Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór ofert pożyczkowych i kredytowych, warto jednak najpierw przeanalizować szczegóły propozycji poszczególnych instytucji. Czy dobrym wyborem może okazać się pożyczka w Smartney?

 

Firma Smartney to nowa zagraniczna marka, która dopiero niedawno pojawiła się na polskim rynku. Nie oznacza to jednak, że jest ona anonimowym podmiotem bez doświadczenia. W praktyce, jest wprost przeciwnie: utworzyła ją bowiem znana francuska grupa Oney Bank, która może pochwalić się 35-letnią historią działalności, funkcjonowaniem w 11 krajach i obsługą 7,6 mln klientów.

Dotychczas, za pośrednictwem Smartney, oferowała usługi finansowe w marketach Auchan i Leroy Merlin, a od niedawna, udostępnia również szybkie pożyczki gotówkowe online. Trzeba jednak przyznać, że oferta tych ostatnich wyraźnie różni się od propozycji, do których przyzwyczaił klientów sektor pozabankowy.

Oferta pożyczkowa firmy Smartney

Na polskim rynku działa obecnie nieco ponad dwadzieścia banków i kilkadziesiąt firm pożyczkowych, które oferują możliwość pożyczenia pieniędzy na dowolny cel. W bankach, w ramach pożyczki gotówkowej, można pozyskać od kilkuset do nawet ponad 200 000 złotych, przy terminie spłaty sięgającym od kilku miesięcy do nawet 10 lat. Firmy pozabankowe oferują pożyczki, które opiewają na niższe sumy, a przy tym pozostawiają mniej czasu na zwrot środków. Chwilówka pozwala pożyczyć maksymalnie kilka tysięcy złotych na 30 dni, natomiast pożyczka ratalna – do kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych na okres kilku lat.

Pod względem dostępnych kwot i okresów finansowania, produkty firmy Smartney plasują się pomiędzy klasycznymi kredytami, a pożyczkami pozabankowymi: dzięki nim można pożyczyć od 1 000 do aż 60 000 zł na okres od 12 do 60 miesięcy. Jeśli chodzi natomiast o sposób działania pożyczki Smartney, to jest on taki sam, jak w tradycyjnych produktach pożyczkowych i kredytowych: pożyczkobiorca otrzymuje przelew określonej kwoty środków, a następnie w ramach comiesięcznych rat spłaca pożyczony kapitał wraz z odsetkami.

Produkty Smartney – połączenie zalet kredytu i pożyczki pozabankowej

Smartney oferuje wysokie pożyczki z długim okresem finansowania, zapewniając przy tym naprawdę dobre warunki spłaty. Z kalkulatora udostępnionego na stronie firmy wynika, że chcąc pożyczyć 5 000 zł na okres 24 miesięcy trzeba liczyć się z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania na poziomie 21,58 procent. W przypadku 4-letniej pożyczki opiewającej na 10 000 zł wskaźnik ten wyniesie 16,22 procent.

Choć wysokość RRSO stanowi tylko jedno z kryteriów oceny oferty, to jednak wspomniane wartości ewidentnie pokazują, że pod względem kosztowym pożyczkom Smartney zdecydowanie bliżej jest do kredytów gotówkowych, niż produktów pozabankowych. Te ostatnie, w zależności od oferty i parametrów pożyczki, mają RRSO na poziomie od kilkudziesięciu do wyraźnie ponad 100 procent, natomiast kredyty bankowe – od niespełna 10 do około 30 procent.

Pożyczki Smartney oferują też korzyści charakterystyczne dla produktów pozabankowych. Przede wszystkim, podobnie jak one wiążą się z prostymi procedurami i minimum formalności – jedynym dokumentem potrzebnym do złożenia wniosku jest dowód osobisty. Mowa tu zatem o rozwiązaniu, które umożliwia pożyczanie dużych kwot (typowych dla kredytów), ale przy maksymalnie uproszczonym procesie pożyczkowym (typowym dla niskokwotowych pożyczek pozabankowych). Warto przy tym podkreślić, że środki są wysyłane poprzez system szybkich przelewów Dotpay, dzięki czemu natychmiast trafiają one na konto pożyczkobiorcy.

Pożyczki Smartney – atrakcyjne, ale nie dla każdego dostępne

W Smartney można pożyczyć dużo, względnie tanio, a przy tym szybko i wygodnie. Pytanie zatem, gdzie tkwi haczyk? Problem jest jeden, ale za to poważny: oferta firmy dla wielu klientów jest po prostu niedostępna.

Jedną z najważniejszych zalet pożyczek pozabankowych jest łatwa dostępność dla szerokiego grona klientów. Brak wymagających kryteriów oceny wniosku to ich najważniejsza przewaga nad kredytami, która przyciąga osoby będące w gorszej sytuacji finansowej, czy też posiadające negatywną historię kredytową. Pożyczki od Smartney są jednak tej korzyści pozbawione: firma bardzo poważnie podchodzi do weryfikacji swoich klientów, dlatego sprawdza ich w Biurze Informacji Kredytowej oraz wszystkich najważniejszych rejestrach dłużników. Pożyczkodawca analizuje również ogólną kondycję finansową wnioskodawcy oraz wysokość jego bieżących zobowiązań.

Wszystko to sprawia, że w Smartney szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji pożyczkowej są mniej więcej takie same, jak w przypadku ubiegania się o środki w banku. O tym, że firma kieruje swoje usługi do rzetelnych, stabilnych finansowo klientów świadczy też fakt, że z jej oferty mogą skorzystać wyłącznie osoby, które ukończyły 25 lat.

Czy warto skorzystać z pożyczki Smartney?

Opinie o firmie Smartney są relatywnie dobre: klienci doceniają atrakcyjne warunki, na jakich można pożyczyć pieniądze, szybki przelew środków, czy też wygodny panel do kontrolowania i spłaty zadłużenia. W sieci pojawiają się też negatywne komentarze na jej temat, przy czym w dużej części z nich, klienci wyrażają rozczarowanie otrzymaniem odmownej decyzji pożyczkowej. Niektórzy zwracają dodatkowo uwagę, że nie uzyskali pożyczki pomimo dobrej sytuacji finansowej, a jeszcze inni – że ich wniosek w ogóle nie został rozpatrzony.

W praktyce, największy mankament oferty Smartney stanowi bez wątpienia jej ograniczona dostępność. Z tego też względu mogą ją rozważyć głównie klienci, którzy uzyskują stałe dochody i nie mają zaległości w spłacie zobowiązań. Dla nich jednak, lepszym wyborem powinna okazać się mimo wszystko jedna z propozycji bankowego kredytu gotówkowego. Każdy z takich klientów, niezależnie kiedy i ile pieniędzy chce pożyczyć, bez problemu znajdzie kredyt, który pod względem czysto finansowym będzie bardziej opłacalny, niż pożyczka Smartney.

 

Czytaj też: Polska klasa średnia w obrazkach — jak wypadamy na tle reszty świata?

Czytaj też: Czyszczenie BIK – prawda czy fałsz?

PORÓWNAJ KREDYTY
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments