Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Babciowe 2024 – czy 1500 zł wystarczy na nianię dla dziecka?

Na 1500 zł miesięcznie może liczyć kobieta, która po urodzeniu dziecka chce wrócić do pracy. 9.04 Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka „Aktywny rodzic”. To rozbudowana wersja tzw. babciowego. 

Na czym polega program Aktywny rodzic?

Program „Aktywny rodzic” to dość nowy pomysł. Jego celem jest wsparcie kobiet, które chcą wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Pod względem aktywizacji zawodowej kobiet Polska ma jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej.

Babciowe to nieoficjalna nazwa programu rządowego Aktywny rodzic, który polega na finansowym wsparciu rodziców wracających na rynek pracy po narodzinach dziecka. Określenie „babciowe” wzięło się stąd, że pieniądze z programu rodzice mogą przeznaczyć na sfinansowanie opieki nad dzieckiem, opłacając jego babcię czy opiekunkę. W tym czasie mogą wrócić do obowiązków zawodowych.

Ile wynosi babciowe w 2024 r.?

Babciowe w 2024 r. wynosi 1500 zł miesięcznie. Taka kwota przysługuje na każde dziecko od 12 do 36 miesiąca życia.

Czy babciowe będzie wyższe jeszcze w 2024 r.? Według portalu infor.pl to możliwe na podstawie prostego obliczenia – 1,5 mld zł to środki zarezerwowane w budżecie na wsparcie aktywnych rodziców. Na 1 dziecko przysługuje rocznie 18 tys. zł, co pokrywa ponad 800 tys. zasiłków. Z uwagi na niski wskaźnik urodzeń (300 tys. dzieci rocznie), pieniądze z programu obejmą dzieci urodzone w 2024 r., ale i w latach 2022-2023. Tym samym babciowe będzie dotyczyć wszystkich rodziców bez wyjątków lub kwota ta zostanie podniesiona.

Pieniądze na wsparcie rodziców decydujących się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. „Aktywny rodzic” to jeden z trzech obszarów dofinansowania. Pozostałe dwa skupiają się na likwidacji „białych plam” w dostępie do szerokopasmowego internetu i na upowszechnieniu termomodernizacji budynków wielorodzinnych.

Trzy warianty wypłaty babciowego – jak duże świadczenie?

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy różne rodzaje dofinansowania:

 • aktywnie w żłobku – 1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica i zapisania dziecka do żłobka,
 • aktywni rodzice w pracy – 1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica i pozostawienia dziecka pod opieką np. babci lub opiekunki,
 • aktywnie w domu 500 zł – gdy jeden rodzic decyduje się zostać z dzieckiem w domu (przysługuje już od pierwszego dziecka).

W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, kwota świadczenia przyznawana w wariantach „aktywnie w żłobku” i „aktywni rodzice w pracy” będzie wynosiła 1900 zł.

Jeśli rodzice będą chcieli skorzystać z wariantu „aktywni rodzice w pracy” i zostawić dziecko np. pod opieką babci, konieczne będzie zawarcie tzw. umowy uaktywniającej. Umowa ta pozwala na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ponoszonych na ubezpieczenia emerytalno-rentowe i zdrowotne, a w przypadku osób będących na emeryturze, pozwoli wnioskować o przeliczenie podstawy składek i otrzymanie wyższego świadczenia.

Kiedy rusza babciowe w 2024 r.?

Donald Tusk zapowiedział, że środki z programu Aktywny rodzic mogą zostać wypłacane już od 1 października 2024 r.

Dla kogo babciowe?

1500 zł babciowego daje rodzicom wybór. Mogą oni zostawić dziecko pod opieką członka rodziny, opiekunki czy instytucji opiekuńczej, np. żłobka.

Rodzice, którzy decydują się na powrót do pracy po narodzinach dziecka, często stają przed dylematem, komu powierzyć opiekę nad maluchem.

Program „Aktywny rodzic” umożliwia sfinansowanie opieki dla dziecka przez jego własną babcię. Jak to możliwe? Rodzic zatrudnia swojego rodzica w formie opiekunki na podstawie umowy o pracę. Może to być również umowa cywilnoprawna – o dzieło czy zlecenie.

PAMIĘTAJ!
Decyzja o wydaniu kwoty z babciowego należy do matki i ojca dziecka.

Jakie są warunki wypłaty świadczenia Aktywny rodzic?

Aby można było załapać się na babciowe, trzeba spełniać kilka warunków:

 • być rodzicem dziecka do 3 roku życia,
 • posiadać zatrudnienie (etat, zlecenie, działalność gospodarcza, działalność rolnicza),
 • zarabiać więcej niż wynosi minimalna stawka.

Przypomnijmy, że minimalne wynagrodzenie brutto od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł. Od 1 lipca wzrośnie najniższa krajowa wzrośnie do 4300 zł brutto.

Kiedy można stracić prawo do babciowego?

Obecny etap prac nad dofinansowaniem programu „Aktywny rodzic” zakłada, że wypłata świadczenia będzie wstrzymana, gdy rodzic przerwie aktywność zawodową na dłuższej niż miesiąc.

Jak wygląda sytuacja matek na rynku pracy?

Większość matek nie pracuje w pierwszym roku życia dziecka. Ponad 50 proc. wszystkich kobiet jest w tym czasie na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, a 30 proc. z nich nie posiada żadnego formalnego zatrudnienia. Pracuje tylko co dziesiąta kobieta – wynika z raportu „Mama wraca do pracy – bariery behawioralne i kierunki wsparcia” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Sytuacja zmienia się w kolejnych latach życia dziecka, kiedy to część kobiet wraca do aktywności zawodowej. Im dziecko jest starsze, tym więcej matek wraca podejmuje pracę. 38 proc. matek dzieci w wieku rok lub dwa lata nie pracuje i jednocześnie nie przebywa w swojej pracy na urlopie związanym z opieką nad dzieckiem. Wśród matek dzieci w wieku 5 lat jest to 27 proc., a w przypadku 8 lat – 20 proc. Z drugiej strony, 15 proc. niepracujących matek straciło swoją dotychczasową pracę z powodu urodzenia dziecka – wylicza w raporcie PIE.

Czy babciowe pokryje koszt opiekunki do dziecka?

1500 zł pomocy finansowej dla rodzica na opiekę dziecka to wsparcie, które z pewnością ułatwi planowanie budżetu domowego. Ale czy rzeczywiście kwota babciowego pozwoli sfinansować opiekunkę do dziecka czy żłobek? Sprawdziliśmy to w oparciu o aktualne stawki w wybranych lokalizacjach. Pamiętaj, że w każdym przypadku koszt zatrudnienia niani czy miejsca w żłobku może być inny i zadecydują tu czynniki indywidualne.

I tak, w zależności od lokalizacji i zakresu obowiązków opiekunka dla dziecka kosztuje od 10 zł za godzinę w mniejszych miejscowościach do 25 zł za godzinę w dużych miastach. Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, mediana zarobków niani do 3119 zł na rękę (ponad 4000 zł brutto). Kwota babciowego pokryje ok. połowy wynagrodzenia niani.

Czy w takim razie tańszym rozwiązaniem dla rodziców wracających na rynek pracy będzie żłobek? Tu także stawki zależą od lokalizacji. Serwis strefaedukacji.pl zestawił miesięczne opłaty za żłobek w miastach wojewódzkich.

Ile kosztuje żłobek dla dziecka?
Warszawa3200 zł
Kraków2700 zł
Lublin2300 zł
Wrocław2200 zł
Poznań2000 zł
Białystok1900 zł
Łódź1800 zł
Gdańsk1700 zł
Bydgoszcz1600 zł
Szczecin1500 zł
Toruń1500 zł
Gorzów Wlkp.1450 zł
Kielce1400 zł
Rzeszów1400 zł
Zielona Góra1400 zł
Olsztyn1300 zł
Opole1200 zł
Źródło: strefaedukacji.pl, stawki maksymalne z 10.07.2023 r.

Ceny za miejsce w żłobku są bardzo zróżnicowane, najwięcej trzeba zapłacić za żłobek prywatny w dogodnej lokalizacji. Oprócz czesnego rodzice muszą się liczyć z opłatami dodatkowymi, np. 100 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki powyżej 10 godzin. W takim przypadku zatrudnienie babci własnego dziecka do opieki nad nim wydaje się najkorzystniejsze finansowo, o ile rodzice mają taką możliwość.

Warto wiedzieć

1. Babciowe to na razie zapowiedź wypłat w wysokości 1500 zł miesięcznie dla rodziców wracających po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym na rynek pracy

2. Realizacja tego świadczenia ma zacząć się od III kw. 2024 r.

3. Z programu będą mogli skorzystać rodzice dzieci do 3 roku życia, ale wiek dziecka to tylko jedno z kryteriów otrzymania wsparcia

4. Rodzice sami decydują o przeznaczeniu otrzymanych środków – opiekę nad dzieckiem może sprawować członek rodziny, w tym babcia dziecka, profesjonalna niania czy żłobek

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można pobierać jednocześnie babciowe i 800 plus?

  „Aktywny rodzic”, czyli tzw. babciowe i 800+ to dwa różne świadczenia. Można je łączyć po spełnieniu określonych wymagań. Jednym z nich jest wiek dziecka – do 3 roku życia.

 2. Czy z babciowego może skorzystać ojciec dziecka?

  O świadczenie zwane babciowym będzie mógła wnioskować zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Coraz częściej zdarza się, że wychowaniem dziecka zajmuje się ojciec rezygnując przez ten czas z aktywności zawodowej. Program „Aktywny rodzic” ma na celu ułatwić ponowny start zawodowy oboju rodzicom.

 3. Czym różni się babciowe od programu Maluch+?

  W babciowym chodzi o pieniądze dla rodziców, którzy mogą je wydać na opiekę dla dziecka, w tym żłobek, prywatną nianię czy członka rodziny, np. babcię dziecka. Program Maluch+ również dotyczy finansowania opieki nad dzieckiem, ale jest kierowany do instytucji opiekuńczych, w tym żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych.

 4. Czy babciowe ma próg dochodowy?

  Żeby otrzymać babciowe, trzeba będzie wykazać zarobki w określonym pułapie. Próg dochodowy w programie „Aktywny rodzic” ma dotyczyć jednak tylko jednego wnioskującego (matki lub ojca).

 5. Co zakłada zasiłek babciowe?

  Babciowe to comiesięczny zasiłek w wysokości 1500 zł dla wnioskującego rodzica, który deklaruje powrót na rynek pracy. Świadczenie ma przysługiwać każdemu dziecku do ukończenia 36 miesiąca życia, licząc od momentu powrotu matki czy ojca do pracy. 1500 zł do 3 roku życia może być wydane na żłobek, klub dziecięcy, nianię albo opiekę babci dziecka – o tym decydują rodzice. Zdaniem rządu, babciowe pobudzi gospodarkę, ponieważ kobiety będą mogły wrócić na rynek pracy, a z drugiej strony ułatwi podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci, łącząc wychowanie dziecka i pracę zawodową.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
3 miesięcy temu

Dzień dobry,

Co w sytuacji podjęcia pracy, ale na pół etatu ? Od września pracuje w takim wymiarze czasu pracy, czy te osoby mogą na coś liczyć jeżeli ich wyplata jest niższa od najniższej krajowej ?
Dziękuję z góry,
Pozdrawiam

Julita
Julita
3 miesięcy temu

Grupa wiekowa rodziców do 36 roku życia?

Kasia
Kasia
3 miesięcy temu

Mój syn będzie od września chodził do przedszkola. Będzie miał wówczas 2 lata i 7 miesięcy. Cz będę pobierać babciowe? Czy liczy Sue tylko żłobek?

Paulina
Paulina
3 miesięcy temu

Witam mam pytanie czy jeśli rodzic wrócił już do pracy po macierzyńskim to i tak będzie mu się przysługiwało babciowe ? Przykładowo wróciłam do pracy i pracuje już pół roku. Córka niecałe 2 lata.

kamila
kamila
3 miesięcy temu

Jeżeli moje dziecko nie ukończyło 3 lat ale ja jako rodzic juz pracuje a umowę o pracę to czy wtedy też będzie przysługiwalo mi świadczenie