Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Pensje Polaków szybują – takich wzrostów nie było od ponad dekady

Przeciętne pensje Polaków to prawie 8 tysięcy złotych. Wynagrodzenia ostatni raz rosły w tak szybkim tempie w 2007 roku. Czy ten trend zostanie z nami na dłużej? 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku w porównaniu ze styczniem 2023 roku wzrosło nominalnie o 12,8% i wyniosło 7768,35 zł brutto – eksperci szacowali, że będzie to wzrost ok. 11%. 

W ujęciu realnym, czyli po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w styczniu o 8,6% r/r (w grudniu było to 3,2%) – to najwyższa dynamika od sierpnia 2007 roku. 

Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) nadchodzące miesiące przyniosą spadek tempa wzrostu płac, ale skala powinna być umiarkowana. Ich zdaniem w całym roku średnie wynagrodzenie w gospodarce wzrośnie o około 10,3%, także z uwagi na podwyżki w sektorze publicznym. 

Dlaczego pensje rosną tak szybko? Są dwa główne powody: 

  • dobra sytuacja na rynku pracy, 
  • administracyjna podwyżka płacy minimalnej, którą wg szacunków zostało objętych blisko 3,6 mln pracowników. 
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne. Przytoczone statystyki wynagrodzeń dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników (obejmują około 40% pracujących w polskiej gospodarce). 

Co ciekawe, w styczniu 2024 roku przeciętne pensje spadły nominalnie w stosunku do grudnia 2023 roku o 3,3%, czyli o 264,30. Dlaczego? To efekt zmniejszenia skali lub niewystępowania w styczniu wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu m.in. wypłat premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Górnika, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych. 

Kto będzie zarabiał znacznie więcej? 

Według autorów „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, w niektórych sektorach średnia podwyżki wynagrodzeń w tym roku mogą osiągnąć nawet 20%. Analiza wskazuje, że na jeden z największych wzrostów płac mogą liczyć kandydaci, którzy są otwarci na zmiany zawodowe w branży sprzedaży. 

Na oferty pracy nadal mogą liczyć przedstawiciele handlowi oraz dyrektorzy sprzedaży. W cenie będą również kandydaci, którzy posiadają umiejętności związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych oraz posiadają wiedzę w zakresie analizy danych: analitycy danych sprzedażowych, specjaliści ds. CRM oraz Key Account Managerowie. 

Sandra Szczęsna oraz Marty Pyclik, starsze konsultantki biznesowe ds. zatrudnienia stałego w Manpower 

Eksperci Manpower wskazują również, że obszar green energy w branży inżynierii rozwija się wyjątkowo dynamicznie, a wdrażane w coraz większym stopniu strategie ESG (Environmental, Social, Governance) przyczynią się do tego, że trend jeszcze bardziej przybierze na sile. Niezbędne będą tutaj zarówno wysoce wyspecjalizowane umiejętności, jak i wiedza techniczna, pozostanie na bieżąco ze zmieniającymi się technologiami. 

Nieznaczne spadki zatrudnienia 

Z danych GUS wynika także, że przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w styczniu 2024 roku w porównaniu do stycznia 2023 roku było niższe o 0,2% i wyniosło ponad 6,5 mln etatów. 

Analitycy PIE przewidują, że kolejne miesiące mogą przynieść spadek liczby miejsc pracy, ale wzrost stopy bezrobocia będzie niewielki. W pierwszym kwartale wyniki będą bliskie 5,3% – głównie przez wahania sezonowe. Następnie prawdopodobnie zobaczymy stabilizację w tych okolicach, zamiast silniejszego spadku. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments