Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych – gdzie najniższa rata?

Potrzebujesz pilnie 15 tys. zł na remont pokoju dla dziecka albo spłatę innego zobowiązania kredytowego? Zastanów się nad złożeniem wniosku o pożyczkę w tej kwocie. Jeżeli rozsądnie dobierzesz raty, uregulujesz ją bez zbytniego nadwyrężenia domowego budżetu. Sprawdź, czy ze swoimi dochodami, możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych i ile wyniosą Cię raty.

Jak wynika z raportu InfoKredyt 2023 r. przygotowanego przez Związek Banków Polskich, kredyty gotówkowe najczęściej zaciągane są na remont mieszkania lub domu (83%), spłatę innych zobowiązań (57%) i bieżące potrzeby (54%). Kredyt na 15 tys. zł nie jest bardzo wysoki, ale pozwoli na odświeżenie lokalu, a już na pewno wystarczy na codzienne wydatki.

Na czym polega kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych?

Kredyt gotówkowy to najpopularniejszy rodzaj kredytu konsumpcyjnego. Wyróżnia go:

 • dowolny cel,
 • brak zabezpieczeń i wkładu własnego.

To znaczy, że nie musisz wyjaśniać bankowi, na co wydasz kredyt gotówkowy oraz nie potrzebujesz kapitału własnego, aby go zaciągnąć. Jeżeli bank podejmie pozytywną decyzję kredytową, podpisujecie umowę i czekasz na przelew środków.

Uwaga!

Przed przyznaniem kredytu gotówkowego instytucja finansowa może Cię zapytać, na co chcesz przeznaczyć pożyczone środki. Bank chce to wiedzieć dla swoich celów statystycznych. Nie uzależni decyzji kredytowej od Twojej odpowiedzi, ani nie będzie sprawdzał, czy środki faktycznie zostały wydane na deklarowany cel.

Niektóre osoby uważają, że kredyt gotówkowy przeznaczyć można wyłącznie na bieżące wydatki. To nieprawda. Ty decydujesz, co zrobisz z przyznanymi środkami i masz prawo kupić za nie, co chcesz. Możesz je też np. przeznaczyć na lokatę albo zainwestować w inny sposób.

Kredyt w wysokości 15 tysięcy złotych oznacza to, że dokładnie tę kwotę przeleje Ci bank. Możliwe jednak, że na umowie kredytowej zobaczysz wyższą kwotę niż pożyczona. Dlaczego tak jest?

Banki pobierają prowizję od udzielonego kredytu i jednocześnie zdają sobie sprawę, że jeżeli ktoś składa wniosek kredytowy na 15 tys., taką kwotę chciałaby otrzymać. Aby nie odliczać prowizji od przelewanej kwoty, instytucje finansowe robią odwrotnie: do kwoty wnioskowanego kredytu mogą doliczyć wysokość prowizji (są to tzw. kredytowane koszty).

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na 15 tys. zł?

Kredyty gotówkowe banki udzielają klientom, którzy:

 • posiadają zdolność kredytową,
 • mają dobrą historię kredytową,
 • są osobami pełnoletnimi,
 • złożą wniosek o kredyt.

W praktyce najtrudniejsze jest spełnienie dwóch pierwszych warunków.

 • Zdolność kredytowa to osiąganie stałych i odpowiednio wysokich dochodów. Co to znaczy „odpowiednio wysokich”? Takich, które pozwolą na zaspokojenie codziennych potrzeb i spłatę raty kredytu gotówkowego na 15 tys.
 • Dobra historia kredytowa polega nie tylko na braku wpisów w bazach dłużników, ale również obejmuje informacje o tym, że sumiennie spłacasz kredyty, co banki sprawdzą w BIK.

W Biurze Informacji Kredytowej (BIK) przetwarzane są informacje dotyczące całego okresu spłaty Twoich zobowiązań. Wobec tego w bazie odnotowane zostaną zarówno dane o opóźnieniu w płatności raty, jak i informacje o płatnościach realizowanych terminowo. Te drugie przemawiają na Twoją korzyść i budują pozytywną historię kredytową. Np. jeżeli masz aktywny kredyt hipoteczny, który rzetelnie spłacasz, jest większa szansa, że bank pożyczy Ci gotówkę.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

Musisz wiedzieć, że zdolność kredytowa nie zależy wyłącznie od Twoich dochodów. Dla banku znaczenie mają także Twoje koszty. Innymi słowy – instytucję finansową interesuje, ile pieniędzy z wynagrodzenia zostaje Ci po opłaceniu rachunków i innych zobowiązań, a także wydatków na codzienne potrzeby. Te środki, które Ci pozostaną, powinny być na tyle wysokie, aby wystarczyły Ci na opłacenie raty.

Wysokość rat kredytu na 15 000 zł jest różna. Przy jej obliczaniu znaczenie mają rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w danym banku i okres kredytowania. Rata kredytu rozłożonego na 12 rat jest dużo wyższa niż rata kredytu gotówkowego w tej samej wysokości, ale rozbitego na 48 miesięcy.

Kredyt na 15 tys. jest dla Ciebie dostępny już przy zarobkach w wysokości minimalnej krajowej. Jednak bank nie udzieli go na okres spłaty wynoszący 6 czy 12 miesięcy, gdyż miesięczna rata przekroczy Twoją zdolność kredytową. Wobec tego możesz wziąć kredyt gotówkowy w tej wysokości, pod warunkiem, że godzisz się na spłacanie go przez 2-3 lata lub dłużej.

Jakie dokumenty przygotować do wniosku o kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

Dokumenty do ubiegania się o kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych zależą do formy składania wniosku. Jeżeli o kredyt wnioskujesz poprzez aplikację swojego banku, często nie są potrzebne żadne dokumenty. Logowaniem potwierdzasz swoją tożsamość, bank weryfikuje Twoje dochody na podstawie wpływów na rachunek, a umowę podpisujesz elektronicznie.

Czasem jednak oferty kredytów gotówkowych w innym banku są korzystniejsze i warto wybrać konkurencję.

Standardowy zestaw dokumentów do kredytu obejmuje:

 • dowód osobisty albo paszport (inne dokumenty, np. prawo jazdy, nie są akceptowane),
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i o zarobkach (niektóre banki nie wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu, a w miejsce zaświadczenia o zarobkach przyjmują wyciągi z konta),
 • wyciąg z KPiR (lub inny dokument odpowiedni do formy prowadzonej działalności gospodarczej) i zaświadczenia z ZUS i US o braku zaległości – w przypadku osób prowadzących działalność.

Kredyt gotówkowy na 15 tysięcy zł bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Na początku warto zrozumieć, co oznacza stwierdzenie „kredyt bez zaświadczeń”, gdyż wielu potencjalnych kredytobiorców interpretuje je błędnie. Brak zaświadczeń mówi o tym, że bank nie wymaga dokumentów potwierdzających dochody. Nie wskazuje on, że nie trzeba mieć źródła dochodów.

Uwaga!

Przy kredycie bez zaświadczeń nie potrzebujesz dokumentów od pracodawcy, ale nadal musisz mieć stałe wpływy. Bank udzieli Ci kredytu bez zaświadczeń na podstawie historii rachunku, na który wpływa Twoje wynagrodzenie.

Kredytodawca może też wymagać od Ciebie oświadczenia na piśmie z informacją, gdzie pracujesz i jakie są Twoje przeciętne dochody. Takie oświadczenie podpisujesz pod odpowiedzialnością karną z tytułu art. 297 kodeksu karnego, czyli wyłudzenia kredytu.

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł – jakie warunki oferują banki?

W przypadku kredytu gotówkowego na 15 tysięcy złotych warunki banków są bardzo podobne:

 • okres spłaty od 3 do 120 rat (żaden z banków nie oferuje dłuższego czasu kredytowania),
 • średnie oprocentowanie kredytu w wysokości od 11 do 13%,
 • brak zgody współmałżonka,
 • brak zabezpieczenia spłaty,
 • standardowy zestaw dokumentów tj. dowód tożsamości i dokumenty potwierdzające dochody.

Różnice dotyczą wysokości prowizji (większość banków jej nie pobiera) oraz opłat dodatkowych. W niektórych instytucjach trzeba lub można dobrowolnie ubezpieczyć kredyt na wypadek utraty pracy. Wykupienie polisy czasem zwraca się jako rabat w oprocentowaniu. Tak jest w np. Credit Agricole S.A. – za ubezpieczenie kredytu gotówkowego bank obniża oprocentowanie o 1 p.p.

Odmienność dotyczy też formy składania wniosku. Wniosek o kredyt można złożyć w placówce każdego banku, ale już nie każdy przyjmuje wnioski internetowo. O kredyt gotówkowy online możesz się ubiegać w Alior Bank S.A., PKO BP, Credit Agricole S.A., ING Bank Śląski S.A. Natomiast w BNP Paribas S.A. musisz albo udać się do oddziału, albo skontaktować się z konsultantem za pomocą infolinii.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

Poniżej przygotowaliśmy zestawienia oferty kilku banków na kredyt gotówkowy na 15 000 zł w kilku wariantach spłaty: od 12 do 96 rat.

 • Alior Bank S.A.: liczba rat: 12; wysokość raty: 1 318,04 zł; brak prowizji, oprocentowanie 9,9% i ubezpieczenie 0,15%; rzeczywista roczna stopa oprocentowania: 10,36%; całkowity koszt kredytu gotówkowego (do spłaty): 15 816,48 zł.
 • PKO BP: kredyt rozłożony na 36 rat; wysokość raty: 577,62 zł; prowizja i oprocentowanie: po 13,49%; RRSO: 25,11%; całkowita kwota kredytu do zapłaty: 20 749,32 zł.
 • Credit Agricole S.A.: liczba rat: 48; miesięczna rata w wysokości 387,27 zł; prowizja 0%; oprocentowanie: 10,94% (wykupienia ubezpieczenia pomniejszy oprocentowanie o 1 p.p.); RRSO: 11,51%; do spłaty 18 588,96 zł.
 • BNP Paribas S.A.: kredyt na 72 raty; wysokość każdej raty to 301,03 zł; prowizja 0%; oprocentowanie: 12,99%; RRSO: 13,79%; kwota do spłaty: 21 674,16 zł.
 • ING Bank Śląski S.A.: liczba rat: 96; wysokość raty: 236,11 zł; brak prowizji; oprocentowanie: 9,74%; ubezpieczenie: 0,28%; RRSO: 11,64%, do spłacenia: 22 666,56 zł.

Kredyty w Alior Banku S.A., PKO BP i ING Banku Śląskim S.A. mają formę pożyczki gotówkowej. W PKO BP zwraca uwagę fakt, że bank jako jedyny z zestawienia nalicza prowizję – i to dość wysoką, bo 13,49% od pożyczonych 15 tys.

W każdym banku wymagany jest standardowy komplet dokumentów (w PKO BP może być wyciąg z rachunku osobistego i oświadczenie o dochodach). Żadna z instytucji nie wymaga przy kredycie gotówkowym na wnioskowaną kwotę zgody współmałżonka.

Powyższe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o oferty banków aktualne na dzień 22.03.2024 r.

Jaka będzie rata kredytu gotówkowego na 15 tys. zł?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów w przypadku kredytu gotówkowego. Wpływa on na określenie Twojej zdolności kredytowej, wysokość raty i koszt kredytu. Im okres spłaty jest dłuższy, tym więcej pieniędzy, ponad pożyczone 15 tys. zł, oddasz bankowi.

Tabela została przygotowana w oparciu o dane z poprzedniego akapitu.

Liczba ratO ile więcej pieniędzy trzeba oddać?
12816,48 zł (Alior Bank S.A.)
365 749,32 zł (PKO BP)
483 588,96 zł (Credit Agricole S.A.)
726 674,16 zł (BNP Paribas S.A.)
967 666,56 zł (ING Bank Śląski S.A.)

Jak widzisz, generalna zasada, że im więcej rat, tym większa całkowita kwota kredytu do spłaty, nie zawsze się sprawdza.

W PKO BP przy 36 ratach zwrócisz do banku więcej, niż przy takim samym kredycie rozłożonym na 48 rat w Credit Agricole S.A. Wynika to z faktu, że oprocentowanie kredytu gotówkowego w PKO BP jest wyższe niż w innych bankach oraz pobiera on prowizję.

Wniosek – zawsze sprawdzaj oferty kilku banków w oparciu o konkretne dane dotyczące Twoich dochodów i okresu kredytowania. Nie opieraj się podpowiedziami od bliskich, czy też wynikami z wyszukiwarki Google, gdyż możesz niepotrzebnie przepłacić.

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy na 15 tys. zł – instrukcja krok po kroku

 • Porównaj oferty kilku banków i wybierz najkorzystniejszą pod względem kosztów.
 • Wypełnij wniosek kredytowy.
 • Zaznacz zgody na przetwarzanie danych osobowych i wyślij wniosek.
 • Poczekaj na kontakt od konsultanta banku i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w placówce banku, weź ze sobą dowód osobisty i inne wymagane dokumenty (zaświadczenie o dochodach, wyciąg z rachunku itp.). Pracownik na ich podstawie, a także udzielanych przez Ciebie odpowiedzi, wypełni i przeproceduje wniosek. W zależności od polityki banku, decyzję o przyznaniu kredytu (bądź nie), poznasz w ciągu kilku chwil.

Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego?

Zaletami kredytu gotówkowego są:

 • łatwość złożenia wniosku – starając się o zaciągnięcie kredytu gotówkowego, należy przedstawić tylko podstawowe dokumenty: dowód tożsamości i zaświadczenie o zarobkach, a czasem ten drugi nie jest wymagany,
 • dowolność celu – kredytem gotówkowym można sfinansować dowolną potrzebę; banku nie interesuje, na co wydasz pożyczone środki,
 • szybki dostęp do finansowania – gotówka znajdzie się na Twoim koncie od kilku minut do 1-2 dni od podpisania umowy; to wygodna opcja na zgromadzenie pieniędzy w razie nagłej potrzeby finansowej.

Jedyną wadą kredytów gotówkowych (a właściwie wszystkich rodzajów kredytów) jest fakt, że trzeba zwrócić więcej niż pożyczona kwota.

Uwaga!

Całkowity koszt kredytu możesz zmniejszyć, nie tylko wybierając najkorzystniejszą ofertę, ale i nadpłacając raty. Każda nadpłata kredytu gotówkowego (nawet w niewielkiej wysokości) obniża kapitał pozostały do spłaty, na podstawie którego naliczane są odsetki. Czyli ostatecznie oddasz do banku niższą sumę, niż wynika to z harmonogramu.

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

W przypadku kredytów gotówkowych wielu kredytobiorców niepotrzebnie wybiera najłatwiejszą drogę. Tzn. bez porównywania ofert kilku instytucji, składa wniosek o kredyt w swoim banku. Bo to tylko parę kliknięć, a pieniądze będą na koncie w 15 minut.

Zgadzamy się, że to najwygodniejszy sposób uzyskania finansowania, ale nie zawsze najbardziej korzystny. Wybierając kredyt gotówkowy, zawsze sprawdzaj, co mają do zaoferowania różne banki. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych kosztów.

Chcesz pożyczyć 15 tysięcy złotych i w jak największym stopniu ograniczyć koszty? Osiągnięcie takiego celu ułatwi kalkulator kredytu gotówkowego. Kalkulator pozwoli Ci w krótkim czasie porównać wiele ofert i wybrać najbardziej korzystną opcję, bez konieczności sprawdzania wszystkich danych na stronie każdego banku.

Gdzie wziąć kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych z najniższą ratą?

Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Istotne jest porównanie oferty banków i okres spłaty. Może się zdarzyć, że rozłożenie kredytu gotówkowego na 24 raty będzie najkorzystniejsze w jednym banku, ale już na 96 rat – w zupełnie innym.

Wypełniając wniosek o kredyt gotówkowy, np. w porównywarce, wpisuj liczbę rat, która realnie Cię interesuje. Jeżeli zmienisz zdanie co do okresu spłaty, edytuj wniosek i jeszcze raz porównaj oferty.

Jakie są alternatywy dla kredytu gotówkowego na 15 tys. zł?

Alternatywą dla kredytów gotówkowych są pożyczki. Choć dla niektórych osób pożyczka gotówkowa i kredyt to to samo, tak naprawdę są między nimi różnice. Zasady udzielania pożyczek pozabankowych i kredytów gotówkowych reguluje ustawa o kredycie konsumenckim. Jednak kredyt uzyskasz tylko w banku. Wniosek o pożyczkę możesz natomiast złożyć zarówno w banku, jak i firmie pożyczkowej.

W obu przypadkach dla zaciągnięcia zobowiązania musisz posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Weryfikacja prowadzona przez pożyczkodawców pozabankowych nie musi jednak obejmować danych ujawnionych w BIK (choć zwykle ta baza jest również weryfikowana). Jednak informacje o zaciągniętym zobowiązaniu w firmie pozabankowej zostaną przekazane do bazy BIK.

Możesz też złożyć wniosek o kartę kredytową, zamiast kredytu. Pamiętaj jednak, że karta służy przede wszystkim do zakupów internetowych i płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych. Fizycznie wypłacisz nią co prawda pieniądze z bankomatu, ale prowizja będzie o wiele wyższa niż przy kredycie. Ponadto nie otrzymasz karty z limitem 15 000 zł, jeżeli wcześniej bank odrzucił Twój wniosek o kredyt gotówkowy na tę kwotę. W oczach banku, jeśli Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na udzielenie kredytu, to będzie niewystarczająca także dla karty kredytowej.

 Źródła:

 • https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Infokredyt-2023

Warto wiedzieć:

 1. Aby uzyskać kredyt gotówkowy w wys. 15 tysięcy złotych trzeba mieć odpowiednie dochody i dobrą historię kredytową.
 2. Zarobki w wysokości najniższego wynagrodzenia mogą być wystarczające, aby ubiegać się o pożyczkę gotówkową na 15 000 zł.
 3. Okres spłaty kredytu gotówkowego wynosi od 3 do 120 miesięcy.
 4. Przy szacowaniu kosztu kredytu należy patrzeć na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), a nie na oprocentowanie, ponieważ ten pierwszy parametr jest bardziej miarodajny.
 5. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego obniży całkowity koszt kredytu gotówkowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile wynosi rata kredytu na 15 tys.?

  Raty kredytu w tej kwocie wynoszą szacunkowo od ok. 1 300 zł (przy 12 ratach) do 200 zł (przy 120 ratach).

 2. W którym banku będzie najtańszy kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

  Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ zależy to m.in. od liczby rat. Najtańszy kredyt najprościej można znaleźć poprzez porównywarkę kredytów.

 3. W jakim banku najłatwiej dostać kredyt na 15 tys. zł?

  Warunki przyznawania kredytów w każdym banku są podobne. Jeśli chodzi o samą szybkość załatwienia formalności, najlepiej skorzystać z banku, który prowadzi Twój rachunek. Wtedy bank podejmie decyzję kredytową online na podstawie wpływów na konto.

 4. Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego na 15 tys. zł?

  Najważniejsze to regularnie płacić dotychczasowe zobowiązania. To warunek otrzymania jakiegokolwiek kredytu gotówkowego. Natomiast, aby zwiększyć szanse na kredyt na 15 tys. zł,  należy postarać się umowę o pracę na czas nieokreślony (mają większą ocenę punktową przy szacowaniu zdolności niż np. umowa zlecenie) z odpowiednimi zarobkami. 

 5. Jak szybko bank przeleje pieniądze z kredytu gotówkowego?

  W przypadku kredytu gotówkowego wziętego w tym samym banku, w którym mamy rachunek, środki mogą pojawić się na koncie w ciągu kilku minut od podpisania umowy. W innych sytuacjach trzeba poczekać 1-2 dni.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments