Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Credit Agricole przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Credit Agricole, jak wszystkie banki w Polsce, przesyła przelewy do innych banków w ramach systemu ELIXIR. Znając godziny księgowania przelewów wychodzących i przychodzących w tym banku możesz określić, o której godzinie powinien przejść przelew.

W banku Credit Agricole sesje przychodzące są w godzinach 11:00, 15:00 i 17:00, a sesje wychodzące odpowiednio do 8:00, 12:00 i 14:30. Znając je możesz w przybliżeniu określić kiedy przyjdzie przelew, albo kiedy został wysłany.

Co to jest sesja Elixir w Credit Agricole?

Sesja ELIXIR to moment, w którym banki dokonują między sobą rozliczenia przelewów z danego okresu, przeważnie kilku godzin lub weekendu. Podczas sesji księgowane są wszystkie przelewy wychodzące z banków. Potem banki wymieniają się informacjami kto i komu ile przelał. Jeśli przelewy pomiędzy dwoma bankami się nie równoważą, to bank z którego przesłano niższe przelewy, przesyła odpowiednią kwotę drugiemu. Jeśli przykładowo do sesji ELIXIR z Credit Agricole przesłano do mBanku 20 000 000 zł, a z mBanku do Credit Agricole tylko 18 000 000 zł, to podczas sesji mBank przekaże Credit Agricole 2 000 000 zł. Po zaksięgowaniu przelewów wychodzących, przekazaniu informacji o przelewach międzybankowych i dokonaniu rozliczenia, następuje ostatni etap – księgowanie przelewów przychodzących. To właśnie wtedy na koncie pojawiają się przelewy z innych banków.

W ciągu dnia pracującego są 3 sesje przelewów ELIXIR, ale z punktu widzenia klienta banku każdą z nich można rozdzielić na 2 – wychodzącą (wcześniej) i przychodzącą (później). Sesje przelewów w Credit Agricole są ściśle skorelowane z tymi w innych bankach. Wszystkie banki korzystają ostatecznie z tego samego systemu, ale zaczynają i kończą księgowanie o różnych godzinach, by go nie przeciążać.

W systemie EXPRESS ELIXIR stosowane są indywidualne sesje przelewów.

Ile jest sesji Elixir w Credit Agricole?

Jak w każdym banku, tak i w Credit Agricole są 3 sesje wychodzące i 3 przychodzące. Oczywiście tylko w dni pracujące. W weekendy i święta przelewy standardowe ELIXIR nie są procedowane. Sesje są skorelowane z godzinami rozliczeń międzybankowych i dotyczą standardowych przelewów międzybankowych. Przelewy natychmiastowe, a także BLIK i korzystające z bramek płatniczych pomijają sesje przychodzące czy wychodzące. Można powiedzieć, że mają własną miniaturową sesję przelewów.

Warto pamiętać, że w żadnym banku nie ma faktycznie 6 sesji (łącznie wychodzących i przychodzących) – są po prostu 3 rozciągnięte w czasie sesje przelewów ELIXIR, które zaczynają się od zaksięgowania przelewów wychodzących, a kończą zaksięgowaniem przelewów przychodzących.

Michał Mucha Michał Mucha

Na stronie banku Credit Agricole możesz sprawdzić godziny przelewów, opłaty za nie i inne użyteczne informacje dotyczące Twojego konta.

Jak wygląda harmonogram sesji Elixir w Credit Agricole?

Sesje ELIXIR Credit Agricole są ściśle skorelowane z działaniem całego systemu przelewów międzybankowych. Sesje przychodzące i wychodzące następują w poniższych godzinach:

Credit Agricole sesje wychodzące:

8:00 – Pierwsza sesja wychodząca danego dnia roboczego. Są w niej księgowane też przelewy, które nie zmieściły się w sesjach z poprzedniego dnia roboczego. W pierwszy dzień po weekendzie tą sesją księgowane są weekendowe przelewy.

12:00 – Druga standardowa sesja wychodząca. Wszystkie przelewy do tej godziny są procedowane, te które się nie zmieściły, przechodzą na trzecią sesję.

14:30 – Trzecia i ostatnia w danym dniu sesja przelewów ELIXIR. Przelewy, które się w niej nie zmieszczą, przechodzą na kolejny dzień roboczy. Te z piątku przechodzą na poniedziałek.

Credit Agricole sesje przychodzące:

11:00 – Pierwsza sesja przychodząca w Credit Agricole. Przechodzą nią przelewy zaksięgowane przed pierwszą sesją wychodzącą w banku nadawcy, a także przelewy, które przeszły z poprzedniego dnia lub weekendu.

15:00 – Druga sesja przychodząca w CA. Skorelowana z drugą sesją wychodzącą w innych bankach.

17:00 – Trzecia i ostatnia w danym dniu roboczym sesja przychodząca. Docierają nią przelewy, które zmieściły się w innych bankach przed trzecią sesją wychodząca.

Warto pamiętać, że dokładna godzina, o której zobaczysz wpływ na konto może być trochę (znaczy 15, albo 45 min, a nie 3 godziny) późniejsza niż sama godzina księgowania przelewu przychodzącego.

Przykład: Pan Herman wysłał przelew z mBanku na konto w Credit Agricole o godzinie 7:15 rano w czwartek. Załapał się na I sesję wychodzącą w mBanku gdzie ma konto. Odbiorca przelewu w CA otrzyma kwotę na konto po 11:00 tego samego dnia. Czy będzie to 11:12 czy 11:58 zależy od obciążenia systemu danego dnia.

Przykład 2: Pani Greta wysłała przelew z Credit Agricole do Alior Banku o godzinie 19:00 w piątek. Przelew wychodzący zostanie zaksięgowany dopiero w poniedziałek o godzinie 8:00. Do tego czasu pani Greta teoretycznie mogłaby go cofnąć, będzie to jednak utrudnione z powodu przerwy weekendowej.

W jakich godzinach księgowane są przelewy Elixir w Credit Agricole?

Sesje przychodzące i wychodzące systemu ELIXIR decydują o tym kiedy pieniądze faktycznie przechodzą między bankami. Umożliwia to nawet powstrzymanie omyłkowo wysłanego przelewu jeśli w banku nadawcy nie przeszła jeszcze sesja wychodząca. Oczywiście przelewy natychmiastowe są nie do zatrzymania, ale pozostałe można „odwołać” dzwoniąc na infolinię pod warunkiem, że zrobi się to odpowiednio wcześnie (przed najbliższą sesją księgowania).

Warto pamiętać, że godzina zaksięgowania przelewu jest sztywna w przypadku przelewów wychodzących. Tylko przelewy wykonane do danego momentu (np. godziny 14:30 – III sesja wychodząca w CA) mogą być procedowane w danej sesji, która faktycznie następuje już po godzinie księgowania przelewu wychodzącego.

Natomiast przelewy przychodzące zaczynają się o godzinie otwarcia danej sesji ELIXIR Credit Agricole, mogą natomiast faktycznie zostać zaksięgowane nieco później. Aktualnie opóźnienia rzadko przekraczają godzinę. Są jednak nie do uniknięcia. Nie możesz liczyć, że przelew standardowy dotrze do odbiorcy np. punkt 17:00. Raczej między 17:00, a 18:00. Jeśli chcesz wysłać przelew w punkt, użyj rozwiązań takich jak BLIK czy BlueCash.

Jak księgowane są sesje przychodzące zagraniczne w Credit Agricole?

Przelewy zagraniczne księgowane są przede wszystkim w ramach opisanych niżej systemów SEPA (Single Euro Payment Area) i SWIFT. Przelewy Credit Agricole, podobnie jak inne powinny być księgowane:

 • SEPA do 19:30 danego dnia, docierają do odbiorcy w dniu następnym,
 • SWIFT wysłane do 14:30, powinny być procedowane do 19:30, ale występuje wiele wyjątków.

W obu systemach występuje jedna sesja przelewów dziennie i jest procedowana jedynie w dniu roboczym, co może oznaczać poważne różnice pomiędzy krajami. Klienci Credit Agricole, którzy planują więcej transakcji międzynarodowych mogą skontaktować się z ze swoim bankiem i wypytać o szczegóły przelewów do danego kraju czy banku.

Za przelewy międzynarodowe naliczane są opłaty różniące się od kosztu przelewów krajowych. Zanim wyślesz sprawdź, ile będzie Cię to kosztować.

W jakich godzinach realizowane są przelewy wychodzące SWIFT w Credit Agricole?

SWIFT to system przelewów międzynarodowych, z którego korzysta większość banków i instytucji finansowych na świecie. Także bank Credit Agricole pozwala na wykonywanie przelewów SWIFT do dowolnego banku na świecie, który nie został objęty sankcjami/blokadą.

Teoretycznie przelew wykonany w jednym kraju do godziny 14:30 powinien zostać zaksięgowany w banku odbiorcy do godziny 19:30 tego samego dnia. Tyle teorii, bo praktyka jest zupełnie inna. Ze względu na zróżnicowane godziny pracy, różnice w strefach czasowych i dniach wolnych od pracy, przelew SWIFT może być opóźniony nawet o kilka dni. Oczywiście istnieją międzynarodowe przelewy natychmiastowe, ale jest to stosunkowo droga usługa i nie aż tak szybka jak w ramach jednego kraju.

W jakich godzinach realizowane są przelewy wychodzące SEPA w Credit Agricole?

System SEPA czyli Single Euro Payment Area pozwala na przelewy w euro pomiędzy państwami, które z niego korzystają. Jeśli przelew taki zostanie zlecony do 19:30 danego dnia, odbiorca otrzyma pieniądze w dniu następnym. Działa to jedynie w dni robocze, weekend lub święta w kraju odbiorcy czy nadawcy przelewu mogą opóźnić operację.

Przelewy SEPA są dobrym rozwiązaniem gdy chcesz wysłać pieniądze na konto w innym kraju Unii Europejskiej, ale nie musisz z nich korzystać. Alternatywnie możesz korzystać z innych międzynarodowych rozwiązań, z których część będzie nawet szybsza.

W ramach SEPA możesz wykonać droższy, przyspieszony przelew SEPA (Instant), który przejdzie o dowolnej porze i pojawi się na koncie odbiorcy po mniej niż minucie.

Jakie dane potrzebne są do przelewu w Credit Agricole?

Najważniejszą informacją potrzebną do wykonania prawidłowego przelewy w Credit Agricole (i w każdym innym banku) jest oczywiście numer konta. To on przede wszystkich identyfikuje odbiorcę. Nawet gdyby wszystkie pozostałe dane były błędne, przelew z prawidłowym numerem konta powinien przejść.

Ponieważ wpisanie bezbłędnie długiego numeru może nastręczać trudności, możesz korzystać z rozwiązań, które automatycznie wpisują numer konta (on wciąż tam jest): BLIKu na telefon, bramek płatniczych, zapisanych wcześniej szablonów i powtarzanych przelewów.

Wysyłając przelew wpiszesz też odbiorcę, ale nie musisz precyzyjnie określać danych osobowych czy NIPu firmy. Wystarczy jej nazwa lub imię i nazwisko odbiorcy. Najmniej istotną daną jest tytuł przelewu. Ma on znaczenie przede wszystkim przy regulowaniu faktur i płatności urzędowych, natomiast w przelewach miedzy osobami fizycznymi można po prostu zostawić „przelew środków”.

Wykonanie przelewu wymaga też uwierzytelnienia, musisz więc być w stanie zalogować się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji Credit Agricole (CA 24 Mobile), albo przyjść do oddziału banku z dowodem osobistym.

Banku tak na prawdę nie obchodzi komu i jakie kwoty przelewasz. Zainteresowany może być natomiast urząd skarbowy.

Ile kosztuje przelew w Credit Agricole?

W zależności od rodzaju konta (osobiste, premium, firmowe) i samego przelewu (wewnętrzny, na własne konto, międzybankowy, międzynarodowy, do ZUS/US) mogą być naliczane zróżnicowane opłaty.

0 zł – Tyle kosztuje wewnętrzny przelew pomiędzy kontami osobistymi w Credit Agricole lub przelew na rachunek własny.

3 zł – To koszt przelewu z Credit Agricole do innego banku, gdy przelew korzysta z systemu ELIXIR. Tyle samo kosztuje polecenie przelewu SEPA.

10 zł – Za przelew krajowy korzystający z systemu EXPRESS ELIXIR (przelewy natychmiastowe).

od 0,25% do 0,35% – Przelewy SWIFT, konkretne wartości zależą od waluty i formy przelewu.

Przelewy z kont firmowych mogą mieć zupełnie inne koszty, a część z nich może być negocjowana. Jeśli interesuje Cię ten temat polecamy zapoznać się z ofertą dla przedsiębiorstw Credit Agricole.

Warto wiedzieć:

 1. System międzybankowych przelewów ELIXIR obejmuje trzy sesje wychodzące i przychodzące każdego dnia roboczego. W święta i weekendy przelewy są wstrzymane i czekają na najbliższą sesję przelewów ELIXIR.
 2. Sesja przychodząca ELIXIR i sesja wychodząca ELIXIR zawsze są ze sobą skorelowane. Większość banków ma je w podobnych godzinach.
 3. Credit Agricole zamyka księgowanie przelewów wychodzących o godzinach 8:00, 12:00 i 14:30. Natomiast przelewy przychodzące księgowane są po godzinach: 11:00, 15:00 i 17:00.
 4. Korzystając z przelewu natychmiastowego, omijasz standardowe sesje przelewów ELIXIR. Tak samo działają BLIK i inne usługi.
 5. Godziny przelewów są stałe, ale moment gdy przelew przychodzący zostanie faktycznie zaksięgowany zawsze jest trochę późniejszy niż godzina rozpoczęcia sesji przychodzącej. Opóźnienie może wynosić od minuty do 70 minut.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jakich godzinach przychodzą przelewy do Credit Agricole?

  W dni pracujące, przelewy standardowe do Credit Agricole mogą przychodzić do mniej więcej godziny 18:00, pod warunkiem, że były wysłane tego samego dnia przed 3 sesja księgowania przelewów (na ogół do godziny 14:00-15:00, w zależności od banku nadawcy).

 2. O której godzinie sesje wychodzące?

  Sesje wychodzące Credit Agricole księgowane są o godzinach 8:00, 12:00 i 14:30. Jeśli złożysz dyspozycję przed wyżej wymienionymi godzinami, przelew pójdzie najbliższą sesją ELIXIR.

 3. O której są ostatnie przelewy w Credit Agricole?

  Jeśli chcesz, by przelew z Credit Agricole przeszedł tego samego dnia, musisz wykonać go przed 14:30. Mniej więcej podobny jest termin dla przelewów z innego banku do Credit Agricole. Przelewy z ostatniej sesji trafią do odbiorcy między 17:00, a 18:30.

 4. Czy przelew może przyjść po 20?

  O takiej godzinie mógłby przejść jedynie przelew wewnętrzny lub natychmiastowy. Standardowe przelewy korzystające z sesji ELIXIR o 20:00 są już dawno zaksięgowane i dopisane do kont klientów.

 5. Czy przelewy z Credit Agricole docierają w weekendy?

  Standardowe przelewy międzybankowe nie są procedowane w weekendy i święta. Przejść może jedynie przelew natychmiastowy lub wewnętrzny w ramach CA.

Oceń artykuł
Oceń tą stronę

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments