Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Dodatek osłonowy 2024 – sprawdź, ile możesz dostać

Dodatek osłonowy ma na celu zniwelować koszty energii, gazu i żywności, dla mniej zamożnych Polaków. Zobacz, czy możesz ubiegać się o takie wsparcie, pobierz wniosek i sprawdź, gdzie go złożyć. 

Rząd wprowadził dodatek osłonowy jako jednorazową pomoc finansową. Świadczenie ma też inną nazwę – dodatek inflacyjny. Pomoc ma chociaż częściowo zrekompensować koszty energii, gazu i żywności, poniesione przez mniej zamożne gospodarstwa domowe. O świadczenie mogą wnioskować osoby, osiągające określone dochody. 

Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu jest ustalana na podstawie dochodów osiągniętych w 2022 roku. Jako podstawę do stwierdzenia prawa do dodatku przyjęto w uproszczeniu dochód, osiągany na rękę, czyli netto. 

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego: 

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 228,80/286 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 2100 złotych, 
  • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 343,20/429 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę, 
  • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 486,20/607,75 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę, 
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 657,80 zł/ 822,25 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. 

*Kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania. Jeśli lokal mieszkalny jest ogrzewany kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilanym węglem lub paliwami węglopochodnymi i to źródło ogrzewania zostało zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dn. 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, to dodatek osłonowy przysługuje w wyższej wysokości. 

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że wnioski o dodatek osłonowy można składać do 30 kwietnia 2024 roku. Wniosek złożysz na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w urzędzie gminy właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. 

Wypłata dodatku osłonowego powinna być możliwa zarówno poprzez przelew bankowy, jak i poprzez wypłatę gotówkową (np. wypłata w kasie, przekaz pieniężny). 

Co, jeśli przekroczę kryterium dochodowe? 

Resort klimatu poinformował, że w przypadku przekroczenia wymaganego progu dochodowego będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę. To oznacza, że świadczenie będzie wypłacane w kwocie pomniejszonej o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłaty dodatku osłonowego wyniesie 20 złotych. 

Czy każdy członek rodziny może ubiegać się o dodatek? 

Nie. W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy (zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o dodatku osłonowym). 

Nie wyklucza to możliwości przyznania dodatku osłonowego więcej niż jednemu mieszkańcowi danego budynku. Jeden budynek może bowiem być zamieszkiwany przez więcej niż jedno gospodarstwo domowe (zarówno wieloosobowe, jak i jednoosobowe). 

 

Pobierz wzór wniosku o dodatek osłonowy 2024 

 

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
5 miesięcy temu

Czy miejsce zamieszkania to stały adres? zameldowanie? Czy może być adres zamieszkania w wynajmowanym mieszkaniu?

Ula
Ula
5 miesięcy temu

Przejrzyste!