Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje laweta?

Jedną z najbardziej przykrych niespodzianek, jaka może Ci się przydarzyć na drodze, jest konieczność skorzystania z pomocy drogowej i odholowania pojazdu. Odpowiednie ubezpieczenie może jednak uratować Cię przed kosztami. Jeśli nie posiadasz takiej polisty to sprawdź, ile kosztuje holowanie samochodu.

Jeśli masz odpowiednio bogate ubezpieczenie AC, koszty holowania na określonym dystansie pokryje ubezpieczyciel. W przeciwnym wypadku może to być znaczny koszt, który pojawia się nagle. Sprawdzamy, ile kosztuje laweta w 2023 roku i jak można sfinansować skorzystanie z pomocy drogowej.

Co wpływa na kosztu holowania samochodu?

Holowanie samochodu na lawecie jest usługą, która może być dowolnie wyceniona przez firmę świadczącą usługi pomocy drogowej. Realia rynkowe sprawiają, że na cenę holowania samochodu najbardziej wpływają:

 • Odległość – im większa odległość od miejsca zdarzenia do punktu docelowego oraz im dalej do siedziby firmy holującej, tym będzie drożej. Wzrost kosztów nie będzie jednak liniowy. Nawet za holowanie na kilka kilometrów zapłacisz 100-300 zł, a przy dłuższych trasach stawka kilometrowa będzie nieco niższa. Pamiętaj, że laweta musi dojechać do Ciebie, odwieźć samochód do miejsca, które wskażesz, a potem wrócić do firmowej bazy.
 • Miejsce zdarzenia – holowanie samochodu po mieście jest droższe niż ściągnięcie go z trasy przy założeniu przejechania takiej samej odległości. Najwyższe ceny są w dużych aglomeracjach – Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu. Dłuższy może też być czas oczekiwania na lawetę, jeśli zadzwonisz po nią w godzinach szczytu, zwłaszcza jeśli przyczyną wezwania był wypadek, który spowodował utrudnienia w ruchu.
 • Stopień uszkodzenia pojazdu – silnie zniszczone pojazdy mogą być trudniejsze do holowania, a nawet wymagać wyjątkowej lawety. Aktualnie lawety są dostosowane do przewożenia pojazdów, które da się bezpiecznie wciągnąć na ciężarówkę, rzadko holują pojazdy za sobą.
 • Wielkość holowanego pojazdu – nawet samochody mieszczące się w kategorii pojazdów osobowych mogą mieć różne stawki. Nie każda laweta jest przystosowana do holowania 3 tonowego SUV-a lub długiego samochodu dostawczego. Ceny za holowanie dużych pojazdów są zawsze wyższe niż w przypadku typowych aut miejskich. Niestety nie dostaniesz zniżki za niewielki rozmiar samochodu – wciąż trzeba po niego przyjechać i go odholować. Zapłacisz jednak więcej za wielkie osobówki, które ciężko przewieźć.

Mogą pojawić się jeszcze inne czynniki wpływające na wynajem lawety i transport auta, ale prawdopodobnie powyżej wymienione będą kluczowe.

Ile kosztuje laweta w 2023 r.?

Przeważnie koszt lawet zależny jest od odległości, tego czy samochód holowany jest po mieście czy poza nim i stopnia uszkodzenia auta. Typowe, proste do holowania auto osobowe można odholować za 1,5 zł do 4 zł za kilometr, przy czym minimalna stawka może wynosić od 100 do 250 zł.

Bardzo wiele firm oferujących holowanie nie umieszcza cenników na stronach internetowych, woląc negocjować stawki z klientem indywidualnie. Wynika to po części z różnicy w kosztach dojazdu do klienta – czasami firma oferująca holowanie ma po prostu blisko do miejsca zdarzenia.

Ceny lawet wzrosły od 2022 w związku z inflacją i wzrostem kosztów zatrudnienia. Wynajem lawety kosztuje średnio kilkadziesiąt groszy więcej za 1 przejechany kilometr niż rok temu.

Ile kosztuje holowanie pojazdu na terenie Polski?

Jeśli potrzebujesz holowania pojazdu na dłuższej trasie – np. z województwa Pomorskiego do Krakowa, skontaktuj się z przewoźnikami z obu regionów. Zdarza się, że stawki za holowanie samochodu na terenie Polski są nieco niższe na długich trasach niż na krótkich. Oczywiście całkowity koszt lawety będzie wyższy przy holowaniu 300 km niż 30 km, a stawka kilometrowa będzie już niższa. Transport auta często kosztuje na długich trasach 2-2,5 zł za 1 kilometr.

Ile kosztuje holowanie samochodu za granicą?

Zasadniczo w większości krajów Unii Europejskiej holowanie pojazdu jest droższe niż w Polsce. Samo odholowanie pojazdu do najbliższego serwisu może kosztować 100-150 euro. Szczególnie drogie są Niemcy, gdzie minimalna stawka może wynosić blisko 200 euro, a stawka za kilometr wynosić będzie 2-5 euro (10-25 zł). Odholowanie auta na 100 km może więc wynieść nawet 500 euro. Znacznie taniej jest we Włoszech czy Chorwacji. Oczywiście okolice największych miast będą jeszcze droższe.

Natomiast dostarczenie samochodu osobowego z krajów Unii Europejskiej do Polski nie jest już tak drogie, przynajmniej w przeliczeniu na kilometr. Z zachodniej Europy wozi się do kraju stosunkowo dużo samochodów osobowych i stawki bardzo przypominają te polskie. Warto skontaktować się z polskim przewoźnikiem, który dysponuje odpowiednim sprzętem i regularnie wykonuje takie kursy, jeśli chcesz przywieźć do Polski samochód kupiony za granicą. Holowanie auta z miejsca zdarzenia (wypadku) może być dodatkowo płatne.

Zdecydowanie odradzamy samodzielne holowanie auta lub próby przejechania niesprawnym pojazdem poza granicami Polski – mandaty w innych krajach UE są dosyć srogie, a policja nie będzie wyrozumiała dla kogoś robiącego taką samowolkę. Dlatego zanim wyjedziesz za granicę, upewnij się, że masz wykupiony odpowiedni pakiet assistance.

Ile kosztuje holowanie samochodu dostawczego?

Holowanie samochodu dostawczego (lub innego pojazdu podobnej wielkości) kosztuje przeważnie o 1 – 2 zł drożej na kilometrze niż holowanie małych samochodów osobowych. Nie każda firma podejmie się też takiego holowania. Najmniejsze przedsiębiorstwa mogą mieć lawet nie dostosowane do holowania dużych samochodów dostawczych i busów. Trzeba liczyć się z kosztami 4-5 zł za kilometr.

Firmy wyspecjalizowane w transporcie ciężarówek i samochodów specjalnych muszą mieć odpowiednio dostosowane lawety do tego celu. Koszty takiej usługi ustalane są indywidualnie i na pewno znacznie wyższe niż w przypadku holowania samochodu osobowego.

Czy warto zaciągnąć pożyczkę na holowanie i naprawę pojazdu?

Jeśli nie masz możliwości pokrycia kosztów holowania i naprawy z aktualnie dostępnych środków, zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej (chwilówki) lub wykorzystanie limitu na karcie kredytowej wydaje się jak najbardziej uzasadnione. Zanim to jednak zrobisz sprawdź czy za holowanie nie powinien płacić ubezpieczyciel lub sprawca zdarzenia.

Lepiej nie zaciągać pożyczek mając inną możliwość. Najlepiej przygotować się na taką ewentualność i po prostu wykupić ubezpieczenie assistance. Składki ubezpieczenia nie są wysokie, a zaoszczędzony koszt holowania samochodu może być znaczny.

Jeśli jednak uznasz, że potrzebujesz dodatkowych środków, możesz porównać ze sobą oferty korzystając z ogólnodostępnego rankingu kredytów gotówkowych, kart kredytowych lub pożyczek ratalnych.

Samodzielne holowanie pojazdu – czy się opłaca?

Samochód ze sprawnym układem hamulcowym i kierowniczym można podholować innym samochodem, jeśli holujące auto wyposażone jest w hak holowniczy, a kierowca ma odpowiednie umiejętności. Polecamy jednak nie robić tego bez namysłu, ponieważ:

 • jeśli któryś z pojazdów zostanie uszkodzony, OC nie pokryje szkody,
 • przepisy dość rygorystycznie określają zasady holowania, można dostać wysoki mandat za niedostosowanie się,
 • nawet dobry kierowca przeważnie nie ma doświadczenia w holowaniu innego pojazdu, a już tym bardziej raczej nie siedział za kierownicą samochodu holowanego.

Jeśli Twój samochód został już unieruchomiony, najlepiej zrobisz dzwoniąc po profesjonalną pomoc. Skorzystać z pomocy znajomego można na bardzo krótkich i mało uczęszczanych trasach.

Jak długo czeka się na przyjazd lawety?

Korzystając z pomocy drogowej trzeba wziąć pod uwagę, że nie będzie ona natychmiast na miejscu zdarzenia. Pomoc drogowa czy wezwana laweta podjedzie tak szybko jak będzie to możliwe, przy czym bardzo dużo zależy od tego czy wezwiesz wsparcie z najbliższej firmy. W większości wypadków lawety prowadzą doświadczeni kierowcy i dzwoniąc po usługę holowania dowiesz się dosyć dokładnie, ile trzeba poczekać.

Jeśli zamawiasz lawetę z tego samego miasta, często pojawi się już w ciągu 15-20 minut. Ubezpieczyciele określają średni czas oczekiwania na lawetę ok. 30 minut. Pamiętaj jednak, że od średnich czasów przyjazdu mogą być wyjątki, jeśli utkniesz w rejonie trudnodostępnym, np. na polnej nieoznaczonej drodze czy w środku lasu na Mazurach.

Tak czy inaczej będzie czas potrzebny na dojazd + kilka minut zanim lawet wyjedzie do Ciebie. Ogólny poziom usług tego typu jest dobry i przedsiębiorstwa oferujące holowanie na terenie Polski nie zwlekają z przyjazdem.

Szybka gotówka, ubezpieczenia pojazdów i inne informacje, których potrzebujesz

Jeśli poszukujesz dodatkowych środków finansowych lub chcesz wykupić odpowiednie ubezpieczenie, to zapraszamy Cię do naszych rankingów:

 • Pożyczka pozabankowa – znajdziesz tu oferty szybkich pożyczek oferowanych przez sprawdzone firmy, w tym wiele ofert pożyczki za 0 zł
 • Kredyty gotówkowe – zebraliśmy tu najbardziej atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych oferowanych przez działające na terenie Polski banki
 • Ubezpieczenia OC  – pomożemy Ci wybrać najtańsze i najbardziej korzystne ubezpieczenie dla Twojego samochodu
 • Ubezpieczenie AC – AC pokrywa koszty holowania i wiele innych wydatków związanych ze zdarzeniami drogowymi, tu zebraliśmy najlepsze oferty

Holowanie, a ubezpieczenie [https://rankomat.pl/samochod/holowanie-auta-a-ubezpieczenie] – solidna dawka wiedzy o ubezpieczeniach, które pokrywają koszty holowania.

Warto wiedzieć

 • Pomoc drogowa przybywa po 15-45 minutach od wezwania.
 • Dokładny koszt lawety poznasz dopiero dzwoniąc po pomoc.
 • W przypadku awarii samochodu z Assistance, koszt lawet pokrywa ubezpieczyciel.
 • Transport samochodu zza granicy warto powierzyć firmie, która je stamtąd sprowadza.
 • Lawet na terenie Niemiec jest wyjątkowo droga.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje laweta z kierowcą?

  Przeważnie koszty wynoszą od 2 do 5 zł za przejechany kilometr. Firmy ustalają swoje ceny indywidualnie, dlatego warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z tematem i wytypować firmę, z której skorzystasz w sytuacji awaryjnej.

 2. Ile kosztuje lawet za km w 2023?

  Koszt holowania pojazdu w 2023 waha się od 2 zł za km do nawet 5 zł, przy czym minimalna kwota opłaty to 100-200 zł.

 3. Ile kosztuje laweta 500 km?

  Na ogół za odholowanie samochodu na taką odległość zapłacisz ok. 1000 zł. Czasami nawet ponad 1500 zł.

 4. Kiedy OC pokrywa koszty lawety?

  Jeśli konieczność wezwania pomocy drogowej wynika z wypadku, koszty holowania pokrywane są z OC sprawcy. Niestety, póki sprawa nie zostanie wyjaśniona, trzeba wyłożyć ten koszt z własnej kieszeni i potem odzyskać całą kwotę. W jasnych sytuacjach, gdy sprawca jest znany, za lawetę płaci ubezpieczyciel.

 5. Kiedy AC pokrywa koszty lawety?

  Ubezpieczenie Assistance czy AC pokrywają koszty holowania, jeśli jego konieczność wynika ze zdarzenia drogowego. Choć istnieją różne obostrzenia. Mając AC można liczyć na darmowe holowanie na terenie kraju, a czasami też Unii Europejskiej.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments