Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Przelew pożyczki na czyjeś konto. Jak to działa?

Pozabankowe pożyczki online są wygodną formą pożyczania, a pieniądze na naszym koncie mogą znaleźć się nawet po 15 minutach. Co jednak, jeśli tego konta nie mamy lub nie chcemy go używać? Czy w takim wypadku możemy skorzystać z czyjejś uprzejmości i przelać pożyczkę na inne konto?

W wymaganiach niemal wszystkich ofert pożyczek online znajdziemy zapis, że pożyczkobiorca powinien posiadać konto bankowe. To logiczne, gdyż przelew bankowy jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem wypłacenia pieniędzy. Godnym omówienia jest jednak to, czy pożyczka może zostać przelana na konto nienależące do wnioskodawcy. Wbrew pozorom, może się tak zdarzyć.

Przelew pożyczki na czyjeś konto – czy jest możliwy?

Jeśli chcemy skorzystać ze standardowej chwilówki lub szybkiej pożyczki na raty, to musimy być przygotowani na to, że firma pożyczkowa nie zgodzi się udzielić nam pożyczki, jeżeli podany we wniosku numer konta nie należy do nas. Konto bankowe służy bowiem pożyczkodawcy nie tylko do wysłania pieniędzy, ale także do potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy i sprawdzenia, czy dane właściciela konta pokrywają się z danymi wnioskodawcy

Postawmy się w sytuacji firmy: ze względu na to, że wszystkie formalności ograniczone są do minimum, firma musi znaleźć jakiś sposób, by sprawdzić, z kim ma do czynienia. Nie może zrobić tego wyłącznie na podstawie PESEL-u i numeru dowodu osobistego. Istnieje bowiem ryzyko, że ktoś zdobędzie nasz dowód i wykorzysta go do wyłudzenia. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z weryfikacji za pomocą konta bankowego. Instytucja pożyczkowa zakłada, że tylko właściciel konta ma dostęp do swojej bankowości elektronicznej i tylko ona z niego korzysta. Takie postępowanie czyni pożyczki online bezpiecznymi.

Jedynymi ofertami, w której pieniądze zostaną przelane na konto innej osoby, są pożyczki z poręczeniem.

Jedynymi ofertami, w której pieniądze zostaną przelane na konto innej osoby, są pożyczki z poręczeniem. Obecnie jednak trudno znaleźć na rynku firmę posiadającej w swojej ofercie tego rodzaju pożyczkę (np. chyba najbardziej znana z nich, Rapida, od kilku miesięcy nie obsługuje już nowych klientów, skupiając się wyłącznie na egzekwowaniu istniejących zobowiązań. Tak funkcjonuje np. firma Rapida, która wysyła pieniądze nie na konto rzeczywistego pożyczkobiorcy, a na konto gwaranta. Zakładając jednak, że firmy pozabankowe zaczęłyby ponownie proponować tego rodzaju pożyczki, także w takim przypadku musielibyśmy przygotować się Niemniej, także w tym przypadku musimy się przygotować na to, że pożyczkodawca w jakiś sposób będzie chciał potwierdzić nasze dane. Najłatwiejszy sposób na zrobienie tego polega na skorzystaniu z przelewu weryfikacyjnego lub jednej z dostępnych aplikacji do potwierdzania tożsamości (np. Kontomatik, Instator lub TransactionLink, które wymagają dostępu do rachunku bankowego potencjalnego klienta).

Sprawdź artykuł: Poręczenie pożyczki. Czym to grozi?

Kiedy warto przelewać pieniądze z pożyczki na konto kogoś innego?

Większość osób, które byłyby zainteresowane przelaniem pożyczki na konto kogoś innego obawia się, że ich dane mogą nie być bezpieczne. Jest to obawa bezpodstawna, choć zrozumiała. Inną przeszkodą może być brak środków na koncie, a przez to niemożność potwierdzenia swojej tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny. I choć w tym przypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z błyskawicznej aplikacji, to nie każdy chce z niej skorzystać. Takie aplikacje łączą się bowiem z kontem wnioskodawcy i weryfikują nie tylko dane właściciela konta, ale i historię jego płatniczą. Nie każdy z nas chce takie informacje udostępniać komukolwiek.

Ostatnim – i bardzo kontrowersyjnym – powodem, dla którego nie chcemy, by pożyczka została przelana na nasze konto, jest zajęcie komornicze. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji mogą obawiać się, że komornik szybko zajmie pieniądze z pożyczki. Trzeba jednak wiedzieć, że w takim przypadku mamy jednak marne szanse na to, by pożyczkę w ogóle otrzymać. I nawet jeśli taką ofertą znajdziemy, to powinniśmy zastanowić się i nad uczciwością firmy jej udzielającej, i nad własną sytuacją.

Podsumowując, przelewanie środków przyznanych w ramach pożyczki na konto innej osoby jest nie tylko mało bezpieczne, ale i niemożliwe z czysto technicznego punktu widzenia. Pożyczkodawca zawsze weryfikuje przyszłego pożyczkobiorcę przed przekazaniem mu środków – musi przecież wiedzieć, komu pożycza pieniądze i od kogo ma prawo oczekiwać spłaty zobowiązania (lub od kogo egzekwować je w razie niewywiązania się z warunków umowy pożyczkowej i braku terminowego uregulowania należności).

Jakie są inne metody odbioru pożyczki do ręki?

Choć, jak widzimy, przelanie pożyczki na czyjeś konto nie jest możliwe, to wciąż istnieją rozwiązania, które pozwolą nam pożyczyć pieniądze bez konta bankowego. Są to:

  • pożyczki z obsługą domową – w takiej sytuacji swoją tożsamość weryfikujemy, po prostu przedstawiając dowód osobisty pracownikowi firmy lub kurierowi, który przywiózł umowę. Pieniądze wypłacane są w gotówce.
  • pożyczki na kartę – formą tej pożyczki jest karta bankomatowa, którą możemy płacić za zakupy w sklepie, kupować przez internet, a nawet wypłacać pieniądze z bankomatu. Pieniądze znajdują się wtedy na subkoncie klienta, niepowiązanym z kontem właściwym;
  • pożyczki wypłacane czekiem GIRO – możemy je wypłacić na poczcie lub w oddziale Banku Pocztowego, okazując kod SMS otrzymany od pożyczkodawcy; swoją tożsamość potwierdzamy natomiast po prostu okazując dowód osobisty.

Pamiętajmy jednak, że uzyskanie takiej pożyczki zajmie więcej czasu. Musimy przecież poczekać na kuriera lub wizytę domową, a to może zająć nawet kilka dni. Wyjątkiem jest pożyczka wypłacana czekiem GIRO, którą możemy odebrać już po 30 minutach od otrzymania kodu SMS.

Które firmy dają możliwość odbioru pożyczki do ręki?

Takich firm na rynku jest zaledwie kilka. Na szczęście są to dość zróżnicowane oferty, więc nie jesteśmy skazani tylko na jeden typ pożyczki. Oto one:

BankStosunek do umów cywilnoprawnych
PKO BPWymagana średnia dochodów za ostatnie 12 miesięcy.
W przypadku 50% kosztów uzyskania przychodu istnieje możliwość uznania do 80% przychodu.
Bank MilleniumWymagana średnia dochodów za ostatnie 6 miesięcy.
W przypadku 50% kosztów uzyskania przychodu bank uznaje 100% dochodu.
PEKAOMinimalny okres trwania umów wynosi 24 miesiące.
Wymagany PIT, umowy oraz rachunki.
Wysokość dochodu zależy od wysokości podatku PIT
INGWymagana średnia dochodów za ostatnie 12 miesięcy.
W przypadku 50% kosztów uzyskania przychodu bank uznaje 80% wpływów na rachunek.
Umowa powinna być ważna przynajmniej przez najbliższe 3 miesiące.
mBankUmowa powinna trwać minimum przez 6 miesięcy, wymagana średnia dochodów za ostatnie 6 miesięcy.
W przypadku 50% kosztów uzyskania przychodu bank uznaje 100% dochodu.
Alior BankMinimalny czas trwania umów wynosi 12 miesięcy.
Pod uwagę bierze się wysokość wpływu na rachunek.

Pożyczka bez konta w banku i przelewu weryfikacyjnego

Choć w większości pożyczki pozabankowe są dostępne w 100% przez internet, to wciąż możemy znaleźć pożyczkodawców, którzy uwzględniają także inne potrzeby klientów. Jeśli nie chcemy lub nie możemy użyć swojego konta bankowego, zawsze możemy skorzystać z wypłaty „do ręki” podczas wizyty domowej, skorzystać z karty przedpłaconej lub wypłacić pieniądze za pomocą czeku GIRO.  Ze względów bezpieczeństwa nie przelejemy jednak pożyczki na cudze konto.

Trzeba też pamiętać, że pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego i bez konta w banku nie są ofertami, w których pożyczkodawca nie sprawdzi naszej zdolności kredytowej lub pożyczy nam pieniądze, jeśli takowej nie mamy. Posiadanie konta bankowego jest tylko wymogiem technicznym i wciąż musimy spełniać inne wymagania dotyczące dochodów oraz wpisów w BIK i rejestrach dłużników. Warto mieć to na uwadze, również dla własnego bezpieczeństwa finansowego.

Założenie własnego konta w banku na promocyjnych warunkach

Nawet jeśli – z różnych powodów – nie jesteśmy przekonani do otwierania własnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, warto rozważyć skorzystanie ze specjalnych ofert banków skierowanych do nowych klientów. Dlaczego? Bo założenie konta na promocyjnych warunkach może nam się po prostu opłacać. Wypełnienie wniosku w określonym terminie często jest nagradzane np. premią pieniężną lub w formie bonów do wykorzystania w popularnych sieciach sklepów, nagród rzeczowych czy dodatkowych punktów w programach lojalnościowych.

Warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać taki bonus, najczęściej nie są wygórowane. Podstawowy z nich to dotrzymanie obowiązującego okresu karencji, czyli czasu, w którym nie posiadało się konta w danym banku. Pozostałe mogą dotyczyć np. zapewnienia wpływu środków na konto, aktywne korzystanie z karty debetowej lub wykonanie określonej liczby transakcji kartą lub BLIKIEM.

Wiele osób aktywnie korzysta z tego, co mają do zaoferowania banki i zostaje prawdziwymi „łowcami promocji”. Jeśli poświęcimy trochę czasu, żeby na bieżąco monitorować terminy, możemy np. otworzyć konto, a po otrzymaniu premii zamknąć je i złożyć wniosek o następne, w innym banku, również na promocyjnych warunkach. Jednocześnie możemy po jakimś czasie wrócić do tego samego banku, kiedy minie już obowiązujący okres karencji i ponownie skorzystać z premiowych warunków jako nowy klient. To sprawdzony sposób na dodatkowe kilkadziesiąt-kilkaset złotych miesięcznie.

A oprócz tego oczywiście duże ułatwienie w firmach pozabankowych. Kiedy będziemy już posiadać własny rachunek, pożyczkodawca bez problemu zweryfikuje nasz wniosek. Zyskamy dzięki temu dostęp do większej ilości ofert i nie będziemy musieli ograniczać się wyłącznie do tych przedstawionych nieco wyżej.

Podsumowanie

  1. Pożyczkodawcy przelewają bezpośrednio pożyczkę na konto wnioskodawcy i weryfikują dane pożyczkobiorcy (w tym numer konta i zdolność kredytową).
  2. Ma to na celu uniknięcia sytuacji, w której oszust może przejąć pieniądze z pożyczki na swoje konto.
  3. Pożyczka może zostać przelana z konta firmy pożyczkowej na czyjeś konto, gdy mamy do czynienia z pożyczką z poręczeniem. Firma przeleje wtedy pożyczkę na konto drugiej osoby (gwaranta), jednak wciąż będzie mogła chcieć zweryfikować nasze dane.
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments