Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach – czy taki istnieje i gdzie?

Łatwy dostęp do finansowania to jeden z kluczowych parametrów związanych z wyborem kredytu – szczególnie w sytuacjach, gdy szybka gotówka pozwala skorzystać z okazji lub pokryć niespodziewane wydatki. Sprawdziliśmy, które banki w dalszym ciągu oferują uproszczoną procedurę udzielania kredytów.

ułożone klocki z napisem kredyt a w tle pliki banknotów
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu bankowego związane jest z weryfikacją zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Wynika to zarówno z troski instytucji finansowych o jakość kontrolowanych aktywów, jak i z konieczności dostosowywania się do zaleceń nadzorcy rynku finansowego. Należy jednak pamiętać, że w warunkach zaciętej rywalizacji, każde uproszczenie procedury kredytowej wpływa na wzrost pozycji konkurencyjnej banku. Z tego też powodu w ofercie instytucji finansowych bez problemu znaleźć można kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach. Nie oznacza to jednak, że potencjalny klient zwolniony jest z przedstawiania jakichkolwiek dokumentów.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Zaświadczenie o zarobkach

Doświadczenie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek, podpowiada że pożyczanie pieniędzy obcym obarczone jest dużą dozą ryzyka. Do tematu podobnie podchodzą banki dla których udzielanie kredytów stanowi istotną część prowadzonej działalności. Z tego też powodu decyzja kredytowa poprzedzona jest mniej lub bardziej wnikliwą analizą sytuacji finansowo-ekonomicznej klienta. Oprócz weryfikacji dotychczasowej dyscypliny płatniczej ważna jest również m.in. wysokość, częstotliwość, a także źródło osiąganych dochodów. To właśnie aktualne i prognozowane wpływy zapewnić mają terminową obsługę zadłużenia w przyszłości.

Zakładając, że osoba ubiegająca się o kredyt gotówkowy nie jest klientem banku, w którym składa wniosek, najprostszą formą weryfikacji jej dochodów jest zaświadczenie o zarobkach. To dokument w którym pracodawca potwierdza m.in. średni miesięczny dochód, formę i okres zatrudnienia, a także dobrą kondycję prowadzonego przedsiębiorstwa. Poglądowe zaświadczenie o zarobkach znajduje się w tym miejscu. Na podstawie przedstawionych danych, uzupełnionych o informacje pozyskane z Biura Informacji Kredytowej, bank może dokładniej oszacować potencjalne ryzyko związane z udzieleniem finansowania.

SKROZYSTAJ Z KALKULATORA KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

Inne formy potwierdzenia dochodów

Zaświadczenie o zarobkach samo w sobie nie jest dokumentem skomplikowanym, jednak konieczność uzupełnienia go przez pracodawcę może znacznie wydłużyć proces kredytowy. Poza tym nie każdy chce, aby osoby trzecie dysponowały wiedzą na temat jego prywatnych zobowiązań. Niektóre banki, w trosce o konkurencyjność oferty, dają możliwość przedstawienia innych dokumentów potwierdzających osiągane dochody. Oto czym najczęściej zastąpić można zaświadczenie o zarobkach:

  • oświadczenie o zarobkach – oprócz standardowej procedury związanej z weryfikacją tożsamości kredytobiorcy wymagane jest przedstawienie oświadczenia wskazującego m.in. na wysokość i częstotliwość osiąganych dochodów. Bank we własnym zakresie potwierdza rzetelność przekazanych informacji, samodzielnie kontaktując się z pracodawcą. Przykładowe oświadczenie o zarobkach znajduje się w tym miejscu,
  • deklaracja podatkowa PIT – bank dokonuje analizy zdolności kredytowej w oparciu o dochody wykazane w deklaracji podatkowej. Najczęściej wymagany jest PIT-11, PIT-40, PIT-36, PIT-37,
  • wyciąg z konta osobistego – historia wpływów na rachunek bankowy w wyznaczonym okresie jest często wystarczającym parametrem pozwalającym na przeprowadzenie kompletnej oceny zdolności kredytowej klienta. Jest to duże ułatwienie, gdyż użytkownicy bankowości internetowej mogą wygenerować ten dokument w ciągu zaledwie kilku minut.

Bieżąca oferta rynkowa

Zgłębiając tematykę kredytów gotówkowych, udzielanych w uproszczonej procedurze, przeanalizowaliśmy aktualną ofertę banków. Wszystko wskazuje na to, że zaciągnięcie zobowiązania bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach nie musi być wcale trudne. Oto lista banków respektujących inne formy potwierdzenia dochodów:

BankKredyt / PożyczkaWeryfikacja dochodów
Nest BankNest Gotówka na KLIKBez zaświadczenia o dochodach. Wymagany wyciąg lub historia rachunku z innego banku za wskazany okres
Deutsche Bankdb Kredyt GotówkowyBez zaświadczenia o dochodach dla preferowanych grup zawodowych m.in. adwokat, radca prawny, sędzia, notariusz, architekt, lekarz weterynarii, nauczyciel).
PKO Bank PolskiMini RatkaBez zaświadczeń o dochodach do 24 000 zł (wraz z kredytowanymi kosztami).
InbankKredyt GotówkowyW niektórych przypadkach wymagany wyciąg z ostatnich 3 miesięcy lub zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach.
T-Mobile Usługi BankoweKredyt GotówkowyBez zaświadczeń o dochodach – weryfikacja na podstawie historii kredytowej BIK.
Bank MillenniumPożyczka gotówkowaWymagany jeden z wymienionych dokumentów: wyciąg z przelewami wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące, PIT za ostatni rok lub zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu
Getin BankPożyczka GotówkowaBez zaświadczeń o dochodach dla Pożyczki w kwocie brutto do 1-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Santander BankMistrzowski Kredyt GotówkowyBank akceptuje wiele dokumentów m.in. zaświadczenie o dochodach, wyciąg lub inny dokument bankowy potwierdzający wpływ wynagrodzenia, PIT 11, 40, 36, 37.
Raiffeisen PolbankKredyt GotówkowyBez zaświadczenia o dochodach kiedy całkowita kwota kredytu nie przekracza 5 000 zł.

Jak widać wybór jest spory. Należy jednak pamiętać, że mniejsza lista formalności ma swoją cenę. Najczęściej jest to ograniczenie maksymalnej kwoty kredytu. W tym obszarze pozytywnie wyróżnia się oferta PKO BP, gdzie bez zaświadczenia o zarobkach uzyskać można finansowanie do 24 000 zł. Uproszczone zasady mogą być również obarczone wyższą marżą i prowizją za udzielenie kredytu. Zwracamy także uwagę, że niektóre osoby, z racji wykonywanego zawodu, liczyć mogą na preferencyjne warunki finansowania.

Kredyty gotówkowe na standardowych warunkach

Z myślą o osobach rozważających zaciągnięcie kredytu gotówkowego, które nie mają problemu z przedstawieniem zaświadczeń oo zarobkach, przygotowaliśmy zestawienie wartych rozważenia ofert. Modelowe zobowiązanie w wysokości 25 000 zł zaciągane jest na okres 48 miesięcy. Z kolei potencjalny kredytobiorca zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę i osiąga dochód w wysokości 3000 zł na rękę. Jest to jego jedyne źródło dochodów.

Pożyczka Gotówkowa udzielana przez Citi Handlowy charakteryzuje się oprocentowaniem nominalnym na poziomie 5,99% oraz prowizją za udzielenie finansowania w wysokości 6,00%. RRSO tego kredytu to 9,36%. Osoba zaciągająca 4-letnie zobowiązanie w kwocie 25 tys. złotych musi wygospodarować w swoim budżecie domowym sumę 621,88 zł na spłatę comiesięcznej raty.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-03-03

Wartą uwagi ofertą jest pożyczka gotówkowa Mini Ratka oferowana przez PKO Bank Polski. Ofertę charakteryzuje oprocentowanie nominalne w wysokości 8,99% oraz prowizja za udzielenie kredytu na poziomie 5,99%. RRSO tego zobowiązania to 12,77%. Proponowane przez bank warunki cenowe przekładają się miesięczną ratę sięgającą 659,27 zł.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-03-03

BNP Paribas Bank Polska oferuje kredyt gotówkowy z oprocentowaniem nominalnym na poziomie 9,99%. Dodatkowo potencjalny kredytobiorca musi zaakceptować prowizję za udzielenie finansowania na w wysokości 6,00%. RRSO kredytu gotówkowego w BNP Paribas to 13,92%. Wymienione parametry przekładają się na miesięczną ratę sięgającą 671,98 zł.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-03-03

Zaciągając Pożyczkę standardową bez ubezpieczenia w Alior Banku liczyć można na oprocentowanie nominalne w wysokości 9,99%. Prowizja za udzielenie kredytu z kolei wynosi 6,90%, a RRSO tego zobowiązania to 14,44%. Osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z tej oferty musi liczyć się z miesięczną ratą w wysokości 677,69 zł

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-03-03

Uczciwość w cenie

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach w dalszym ciągu jest stosunkowo łatwo dostępną opcją. Nie zapominajmy jednak, że do zaciągnięcia tego typu zobowiązania nie wystarczy wyłącznie dowód osobisty. Banki upraszczając procedury w dalszym ciągu wymagają przedstawienia określonych dokumentów, jednak ich pozyskanie jest dużo mniej wymagające. Poza tym wiele czynności służących ocenie zdolności kredytowej odbywa się w tle, z czego część klientów zapewne nie zdaje sobie sprawy. Pamiętajmy również, aby oświadczenie o zarobkach wypełniać zgodnie ze stanem faktycznym, bo jest więcej niż pewne, że nieścisłości szybko wyjdą na jaw.

Czytaj też: Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku?
Czytaj też: Rodzaj umowy o pracę a kredyt gotówkowy 

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments