Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje adwokat?

Adwokaci wspierają swoich klientów zarówno w sprawach karnych, jak też finansowych i cywilnych. Wiele osób obawia się skorzystać z ich pomocy ze względu na koszty, które nie zawsze są tak wysokie jak mogłoby się wydawać. Poniżej próbujemy odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje adwokat?

Aktualnie w Polsce aktywnych zawodowo jest ponad 21 000 adwokatów, z czego ponad 20% w Warszawie. Ceny ich usług różnią się, a każda kancelaria ustala własne cenniki.

Od czego zależy wynagrodzenie adwokata?

Wynagrodzenie adwokata przeważnie ustalane jest indywidualnie i stanowi część umowy miedzy adwokatem, a jego klientem. Nie można powiedzieć ile kosztuje adwokat, nie odpowiadając wcześniej na pytania:

 • Czy potrzebna Ci jedynie porada prawna czy prowadzenie sprawy sądowej?

Porada jest jednorazową usługą, której wykonie oznacza dla adwokata od godziny do kilku-kilkunastu godzin pracy. Prowadzenie spraw sądowych może natomiast przeciągać się na wiele posiedzeń i wymagać zapoznania się z dużą ilością materiałów.

 • Czy potrzebujesz adwokata w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych czy gospodarczych?

Adwokaci są wyspecjalizowani w swoich dziedzinach, które mogą też mieć określone stawki minimalne i różniące się po między sobą realia rynkowe.

 • Jak wysoka jest wartość przedmiotu sporu?

W sprawach dotyczących pieniędzy (spadki, ubezpieczenia, nieruchomości, umowy, odszkodowania itp.) im większa kwota o jaką się sądzisz, tym droższy adwokat. Koszt porady prawnej może się nie zmienić, ale koszty postępowania sądowego już na pewno tak.

 • Jaki jest stopień skomplikowania sprawy?

Jest różnica pomiędzy sprawą spadkową, w której jesteś jedynym spadkobiercą i chcesz po prostu posprzątać sprawy spadkodawcy, a taką w której występuje 13 osób uprawnionych do spadku, a żadna z nich nie zamierza współpracować z pozostałymi.

 • Czy chcesz wynająć renomowaną kancelarię?

Adwokaci z dużym doświadczeniem i doskonałymi opiniami mogą zażądać stawek nawet kilkukrotnie większych niż początkujący w tym zawodzie. Zależy to jednak od danej sprawy – prestiżowe kancelarie zatrudniają też adwokatów, którym można powierzyć „tańsze” sprawy.

Istnieje jeszcze jeden czynnik, o którym adwokaci nie mówią zbyt głośno. Jeśli nie chcą przyjąć sprawy, żądają stawki o wiele wyższej niż zwykle, by odstraszyć klienta, lub zrekompensować sobie konieczność zajęcia się jego sprawą. Może tak robić większość firm.

Jakie są minimalne stawki za czynności adwokackie?

Stawki minimalne są określone w rozporządzeniu ministra finansów i dotyczą spraw, w których można określić wartość przedmiotu sporu, czyli głównie cywilnych, gospodarczych, ubezpieczeniowych i prawa pracy.

Warto pamiętać, że są to stawki określone urzędowo wpływające nie na rzeczywiste koszty pomocy prawnej, a na zasądzane przez sądy koszty zastępstwa procesowego i koszty adwokackie. Nawet w tym wypadku określone jest jedynie minimum, a faktycznie zasądzone maksimum może być maksymalnie 6-cio krotnie wyższe. Stawki te nie były zmieniane od kilku lat, można więc oczekiwać, że niedługo wzrosną.

Aktualnie natomiast kształtują się następująco:

 • do 500 zł – minimum wynosi 90 zł w typowych sprawach, 60 zł w postępowaniu nakazowym, maksimum natomiast 540 zł i 360 zł.
 • od 500 zł 1 gr do 1500 zł – minimalna stawka wynosi 270 zł lub 180 zł w postępowaniu nakazowym, maksymalne kwoty to 1620 zł lub 1080 zł.
 • od 1500 zł 1 gr do 5000 zł – 900 zł to minimum w standardowym postępowaniu, a 600 zł w nakazowym, maksima wynoszą więc odpowiednio 5400 zł i 3000 zł
 • od 5000 zł 1 gr do 10 000 zł – odpowiednio 1800 zł i 1200 zł, a maksima 10 800 zł i 7 200 zł.
 • od 10 000 zł do 50 000 zł – minimum wynosi 3600 zł, lub 2400 zł, a maksimum 21 600 zł lub 14 400 zł
 • od 50 000 zł 1 gr do 200 000 zł – minimalnie 5400 zł lub 3600 zł w postępowaniu nakazowym, a maksimum 32 400 zł lub 21 600 zł
 • powyżej 200 000 zł w postępowaniu z nakazem zapłaty – minimalnie 7200 zł, maksymalnie 43 200 zł. Powyżej tej kwoty nie ma już kolejnych limitów w postępowaniu nakazowym
 • 200 000 zł 1 gr do 2 000 000 zł w postępowaniu cywilnym – minimalna stawka to 10 800 zł, a maksymalna 64 800 zł
 • 2 000 000 zł 1 gr do 10 000 000 zł – odpowiednio 15 000 zł i 90 000 zł
 • powyżej 2 000 000 zł – 25 000 zł i maksymalnie 150 000 zł

Tabela opłat za czynności adwokackie dostępna jest na stronach rządowych, w materiałach Izby Adwokackiej i Internetowym Systemie Aktów Prawnych.

Ile kosztuje porada prawna u adwokata?

Porady prawne u adwokatów w sprawach karnych i cywilnych mogą kosztować od 200 do 1000 zł za godzinę, lub za poradę. Rozgraniczenie jest o tyle istotne, że stopień skomplikowania sprawy może mieć tu istotne znaczenie. Jeśli adwokat musiał solidnie się napracować, żeby udzielić klientowi rzetelnej odpowiedzi, policzy koszt porady w zależności od ilości godzin, które przepracował. Jeśli sprawa jest typowa (dla adwokata, nie dla klienta) to adwokat zażąda stawki „za poradę”, która może widnieć w jego cenniku usług na stronie www.

Praktyka wygląda tak, że najpierw klient kontaktuje się z adwokatem i przedstawia pokrótce swoją sprawę (telefonicznie, mailowo). Wtedy uzyskuje wycenę porady prawnej i decyduje, czy chce z niej skorzystać. Porada prawna jest udzielana ustnie lub pisemnie i wybór formy również może wpływać na jej koszt.

O tym, ile kosztuje porada prawna dowiesz się precyzyjnie gdy przedstawisz swój problem adwokatowi.

 Ile kosztuje napisanie pozwu?

Koszt przygotowania pozwu w sprawie cywilnej lub gospodarczej uzależniony jest od wartości przedmiotu sporu. W zależności od kancelarii, minimalny koszt może wynosić ok. 200 zł do 500 zł. Bardziej skomplikowane sprawy i wyższe kwoty, będą wymagać wyższego wynagrodzenia dla adwokata. Przeważnie adwokat doliczy pewną kwotę za każdą dodatkową godzinę, którą musiał poświęcić na zapoznanie się z dokumentacją, lub obliczy wynagrodzenie jako % od wartości sporu.

Jeśli przedmiot sporu nie jest określony kwotowo, bardzo możliwe, że kancelaria będzie mieć wyszczególnione stawki za napisanie pozwu. Przykładowo pozwy rozwodowe kosztują w różnych częściach kraju od 500 zł do nawet 1500 zł.

Nie ma czegoś takiego jak ogólny cennik usług adwokackich, który określałby górne i dolne granice opłat za przygotowanie pozwu. Zwłaszcza, że każdy pozew w sprawie cywilnej można też przygotować samodzielnie.

Ile kosztuje napisanie wniosku do sądu?

Napisanie wniosku sadowego kosztuje bardzo podobnie do napisania pozwu lub udzielenia porady prawnej. Bardzo często jest to koszt rzędu 200-500 zł. Także tutaj stopień skomplikowania sprawy i wartość przedmiotu sporu mogą mieć znaczenie.

Wnioski do sądu pisane są przeważnie przez pracowników kancelarii lub aplikantów adwokackich, a jedynie sprawdzane przez doświadczonego wspólnika kancelarii. Zdarza się, że kancelaria oferuje promocyjne warunki dla tego typu usług.

Darmowe porady prawne – czy to możliwe?

Istnieją organizacje pozarządowe, które udzielają darmowych porad prawnych w określonym zakresie, przeważnie związanym z działalnością danej fundacji. Zdarza się także, że sami adwokaci podejmują taką inicjatywę. Udzielają darmowych porad po to, by zbudować sobie dobrą reputację. Nie poświęcają jednak na to zbyt wiele czasu, może więc okazać się, że choć porada jest darmowa to trzeba na nią czekać dość długo, wcześniej zapisawszy się w kolejce.

Mając trudną sprawę warto więc poszukać w pierwszej kolejności organizacji pozarządowej, która takimi sprawami się zajmuje.

Adwokat czy radca prawny – do kogo po poradę prawną?

Adwokaci nie są jedynym zawodem prawniczym, który może udzielić Ci porady. Mają prawo udzielać porad w wielu dziedzinach, nawet jeśli się w nich nie specjalizują, ale czasami naprawdę nie są w stanie pomóc. Polskie (i unijne) prawo jest bardzo skomplikowane.

Do radcy prawnego warto udać się jeśli: sprawa dotyczy działalności gospodarczej, spraw organizacji, pozwoleń, koncesji, ubezpieczeń, podziału majątku itp. Wielu radów prawnych bardzo dobrze radzi sobie ze sprawami cywilnymi (majątkowymi) i administracyjnymi. Mogą występować przed sądami nawet w sprawach karnych, ale na ogół się w nich nie specjalizują.

Doradca podatkowy jest dużo bardziej wyspecjalizowanym zawodem prawniczym, a jego rola ogranicza się do prowadzenia spraw podatkowych i udzielania porad prawnych w tym zakresie. Może występować przed sądem tylko w swojej dziedzinie i zdecydowanie ma największą wiedzę o sprawach podatkowych.

W sprawach karnych zdecydowanie polecamy poszukać pomocy adwokata, a w przypadku działalności gospodarczej – radcy prawnego. W razie wątpliwości, warto poszukać wszechstronnej kancelarii zatrudniającej i radców i adwokatów, albo specjalisty, który ma prawo do wykonywania obu zawodów.

Adwokat w sprawach finansowych – kiedy się do niego zwrócić?

W sprawach finansowych warto zwrócić się do wyspecjalizowanych kancelarii adwokackich, gdy kwota przedmiotu sporu jest wysoka, sprawa skomplikowana, a druga strona dysponuje solidnym zapleczem prawnym. Zwłaszcza występując przeciwko instytucji finansowej (bank, fundusz inwestycyjny, operator giełdy) lepiej mieć po swojej stronie doświadczonego w sprawach finansowych adwokata lub radcę prawnego. Pozwoli to uniknąć błędów proceduralnych, przyspieszy całe postępowanie i zwiększy szansę na wygraną przed sądem.

Jak sfinansować pomoc prawną adwokata?

Część opłat za czynności adwokackie może być przesunięta do końca postępowania. Zwłaszcza w sprawach o odszkodowanie, wynagrodzenie adwokata zależne jest od wygrania sprawy dla klienta. W pozostałych wypadkach za usługi trzeba zapłacić (w przypadku porad prawnych płaci się z góry) z własnej kieszeni. Zaciąganie pożyczek, by opłacić pomoc prawną jest bardzo ryzykowne, ale w niektórych przypadkach konieczne. Polecamy jednak wówczas najpierw poszukać darmowej pomocy prawnej udzielanej przez organizacje pozarządowe i czasami też urzędy miasta/gminy.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje godzina u adwokata?

  W zależności od adwokata, od 150 zł do 1000 zł i więcej.

 2. Kiedy płaci się adwokatowi za prowadzenie sprawy?

  Za parady prawne płaci się na ogół przed ich udzieleniem, natomiast płatności za prowadzenie sprawy zależą od umowy z adwokatem.

 3. Ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie?

  Adwokat może pobierać wynagrodzenie za każdy dzień postępowania sądowego, w którym bierze udział (300-1000zł, więcej przy wielomilionowych sprawach) lub otrzymywać procent od wartości sporu jeśli wygra sprawę (20% do 40%).

 4. Czy można odzyskać koszty adwokata po wygranej sprawie sądowej?

  Tak. Należy zawnioskować o zasądzenie kosztów adwokackich. Przegrana strona ma je zwrócić stronie wygranej.

 5. Czy adwokat może odmówić udzielenia porady/reprezentowania klienta?

  Tak. Świadczenie usług nie jest przymusowe. W praktyce adwokaci raczej nie odmawiają pomocy, mogą natomiast zażądać wyższej stawki za usługę.

 6. Czy każdy może zgłosić się po pomoc do adwokata?

  Tak. Nie ma tu żadnych wyjątków.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments