Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Lokaty

Co to jest lokata mobilna?

Lokatę mobilną uruchomisz za pomocą smartfonu w aplikacji swojego banku – bez kolejek i konieczności wypełniania długich formularzy. Dodatkowo skorzystanie z takiej oferty nie zawsze oznacza obowiązek zakładania konta osobistego lub oszczędnościowego. Sprawdź zatem, czy jest lokata mobilna, które banki oferują takie rozwiązanie i jak założyć ją krok po kroku.

Dzięki aplikacjom bankowym oszczędzanie pieniędzy jest odczuwalnie prostsze i wygodniejsze. Założenie lokaty mobilnej za pomocą smartfonu sprowadza się zazwyczaj do kilku „pacnięć” palcem w ekran telefonu. Bez przeszkód możesz to zrobić np. leżąc na sofie. Najważniejsze jest, aby wcześniej porównać oferty i skorzystać z propozycji, która jest najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. To zadanie z kolei ułatwią Ci dostępne w sieci porównywarki i rankingi.

Co to jest lokata mobilna?

Lokata mobilna to rodzaj depozytu terminowego, który możesz założyć w swoim banku pod warunkiem, że korzystasz z bankowości mobilnej. Oczekiwań pozwalających na skorzystanie z takiej oferty może być więcej i są one określane przez poszczególne banki. Może być to przykładowo konieczność akceptacji zgód marketingowych. Warunkiem koniecznym jest zawsze instalacja aplikacji mobilnej banku w smartfonie. Często pojawia się też konieczność założenia konta osobistego lub oszczędnościowego, ale nie zawsze.

Lokata mobilna niczym szczególnym nie różni się od standardowego depozytu online. Po podpisaniu umowy przelewasz na rachunek lokaty określoną kwotę, a następnie nie wypłacasz tych pieniędzy przez ustalony czas. Po upływie terminu deponowania otrzymasz od banku wynagrodzenie w postaci odsetek. Jeśli jednak zerwiesz lokatę mobilną przed czasem, to w większości przypadków bank nie wypłaci Ci żadnych odsetek – otrzymasz tylko wpłacony na początku kapitał.

Lokata mobilna może być zarówno odnawialna, jak i nieodnawialna. Pierwsza opcja oznacza, że po zakończeniu umownego okresu deponowania, bank automatycznie założy kolejną lokatę mobilną na ten sam okres. Zwróć na to szczególną uwagę, bo promocyjne oferty prawie zawsze odnawiane są na standardowych warunkach, a te mogą być wyraźnie gorsze od rynkowych standardów.

Przykład

Zakładasz lokatę mobilną z oprocentowaniem 7% w skali roku na 3 miesiące. Po zakończeniu okresu deponowania bank przekazuje kapitał z odsetkami lub sam kapitał, na kolejną lokatę kwartalną, jednak stosuje już oprocentowanie standardowe, które wynosi 0,5% w skali roku. Niby nic wielkiego się nie stało, poza tym, że mogłeś założyć kolejną lokatę na dużo korzystniejszych warunkach. Ostatecznie zarobisz mniej.

W przypadku nieodnawialnej lokaty mobilnej wpłacony kapitał powiększony o odsetki zostanie przekazany na Twoje konto osobiste lub inny wskazany rachunek po upływie okresu deponowania. W takiej sytuacji również pamiętaj, żeby „uwolnione” środki dobrze ulokować. Pomocne mogą być przypomnienia w kalendarzu, które poinformują Cię o terminach zapadających lokat.

Lokaty mobilne są jednym z przykładów obrazujących, jak banki wykorzystują technologię, aby zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z ich oferty oraz ułatwić im zarządzanie osobistym budżetem. Jeśli spełniasz warunki związane z konkretną lokatą, to możesz założyć ją o dowolnym czasie i miejscu za pomocą smartfonu. Możesz również na bieżąco sprawdzać w aplikacji mobilnej m.in. jej postęp lub kwotę naliczonych odsetek.

Kto może założyć lokatę mobilną?

Lokata mobilna, jest rozwiązaniem przygotowanym dla osób, które pobiorą i zainstalują aplikację mobilną banku na swoim smartfonie. Niektóre instytucje oferują także wersję przygotowaną na tablety. Co ważne, możesz trafić na oferty lokat mobilnych, które nie wymagają zakładania konta osobistego – wystarczy tylko pobrać i zainstalować na swoim urządzeniu aplikację mobilną banku. W takim wariancie przekazanie pieniędzy na rachunek lokaty wymagać będzie przelewu z innego rachunku lub wpłatę w kasie banku.

Lokaty mobilne oferowane są najczęściej osobom fizycznym, ale mogą pojawiać się również oferty przygotowane dla przedsiębiorców. Depozyt tego typu najczęściej może założyć osoba pełnoletnia, ale zdarzają się też oferty dla nastolatków – mogą oni zakładać lokaty mobilne pod nadzorem osoby dorosłej. Bardziej szczegółowe wymagania wobec deponentów określane są przez każdy bank z osobna.

Jak założyć lokatę mobilną krok po kroku?

Założenie lokaty mobilnej jest uproszczone do granic możliwości. Choć w każdym banku proces ten wygląda podobnie, to mogą pojawiać się drobne różnice. Wynikają one m.in. z zastosowanej technologii lub sposobów autoryzowania operacji w aplikacji. Podchodząc do zagadnienia w sposób bardziej ogólny – lokatę mobilną możesz założyć wykonując kolejno poniższe kroki:

 1. Pobierz aplikację mobilną na swój smartfon – najczęściej wiąże się to z koniecznością posiadania konta osobistego lub konta oszczędnościowego w tym konkretnym banku.
 2. Zaloguj się do aplikacji mobilnej np. wpisując kod PIN lub skanując odcisk palca.
 3. Wybierz zakładkę z ofertą lokat.
 4. Stuknij palcem w odpowiednią lokatę mobilną.
 5. Zdefiniuj jej parametry np. kwotę wsadu i okres deponowania.
 6. Zaakceptuj umowę.
 7. Przelej pieniądze na rachunek lokaty i nie zrywaj jej przed terminem określonym w umowie.

W zależności od banku po drodze może pojawić się np. konieczność wyrażenia zgód marketingowych. Jeśli dotrzymasz wszystkich warunków, to po okresie umownym bank wypłaci Ci kapitał powiększony o należne odsetki. Pamiętaj, że za każdym razem zysk będzie pomniejszony o 19% podatek Belki. Nie musisz ujmować tego zdarzenia w deklaracji podatkowej, ponieważ bank automatycznie pobierze podatek od zysków kapitałowych.

Porównaj najlepsze

lokaty

Sprawdź oferty

Które banki oferują lokaty mobilne?

Lokaty mobilne są mniej dostępne niż standardowe lokaty online, które możesz założyć za pomocą bankowości elektronicznej lub wypełniając formularz na stronie banku. Produkt ten znajdziesz jednak w większości banków uniwersalnych, które oferują swoim klientom bankowość mobilną. Środki zdeponowane na takich lokatach gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) do łącznej wysokości w złotych polskich, która nie przekracza równowartości 100 000 euro.

Sprawdziliśmy na jakie warunki lokat mobilnych możesz liczyć w wybranych bankach uniwersalnych. Parametry ofert są zweryfikowaliśmy na dzień 22 listopada 2023 roku.

Lokata mobilna w VeloBanku

VeloBank oferuje lokatę mobilną na 2 miesiące z oprocentowaniem na poziomie 7% w skali roku. Co ważne, propozycja ta przygotowana jest dla klientów aktywujących swój pierwszy profil w bankowości mobilnej, którzy dodatkowo wyrażą wymagane zgody marketingowe. Lokata ta jest dostępna również w wariancie 6-miesięcznym z oprocentowaniem na poziomie 2% w skali roku.

Lokatę mobilną w VeloBanku możesz założyć na kwotę od 1.000 do 50.000 zł. Depozyt zapewnia stałe oprocentowanie i kapitalizację jednorazową na koniec okresu (odsetki wypłacane są wraz z kapitałem). Aby skorzystać z tej oferty nie potrzebujesz rachunku oszczędnościowo-rozilczeniowego w VeloBanku.

Lokat mobilna w Banku Millennium

Korzystając z oferty lokaty mobilnej w Banku Millennium możesz liczyć na oprocentowanie stałe w wysokości 5% w skali roku przez 3 miesiące. Na depozyt możesz wpłacić od 500 do 25.000 zł. Jeśli masz konto indywidualne to możesz założyć tylko jedną lokatę mobilną. W przypadku rachunków wspólnych, każdy posiadacz może założyć po jednym takim depozycie. Zerwanie lokaty mobilnej przed terminem oznacza utratę wszystkich odsetek.

Lokata mobilna w Santnader Bank Polska

Na 4-miesięcznej lokacie mobilnej w Santander Bank Polska możesz liczyć na oprocentowanie na poziomie 5% w skali roku. Minimalna kwota wsadu wynosi 1.000 zł, a maksymalna 20.000 zł. Depozyt założysz w aplikacji Santander mobile, ale musisz posiadać w tym banku konto osobiste lub oszczędnościowe. Możesz otworzyć tylko jedną taką lokatę.

Jeśli zerwiesz tę lokatę mobilną przed czasem, to bank zwróci wpłacony kapitał, ale nie wypłaci wypracowanych odsetek. Jeśli chcesz założyć lokatę mobilną w Santander Bank Polska to wykonaj kolejno poniższe kroki:

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację Santander mobile.
 2. Zaloguj się do aplikacji mobilnej.
 3. Kliknij w Więcej i przejdź do sekcji Oszczędności.
 4. Wybierz ikonę Nowa lokata.
 5. Kliknij Nowa lokata i wybierz konto, z którego wpłacisz pieniądze na lokatę.
 6. Wybierz z listy lokatę.
 7. Wpisz kwotę lokaty, kliknij Załóż, a następnie OK.

Lokata Mobilna w Alior Banku

Lokatę mobilną w Alior Banku możesz założyć, jeśli 31 października 2023 roku miałeś w tym banku konto osobiste lub oszczędnościowe w złotych polskich, a do tego wyraziłeś odpowiednie zgody marketingowe. Krąg odbiorców oferty jest dodatkowo zawężony do osób, które aktywują po raz pierwszy aplikację Alior Mobile.

Lokatę mobilną w Alior Banku możesz założyć na 100 dni, a jej oprocentowanie jest stałe i wynosi 5,5% w skali roku. Maksymalna kwota wsadu to 50.000 zł. Zerwanie lokaty mobilnej przed terminem wiąże się z utratą naliczonych odsetek. Możesz założyć tylko jeden taki depozyt. Aby skorzystać z tej oferty:

 1. Pobierz aplikację Alior Mobile i aktywuj ją.
 2. Po zalogowaniu do aplikacji wybierz zakładkę Oferty.
 3. Wybierz zakładkę Dla Ciebie.
 4. Wskaż ofertę lokaty mobilnej na 100 dni.
 5. Kliknij Załóż lokatę.

Na co zwracać uwagę wybierając lokatę mobilną?

Wybór najlepszej lokaty mobilnej powinien być poprzedzony gruntowną analizą dostępnych ofert. Jeśli nie masz czasu, aby sprawdzać z osobna wszystkie strony internetowe banków, to możesz wspomóc się dostępnymi w sieci porównywarkami i rankingami lokat. Podczas weryfikacji ofert sprawdź:

 • wysokość oprocentowania w skali roku – to dla wielu deponentów najważniejszy parametr, bo od jego poziomu zależy kwota przyszłych odsetek, czyli Twój zysk;
 • maksymalna kwota lokaty – wysoko oprocentowane lokaty to niestety najczęściej oferty promocyjne, co wiąże się z szeregiem ograniczeń. Jednym z nich jest maksymalna kwota lokaty;
 • okres deponowania – okres deponowania powinien być powiązany z Twoim potencjalnym zapotrzebowaniem na kapitał. Jeśli wiesz, że za 2 miesiące będziesz potrzebować tych pieniędzy, to nie wpłacaj ich na lokatę o dłuższym terminie;
 • konieczność założenia konta osobistego lub oszczędnościowego – wiesz już, że nie każdy bank wymaga otwierania dodatkowego rachunku podczas zakładania lokaty mobilnej. Czasami wystarczy, że pobierzesz samą aplikację mobilną. Niestety takie podejście to rzadkość;
 • kapitalizacja odsetek – ten element zdradzi Ci, jak często bank nalicza odsetki od zgromadzonego na rachunku lokaty kapitału. Im częstsza kapitalizacja odsetek – tym lepiej. Najpopularniejszym wariantem jest kapitalizacja jednorazowa na koniec okresu deponowania;
 • konsekwencje zamknięcia lokaty przed terminem – najczęściej decyzja ta wiąże się z utratą wszystkich odsetek. Niektóre banki decydują się wypłatę odsetek, ale na bardzo symbolicznym poziomie.

Poza powyższymi elementami sprawdź również szczegółowe warunki związane z konkretną ofertą. Może się okazać, że jest ona dostępna wyłącznie dla nowych klientów, którzy dopiero aktywowali aplikację mobilną lub promocyjnym oprocentowaniem objęte są tylko nowe środki, które przelejesz na lokatę mobilną z innego banku. Sprawdź również, czy wymagane są zgody marketingowe. Szkoda stracić szansę na dobrze oprocentowany depozyt przez drobne przeoczenie.

Warto wiedzieć

 • Oprocentowanie na lokacie mobilnej nie musi być wyższe od stawek oferowanych na depozytach dostępnych w bankowości internetowej i w oddziale banku.
 • Łatwa dostępność i możliwość wygodnego zarządzania depozytem to niewątpliwe zalety lokaty mobilnej.
 • Promocyjna lokata mobilna to często lokata krótkoterminowa, którą możesz założyć na okres od 1 do 3 miesięcy. Są jednak oferty, gdzie promocyjne warunki mogą obowiązywać dłużej.
 • Lokaty mobilne stworzone zostały z myślą o potrzebach nowoczesnych klientów, którzy chcą efektywnie zarządzać swoimi finansami z poziomu smartfonu i bez konieczności odwiedzania placówki banku.
 • Odsetki wypracowane na lokacie są zawsze pomniejszane przez bank o podatek od zysków kapitałowych tzw. podatek Belki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie jest oprocentowanie lokaty mobilnej?

  Oprocentowanie lokaty mobilnej, jak każdej innej lokaty, może być stałe albo zmienne. Oprocentowanie lokaty komunikowane jest w skali roku. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że oprocentowanie lokat mobilnych jest wyższe od oprocentowania standardowych depozytów, ponieważ banki regularnie wprowadzają na rynek oferty promocyjne, co nie pozwala uchwycić takiej tendencji.

 2. Ile można wpłacić na lokatę mobilną?

  Wszystko zależy od oferty konkretnego banku. Najczęściej górny pułap kwoty, którą można wpłacić na lokatę mobilną wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo lokatę mobilną w Alior Banku lub w VeloBanku możesz założyć na kwotę do 50.000 zł (stan na 22.11.2023 r.).

 3. Czy lokatę mobilną można zerwać?

  Lokatę mobilną możesz zerwać w dowolnym momencie. Niestety musisz liczyć się z konsekwencjami takiej decyzji. Najczęściej oznacza to utratę wszystkich wypracowanych odsetek. Bank zwróci Ci jedynie wpłacone na lokatę pieniądze, co w otoczeniu wysokiej inflacji wiąże się z wyraźną stratą.

 4. Czy lokata mobilna jest odnawialna?

  W zależności od oferty lokata mobilna może być odnawialna lub nieodnawialna. W pierwszym przypadku po jej zakończeniu zostanie ona automatycznie wznowiona przez bank na taki sam okres. Jeśli korzystasz z lokaty z promocyjnym oprocentowaniem, to pamiętaj, że odnowienie lokaty najczęściej następuje na standardowych, czyli z reguły gorszych warunkach.

 5. Jakie korzyści daje lokata mobilna?

  Lokata mobilna jest łatwo i wygodnie dostępna w aplikacji mobilnej, którą zainstalowałeś na swoim smartfonie. Dzięki temu możesz bez przeszkód zarządzać takim depozytem z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Lokaty mobilne bywają lepiej oprocentowane od standardowych depozytów, ale nie jest to żelazna reguła. Dlatego przed podjęciem decyzji porównaj dostępne na rynku oferty. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments