Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach – czy taki istnieje i gdzie?

ułożone klocki z napisem kredyt a w tle pliki banknotów
Źródło obrazka: depositphotos

Łatwy dostęp do finansowania to jeden z kluczowych parametrów związanych z wyborem kredytu – szczególnie w sytuacjach, gdy szybka gotówka pozwala skorzystać z okazji lub pokryć niespodziewane wydatki. Sprawdziliśmy, które banki w dalszym ciągu oferują uproszczoną procedurę udzielania kredytów.

 

Zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu bankowego związane jest z weryfikacją zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Wynika to zarówno z troski instytucji finansowych o jakość kontrolowanych aktywów, jak i z konieczności dostosowywania się do zaleceń nadzorcy rynku finansowego. Należy jednak pamiętać, że w warunkach zaciętej rywalizacji, każde uproszczenie procedury kredytowej wpływa na wzrost pozycji konkurencyjnej banku. Z tego też powodu w ofercie instytucji finansowych bez problemu znaleźć można kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach. Nie oznacza to jednak, że potencjalny klient zwolniony jest z przedstawiania jakichkolwiek dokumentów.

Zaświadczenie o zarobkach

Doświadczenie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek, podpowiada że pożyczanie pieniędzy obcym obarczone jest dużą dozą ryzyka. Do tematu podobnie podchodzą banki dla których udzielanie kredytów stanowi istotną część prowadzonej działalności. Z tego też powodu decyzja kredytowa poprzedzona jest mniej lub bardziej wnikliwą analizą sytuacji finansowo-ekonomicznej klienta. Oprócz weryfikacji dotychczasowej dyscypliny płatniczej ważna jest również m.in. wysokość, częstotliwość, a także źródło osiąganych dochodów. To właśnie aktualne i prognozowane wpływy zapewnić mają terminową obsługę zadłużenia w przyszłości.

Zakładając, że osoba ubiegająca się o kredyt gotówkowy nie jest klientem banku, w którym składa wniosek, najprostszą formą weryfikacji jej dochodów jest zaświadczenie o zarobkach. To dokument w którym pracodawca potwierdza m.in. średni miesięczny dochód, formę i okres zatrudnienia, a także dobrą kondycję prowadzonego przedsiębiorstwa. Poglądowe zaświadczenie o zarobkach znajduje się w tym miejscu. Na podstawie przedstawionych danych, uzupełnionych o informacje pozyskane z Biura Informacji Kredytowej, bank może dokładniej oszacować potencjalne ryzyko związane z udzieleniem finansowania.

 

SKROZYSTAJ Z KALKULATORA KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

Inne formy potwierdzenia dochodów

Zaświadczenie o zarobkach samo w sobie nie jest dokumentem skomplikowanym, jednak konieczność uzupełnienia go przez pracodawcę może znacznie wydłużyć proces kredytowy. Poza tym nie każdy chce, aby osoby trzecie dysponowały wiedzą na temat jego prywatnych zobowiązań. Niektóre banki, w trosce o konkurencyjność oferty, dają możliwość przedstawienia innych dokumentów potwierdzających osiągane dochody. Oto czym najczęściej zastąpić można zaświadczenie o zarobkach:

  • oświadczenie o zarobkach – oprócz standardowej procedury związanej z weryfikacją tożsamości kredytobiorcy wymagane jest przedstawienie oświadczenia wskazującego m.in. na wysokość i częstotliwość osiąganych dochodów. Bank we własnym zakresie potwierdza rzetelność przekazanych informacji, samodzielnie kontaktując się z pracodawcą. Przykładowe oświadczenie o zarobkach znajduje się w tym miejscu,
  • deklaracja podatkowa PIT – bank dokonuje analizy zdolności kredytowej w oparciu o dochody wykazane w deklaracji podatkowej. Najczęściej wymagany jest PIT-11, PIT-40, PIT-36, PIT-37,
  • wyciąg z konta osobistego – historia wpływów na rachunek bankowy w wyznaczonym okresie jest często wystarczającym parametrem pozwalającym na przeprowadzenie kompletnej oceny zdolności kredytowej klienta. Jest to duże ułatwienie, gdyż użytkownicy bankowości internetowej mogą wygenerować ten dokument w ciągu zaledwie kilku minut.

Bieżąca oferta rynkowa

Zgłębiając tematykę kredytów gotówkowych, udzielanych w uproszczonej procedurze, przeanalizowaliśmy aktualną ofertę banków. Wszystko wskazuje na to, że zaciągnięcie zobowiązania bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach nie musi być wcale trudne. Oto lista banków respektujących inne formy potwierdzenia dochodów:

 

Bank Kredyt / Pożyczka Weryfikacja dochodów
Nest Bank Nest Gotówka na KLIK Bez zaświadczenia o dochodach. Wymagany wyciąg lub historia rachunku z innego banku za wskazany okres
Deutsche Bank db Kredyt Gotówkowy Bez zaświadczenia o dochodach dla preferowanych grup zawodowych m.in. adwokat, radca prawny, sędzia, notariusz, architekt, lekarz weterynarii, nauczyciel).
PKO Bank Polski Mini Ratka Bez zaświadczeń o dochodach do 24 000 zł (wraz z kredytowanymi kosztami).
Inbank Kredyt Gotówkowy W niektórych przypadkach wymagany wyciąg z ostatnich 3 miesięcy lub zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach.
T-Mobile Usługi Bankowe Kredyt Gotówkowy Bez zaświadczeń o dochodach – weryfikacja na podstawie historii kredytowej BIK.
Bank Millennium Pożyczka gotówkowa Wymagany jeden z wymienionych dokumentów: wyciąg z przelewami wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące, PIT za ostatni rok lub zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu
Getin Bank Pożyczka Gotówkowa Bez zaświadczeń o dochodach dla Pożyczki w kwocie brutto do 1-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Santander Bank Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Bank akceptuje wiele dokumentów m.in. zaświadczenie o dochodach, wyciąg lub inny dokument bankowy potwierdzający wpływ wynagrodzenia, PIT 11, 40, 36, 37.
Raiffeisen Polbank Kredyt Gotówkowy Bez zaświadczenia o dochodach kiedy całkowita kwota kredytu nie przekracza 5 000 zł.

 

Jak widać wybór jest spory. Należy jednak pamiętać, że mniejsza lista formalności ma swoją cenę. Najczęściej jest to ograniczenie maksymalnej kwoty kredytu. W tym obszarze pozytywnie wyróżnia się oferta PKO BP, gdzie bez zaświadczenia o zarobkach uzyskać można finansowanie do 24 000 zł. Uproszczone zasady mogą być również obarczone wyższą marżą i prowizją za udzielenie kredytu. Zwracamy także uwagę, że niektóre osoby, z racji wykonywanego zawodu, liczyć mogą na preferencyjne warunki finansowania.

 

SPRAWDŹ NAJLEPSZĄ OFERTĘ KROZYSTAJĄC Z KALKULATORA

Uczciwość w cenie

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach w dalszym ciągu jest stosunkowo łatwo dostępną opcją. Nie zapominajmy jednak, że do zaciągnięcia tego typu zobowiązania nie wystarczy wyłącznie dowód osobisty. Banki upraszczając procedury w dalszym ciągu wymagają przedstawienia określonych dokumentów, jednak ich pozyskanie jest dużo mniej wymagające. Poza tym wiele czynności służących ocenie zdolności kredytowej odbywa się w tle, z czego część klientów zapewne nie zdaje sobie sprawy. Pamiętajmy również, aby oświadczenie o zarobkach wypełniać zgodnie ze stanem faktycznym, bo jest więcej niż pewne, że nieścisłości szybko wyjdą na jaw.

 

Czytaj też: Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku?
Czytaj też: Rodzaj umowy o pracę a kredyt gotówkowy 

avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o