Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Gdzie można trzymać pieniądze?

W dzisiejszej publikacji postaramy się wskazać, gdzie i dlaczego warto jest trzymać pieniądze. Czy warto jest kierować się wyłącznie kwestiami bezpieczeństwa przy lokowaniu swoich pieniędzy w określony sposób? Jakie są alternatywne metody przechowywania pieniędzy? Szczególnie w ostatnich latach tematyka ta zyskuje na popularności.

Gdzie trzymać pieniądze w czasach inflacji: na koncie, w domowym sejfie czy inwestować?

Podczas panującej inflacji zdecydowanie najmniej korzystnym rozwiązaniem jest trzymanie pieniędzy w gotówce w domu. Takie przechowywanie gotówki w domu powoduje, że realnie tracimy jej najwięcej. Sytuacja nie prezentuje się również lepiej w momencie, gdy przechowujemy nasze pieniądze w banku na zwykłym rachunku bankowym. Wówczas pieniądze te nie pracują i ich realna wartość stopniowo spada.

Zdecydowanie wartym uwagi sposobem jest inwestowanie pieniędzy w różnego rodzaju instrumenty finansowe, jednakże dopiero po zapoznaniu się z możliwym ryzykiem z tym związanym. Każda inwestycja może wiązać się z ryzykiem utraty pieniędzy, dlatego zdecydowanie sugerowanym rozwiązaniem jest należyte zweryfikowanie swoich planów inwestycyjnych i stosowanie dywersyfikacji – inwestowania w różnego rodzaju instrumenty, nie zaś skupianie się wyłącznie na jednym rodzaju inwestycji.

Gotówka w domu: czy takie rozwiązanie ma sens

Trzymanie gotówki w domu nie jest polecanym rozwiązaniem z punktu widzenia ekonomii i wartości pieniądza. Takie rozwiązanie nie ma sensu, gdy patrzymy na zagadnienie z punktu widzenia utraty wartości pieniądza w czasie. Jest to jednak rozwiązanie, które powoduje, że mamy stosunkowo łatwy/szybki dostęp do pieniędzy w każdym momencie. Dodatkowo, gdy pieniądze przechowywane są przez nas w specjalnym sejfie, wówczas ich bezpieczeństwo zdecydowanie wzrasta. Takie rozwiązanie ma sens, gdy przechowujemy tylko część gotówki w domu. Pozostałą zaś część przechowujemy w innych miejscach np. w bankach oraz inwestujemy w różnego rodzaju instrumenty.

Czy pieniądze w banku są bezpieczne?

Co do zasady pieniądze zgromadzone w banku są bezpieczne. To właśnie bankowy fundusz gwarancyjny stoi na straży naszych pieniędzy, które zdeponowaliśmy w banku. Nawet w przypadku kradzieży pieniędzy, bankowy fundusz gwarancyjny wypłaci nam nasze wcześniej zdeponowane w banku pieniądze. Dotyczy to również sytuacji, gdy dany bank ogłosi upadłość (z pewnymi wyjątkami, które zostaną poruszone w odrębnej publikacji).

Co przemawia za tym, by trzymać pieniądze w banku?

Korzyści przemawiające za tym, że warto jest trzymać pieniądze w banku to m.in.:

  • bezpieczeństwo zgromadzonych na rachunku bankowym pieniędzy;
  • stosunkowo szybki dostęp do pieniędzy zdeponowanych na rachunku bankowym;
  • łatwość w przenoszeniu pieniędzy pomiędzy różnymi bankami;
  • dostęp do ciekawych ofert bankowych związanych z oszczędzaniem pieniędzy;
  • możliwość sprawnego dokonania określonego zakupu przy pomocy środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym.

Gdzie trzymać gotówkę – płynność poszczególnych form

Zdecydowanie najpłynniejszą formą dysponowania pieniędzmi jest posiadanie sprawnego do nich dostępu w formie gotówki lub na rachunku bankowym.

Trzymając pieniądze w banku mamy zapewnione bezpieczeństwo naszych środków pieniężnych oraz sprawny do nich dostęp (w godzinach pracy banku);

Trzymając pieniądze w domu mamy zapewniony najszybszy dostęp do pieniędzy, jednakże kwestie bezpieczeństwa oraz możliwości szybkiego ich przelania na inny rachunek bankowy są wówczas ograniczone.

Należy jednakże wskazać, że w obu przypadkach płynność dostępu do poszczególnych form (rachunek bankowy i gotówka w domu) jest wysoka.

Pieniądze w banku – z jakich instrumentów skorzystać?

Przechowując pieniądze w banku warto jest zapoznać się z pełną ofertą banku w zakresie możliwości zainwestowania pieniędzy w różnego rodzaju instrumenty bankowe. Do takich instrumentów możemy zaliczyć m.in.:

  • lokaty bankowe;
  • inwestycje w kruszce;
  • inwestycje w waluty;
  • inwestycje w różnego rodzaju koszyki towarowe/produktowe;
  • lokaty inwestycyjne;
  • handel na giełdzie papierów wartościowych;
  • inwestowanie w start-up’y.

Lokata bankowa – sposób na pomnażanie pieniędzy

Lokata bankowa nie jest instrumentem finansowym, który przyniesie spektakularne zyski. Jednakże jest ro rozwiązanie niezwykle bezpieczne i pewne. Podejmując decyzję odnośnie wyboru tego typu instrumentu finansowego należy wnikliwie przeanalizować warunki danej lokaty bankowej.

W praktyce warto jest indywidualnie negocjować warunki danej lokaty w oddziale banku, gdyż w przypadku większych (nowych) środków pieniężnych możliwe jest otrzymanie interesujących warunków, które są lepsze od oferty standardowej.

Lokaty bankowe to rozwiązania bezpieczne, jednakże nie gwarantują one wysokich zysków. Z całą pewnością na lokatach nie pomnożymy posiadanego majątku. Możemy przy pomocy lokat bankowych minimalizować skutki inflacji.

Dlaczego warto trzymać pieniądze w domu?

W domu warto jest trzymać tylko określoną część pieniędzy. Warto jest zadbać o to, aby w sytuacji kryzysowej mieć sprawny dostęp do gotówki. Jednakże pozostała część pieniędzy powinna być ulokowana w innych miejscach – np. na lokatach bankowych, w inwestycjach, w nieruchomościach, w walutach, w kruszcach, w alternatywnych inwestycjach np. w kryptowalutach.

Istotne jest w tym miejscu podkreślenie, że zasadnym jest posiadanie różnego rodzaju inwestycji i nie skupianie się tylko na jednym instrumencie finansowym (dywersyfikacja).

Gotówka: plusy i minusy inwestowania

Dysponując wolną gotówką można zastanowić się nad inwestowaniem w różnego rodzaju instrumenty, które są powszechnie dostępne na rynku.

Do plusów inwestowania gotówki możemy zaliczyć m.in.:

  • szansa na zwiększenie ilości pieniędzy;
  • łatwy dostęp do środków (m.in. przy wykorzystaniu bankowości internetowej);
  • możliwość inwestowania w ciekawe rozwiązania wspierające np. rozwój zielonej energii;
  • skutecznie inwestując pieniądze możemy pomnażać posiadany majątek;
  • inwestując i zdobywając wiedzę na temat konkretnych instrumentów finansowych, zwiększa się stan naszej wiedzy (rozwój);
  • możliwość wypracowania modelu zgodnie z którym, żyjemy wyłącznie z odsetek (zysków) wypracowanych przez posiadane przez nas instrumenty finansowe.

Do minusów inwestowania gotówki możemy zaliczyć m.in.:

  • ryzyko związane z ewentualną utratą środków pieniężnych;
  • brak możliwości skorzystania z kapitału, który został wcześniej zainwestowany do momentu, gdy nie podejmiemy decyzji o wyjściu z danej inwestycji.

Naturalnie każda z form inwestycji wiąże się z ryzykiem i każdorazowo powinniśmy o tym pamiętać. Przedstawione w publikacji informacje nie stanowią oferty, zachęcenia do inwestowania, wskazują wyłącznie na możliwe do podjęcia kroki w celu zwiększenia wiedzy na temat inwestowania na rynku finansowym.

Z jaką ilością gotówki możemy podróżować?

Podróżowanie z gotówką może przysporzyć wielu problemów. Każdorazowo należy sprawdzić z jaką ilością gotówki możemy podróżować w odniesieniu do konkretnego kraju. Informacje te można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz na rządowych stronach konkretnego kraju, do którego się wybieramy.

Dodatkowo takie informacje są powszechnie dostępne np. na lotniskach.

Jak wybrać sejf? I gdzie go zamontować?

W przypadku podjęcia decyzji odnośnie trzymania części pieniędzy w domu, warto jest przenalizować wybór konkretnego sejfu, który powinien charakteryzować się bardzo wysokimi parametrami bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę wybierając sejf?

  • rozmiar sejfu;
  • rodzaj przechowywanych rzeczy (czy ma być to sejf na pieniądze, na kosztowności, zegarki, biżuterię, papiery wartościowe, weksle, walutę, złoto, monety etc.);
  • ważne, aby sejf był wodoodporny i ognioodporny;
  • ważne, aby dostęp do sejfu był możliwy dopiero po podaniu możliwie najdłuższego kodu;
  • ważne, aby sejf był na trwale przytwierdzony do nieruchomości (o tym warto jest pomyśleć już na etapie deweloperskim bądź podczas gruntownego remontu – wówczas można zastosować rozwiązania, które dodatkowo wzmocnią bezpieczeństwo środków przechowywanych w sejfie).

Gdzie możemy zamontować sejf?

  • najlepszym rozwiązaniem jest wybór miejsca, które nie jest oczywiste. Najlepiej, aby wiedzę na temat ukrycia sejfu w domu posiadało wysoce ograniczone grono zaufanych i uczciwych ludzi;
  • do najczęstszych miejsc zaliczamy – ścianę, miejsce pod obrazem, łóżko, szafa, podłoga, piwnica, garaż, stych etc.

A może zakopać pieniądze w ogrodzie?

Praktyka związana z zakopywaniem pieniędzy w ogródku jest raczej rozwiązaniem, które nie jest już praktykowane. Jednakże takie postępowanie jest możliwe do wykonania. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to rozwiązanie ryzykowane (w sytuacji, gdy osoba postronna zauważy moment ukrywania pieniędzy w ogrodzie). Dodatkowo nie sposób jest wykluczyć, że kiedyś ktoś znajdzie te pieniądze (np. spadkobiercy, którzy byli do nich uprawnieni), gdyż informacja o ich zakopaniu w danym ogrodzie nie została nigdzie spisana, przekazana etc. Z praktycznego punktu widzenia należy wskazać, że nie powinno się trzymać pieniędzy w takich miejscach.

W jakiej walucie warto trzymać oszczędności?

Do najpopularniejszych rozwiązań należą modele oparte na oszczędzaniu w walutę. Do najpopularniejszych walut zaliczamy dolara (USD) oraz euro (EUR). Szczególnie w chwili obecnej (stan na dzień 27 listopada 2023 r.), to właśnie inwestycje w dolara zyskują na popularności z uwagi na jego niski kurs w stosunku do silnej złotówki (PLN).

Czy inwestowanie oszczędności życia to dobry pomysł?

Inwestowanie części pieniędzy (oszczędności) jest rozwiązaniem dobrym. Sugerowanym jest nie podejmowanie takich działań w odniesieniu do wszystkich posiadanych środków pieniężnych, co zostało już wykazane powyżej.

Gdzie trzymać pieniądze, gdy nie ufamy bankom?

Dobry rozwiązaniem jest trzymanie części pieniędzy w domu, w innych instrumentach finansowych np. w akcjach konkretnych spółek, inwestowanie w zakup waluty, kruszców etc. Kupując np. złoto i srebro możemy je skutecznie przechowywać we własnym sejfie. To samo dotyczy waluty czy innych środków płatności.

Warto wiedzieć

  1. Konto oszczędnościowe i konto osobiste nie są dobrym wyborem, gdy chcemy pomnożyć posiadane pieniądze w banku (konta oszczędnościowe nie przynoszą takich zysków jak np. inwestycje w akcje danych spółek);
  2. Warto jest pamiętać, aby bezpiecznie lokować nadwyżki finansowe;
  3. Przechowywanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie nie jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia ekonomiki;
  4. Warto jest sprawdzić różnego rodzaju fundusze inwestycyjne i dokonać świadomego wyboru, gdzie trzymać pieniądze i na jaki instrument się zdecydować;
  5. Warto jest mieć świadomość, że zawsze inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy trzymanie pieniędzy na lokacie uchroni mnie przed inflacją?

    Tak. Ale jest to rozwiązanie tylko częściowe. Pieniądze przechowywane na lokacie bankowej tylko w części ochronią nasze pieniądze przed inflacją.

  2. Czy warto po prostu trzymać pieniądze na rachunku bankowym?

    Nie. Takie rozwiązanie nie chroni pieniędzy przed skutkami inflacji. Z punktu widzenia ekonomiki, rozwiązanie to niczym nie różni się od trzymania pieniędzy w sejfie. Konto oszczędnościowe nie jest rozwiązaniem godnym polecenia.

  3. Jaka instytucja może ochronić nas przed skutkami bankructwa banku?

    Warto jest wyjaśnić, że tą instytucją jest bankowy fundusz gwarancyjny. To właśnie tak instytucja stoi na straży naszych pieniędzy w sektorze bankowym.

  4. Czy warto jest trzymać oszczędności w różnych bankach?

    Warto jest trzymać oszczędności w różnych bankach. Dodatkowo warto jest posiadać różnego rodzaju instrumenty inwestycyjne w różnych bankach.

  5. Czy warto jest interesować się tematem obligacji skarbu państwa?

    Tak. Obligacje skarbu państwa są często ciekawym rozwiązaniem na inwestowanie. Są to instrumenty bezpieczne i dające stosunkowo wysokie zyski.

  6. Czy jako nowy klient mogę dostać lepszą ofertę na inwestycję swoich oszczędności?

    Tak. Często nowi klienci mają lepsze warunki (lepsze warunki dla nowych klientów). Tak samo dotyczy to sytuacji, gdy chcemy zainwestować nowe pieniądze – wówczas warunki mogą okazać się zdecydowanie lepsze.

  7. Czy warto jest odkładać nawet niewielkie sumy?

    Tak. Warto jest odkładać i inwestować nawet małe sumy. Każde tego typu inwestowanie pomoże przeciwdziałać przed utratą wartości pieniędzy (racjonalne i konsekwentne inwestowanie).

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments