarobkowe wyznaczone przez ZUS?

Od czerwca do sierpnia 2024 roku maksymalną bezpieczną kwotą dodatkowego przychodu jest 5703,20 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku kwota przychodu odpowiadająca:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2024 r. wynosi 5703,20 zł – przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty,
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2024 r. wynosi 10 591,60 zł – przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty.

Jeśli dodatkowy przychód będzie wyższy niż 5703,20 zł brutto, ale niższy niż 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która wynosi:

  • 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

O co chodzi z limitami zarobkowymi?

Renciści i wcześniejsi emeryci mogą jednocześnie pobierać świadczenie z ZUS i pracować. Jednak muszą uważać na graniczne kwoty dodatkowego przychodu. Ich przekroczenie sprawi, że pobierane przez nich świadczenie zostanie zmniejszone albo zawieszone.

Limity dorabiania zależą od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące.

Zawieszone ani zmniejszone, bez względu na wysokość osiąganego przychodu, nie zostają emerytury osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Nie zmniejsza się ani nie zawiesza w razie osiągania przychodu następujących świadczeń:

  • rent inwalidy wojennego i rent rodzinnych po tym inwalidzie,
  • rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, i rent rodzinnych po tym inwalidzie, jeśli jego śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową.
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments