Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Przelew BlueCash – co to jest i jak działa?

Każdego dnia na świecie realizowanych jest mnóstwo różnego rodzaju przelewów zarówno podczas dokonywania zakupów, wypłacania należności za wykonaną pracę, jak i przy uiszczaniu należnych opłat na rachunki urzędów skarbowych, instytucji rozliczeniowych czy banków. Coraz większą popularnością cieszą się również wygodne przelewy natychmiastowe na konto odbiorcy, takie jak przelewy Bluecash. Sprawdź, czym są tego typu przelewy i w jaki sposób działa system płatności BlueCash.

Z tekstu dowiesz się, co to są przelewy natychmiastowe i czym wśród nich charakteryzują się transakcje typu BlueCash. Podpowiemy też, jak wykonać przelew w systemie płatności BlueCash i dlaczego warto z niego korzystać.

Czym są przelewy natychmiastowe i kiedy warto z nich korzystać?

Płatności gotówką za różnego rodzaju usługi i produkty wykonywane są coraz rzadziej. Popularność zarówno wśród osób młodych, jak i starszych zyskuje płacenie bezgotówkowe za pomocą smartfonów, kart płatniczych czy smartwatchy. W tego typu transakcjach kluczowe jest, aby transfer środków odbywał się możliwie najszybciej. Dlatego też niezbędne w codziennym życiu stały się przelewy natychmiastowe określane również jako przelewy ekspresowe. Takie produkty bankowe oferują dziś niemal wszystkie banki.

Błyskawiczne przekazywanie środków z wykorzystaniem takich narzędzi jak ekspresowy przelew realizowany przez posiadacza konta jest niezwykle przydatny np. podczas dokonywania zakupów, doładowania telefonu, przekazywania określonej kwoty w ramach podpisywanej właśnie umowy czy w sytuacji, kiedy odbiorca jak najszybciej potrzebuje środków na własnym koncie. Usługa dostępna w bankowości internetowej, w aplikacjach mobilnych, jak i w placówkach stacjonarnych banków jest najczęściej dodatkowo płatna. Jednak dzięki przelewom natychmiastowym określona kwota dociera na wskazany rachunek bankowy już w ciągu godziny, czasem natychmiast, a nie następnego dnia.

Niestety na realizację przelewów natychmiastowych w dni wolne od pracy nie zawsze można liczyć, co bywa problematyczne (zwykle można) np. podczas dokonywania zakupów internetowych. Wówczas rozwiązaniem jest np. system BlueCash.

Co to jest system płatności BlueCash?

Jednym z wyjątkowych rodzajów przelewów natychmiastowych są przelewy BlueCash, które funkcjonują w oparciu o przekazywanie środków na zasadach wewnątrzbankowych, bez konieczności księgowania transakcji na różnych rachunkach.

System płatności BlueCash funkcjonuje w ramach Blue Media, utworzony został za zgodą Prezesa Narodowego Banku Polskiego w 2011 roku i pozostaje pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego. W usłudze BlueCash wraz z PolCard można realizować szybkie przelewy dzięki posiadaniu kont w różnych bankach.

Osoba dokonująca przelewu w ramach systemu płatności Bluecash wpłaca daną sumę ze swojego rachunku na konto osobiste, którego właścicielem jest BlueCash. Po odnotowaniu tego zdarzenia w systemie ta sama kwota przelewana jest na wskazany rachunek odbiorcy. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy bank odbiorcy jest taki sam jak nadawcy. W całym procesie w trybie natychmiastowym dochodzi do zrealizowania dwóch przelewów wewnętrznych. Takie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że cała operacja zajmuje zazwyczaj jedynie kilkanaście sekund.

Przelewy za pomocą platformy Bluecash zaprojektowane zostały przez przedsiębiorstwo Autopay S.A., realizowane są przez 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu automatyczne płatności mogą być zlecane w czasie rzeczywistym i w godzinach, kiedy placówki banków są już zamknięte.

Płatności natychmiastowe BlueCash – krok po kroku

Wykonanie przelewów BlueCash jest bardzo proste i w praktyce niewiele różni się od procedury, jaką w tym celu przejść trzeba, dokonując przelewów za pomocą innych narzędzi w bankowości internetowej. Przelew BlueCash można zrealizować zarówno poprzez aplikację mobilną, jak i logując się do bankowości internetowej.

Przelewy natychmiastowe Bluecash można wykonać, rozpoczynając od wybrania przelewu zewnętrznego w swoim profilu. Następnie konieczne jest uzupełnienie danych przelewu niezbędnych do przekazania określonej kwoty odbiorcy.

Następny krok to wybór rodzaju przelewu. Najczęściej do wyboru będzie tu zwykły przelew, przelew typu Express Elixir (przelew ekspresowy) oraz opcja przelewu BlueCash. Po zaznaczeniu preferowanej opcji (w tym przypadku BlueCash) wystarczy już tylko zaakceptować operację oraz dokonać autoryzacji przelewu poprzez wybraną metodę dla prowadzonego rachunku.

Należy pamiętać, że za pośrednictwem przelewów natychmiastowych BlueCash nie można wykonać przekazania środków na rachunki urzędów skarbowych i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Inne transakcje można natomiast przeprowadzić błyskawicznie. Po autoryzacji zlecenia system BlueCash dokonuje obrotu gotówką w sposób automatyczny, a wpływ na koncie odbiorcy widoczny jest niemal po chwili.

Przelew natychmiastowy BlueCash – w jakich bankach można go zrealizować? Lista banków

BlueCash to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, dlatego na współpracę z Blue Media i realizowanie przelewów natychmiastowych decyduje się coraz więcej banków. Obecnie tego typu rozwiązanie technologiczne w sektorze finansowym dostępne jest w większości najczęściej wybieranych przez Polaków banków, dlatego też ten typ przelewu stał się aż tak popularny.

Obecnie przelewy natychmiastowe typu Bluecash dostępne są w następujących bankach:

 • Alior Bank S.A.,
 • Bank BNP Paribas S.A.,
 • Bank Millennium S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Bank Pocztowy S.A.,
 • Bank Polska Kasa Opieki S.A.,
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.,
 • ING Bank Śląski S.A.,
 • ING Bank Śląski S.A. (część korporacyjna),
 • Kompakt Finanse,
 • mBank,
 • mBank (część korporacyjna),
 • Nest Bank S.A.,
 • Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.,
 • Santander Bank Polska Spółka Akcyjna.

Jakie zalety ma przelew BlueCash na rachunek odbiorcy?

Przelewy natychmiastowe Bluecash to nie tylko natychmiastowy przepływ środków na wskazane konto bankowe. Korzystanie z takiego rozwiązania niesie ze sobą szereg dodatkowych korzyści, o których warto wiedzieć zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień korzystamy z bankowości internetowej i płatności bezgotówkowych.

Szybkie przelewy BlueCash to opcja, która charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo obsługujące przelewy w różnych bankach. Co prawda samo nie jest bankiem, jednak funkcjonuje pod ścisłym nadzorem tego typu instytucji, jak i Narodowego Banku Polskiego.

BlueCash to firma, która wciąż prężnie się rozwija i wciąż wdrażane są nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki swojej renomie BlueCash to nie tylko obsługa najbardziej cenionych instytucji bankowych w Polsce, ale również innych przedsiębiorstw finansowych prężnie działających na całym świecie. To czyni z przelewów natychmiastowych BlueCash pewny rodzaj dokonywania transakcji i rozwiązanie przyszłościowe.

Lista banków obsługujących przelewy natychmiastowe BlueCash nieustannie się wydłuża. Dzięki skorzystaniu z narzędzia od Autopay S.A. w przypadku prawie każdej instytucji możliwe jest wykonanie przelewu natychmiastowego, w ramach którego przekazane środki trafiają na konto odbiorcy średnio w ciągu 15 sekund. Ponadto na szybkość transferu nie jest zależna od dnia tygodnia ani dokonywania operacji w określonych godzinach.

Niezawodną realizację przelewów natychmiastowych potwierdza ponad 6 milionów transakcji dokonywanych rocznie. Łącznie kwoty, jakie transferowane są przez system BlueCash, opiewają na blisko 8 miliardów złotych. To średnio prawie 900 tysięcy klientów korzystających z systemu BlueCash każdego dnia. Takie wyniki budzą zaufanie i potwierdzają, że warto korzystać z przelewów natychmiastowych za pośrednictwem BlueCash.

Jednocześnie faktem jest, że przelewy natychmiastowe BlueCash to ogromna wygoda w realizacji różnego rodzaju przekazów i jednocześnie możliwość wykonania transakcji zarówno w bankowości internetowej, jak i aplikacjach mobilnych poszczególnych banków.

Warto wiedzieć, że BlueCash podejmuje także czynną współpracę z wieloma instytucjami pożyczkowymi. Dzięki temu potrzebne środki pieniężne mogą znaleźć się na kontach pożyczkobiorców w zaledwie kilka chwil, co w niektórych sytuacjach bywa kluczowe dla sytuacji życiowej.

BlueCash to także nieoceniona pomoc i ułatwienie w dokonywaniu zakupów internetowych. Szybkie przelewy, a co za tym idzie błyskawiczna finalizacja zamówienia to ogromna wygoda i oszczędność czasu, zwłaszcza gdy dokonujemy zakupów w różnych sklepach.

Na co zwrócić uwagę, wykonując przelew natychmiastowy w systemie BlueCash?

Chcąc dokonać przelewu natychmiastowego BlueCash, warto pamiętać, że z takiej formy przekazania środków nie można aktualnie skorzystać we wszystkich bankach. Jest to związane z faktem współpracy danego banku z dostawcą innowacyjnych rozwiązań dla finansów, jakim jest Blue Media.

Niektóre banki nie realizują też przelewów BlueCash przez 7 dni w tygodniu i całodobowo. Warto więc wcześniej zorientować się, na jakich zasadach z danego konta będzie można wykonać przelew BlueCash.

Osoby korzystające z BlueCash muszą też pamiętać, że za pomocą tego systemu nie wykonają przelewu do urzędu skarbowego i ZUS-u. Ponadto przelewy ekspresowe z BlueCash mogą być wykonane maksymalnie na kwotę 20 tys. zł.

Ile kosztuje wykonanie przelewu natychmiastowego BlueCash?

Skorzystanie z platformy Autopay S.A. i przelewów BlueCash wiąże się z opłatą. Wysokość takiej prowizji zależy od taryf opłat obowiązujących w poszczególnych bankach. W niektórych przypadkach jednak przelew BlueCash można wykonać bezpłatnie. Przykładem takiego banku jest Santander Bank Polska. W innych bankach prowizja wynosi najczęściej nie więcej niż 5 zł.

Ponadto w ramach systemu płatności BlueCash można dokonać takich operacji jak:

 • przelew natychmiastowy na telefon lub konto bankowe (5 zł),
 • opłata za konto (0zł),
 • doładowanie telefonu (0zł),
 • rejestracja w systemie (0zł),
 • płatności dla dostawcy Vectra (1,50 zł),
 • płatności dla dostawcy PGE (0,99 zł),
 • płatności za rachunki u innych dostawców (1 zł).

Przelewy natychmiastowe alternatywne dla systemu BlueCash

Niekiedy może się okazać, że momencie, kiedy właściciel rachunku potrzebuje przesłać określoną kwotę do odbiorcy, okaże się, że dany bank nie realizuje przelewów BlueCash. W takiej sytuacji jednak istnieją inne sposoby na błyskawiczne przekazanie określonej kwoty.

Zamiast przelewu BlueCash można wykonać Express Elixir lub skorzystać z opcji SORBNET. Wówczas przekazane środki znajdą się na koncie odbiorcy najczęściej w ciągu godziny. Jednak skorzystanie z takiej opcji jak SORBNET wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty w wysokości nawet kilkudziesięciu złotych, co jest mało korzystne, zwłaszcza dla niewielkich kwot.

Warto wiedzieć

 1. Przelew BlueCash to jeden z rodzajów przelewów natychmiastowych, dzięki któremu przelane środki znajdują się na koncie odbiorcy najczęściej w ciągu kilkunastu sekund.
 2. Płatności w systemie BlueCash można dokonywać przez 7 dni w tygodniu i przez całą dobę.
 3. Przelew BlueCash można zrealizować zarówno w aplikacji mobilnej, jak i za pomocą bankowości internetowej. W BlueCash obowiązują limity transakcyjne. Maksymalna kwota przelewu natychmiastowego nie może przekraczać 20 tys. zł.
 4. Za pomocą przelewu BlueCash nie można przelać środków do ZUS-u i urzędu skarbowego.
 5. Skorzystanie z systemu BlueCash wiąże się najczęściej z prowizją, która nie przekracza 5 zł. Z narzędzia można korzystać bezpłatnie w Santander Bank Polska.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest BlueCash?

  BlueCash to jeden z rodzajów przelewów natychmiastowych, dzięki któremu przelane środki najczęściej znajdują się na koncie odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund. Z systemu płatności BlueCash można skorzystać w większości banków z poziomu aplikacji mobilnej, jak i bankowości internetowej.

 2. Na jakiej zasadzie działa przelew BlueCash?

  Realizacja przelewu natychmiastowego typu BlueCash możliwa jest dzięki zastosowaniu operacji finansowej polegającej na przeprowadzeniu dwóch przelewów wewnątrzbankowych zamiast jednego przelewu międzybankowego. W całej transakcji uczestniczą konta bankowe należące do BlueMedia.

 3. Czy przelew BlueCash można cofnąć?

  BlueCash to przelew natychmiastowy. W przypadku tego typu operacji nie ma możliwości anulowania dokonanego przelewu ani cofnięcia wykonanej operacji.

 4. Ile kosztuje wykonanie przelewu BlueCash?

  Przelew BlueCash najczęściej wiąże się z pobraniem prowizji w wysokości nie większej niż 5 zł. Niekiedy usługa ta jest też bezpłatna. Dokładna tabela opłat znajduje się na stronie Autopay S.A.

 5. Co zrobić, gdy przelew BlueCash nie dotrze na konto odbiorcy?

  W sytuacji, gdy środki przesłane za pomocą BlueCash nie dotrą do wskazanego odbiorcy, należy skontaktować się z bankiem, w którym został zlecony. Wówczas wdrożone zostaną odpowiednie działania wyjaśniające.

Porównaj konta osobiste
Patrycja Wojas
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments