Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje karta motorowerowa? I czy faktycznie wciąż jej potrzebujesz?

Od 2013 roku karta motorowerowa została zastąpiona prawem jazdy kategorii AM, które czasami potocznie nazywa się kartą motorowerową. Sprawdzamy ile kosztuje wyrobienie dokumentów na skuter i czy potrzebujesz to zrobić.

Tytułowa karta motorowerowa funkcjonowała do zmiany przepisów w 2013 roku i umożliwiała osobom do 14-stego roku życia poruszanie się skuterami, motorowerami i podobnymi pojazdami. Egzamin kosztował poniżej 100 zł, teraz prawo jazdy AM kosztuje ok. 1500 zł.

Co to jest karta motorowerowa i kiedy jest potrzebna (prawo jazdy AM)?

Prawo jazdy kategorii AM to wyrabiane państwowo uprawnienie do kierowania pojazdami dwu i czterokołowymi o ograniczonej mocy (skuterami). Jest dostępna dla osób, które ukończyły 14 lat, skończyły państwowy kurs prawa jazdy i zdały egzamin praktyczny oraz teoretyczny.

W przeciwieństwie do wcześniejszej karty motorowerowej podejść do kursu można dopiero po ukończeniu 14 lat. Na podstawie przepisów obowiązujących uprzednio można było rozpocząć go wcześniej i w 14 urodziny uzyskać uprawnienia do prowadzenia motorowerów oraz skuterów. Różnica nie jest może duża, ale warto o niej pamiętać.

Jakie pojazdy pozwala prowadzić karta motorowerowa (prawko AM)?

Prawo jazdy kategorii AM pozwala prowadzić stosunkowo niewielkie pojazdy silnikowe o prędkości maksymalnej ograniczonej do 45 kilometrów na godzinę. Mając prawo jazdy tej kategorii możesz prowadzić:

 • Motorower lub skuter o mocy nie przekraczającej 4 kW (silnik elektryczny), lub pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm sześciennych (silnik spalinowy). Pojazd może być zarówno 2 jak i 3 kołowy.
 • Czterokołowiec o wadze do 350 kg. W tym wypadku nie ma już ograniczenia mocy, ale maksymalna prędkość wciąż musi być ograniczona do 45 km/h lub mniej.
 • Któreś z powyższych z przyczepką. Oczywiście chodzi o niewielkie przyczepki dostosowane do skuterów, a nie duże przyczepy samochodowe.

Warto pamiętać, że poruszanie się skuterem z przyczepką dozwolone jest w granicach Polski, poza granicami (nawet w UE) nie można tego robić.

Ponadto jak każde inne, prawo jazdy kategorii AM pozwala osobom niepełnoletnim prowadzić pojazdy, do których wymagane jest ukończenie 18 lat lub jakieś pomniejsze uprawnienie. Zwracamy na to uwagę choć prawdopodobnie osoby poruszające się tymi pojazdami bez prawa jazdy kategorii AM nie wzbudzą zainteresowania policji.

 • Rowery – Teoretycznie po drogach publicznych mogą poruszać się tylko rowerzyści, którzy mają kartę rowerową lub ukończone 18 lat lub jakiekolwiek prawo jazdy. Prawko AM jest więc przydatne dla osób w wieku 14-17 lat. Rowery wieloosobowe tak czy inaczej mogą prowadzić dopiero osoby, które ukończyły 17 lat. To samo wymaganie dotyczy wózków rowerowych, którymi przewożone są inne osoby (riksz).
 • Zaprzęgi – Prawo jazdy AM uprawnia osoby poniżej 18 roku życia (pod warunkiem, że mają skończone 15 lat) do kierowania zaprzęgami ciągniętymi przez zwierzęta. Pozwala więc legalnie kierować wozem konnym, psim zaprzęgiem czy pojazdem cyrkowym.

Lista pojazdów, do których prawo jazdy AM jest potrzebne jest ograniczona, a osoby mające 18 lat mogą swobodnie zastąpić wszystkie obecne w nim uprawnienia zwyczajnym prawem jazdy kategorii B1. Jest to więc rozwiązanie dobre zwłaszcza dla osób niepełnoletnich, lub takich, które np. ze względów zdrowotnych nie powinny kierować większymi pojazdami.

Kto może wyrobić kartę motorowerową (prawko AM)?

Prawo jazdy kategorii AM mogą wyrobić osoby, które ukończyły 14 rok życia. Wymagane jest badanie lekarskie, ukończony kurs przygotowawczy (koszt ok. 1500 zł), zdany egzamin teoretyczny, potem jeszcze egzamin praktyczny. Zdaje się je w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD). Profil kandydata wyrabia się w urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym.

Jak wyrobić kartę motorowerową?

Oczywiście karty motorowej wyrobić już nie można, ale przyjrzyjmy się prawu jazdy kategorii AM. Kandydat musi kolejno:

 • Ukończyć 14 lat – przed tym momentem nie da się rozpocząć kursu.
 • Udać się na badania lekarskie i uzyskać zaświadczenie o braku przeciwskazań do kierowania pojazdami kategorii AM. Wydają je ci sami lekarze i ośrodki, które prowadzą badania lekarskie kierowców.
 • Uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na rozpoczęcie kursu. Oczywiście dotyczy to osób niepełnoletnich, ale to im właśnie najbardziej przydaje się kategoria AM.
 • Zanieść oba dokumenty, a także zdjęcie (standardowe 35×45 mm) do wydziału komunikacji urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego.
 • Uzyskać profil kandydata PKK, co przeważnie następuje natychmiast po złożeniu wniosku.
 • Ukończyć kurs (teoretyczny i praktyczny) w WORDdzie – zazwyczaj łącznie kurs trwa ok 20-25 godzin i jest głównym kosztem całej operacji (średnio ok. 1300 zł)
 • Zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii AM – w ciągu 25 minut kandydat musi odpowiedzieć na 20 pytań z wiedzy ogólnej i 12 bardziej specjalistycznych. Na zdecydowaną większość z nich trzeba odpowiedzieć poprawnie.
 • Zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii AM – kandydat wykonuje zadania zarówno na placu manewrowym, jak i na drodze publicznej, musi też odpowiedzieć na kilka teoretycznych pytań np. o stan techniczny pojazdu. Koszt egzaminu to 200 zł.
 • Odebrać z urzędu prawo jazdy kat AM i cieszyć się swobodą poruszania.

Ile kosztuje karta motorowerowa?

Prawo jazdy kategorii AM kosztuje prawie tyle, co prawo jazdy kategorii A czy B. Trzeba liczyć się z kosztem ok. 1300 zł (1000-1500 zł) za kurs, 200 zł za egzamin praktyczny, 50 zł za egzamin teoretyczny i 50-100 zł za badanie lekarskie. Na koniec trzeba zapłacić 100 zł za wydanie prawa jazdy. Łączny koszt może więc wahać się w granicach 1400-2000 zł.

W wybranej szkole jazdy obowiązuje jej własny cennik i powyżej podajemy raczej przeciętne ceny z 2023 roku. Ostateczne mogą się nieco różnić w zależności od miasta, gdzie robisz uprawnienia i samego ośrodka.

 Jakie są koszty zaświadczenia lekarskiego?

Zaświadczenie lekarskie do prawa jazdy kosztuje przeważnie w granicach 50-100 zł. Warto zapisać się wcześniej – lekarze wystawiający zaświadczenia są dość mocno oblegani.

 Ile kosztuje kurs na kartę motorowerową?

Sam kurs kosztuje od ok. 1000 zł (minimalnie nawet mniej) do 1500 zł. Koszty zależą od szkoły jazdy i regionu, gdzie odbywa się kurs.

 Ile kosztują egzaminy na kartę rowerową?

Egzamin teoretyczny kosztuje symboliczne 50 zł, natomiast egzamin praktyczny już 200 zł. Do egzaminu praktycznego można podejść jedynie ze zdanym teoretycznym.

Jak sfinansować kartę motorowerową i zakup skutera?

Nie da się ukryć, że prawo jazdy kategorii AM najczęściej finansują rodzice, którzy chcą by ich dziecko trochę uniezależniło się pod względem komunikacyjnym. Raczej nie polecamy finansowania tego typu wydatków w jakikolwiek inny sposób niż z środków własnych.

Co innego zakup skutera. Jest to praktyczny pojazd, bardzo sprawny w miejskiej dżungli i łatwy do zaparkowania nawet na najbardziej ciasnej przestrzeni parkingowej. Osoby dojeżdżające do pracy mają dobry powód, by sprawić sobie skuter i jeśli zabraknie im na niego środków, mogą posiłkować się zewnętrznym finansowaniem. Do wyboru mają:

 • Zakup pojazdu na raty – prawie zawsze quady i skutery można kupić na raty, choć nie zawsze są to raty 0%. Polecamy sprawdzić u producenta czy dystrybutora możliwość rozłożenia spłaty na raty, jeśli nie masz środków, by zapłacić za skuter/quada w całości.
 • Kredyty gotówkowe i samochodowe – możesz wykorzystać na zakup skutera kredyt bankowy. Może, ale nie musi to być kredyt celowy (tak zwany samochodowy). Zwyczajny kredyt gotówkowy tez możesz przeznaczyć na taki cel. Przed podjęcie decyzji o wyborze oferty, porównaj dostępne na rynku propozycje. Możesz to szybko i łatwo zrobić na stronie [Finanse Rankomat]
 • Pożyczka ratalna – bardzo podobna do kredytu gotówkowego jest pożyczka ratalna udzielana przez firmy pozabankowe. Bez problemu można ją zaciągnąć na zakup skutera.
 • Leasing konsumencki – droższe modele skuterów może opłacać się wziąć w leasing. Usługa taka jest dostępna na podstawie przepisów o leasingu konsumenckim i w przypadku skuterów – nie tak znowu droga.

Bez względu na to w jaki sposób finansujesz zakup lekkiego pojazdu, pamiętaj, że warto go ubezpieczyć zarówno od odpowiedzialności cywilnej (OC) jak i w ramach autocasco (AC). Przezorny zawsze ubezpieczony. Cena OC wynosi tylko ok. 100 zł na rok.

Czy warto wyrobić kartę motorowerową?

Prawo jazdy kategorii AM jest przydatne dla młodych ludzi w wieku 14-18 lat, którzy chcą poruszać się skuterami i motorowerami. Traci swoją użyteczność wraz z możliwością wyrobienia prawa jazdy kategorii A (motocykle) lub B (samochody osobowe).

Potencjalnie może być użyteczne dla osób niepełnosprawnych czy starszych, które chcą poruszać się czterokołowcami, ale nie mogą wsiadać do faktycznych samochodów np. ze względów zdrowotnych.

W większości wypadków prawo jazdy kategorii AM warto wyrobić tylko dla nastolatka, któremu rodzice zasponsorują odpowiedni pojazd.

Warto wiedzieć

 • Kategoria AM zastąpiła kartę motorowerową.
 • Orzeczenie lekarskie jest wymagane.
 • Zacząć kurs można po ukończeniu 14 lat.
 • Mając prawo jazdy kategorii B lub A nie trzeba wyrabiać AM.
 • Trzeba podejść do egzaminu państwowego, żeby uzyskać uprawnienia.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trzeba mieć lat, żeby wyrobić kartę motorowerową?

  Prawo jazdy kategorii AM można zacząć wyrabiać (zapisać się na kurs) mając ukończone 14 lat. W efekcie kończy się kurs i robi egzamin w wieku 14 lat i kilku miesięcy.

 2. Czy 14-latek może jeździć skuterem?

  Tak, jeśli uzyska uprawnienia. Ukończone 14 lat to minimalny wiek w jakim można wyrobić kartę motorowerową (zacząć kurs, ale też ukończyć go).

 3. Czy prawo jazdy kategorii A1 zastępuje kartę motorowerową?

  Tak, prawo jazdy kategorii A1 (motocyklowe) pozwala poruszać się skuterami i czterokołowcami o małej mocy.

 4. Czy karta motorowerowa jest potrzebna do jazdy unicyklem elektrycznym?

  Nie, przynajmniej przeważnie. Unicykle o bardzo małej mocy i prędkości maksymalnej do 20 km/h są traktowane jako urządzenia wspomagające chodzenie. Dopiero mocniejsze pojazdy tego typu są traktowane jako skutery i do nich potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM.

 5. Czy trzeba zrobić badania lekarskie, żeby dostać prawo jazdy AM?

  Tak, jak najbardziej trzeba. Są to takie same badania lekarskie jakie muszą zrobić kierowcy na prawo jazdy innych kategorii.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments