Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

AGD i święty spokój. Czego Polacy pragną na Święta?

Szczęście, zdrowie i tzw. święty spokój – o takich prezentach na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia marzy 15% Polaków. Jednocześnie radość mogą sprawić nam także sprzęty z działu AGD. Sprawdziliśmy jaki prezent świąteczny nasi rodacy wspominają jako najlepszy w życiu i co jeszcze chcielibyśmy znaleźć pod choinką w 2023 roku.

Preferencje Polaków odnośnie prezentów na tegoroczne Boże Narodzenie mogą być dla wielu zaskoczeniem. Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań, w tym roku Polacy stawiają głównie na najważniejsze dla nas wartości.

Marzymy o zdrowiu, szczęściu i elektronice

W 2023 r. Polacy oprócz rzeczy materialnych, pod choinką chcieliby znaleźć także dobra, których nie da się kupić za pieniądze. Badani chętnie wskazywali sprzęt taki jak AGD, telefony czy komputery (12%), jako prezenty, które dałyby im najwięcej radości. Częściej twierdzili jednak, że szczęście, zdrowie czy tzw. święty spokój (15%) będą w tym roku najlepszym prezentem na Gwiazdkę.

infografika o czym marzymy na święta

Polacy na święta chcieliby także cieszyć się takimi wartościami jak miłość, rodzina i przyjaciele (11%). Część ankietowanych w ramach świątecznego podarunku chętnie przyjęłaby natomiast możliwość udania się na ciekawą wycieczkę lub gotówkę z możliwością wydania na dowolny cel.

Najlepszy prezent gwiazdkowy to AGD, miłość i przyjaciele

W naszych badaniach zapytaliśmy także Polaków, jaki prezent gwiazdkowy z dotychczas otrzymanych uważają za najlepszy. W tym temacie zwycięzcą okazał sprzęt elektroniczny (ponad 17%), a dokładniej takie gadżety jak np. smartfon i tablet (5,4%), komputer (4,1%), czy konsola do gier (2,8%).

infografika najlepszy prezent na święta

Za najlepszy prezent gwiazdkowy w swoim życiu część ankietowanych uznała z kolei wartości niematerialne, do których należą miłość, rodzina i przyjaciele (15,6%). Nasi rodacy dobrze wspominają także podarunki takie jak biżuteria i zegarki (8,8%), ubrania i akcesoria (6,1%) czy kosmetyki i perfumy (6%).

Prezenty planujemy z wyprzedzeniem

Polacy lubią dostawać prezenty, ale lubią je także kupować. Jak donosi Barometr Providenta, 37% badanych deklaruje, że prezenty na gwiazdkę dla najbliższych sukcesywnie gromadzi przez kilka tygodni przed Świętami. Z kolei 18,4% ankietowanych proces zakupu prezentów zaczyna już kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Nieco mniejsza grupa respondentów (16,4%) zostawia zakupy na ostatnią chwilę, a 15,6% badanych, podarunków dla najbliższych szuka na grudniowych wyprzedażach.

Ile wydamy na świąteczne prezenty?

Elektronika czy podróże to zwykle bardzo kosztowne podarunki. Polacy znakomicie zdają sobie z tego sprawę i realnie planują swoje grudniowe wydatki. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Amazon.pl, na świąteczne prezenty dla najbliższych w 2023 roku zamierzamy wydać ok. 650 zł. 24 % badanych wyda na ten cel od 251 zł do 500 zł, a 21% od przewiduje koszty w wysokości od 501 zł do 1000 zł.

Jak finansujemy zakup prezentów?

Wysokie ceny sprawiają, że Polacy chętnie szukają rozwiązań pozwalających ograniczyć wydatki na zakup prezentów. Jak wynika z raportu stworzonego przez Amazon.pl, 31% ankietowanych zamierza szukać prezentów na promocji i korzystać z proponowanych przez sklepy okazji zakupowych. 21% badanych z kolei prezentów poszukiwało już wcześniej, by móc nabyć je za mniejsze pieniądze. Przykładowo,  19 % Polaków kupiło prezenty w okresie Black Friday.

Zakup prezentów w tym roku Polacy będą finansować głównie z bieżących dochodów i oszczędności. Po kredyt sięgnie wyłącznie wąska grupa osób. Jeśli zabraknie nam funduszy, to prawdopodobnie chętniej niż z tradycyjnego kredytu skorzystamy z możliwości zakupów na raty czy tzw. płatności odroczonych. Wynika to z faktu, że rozwiązania te są dostępne „od ręki” w momencie dokonywania płatności – dzięki temu nie musimy odkładać zakupu podarunków na później, co oszczędza nie tylko nasz czas, ale często też ogranicza stres towarzyszący nam nieraz podczas przedświątecznych zakupów.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Źródła:

https://www.aboutamazon.pl/wiadomosci/zakupy-na-amazon/amazon-pl-sprawdzil-czy-polacy-sa-tradycjonalistami-w-kwestii-swiat-prezentow-emocji-i-zmieniajacych-sie-tradycji-swiatecznych

https://media-provident.pl/pr/777917/barometr-providenta-swieta-kosztuja-polakow-coraz-wiecej

https://media-provident.pl/pr/824404/barometr-providenta-bez-barszczu-z-uszkami-i-pierogow-nie-ma-swiatecznego-stolu

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments