Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Mobilne pożyczki. Gdzie ich szukać?

Mobilne pożyczki to odpowiedź na rewolucję cyfrową, której obecnie doświadczamy. Kto może skorzystać z tej usługi i na czym ona polega? Jak podjąć pożyczkę przez smartfona i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Z telefonów komórkowych korzysta 96% dorosłych Polaków – tak mówi raport “Telefony komórkowe czy smartfony?” opracowany w 2021 roku przez CBOS. W tej grupie zdecydowana większość (78%) używa smartfona, a co piąta osoba (22%) z klasycznego telefonu komórkowego. Rynek pożyczek pozabankowych dostosował swoją ofertę do tych realiów, proponując pożyczki mobilne.

Pożyczka mobilna – co to takiego?

Pożyczka mobilna to taka, którą możemy podjąć za pomocą naszego smartfona. Wnioskowanie o nią jest możliwe dzięki aplikacji mobilnej lub za pomocą strony internetowej pożyczkodawcy, która jest dostosowana do urządzeń mobilnych.

Jak działają pożyczki mobilne?

Pożyczanie za pomocą aplikacji mobilnych jest niezwykle proste. Z reguły aplikacja prowadzi nas krok po kroku, a sam proces wprowadzania danych jest bardzo intuicyjny. Nic w tym dziwnego, skoro głównym celem jest ułatwienie wnioskowania o pożyczkę tak, by mógł zrobić to każdy kto ma dostęp do smartfona i internetu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas, nie musimy udawać się do stacjonarnej siedziby firmy, ani nawet posiadać komputera.

Jak skorzystać z pożyczki przez telefon?

Już wiemy, że aby skorzystać z pożyczki przez telefon wystarczy posiadać smartfona i dostęp do internetu. Kolejne kroki to:

 1. instalacja aplikacji wybranej firmy pożyczkowej,
 2. założenie konta i zalogowanie się do panelu klienta,
 3. wybranie interesującej nas kwoty i czasu spłaty,
 4. zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami pożyczki,
 5. wypełnienie wniosku,
 6. oczekiwanie na decyzję pożyczkową,
 7. po pozytywnej decyzji otrzymanie przelewu na wskazany numer konta.

Dla kogo są pożyczki mobilne?

O pożyczkę mobilną mogą ubiegać się osoby, które:

 • mają ukończone 18 lat,
 • legitymują się dowodem osobistym,
 • posiadają polskie obywatelstwo,
 • mają osobisty rachunek bankowy,
 • posiadają polski numer telefonu,
 • posiadają telefon komórkowy lub tablet z dostępem do internetu.

Pożyczki mobilne – warunki

Ile kosztują pożyczki mobilne?

Koszt pożyczek mobilnych nie różni się od innych pożyczek online, chociaż niektóre firmy oferują specjalne promocje dla klientów mobilnych. Oceniając koszt pożyczki weźmy pod uwagę RRSO. Pamiętajmy, że koszt pożyczki to nie tylko odsetki, ale także prowizja, ubezpieczenie i ewentualne opłaty dodatkowe.

Pożyczka mobilna – ile mogę pożyczyć?

Przykładowe kwoty, o jakie można się ubiegać to:

 • Szybka Gotówka – od 400 do 15 tys. zł.
 • Vivus – od 100 zł do 3000 zł.
 • Provident – od 300 zł do 20 tys. zł.

Na jak długo można wziąć pożyczkę mobilną?

W ofercie pożyczek mobilnych znajdziemy zarówno chwilówki na 30 lub 60 dni, jak i pożyczki ratalne aż do 30 miesięcy. Czas spłaty zależy od wysokości pożyczki, a także polityki firmy pożyczkowej.

Mobilna pożyczka – wymagane dokumenty

Musimy posiadać dowód osobisty, jednak we wniosku podajemy jedynie jego numer i serię, nie musimy go skanować. Banki często wymagają od nas zaświadczenia o dochodach, jednak firmom pożyczkowym przeważnie wystarcza Informacja o dochodach przekazywana jako oświadczenie we wniosku pożyczkowym.

Mobilne pożyczki a bazy dłużników

Każda rzetelna firma pożyczkowa weryfikuje obecność klientów w bazach. Na etapie szukania odpowiedniej oferty warto sprawdzić, jakie bazy sprawdza wybrana przez nas firma pożyczkowa. Pamiętajmy, że sam wpis w bazie nie oznacza automatycznie odmowy udzielenia pożyczki. Każda firma ma własną algorytm oceny wiarygodności klientów i politykę przydzielania pożyczek.

Dlaczego warto skorzystać z mobilnej pożyczki?

Wnioskowanie o pożyczkę mobilną jest proste i nie wymaga od nas ani wizyty w punkcie stacjonarnym, ani korzystania z komputera. Dzięki temu możemy skorzystać z niej w każdym momencie, w którym nasz smartfon ma zaufane połączenie z internetem.

Niektóre firmy oferują promocje i atrakcyjne warunki kierowane do osób, które skorzystają z pożyczek w mobilnej formie. Czasami różnice w kosztach pożyczki są bardzo korzystne i warto z nich skorzystać.

Czy pożyczki mobilne są bezpieczne?

Tak, używanie aplikacji mobilnych jest bezpieczne. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu kilku ważnych zasad, by prawidłowo skorzystać z pożyczek za pomocą smartfona:

 • Aplikacji pożyczkowych zawsze szukajmy w zaufanym miejscu, które weryfikuje i dostarcza sprawdzone aplikacje. W zależności od oprogramowania smartfona będzie to Google Play, App Store lub App Gallery.
 • Zanim pobierzemy aplikację sprawdźmy liczbę pobrań, opinie i informację o wydawcy. Dzięki temu upewnimy się, że pobieramy oryginalną aplikację przygotowaną przez wybraną firmę pożyczkową. W razie wątpliwości skorzystajmy z linków na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy.
 • Aplikacje oferowane przez rzetelnych pożyczkodawców są bezpłatne.
 • Korzystajmy z naszego konta w aplikacji mobilnej tylko za pomocą własnego telefonu lub tabletu.
 • Pamiętajmy nie tylko o zabezpieczeniu telefonu, ale także ustawieniu odpowiednio mocnego hasła do aplikacji pożyczkowej. Najczęściej będzie to PIN, odcisk palca lub odpowiednio silne hasło.
 • Nie korzystajmy z aplikacji pożyczkowej, gdy nasz telefon jest podłączony do niezabezpieczonego i nieznanego nam Wi-Fi.
 • Warto rozważyć zainstalowanie aplikacji antywirusowej na naszym smartfonie.

Pożyczka mobilna – wady i zalety

Zalety pożyczek mobilnych:

 • dostępne dla wszystkich osób korzystających ze smartfona;
 • można z nich skorzystać w dowolnym miejscu, w którym mamy dostęp do internetu;
 • proces wnioskowania jest prosty i szybki;
 • minimum formalności;
 • cały proces odbywa się w dedykowanej aplikacji mobilnej lub stronie internetowej przystosowanej do smartfonów.

Wady pożyczek mobilnych:

 • możemy pożyczyć relatywnie niewielkie kwoty;
 • niektóre informacje (jak regulamin pożyczki, czy cennik) mogą być mniej wygodne do wyświetlenia na małym ekranie smartfona;
 • łatwość we wnioskowaniu może sprzyjać impulsywnemu pożyczaniu pieniędzy.

Mobilne pożyczki – podsumowanie

W 2021 roku aż 14,6 miliona Polaków aktywnie korzystało z bankowych aplikacji mobilnych. Z tej grupy aż połowa to użytkownicy, dla których logowanie przez aplikację było jedynym sposobem korzystania  z bankowości elektronicznej. Nic więc dziwnego, że także sektor pożyczek pozabankowych modyfikuje swoją ofertę z uwzględnieniem potrzeb tej rosnącej grupy. Dzięki temu możemy skorzystać z pożyczek jeszcze szybciej i wygodniej. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a także o odpowiedzialnym podejmowaniu zobowiązań finansowych.

Warto wiedzieć:

 1. Coraz więcej firm pożyczkowych decyduje się na stworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwia proces wnioskowania o pożyczkę także wtedy, gdy jesteśmy poza domem.
 2. Najważniejszym adresatem pożyczek mobilnych są osoby młode, w przedziale 25-34 lata, jednak skorzystać z nich mogą wszyscy posiadacze smartfona.
 3. Mobilną pożyczkę możemy zaciągnąć przez aplikację, ale także przez stronę internetową firmy pożyczkowej dostosowaną do urządzeń mobilnych.
 4. Z konta założonego przez aplikację możemy korzystać także za pomocą komputera, jednak niektóre funkcjonalności mogą być dostępne tylko w aplikacji mobilnej.
 5. Pożyczka mobilna różni się od standardowej pożyczki online jedynie sposobem wnioskowania. Większość firm przeważnie oferuje takie same warunki dla pożyczek oferowanych przez telefon i przez stronę internetową.
PORÓWNAJ KREDYTY
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments