Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Co to adres rozliczeniowy? Co wpisać w adresie rozliczeniowym karty lub konta?

W dzisiejszej publikacji wyjaśnimy czym jest adres rozliczeniowy, jakie dane należy w nim wpisać oraz odpowiemy sobie na szereg pytań związanych z praktycznym aspektem adresu rozliczeniowego. Dodatkowo odniesiemy się do kwestii związanej z rozliczeniami przy pomocy Portfela Steam oraz innych metod płatności internetowych. Wyjaśnimy również, które przepisy międzynarodowe regulują poruszaną tematykę i dlaczego właściwe określenie danych w adresie rozliczeniowym jest tak istotne z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa.

Co to adres rozliczeniowy?

Tytułem wstępu należy wyjaśnić co to jest adres rozliczeniowy oraz jakie dane należy wpisać w adresie rozliczeniowym karty lub konta. Z praktycznego punktu widzenia warto jest wskazać, że adres rozliczeniowy to nic innego jak zbiór danych osobowych i adresowych, które łącznie połączone są z danym instrumentem płatniczym. Adres rozliczeniowy pojawia się w momencie dokonywania płatności online.

W pole adresu rozliczeniowego należy wpisać:

 1. Imię i nazwisko;
 2. Dokładny adres (tożsamy z tym, który został przez nas podany w banku);
 3. Dane karty płatniczej (numer, datę ważności karty kredytowej oraz kod CVC/CVV).

Adres rozliczeniowy. Do czego jest potrzebny?

Adres rozliczeniowy podawany jest przede wszystkim w celach weryfikacyjnych oraz w celu dokonania rozliczeń podatkowych. Jest to niezbędne dla dokonania (zrealizowania) płatności internetowej. Potrzebne jest m.in. w sytuacji, gdy chcemy opłacić bilety lotnicze, usługi na platformie Steam etc.

Jakie są dane adresu rozliczeniowego?

Dane adresu rozliczeniowego to:

 1. Imię i nazwisko;
 2. Dokładny adres, który podany był w banku obsługującym daną kartę kredytową lub debetową;
 3. Dane karty płatniczej (numer karty, datę ważności karty kredytowej oraz kod CVC/CVV).

Gdzie znaleźć adres rozliczeniowy karty?

Zdecydowana większość danych znajduje się bezpośrednio na plastikowym egzemplarzu karty. Obejmuje to takie dane jak: numer karty, kod CVC/CVV, imię i nazwisko). Adres, który podany został w banku możemy sprawdzić np. w umowie z bankiem.

Jak jeszcze płacić za gry na Steamie?

Na platformie Steam możemy płacić na wiele sposób. Do najbardziej popularnych należą m.in.:

 1. Portfele cyfrowe;
 2. Karty kredytowe lub karty debetowe;
 3. Paysafecard;
 4. Skrill;
 5. Przelewy24.

Jak podać adres rozliczeniowy?

Należy bezbłędnie podać adres rozliczeniowy, gdyż jest on niezbędny do dokończenia danej transakcji online. Nie można pomylić się w danych przekazywanych w polu adresu rozliczeniowego.

Co wpisać w adresie rozliczeniowym?

W adres rozliczeniowym należy wpisać dane, o które prosi konkretna platforma. W praktyce oznacza to, że należy podać m.in.:

 1. Imię i nazwisko;
 2. Dokładny adres;
 3. Dane karty płatniczej.

Adres rozliczeniowy Steam — a komu to potrzebne?

Aby sprawnie korzystać z platformy Steam, należy podać adres rozliczeniowy steam, zgodnie z powyższymi wskazówkami. Jest to potrzebne, aby dokończyć proces zakupowy na platformie.

W jaki sposób podać adres rozliczeniowy?

Podać adres rozliczeniowy można ręcznie podczas dokonywania płatności online. Następuje to poprzez uzupełnienie odpowiednich pól w formularzy poprzedzającym finalny etap transakcji online.

Kiedy podanie adresu rozliczeniowego karty kredytowej jest konieczne?

Podanie adresu rozliczeniowego jest koniecznie w sytuacji, gdy na danym etapie płatności operator lub platforma poproszą o ich podanie. W praktyce podanie adresu rozliczeniowego występuje dość często.

Warto jest również wskazać, że jeżeli nie posiadamy informacji rozliczeniowych, możemy wpisać swoje imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania.

Z jakich powodów trzeba podawać adres rozliczeniowy?

Podstawowym powodem, dla którego należy podawać adres rozliczeniowy jest fakt dokonania weryfikacji danych. Dodatkowo należy wskazać, że podanie adresu rozliczeniowego jest ważne z punktu widzenia przepisów podatkowych.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że obowiązek ten wynika z regulacji zawartych w ROZPORZĄDZENIU WYKONAWCZYM RADY (UE) NR 1042/2013 z dnia 7 października 2013 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do miejsca świadczenia usług – dalej „rozporządzenie”.

Czy wpisywanie adresu rozliczeniowego jest bezpieczne?

Co do zasady wpisanie adresu rozliczeniowego jest bezpieczne, jednakże kwestia ta uzależniona jest od rodzaju platformy, z której korzystamy etc.

Forma płatności

Podanie adresu rozliczeniowego nierozerwalnie związane jest z formami płatności online (płatności kartą, płatności online etc.).

Płatności automatyczne

Również w przypadku płatności automatycznych występuje obowiązek podania danych rozliczeniowych (adresu rozliczeniowego).

Płatność ręczna

W przypadku płatności ręcznej mamy większą kontrolę nad wydatkami. Również w odniesieniu do płatności ręcznych będziemy zobowiązani do podania adresu rozliczeniowego (w praktyce podanie takich danych jest niezwykle częste).

Warto wiedzieć

 1. Poziom bezpieczeństwa transakcji finansowej z roku na rok wzrasta, dlatego też podanie danych adresowych co do zasady jest bezpieczne, jednakże zależy od poziomu bezpieczeństwa danego banku, operatora, platformy etc.;
 2. Adresem rozliczeniowym są dane osobowe wraz z danymi adresowymi;
 3. Warto jest korzystać z zaufanych portali oraz platform etc. Należy pamiętać, aby przekazywać swoje dane osobowe oraz adresowe tylko zaufanym podmiotom;
 4. Dane adresowe są przekazywane np. podczas zakupów internetowych;
 5. Informacje rozliczeniowe to dane, które obejmują takie zbiory jak: dane osobowe, dane adresowe oraz dane z karty kredytowej.

Najczęściej zadawane pytania:

 1. Kiedy należy podać adres rozliczeniowy?

  Podać adres rozliczeniowy należy głównie podczas płatności online.

 2. Czy muszę podać adres zamieszkania?

  Tak. W sytuacji, gdy zostaniemy poproszeni o podane adresu zamieszkania należy udzielić takiej informacji, gdyż brak podania takiej informacji może spowodować brak możliwości sfinalizowania transakcji. Uwaga – należy podawać takie dane tylko zaufanym podmiotom.

 3. Czy transakcja bez danych adresowych zostanie zrealizowana?

  Co do zasady brak podania danych adresowych spowoduje, że transakcja online nie zostanie zrealizowana.

 4. Czy mogę podać inny adres rozliczeniowy?

  Nie. Należy podać adres rozliczeniowy, który odzwierciedla faktyczne dane, które przekazane były pierwotnie do banku.

 5. Czy płatności online powiązane są z adresem zamieszkania?

  Tak. Płatność online powiązana jest z adresem zamieszkania.

 6. Czy konto bankowe powiązane jest z adresem rozliczeniowym?

  Tak. Konto bankowe jest powiązane z adresem rozliczeniowym. Adres rozliczeniowy powinien zawierać ten sam adres, który został podany podczas zawierania umowy z bankiem w zakresie uruchomienia konta bankowego.

 7. Czy data ważności karty jest istotna?

  Tak. Ważność karty jest okolicznością istotną. Brak ważności karty powoduje, że transakcja nie zostanie zrealizowana.

 8. Co dzieje się z danymi podanymi podczas transakcji online?

  Dane podane podczas transakcji online powinny być wykorzystywane wyłącznie do celu zrealizowania i obsługi transakcji online. Nie powinny być wykorzystywane w innym celu, jeżeli nie wyraziliśmy na to wyraźnej zgody.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments