Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych – gdzie najniższa rata?

15 tysięcy złotych to kwota, której często poszukują użytkownicy naszego kalkulatora kredytów gotówkowych. Pożyczkę na 15 tysięcy najlepiej jest porównać online we wszystkich bankach. Dzięki porównaniu ofert można bardzo dużo zaoszczędzić. Sprawdź kto oferuje najkorzystniejszy kredyt gotówkowy na 15 tys.

Według danych BIK, zadłużenie polskich gospodarstw domowych z tytułu produktów kredytowych w lipcu 2021 roku wyniosło ponad 720 mld zł. Na wysokość tej kwoty składają się głównie kredyty mieszkaniowe – ich udział procentowy sięga aż 70,6%. Na drugim miejscu uplasowały się natomiast kredyty gotówkowe – BIK podaje, że stanowią one ok. 22,3% wspomnianego zadłużenia. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie wydatki dotyczące mieszkania Polacy finansują biorąc kredyt hipoteczny. W przypadku pozostałych potrzeb sięgamy natomiast głównie po kredyt gotówkowy.

A jak wysokie kwoty pożyczamy? Zobowiązania w przypadku kredytów gotówkowych na cele konsumpcyjne zwykle opiewają na kwotę od kilku do kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedną z popularniejszych potrzeb jest np. pożyczka gotówkowa na 15 tys. zł. 

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego na 15 tys. zł?

Kwota kredytu gotówkowego na 15 tys. zł jest w zasięgu ręki każdej pełnoletniej osoby która:

 • posiada stałe źródło dochodu,
 • może wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową,
 • złoży wniosek o kredyt gotówkowy w tej kwocie.

Dla banku najpewniejszym źródłem dochodu potencjalnego klienta jest umowa o pracę bądź emerytura/renta. Nie oznacza to oczywiście, że osoby pracujące np. na podstawie umowy zlecenia w ogóle nie mają szans na taki kredyt. Kredytobiorcy zatrudnieni na etacie są jednak w tym przypadku na dużo lepszej pozycji.

Oceniając zdolność kredytową klienta bank bierze pod uwagę takie elementy jak:

 • rodzaj i wysokość dochodów – klient musi osiągać takie dochody, które pozwolą mu na bieżące spłacanie wszystkich dotychczasowych zobowiązań, ponoszenie stałych kosztów życia i oczywiście rat nowego kredytu,
 • wiek kredytobiorcy – większe szanse na zdobycie finansowania mają osoby młodsze – o ile oczywiście analiza pozostałych elementów ich zdolności kredytowej wypadnie pomyślnie,
 • liczba osób pozostająca na utrzymaniu w gospodarstwie domowym – większe szanse na kredyt gotówkowy mają np. osoby bezdzietne.
 • historia kredytowa – wbrew pozorom, idealnym kandydatem dla banku nie będzie osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z kredytów i pożyczek. W takim przypadku bowiem, nie wiadomo czego spodziewać się po kredytobiorcy. Z kolei klient, który już korzystał z zewnętrznych źródeł finansowania i terminowo spłacał swoje zobowiązania, jawi się jako ktoś godny zaufania. Takiemu człowiekowi bank zatem chętniej udzieli dodatkowego wsparcia. 

Co do wniosku o kredyt, jego forma zależy zwykle od kanału wnioskowania, jaki wybierzemy.

 • W przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy na 15 tys. zł przez internet, wniosek można wypełnić zaledwie za pomocą kilku kliknięć. 
 • Coraz częściej także nie trzeba udawać się osobiście do banku, aby potwierdzić swoją tożsamość – w niektórych bankach proces ten odbywa się na podstawie przelewu z innego rachunku kredytobiorcy, poprzez selfie bądź rozmowę wideo z konsultantem. 
 • Klienci banków wciąż mogą także korzystać z weryfikacji przez kuriera, który dostarcza dokumenty kredytowe prosto pod adres kredytobiorcy.

Osoby wnioskujące o kredyt gotówkowy w placówce banku powinny natomiast wypełnić wniosek papierowy. Zwykle taki dokument wydawany jest przez konsultanta banku, który na podstawie rozmowy z klientem, wprowadza do wniosku odpowiednie dane. Następnie wniosek jest drukowany, a kredytobiorca składa na nim swój podpis. 

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł – jakie warunki?

W przypadku kredytu gotówkowego na 15 tys. zł banki zwykle nie stawiają klientom wygórowanych warunków. Z reguły wszystkie wymagania sprowadzają się do kwestii, o których wspomnieliśmy powyżej, a więc: stałego źródła dochodu, odpowiedniego wieku i adekwatnej zdolności kredytowej.

Wśród dodatkowych wytycznych mogą jednak znaleźć się takie zastrzeżenia jak:

 • konieczność założenia konta osobistego w banku, w którym ubiegamy się o kredyt,
 • zgoda współmałżonka,
 • konieczność wykupu dodatkowego ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że otwarcie konta osobistego czy dodatkowe ubezpieczenie to działania, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Trzeba je zatem wziąć pod uwagę w obliczeniach dotyczących ostatecznego kosztu kredytu. Może się bowiem okazać, że po podsumowaniu dodatkowych opłat, korzystniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie np. po ofertę z nieco większą prowizją, ale bez dodatkowych wymagań generujących koszty.

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł – jakie dokumenty?

Lista dokumentów wymaganych przez banki przy kredycie gotówkowym na 15 tys. zł nie jest zbyt obszerna. Aby rozpocząć całą procedurę kredytową, banki najczęściej potrzebują:

 • dowodu osobistego klienta,
 • zaświadczenia o zarobkach,
 • wniosku o kredyt.

Kredyty gotówkowe udzielane są przede wszystkim na podstawie dowodu osobistego. Patrząc na ten dokument, bank może potwierdzić, że klient rzeczywiście jest tą osobą za którą się podaje. Co więcej, dane z dowodu osobistego są niezbędne do sporządzenia umowy kredytowej. Bank spisuje z tego dokumentu zarówno imię i nazwisko przyszłego kredytobiorcy, jak i jego pesel, a także serię i numer dowodu tożsamości.

Do wzięcia kredytu gotówkowego niezbędne jest również zaświadczenie o zarobkach, choć w tym przypadku łatwo wskazać pewien wyjątek. 

Jeśli klient korzysta z oferty tego samego banku, w którym posiada ROR, bank widzi wszystkie wpływy na konto i dochody przyszłego kredytobiorcy. Tym samym dodatkowe zaświadczenia w tym przypadku są już zbędne.

Inaczej sytuacja wygląda w momencie wnioskowania o kredyt gotówkowy w innym banku – w takich okolicznościach zaświadczenie o dochodach zazwyczaj jest konieczne.

O dokument potwierdzający zarobki należy zwrócić się do działu kadr u swojego pracodawcy. Zaświadczenie to powinno zawierać dokładną informację o wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo, dobrze byłoby, aby znalazły się tam także adnotacje dotyczące okresu, na jaki umowa została sporządzona oraz warunkach, na podstawie których klient świadczy pracę.

Do rozpoczęcia procedury kredytowej konieczny będzie także wniosek kredytowy. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku zaciągania kredytu gotówkowego przez internet, zazwyczaj wypełnienie tego dokumentu sprowadza się do kilku kliknięć w formularzu dostępnym na stronie internetowej banku.

Jeżeli jednak decydujemy się złożyć wniosek osobiście w placówce banku, musimy wypełnić jego papierową wersję. Zwykle odbywa się to w ten sposób, że podajmy pracownikowi banku swoje dane, a on wprowadza je do odpowiedniego dokumentu i drukuje dla kredytobiorcy do podpisu.

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Jak już wspomnieliśmy, zaświadczenia o dochodach klienta wymagane są głównie wtedy, kiedy wnioskujemy o kredyt gotówkowy w banku inny niż ten, w którym posiadamy konto. W takim przypadku bowiem bank nie zna naszych dochodów, ich wysokości czy regularności. Musi mieć zatem jakąś podstawę, aby stwierdzić, że posiadamy odpowiednie środki na spłatę zobowiązania, o które wnioskujemy. Podstawę tę zazwyczaj stanowi właśnie zaświadczenie o dochodach wydawane przez pracodawcę. 

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli wnioskujemy o kredyt gotówkowy w banku, w którym posiadamy jednocześnie rachunek osobisty, na który dodatkowo wpływa nasze miesięczne wynagrodzenie. W takim wypadku zaświadczenie o dochodach raczej nie będzie potrzebne.

 • Jeśli jednak mamy wątpliwości co do konieczności dostarczenia dodatkowych zaświadczeń, a bank jasno nie komunikuje swoich wymagań na stronie internetowej, przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy warto dopytać jeszcze o tę kwestię konsultanta na infolinii. 

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

Ceny kredytów gotówkowych na 15 tys. zł zmieniają się w zależności od banku. Aby sprawdzić aktualne ceny takich zobowiązań warto skorzystać z naszego kalkulatora kredytów gotówkowych. Wystarczy, że wybierzemy kwotę 15 000 zł oraz odpowiedni dla nas okres spłaty, a kalkulator wyświetli zestaw ofert wraz z prognozowanymi kosztami. 

Przejdź do kalkulatora kredytów gotówkowych

Warto pamiętać, że na koszt kredytu gotówkowego składają się takie czynniki jak:

 • kwota kredytu
 • okres kredytowania,
 • odsetki
 • prowizja, czyli opłata pobierana przez bank za udzielenie finansowania
 • dodatkowe opłaty naliczane przez bank, np. ubezpieczenie.

Myśląc o kosztach kredytu, należy pod uwagę wziąć także wspomniane już opłaty za prowadzenie konta (jeśli bank wymaga otwarcia takiego rachunku). Choć oczywiście nie są to typowe koszty kredytu, w ostatecznym rozrachunku one także wpływają na wysokość miesięcznych opłat, jakie trzeba będzie ponieść w związku z kredytem. 

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł przez internet

W większości banków można obecnie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy przez internet. Taka metoda wnioskowania ma wiele zalet:

 • nie trzeba udawać się osobiście do placówki banku, aby dopełnić wymaganych formalności,
 • potwierdzenie tożsamości możliwe jest dzięki takim usługom jak weryfikacja selfie czy wideorozmowa z konsultantem banku,
 • klient może także potwierdzić swoją tożsamość za pomocą przelewu z innego rachunku bankowego, którego jest właścicielem,
 • osoby, które wolą złożyć tradycyjny podpis na umowie kredytowej, mogą skorzystać z opcji dostarczenia umowy i weryfikacji przez kuriera,
 • cała procedura kredytowa od strony klienta odbywa się online, więc często można ją uruchomić w dowolnym miejscu i czasie,
 • złożenie wniosku o kredyt gotówkowy zajmuje dosłownie chwilę.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy online jest zatem aktualnie najszybszą i najwygodniejszą opcją zdobycia dodatkowego finansowania. Co więcej, banki zwykle przygotowują specjalne oferty kredytowe dla swoich klientów, dopasowane do ich możliwości. Wystarczy zatem zalogować się do swojej bankowości elektronicznej i potwierdzić, że chcemy skorzystać z oferowanego nam rozwiązania kredytowego. W ten sposób możemy szybko i niemal bez formalności zdobyć potrzebne środki finansowe w kwocie 15 tys. zł.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt na 15 tys. zł?

Jak już mówiliśmy, kredyt na 15 tys. zł jest w zasięgu praktycznie każdej osoby posiadającej stałe dochody i zdolność kredytową. Jeżeli jednak zależy nam na zwiększeniu swoich szans na zdobycie takiego finansowania, można podjąć następujące działania:

 • spłacić posiadane obecnie debety na koncie oraz zadłużenia na karcie kredytowej,
 • zlikwidować kartę kredytową,
 • zwrócić zaciągnięte pożyczki pozabankowe,
 • uregulować zobowiązania z tytułu zakupów na raty,
 • otworzyć rachunek w banku, w którym ubiegamy się o kredyt,
 • złożyć wniosek o kredyt wspólnie z partnerem.

W przypadku kredytu na 15 tys. zł nie trzeba oczywiście wykonać wszystkich kroków z powyższej listy. Nasze szanse na uzyskanie dodatkowego finansowania wzrosną nawet wtedy, gdy zastosujemy się wyłącznie do jednej z powyższych podpowiedzi.

Pożyczka gotówkowa na 15 tys. zł – jak szybko dostanę pieniądze?

Na szybkość wydania decyzji kredytowej wpływa kilka czynników. W przypadku pożyczki gotówkowej na 15 tys. zł najważniejsze trzy składowe to:

 • bank, w którym wnioskujemy o kredyt – jeśli jest to bank, w którym posiadamy rachunek osobisty, zarówno decyzję kredytową, jak i wypłatę środków możemy otrzymać już w kilka minut. W przypadku innych banków czas ten może wydłużyć się nawet do kilku dni.
 • sposób złożenia wniosku – dużo szybciej uzyskamy kredyt, jeśli wniosek złożymy online
 • dobra historia kredytowa – jeśli w przeszłości zaciągnęliśmy już jakieś zobowiązania kredytowe i spłaciliśmy je na czas, dla banku będziemy jawić się jako sumienny klient, który rzetelnie podchodzi do swoich płatności.

Gdzie wziąć kredyt na 15 tys. zł?

Oferty banków w zakresie kredytów na 15 tys. zł potrafią zmieniać się bardzo szybko. Aby poznać aktualne propozycje tego typu zobowiązań, warto zatem skorzystać z naszego kalkulatora kredytowego. Narzędzie to nie tylko podpowie, gdzie szukać kredytu gotówkowego na 15 tys. zł, ale też pozwoli poznać najważniejsze szczegóły każdej z ofert. Dzięki temu można szybko podjąć najlepszą dla siebie decyzję finansową.

Źródła:

https://media.bik.pl/analizy-rynkowe

https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-zdolnosc-kredytowa

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jak-szybko-otrzymac-kredyt/cc2re8z

Warto wiedzieć:

 • Aby otrzymać kredyt gotówkowy na 15 tys. zł należy posiadać stałe źródło dochodu oraz wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.
 • Kredyt na 15 tys. zł najszybciej uzyskamy składając wniosek w banku, w którym prowadzimy także konto osobiste. 
 • Dokumentami wymaganymi przy kredycie gotówkowym na 15 tys. zł są zwykle dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach oraz wniosek o kredyt.
 • Możesz wziąć kredyt gotówkowy na 15000 zł za pomocą porównywarki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać kredyt na 15 tys. zł?

  Warunki uzyskania kredytu gotówkowego na 15 tys. zł nie są zbyt wygórowane. Zwykle wystarczy posiadać stałe i potwierdzone źródło dochodu oraz zdolność kredytową, pozwalającą na spłatę takiego zobowiązania.

 2. Jakich dokumentów potrzebuje do złożenia wniosku o kredyt na 15 tys. zł?

  Oprócz samego wniosku o kredyt potrzebne będą także dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach. Dokument potwierdzający dochód może jednak nie być konieczny, gdy wnioskujemy o kredyt w banku, w którym prowadzimy jednocześnie konto osobiste.

 3. Dlaczego warto wziąć kredyt na 15 tys. zł przez internet?

  Wnioskując o kredyt przez internet oszczędzamy przede wszystkim czas. Tym samym zarówno decyzję kredytową, jak i samą wypłatę środków możemy otrzymać jeszcze tego samego dnia.

 4. Ile zapłacę za kredyt na 15 tys. zł?

  Nie da się wskazać jednoznacznych kosztów takiego zobowiązania. Na ostateczną cenę w przypadku kredytu gotówkowego składają się takie elementy jak prowizja, oprocentowanie czy dodatkowe opłaty np. za ubezpieczenie. Koszty kredytu będą zależały także od wybranego okresu spłaty. Aby sprawdzić, jak prezentują się koszty kredytu na 15 tys. zł naliczane przez poszczególne banki, warto skorzystać z naszego kalkulatora kredytowego.

 5. Co zrobić, aby łatwiej zdobyć kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

  Aby zwiększyć swoje szanse na najtańszy kredyt gotówkowy warto na bieżąco spłacać swoje zobowiązania finansowe i dbać o posiadaną historię kredytową. Dobrym posunięciem jest także uregulowanie debetów na koncie oraz spłacenie zadłużenia na karcie kredytowej.

 6. Jaka rata kredytu gotówkowego 15 tys?

  To ile wyniesie rata dla kredytu gotówkowego 15 tysięcy złotych możesz obliczyć w naszym kalkulatorze. Nasz kalkulator kredytu gotówkowego znajdzie dla Ciebie najtańszy kredyt gotówkowy na rynku, pokaże ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania biorąc kredyt 15 tysięcy złotych i kilka innych rzeczy.

PORÓWNAJ KREDYTY
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments