Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Co to jest polecenie zapłaty?

Płacisz co miesiąc rachunki za telefon i energię? Nie lubisz tego robić, ponieważ trzeba pilnować terminów płatności? Możesz uruchomić usługę, dzięki której środki będą przekazywane na konto dostawcy usług automatycznie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega polecenie zapłaty i jak je włączyć.

Krajowy Rejestr Długów poinformował w ubiegłym roku, że zaległości Polaków za usługi telekomunikacyjne przekraczają 1 mld złotych. Wśród dłużników są z pewnością osoby, które świadomie nie płacą, ale i zapominalscy. W natłoku codziennych obowiązków i nagromadzenia różnego rodzaju rachunków, łatwo jest przegapić termin płatności. Aby nie dopuszczać do takich sytuacji, warto zastanowić się nad uruchomieniem polecenia zapłaty.

Co to jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty to dyspozycja wierzyciela do obciążania rachunku dłużnika odpowiednią kwotą. Taką definicję znajdziemy w ustawie Prawo bankowe, która określa warunki polecenia zapłaty. Mówiąc bardziej przystępnym językiem: jest to zgoda klienta banku na automatyczne pobieranie z jego konta środków i przekazywanie ich na rachunek właściwej instytucji.

Przykład

Pan Henryk jest starszą osobą i nie potrafi opłacać rachunków przez internet. Jednocześnie nie lubi stać w kolejkach na poczcie czy w oddziale banku. Za namową córki uruchomił usługę polecenia zapłaty. Od tej pory bank pobiera z jego konta kwotę równą rachunkowi i przekazuje do wystawcy rachunku.

Z zasady polecenie zapłaty działa, dopóki go nie odwołasz. Jednak w niektórych bankach (np. w Pekao S.A.) możesz od razu ustawić termin wyłączenia usługi. W ten sposób uruchomisz jednorazowe, pojedyncze polecenie zapłaty na jeden miesiąc. Ta funkcja przyda Ci się, kiedy wybierasz się np. na urlop i nie chcesz w tym czasie zawracać sobie głowy płatnościami.

Jak działa polecenie zapłaty?

Regulowanie rachunków (za internet, telefon itp.) poleceniem zapłaty polega na tym, że ostatniego dnia płatności rachunku bank pobiera środki i przekazuje je do wystawcy rachunku. Uruchomienie usługi wymaga Twojej zgody na obciążenie rachunku bankowego. Musisz wyrazić oddzielną zgodę dla każdego dostawcy usług. Tzn. jeżeli chcesz opłacać w ten sposób rachunki za wodę i telefon, musisz dostarczyć do banku dwie zgody.

Uwaga!

Aby polecenie zapłaty zadziałało, na koncie muszą znajdować się środki w odpowiedniej wysokości. Usługa nie działa częściowo - z konta pobierana jest kwota w takiej wysokości jak na rachunku. Jeżeli brakuje choćby 1 grosza, dyspozycja polecenia zapłaty nie zostanie w ogóle zrealizowana.

Czym polecenie zapłaty różni się od zlecenia stałego?

Usługą podobną do polecenia zapłaty jest zlecenie stałe. Obie służą do automatycznego regulowania płatności z tytułu określonych zobowiązań. Jednak zlecenie stałe to dyspozycja przekazywania stałej, określonej kwoty.

Spróbuj tego

W drodze polecenia zapłaty opłacisz rachunki ze zmiennymi kwotami: za telefon, wodę, gaz, prąd itd. Natomiast zlecenie stałe wyręczy Cię w pokryciu rachunków w stałej kwocie: za czynsz, czesne na uczelni, internet i telewizję kablową itd.

Jak uruchomić polecenie zapłaty?

Na stronie dostawcy usługi znajdź formularz zgody na obciążenie rachunku. Jeżeli go nie widzisz – skontaktuj się z dostawcą. Wypełnij druk w dwóch egzemplarzach – jeden dostarcz do swojego banku a drugi do dostawcy.

Pamiętaj, żeby na formularzu podpisać się odręcznie podpisem zgodnym ze wzorem, który jest w Twoim banku.

W niektórych bankach polecenie zapłaty możesz uruchomić z poziomu serwisu internetowego. Poniżej instrukcja, jak zrobić to w banku Pekao S.A.

  1. Zaloguj się do serwisu Pekao24 i przejdź do części Płatności.
  2. Wybierz Zarządzanie płatnościami -> Polecenie zapłaty i kliknij Dodaj zgodę.
  3. Z listy wybierz odbiorcę zapłaty.
  4. Wskaż datę rozpoczęcia i zakończenia polecenia zapłaty oraz podaj identyfikator płatności (znajdziesz go na fakturach za daną usługę).
  5. Kliknij Dalej i zatwierdź dyspozycję.

Czy polecenie zapłaty można uruchomić w każdym banku?

Przeprowadzanie rozliczeń w formie polecenia zapłaty wymaga, abyś Ty (klient banku) i dostawca usług posiadali rachunki w danej instytucji finansowej. Brak rachunku bankowego którejś ze stron uniemożliwia tę formę zapłaty.

Dostawcom usług zależy, aby ich klienci regulowali rachunki przez polecenia zapłaty, zlecenia stałe i tym podobne formy płatności. Dzięki temu mają pewność, że terminowo otrzymają wpłatę. Z tego powodu duże firmy dostarczające usługi telekomunikacyjne, energię itp. mają otwarte konta we wszystkich komercyjnych bankach w Polsce.

Jeżeli polecenia zapłaty nie da się uruchomić w jakimś banku, to nie jest to „wina” tego banku, lecz firmy dostarczającej usługę, która nie założyła konta w tej instytucji finansowej. Niemniej takie sytuacje zdarzają się rzadko i dotyczą niewielkich, lokalnych przedsiębiorstw.

Jak wyłączyć polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty możesz odwołać w każdej chwili. Musisz po prostu cofnąć zgodę na obciążanie rachunku poleceniem zapłaty. Zgodę cofniesz osobiście w placówce banku, na infolinii lub wysyłając stosowny druk pocztą.

Uwaga!

Wyłączenie polecenia zapłaty nie wymaga zgody firmy, do której kierowane są płatności. Co więcej - nie masz obowiązku jej nawet o tym informować. Wystarczy, że cofniesz zgodę w banku.

Czy można anulować transakcję wykonaną w ramach polecenia zapłaty?

Przepisy są przychylne klientom korzystającym z usługi polecenia zapłaty. Banki zawarły porozumienie w sprawie stosowania polecenia zapłaty, na mocy którego możliwy jest zwrot pieniędzy na konto klienta w ciągu 56 dni od pobrania ich w ramach polecenia zapłaty.

Oczywiście zwrot środków nie wymaga zgody instytucji, do której zostały przekazane pieniądze. Jest to furtka dla Ciebie przy płatnościach spornych.

Wyobraź sobie, że co miesiąc płacisz zbliżoną kwotę za telefon. Uruchamiasz polecenie zapłaty i przestajesz sprawdzać faktury. W którymś miesiącu firma telekomunikacyjna wystawia fakturę na kwotę dużo wyższą niż zwykle. Bank pobiera Ci środki z konta, a Ty orientujesz się dopiero po kilku dniach. Dzięki możliwości, którą daje cofnięcie uznania rachunku wierzyciela, odzyskujesz od razu sporną kwotę.

Ile kosztuje polecenie zapłaty?

Korzystanie z polecenia zapłaty jest darmowe lub kosztuje do kilku złotych miesięcznie. Jeżeli regulujesz rachunki na poczcie lub w punkcie opłat z pewnością taniej Cię wyniesie uruchomienie usługi.

Poniżej koszt korzystania z polecenia zapłaty w kilku bankach:

  • Alior Bank S.A. – bezpłatnie,
  • Bank Millenium S.A. – bezpłatnie,
  • BNP Paribas S.A. – bezpłatnie,
  • Credit Agricole S.A. – bezpłatnie,
  • mBank S.A. – 2 zł dla e-konta Osobistego i Do usług, bezpłatnie dla Junior i mKonto Intensive,
  • PKO BP – bezpłatnie dla wszystkich kont z wyjątkiem Konta za Zero i Dla młodych – w przypadku tych rachunków pobierana jest opłata 1 zł za realizację każdego polecenia zapłaty,
  • Pekao S.A. – bezpłatnie,
  • Santander Bank Polska S.A. – bezpłatnie.

Jaka jest maksymalna kwota przelewu w ramach polecenia zapłaty?

Maksymalna kwota przy poleceniu zapłaty uregulowana jest w ustawie Prawo bankowe. Zgodnie z art. Art. 63d ust. 2 pkt 4 wynosi ona równowartość 1 000 euro dla każdej transakcji. Na złotówki przelicza się ją według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu kwartału poprzedzającego kwartał, w którym dokonywane jest rozliczenie pieniężne.

Jakie są zalety i wady polecenia zapłaty?

Podstawową zaletą poleceń zapłaty jest brak konieczności pamiętania o terminach płatności. Terminowe regulowanie zobowiązań gwarantuje, że dostawca nie odetnie Ci niespodziewanie usługi i nie poniesiesz kosztów odsetek. Ponadto przelewy realizowane są automatycznie, co przekłada się Twoją oszczędność czasu.

Za wadę można uznać utratę kontroli nad wydatkami. Jeżeli nie weryfikujesz faktur, istnieje obawa, że zapłacisz niespodziewanie wysoki rachunek. Nieraz wynika to z błędu dostawcy i da się sprawę rozwiązać reklamacyjnie. Ale co, jeżeli była np. zmiana cennika, której nie zauważyłeś?

W przypadku płatności w tradycyjny sposób widzimy, ile płacimy i możemy się od razu zainteresować, z czego wynika zbyt duża kwota. Jeżeli przyczyną jest zmiana taryfy, można zmienić firmę lub ograniczyć korzystanie z usługi. Przy poleceniu zapłaty istnieje ryzyko, że spostrzeżemy to dopiero przy którymś z kolei rachunku.

Kiedy warto korzystać z polecenia zapłaty?

Polecenie zapłaty sprawdzi się właściwie przy wszystkich płatnościach ze zmiennymi kwotami. Nie musisz się denerwować, że bank pobierze z Twojego konta dowolną kwotę. Jej wysokość znasz z faktury lub rachunku, który wcześniej otrzymasz od dostawcy usługi.

W razie opłacenia zbyt dużego (w Twojej opinii) rachunku możesz cofnąć przelew. Wystarczy, że skontaktujesz się z bankiem w ciągu 56 dni, a pieniądze wrócą na Twoje konto.

Jaki inne usługi banków ułatwiają regulowanie stałych wydatków?

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe to dwie najpopularniejsze metody regulowania stałych zobowiązań. Oprócz nich możesz skorzystać z:

  • przelewu cyklicznego – wprowadzasz kwotę przelewu, dane odbiorcy i terminy wykonania; od zlecenia stałego odróżnia go to, że termin realizacji przelewu cyklicznego jest „sztywny” (np. 15. dzień każdego miesiąca), a zlecenie stałe wykonywane jest ostatniego dnia płatności wynikającego z faktury,
  • Qlips – to wspólna inicjatywa największych banków w Polsce; usługa przypomina polecenie zapłaty, z tą różnicą, że zatwierdzasz każdy przelew, a więc widzisz kwotę, która zejdzie z Twojego rachunku bankowego. Qlips działa m.in. w mBanku S.A., Pekao S.A., PKO BP i Banku Millenium S.A.

Źródła:

  • https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/codzienne-bankowanie/oplacanie-rachunkow-domowych.html
  • https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/160184/Porozumienie_mi%C4%99dzybankowe_z_dnia_1_czerwca_1998_r_w_sprawie_stosowania_polecenia_zap%C5%82aty_.pdf/ce7cab9b-12e7-4834-b51f-1131b8ea54ed
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf

Co warto wiedzieć?

  1. Polecenie zapłaty umożliwia automatyczne opłacanie rachunków w zmiennych kwotach (np. za telefon). Włączenie usługi wymaga zgody klienta banku na obciążanie jego rachunku.
  2. Środki schodzą z konta w ostatnim dniu płatności wskazanym na fakturze.
  3. Odwołanie polecenia zapłaty możliwe jest w każdej chwili.
  4. Zlecenie stałe to usługa podobna do polecenia zapłaty z tą różnicą, że w zleceniu stałym należy wskazać konkretną kwotę zlecenia. Z tego powodu nadaje się ono do regulowania opłat w stałych wysokościach, np. za czynsz.
  5. W większości banków korzystanie z polecenia zapłaty jest darmowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak mogę anulować zrealizowaną transakcję polecenia zapłaty?

    Na anulowanie masz 56 dni od realizacji transakcji. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim bankiem i poprosisz o anulowanie przelewu. Nie potrzebujesz do tego zgody firmy, do której została przekazana płatność, ani nie musisz wyjaśniać w banku, dlaczego chcesz cofnąć płatność.

  2. Czym się różni polecenie zapłaty od przelewu?

    Polecenie zapłaty odbywa się automatycznie, bez ingerencji właściciela rachunku bankowego. Natomiast przelew bankowy musi on zatwierdzić.

  3. Co się stanie, jeśli w terminie realizacji polecenia zapłaty nie mam wystarczającej kwoty na koncie?

    Płatność nie zostanie zrealizowana. Niektóre banki ponawiają próbę realizacji zlecenia w kolejnych dniach – informacji o tym szukaj w regulaminie swojego banku lub zapytaj pracownika na infolinii.

  4. Co się stanie, jeśli mam włączone polecenie zapłaty, a samodzielnie opłaciłem fakturę?

    W zależności od banku możesz modyfikować płatność w aplikacji (serwisie internetowym) lub wyłączyć usługę na tę jedną płatność.

Oceń artykuł
Oceń tą stronę

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments