Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest jedynym sposobem wyleczenia psujących się od wewnątrz zębów i jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów dentystycznych. Sprawdzamy, ile kosztuje w 2023 roku i czy można wykorzystać NFZ do leczenia kanałowego zęba.

W Polsce ponad 34.000 osób ma uprawnienia do wykonywania zabiegów dentystycznych, ponad 30.000 z nich to dentyści stale pracujący z pacjentami. Jednocześnie mniej niż 6.000 gabinetów ma podpisane umowy z NFZ i liczba ta szybko spada.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba, czyli inaczej leczenie endodontyczne to proces mający na celu oczyszczenie i zabezpieczenie kanałów zębowych. Dentysta musi najpierw dostać się do kanały zębowego, czy przeważnie przewiercić do niego. Potem usuwa z kanału miazgę, wykonuje jego dezynfekcję i wypełnia go neutralnym dla organizmu materiałem zastępczym. Na koniec dokładnie zabezpiecza koronę zęba.

Efektem leczenia kanałowego jest ząb, który nie psuje się od wewnątrz i może bardzo długo pełnić swoją funkcję. Ząb po leczeniu kanałowym jest oczywiście zębem martwym, a więc nieco bardziej podatnym na złamania, ale alternatywą byłoby całkowite usunięcie go, więc i tak warto wykonać leczenie kanałowe.

Przeważnie leczenie tego typu odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Dodatkowe kanały mogą wymagać podania kolejnego zastrzyku znieczulającego. Znieczulenie miejscowe trwa około 2-3 godzin, nie powoduje faktycznej utraty świadomości, a jedynie zdrętwienie danego miejsca i brak możliwości odczuwania go.

Leczenie kanałowe to czasochłonny proces z punktu widzenia pacjenta unieruchomionego na fotelu dentystycznym, ale tak na prawdę cały zabieg trwa ok. godziny, dłużej przy skomplikowanych zębach. To, ile trwa leczenie kanałowe zależy więc od stopnia zaawansowania problemu stomatologicznego i może być rozłożone na kilka wizyt u stomatologa.

Natomiast powtórne leczenie kanałowe zdarza się raczej tylko w przypadku, gdy leczony był jedne z kilku kanałów zęba lub gdy dentysta popełnił błąd. Zasadniczo nawet jeśli jeden z kanałów korzeniowych zęba wciąż działa prawidłowo, a pozostałe mają być leczone kanałowo to warto zastanowić się czy i ten zdrowy kanał nie powinien zostać umartwiony. Dentysta wykonujący zabieg będzie wiedział jakie rozwiązanie jest najlepsze dla pacjenta.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zębów kosztuje w 2023 roku przeważnie w granicach 400 zł (ząb jednokanałowy, łatwo dostępny, stosunkowo tani gabinet dentystyczny) do nawet ponad 1500 zł (zęby czterokanałowe, renomowana klinika dentystyczna). Koszty leczenia kanałowego znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy z powodu wysokiej inflacji.

Najwyższe ceny najczęściej proponują kliniki w Warszawie, mniejsze miejscowości mogą być nawet o kilkaset złotych tańsze.

Ile kosztuje leczenie zęba jednokanałowego?

Leczenie kanałowe zęba jednokanałowego to wydatek rzędu 400-700 zł. Koszty zależą od gabinetu dentystycznego i lokalizacji.

Zęby jednokanałowe to jedynki, dwójki (siekacze), trójki (kły), a także dolne czwórki i piątki. Niestety u części osób zdarza się mutacja sprawiająca, że nawet dolne jedynki mogą mieć dwa kanały. Dolne piątki są jeszcze gorsze, ponieważ niewielki procent populacji ma tam zamiast jednego aż trzy kanały.

Wyjątkowo może też zdarzyć się odwrotny przypadek – ząb „szóstka”, który powinien mieć kilka korzeni i kanałów, może mieć ich zamiast tego jeden gruby kanał. Ponieważ koszt leczenia zależy od liczby kanałów, a nie od umiejscowienia zębów, trzeba liczyć się z tym, że nawet przednie zęby będą kosztować więcej, jeśli pacjent ma jedną z wspomnianych wyżej mutacji.

 Ile kosztuje leczenie zęba dwukanałowego?

Leczenie zęba dwukanałowego jest droższe i trudniejsze. Może kosztować 500-900 zł w zależności od gabinetu.

W tej kategorii najczęściej mieszczą się trzonowce i przedtrzonowce, a więc piątki, szóstki i siódemki. Niestety zęby te mogą mieć tak na prawdę różną liczbę korzeni. Stosunkowo często występują zęby z 3 lub 4 korzeniami. Bywa, że nie można ich znaleźć bez wykonania prześwietlenia.

Ile kosztuje leczenie zęba o 3 lub 4 kanałach?

Wielokanałowe zęby są trudniejsze do leczenia kanałowego, bardziej czasochłonne i oczywiście droższe. Cena leczenia kanałowego może wynosić od 700 do nawet 1400 zł. Szczególnie uciążliwe potrafią być ósemki, które przeważnie lepiej wyrwać niż leczyć. Jedynie w przypadku, gdy „zęby mądrości” nie powodują żadnych innych problemów, warto podjąć ich leczenie.

Warto pamiętać, że niektóre kanały zębowe nie mogą być wykryte bez prześwietlenia, a nawet z nim istnieje ryzyko pomyłki, jeśli jeden z kanałów jest dużo cieńszy od pozostałych.

Od czego zależy koszt leczenia kanałowego?

Cena leczenia kanałowego zależy zarówno od trudności zabiegu, jak też od samego dentysty. Pomiędzy gabinetami występują istotne różnice w cenach, ponieważ dentyści z renomą są w stanie znaleźć klientów nawet, gdy znacznie podniosą ceny. Niektórzy wolą też mieć po prostu mniej, ale lepiej płatnych klientów i przekonać ich do siebie wysokim poziomem obsługi.

Poza indywidualnymi politykami cenowymi gabinetów stomatologicznych są jednak także inne czynniki wpływające na cenę leczenia kanałowego. Zaliczamy do nich m.in.:

 • Lokalizację – gabinety dentystyczne w dużych miastach są droższe. Mają wyższe koszty wynajmu lokalu i innych usług, a odbijają je sobie podnosząc ceny zabiegów.
 • Liczbę kanałów korzeniowych – zęby różnią się liczbę kanałów, a więc też ilością pracy, którą trzeba wykonać, żeby je wyleczyć. Każdy kanał zębowy wymaga też materiałów dentystycznych.
 • Dostęp do zęba – Osoby o nietypowym uzębieniu muszą liczyć się z dodatkowym kosztem, co wynika z konieczności włożenia większej ilości pracy w wyleczenie trudnodostępnego zęba.

Warto spytać o koszty leczenia przed wyborem gabinetu – ceny różnią się, nie zawsze współmiernie do opinii jakie ma dany specjalista.

Czy NFZ pokrywa koszty leczenia kanałowego?

Publiczna służba zdrowia w bardzo niewielkim stopniu zapewnia opiekę dentystyczną. Koszt leczenia kanałowego będzie pokryty przez NFZ tylko jeśli:

 • Pacjent nie ma ukończonych 18 lat – dzieci i młodzież mają zapewnione darmowe leczenie zębów, ale w ich wypadku konieczność usunięcia miazgi zdarza się niezwykle rzadko. Przeważnie zęby zaczynają się poważnie psuć u osób po 30-tym roku życia.
 • Leczone mają być jedynki, dwójki lub trójki – są to zęby, które psują się najrzadziej, a jeśli już to są najłatwiejsze i najtańsze do wyleczenia. Przeważnie za nim dana osoba będzie musiała się zgłosić do dentysty z którymś z nich, miała już leczone przynajmniej kilka głębiej położonych zębów.

Dodatkowym wyzwaniem jest brak możliwości przeprowadzenia leczenia w wielu gabinetach nawet jeśli mamy do czynienia z wyżej wspomnianymi przypadkami. Gabinety dentystyczne nie podpisują umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, ponieważ nie jest to dla nich szczególnie opłacalne, a powoduje konieczność dopełnienia wielu obowiązków formalnych.

W większości wypadków nawet prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje usług dentystycznych, w tym leczenia kanałowego.

Istnieją oczywiście wyjątki. Przykładowo gabinety dentystyczne na uczelniach medycznych, gdzie jednocześnie uczy się studentów, mogą świadczyć darmowe usługi dentystyczne. Liczba miejsc jest jednak bardzo ograniczona.

Jak sfinansować leczenie kanałowe?

Jeśli pojawiła się konieczność leczenia kanałowego, zdecyduj się na nie zanim będzie za późno. Nawet jeśli na prawdę nie masz w danym momencie wolnych środków, możesz skorzystać z limitu na karcie kredytowej, debetu na koncie, a w braku tych dwóch także zaciągnąć pożyczkę. Prawdopodobnie kwotę, której teraz potrzebujesz na leczenie zębów, uda Ci się spłacić w ciągu miesiąca lub dwóch.

Leczenie kanałowe zęba boli nie tylko faktycznie, ale też w przenośni – koszty są znaczne i jeśli masz do wyleczenia 2 lub więcej zębów, to możesz zapłacić znacznie ponad 1000 zł. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na ten cel, znajdź najkorzystniejszą pożyczkę.

Czy warto zaciągnąć pożyczkę na zabieg dentystyczny?

Tak. Rzadko kiedy decydujemy się tak dosłownie to określić, ale jeśli zabrakło Ci środków na konieczny zabieg dentystyczny i wiesz, że uda Ci się pożyczkę spłacić, to na pewno warto ją zaciągnąć w tym celu. Nieleczone zęby kosztują (bo ciągle potrzebujesz leków przeciwbólowych) i w końcu muszą być usunięte, co też nie jest darmowe.

Zdecydowanie lepiej zapłacić za leczenie nawet jeśli będzie to związane z zaciągnięciem pożyczki lub wydrenowaniem limitu na karcie kredytowej, niż narażać się na więcej nieprzyjemności i kosztów.

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w takiej sytuacji, pożyczki znajdziesz na naszych stronach [Finanse Rankomat], a karty kredytowe w zestawieniu . Życzymy jednak, by nigdy Ci się to nie przydarzyło. Zdrowych zębów i pełnego portfela!

Warto wiedzieć

 • Wyleczone kanałowo zęby są martwe
 • Zęby mają od 1 do 4 kanałów co wpływa na koszty leczenia
 • Te same zęby u różnych osób mogą mieć różną ilość kanałów korzeniowych
 • Ponowne leczenie kanałowe to bardzo rzadki przypadek
 • NFZ refinansuje jedynie leczenie jedynek, dwójek i trójek

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego leczenie kanałowe zęba jest takie drogie?

  Leczenie kanałowe to specjalistyczny zabieg wykowywany przez mającego uprawnienia dentystę za pomocą bardzo drogiego sprzętu. Koszt jest wysoki, ale wciąż warto zapłacić, by uratować swoje zęby.

 2. Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba prywatnie?

  Od 400 do 1400 zł, przy czym średnio ok. 600-800 zł. Zależy od gabinetu stomatologicznego i lokalizacji

 3. Po czym poznać, że ząb jest do leczenia kanałowego?

  Ocenić to powinien dentysta. Przeważnie objawami są silny ból zęba i stan zapalny dziąsła.

 4. Czy ząb może być leczony kanałowo po raz drugi?

  Zasadniczo nie. Ząb, w którym wszystkie kanały były leczone kanałowo jest martwy i nie ma sposobu by odwrócić to, co byłoby konieczne do produkcji miazgi zębowej.

 5. Jakie są alternatywy dla leczenia kanałowego?

  Jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest całkowite usunięcie zęba i zastąpienie go implantem. Nie ma znanych sposobów leczenia kanałów zębowych innych niż leczenie kanałowe.

 6. Czy leczenie kanałowe zęba jest na NFZ?

  Leczenie kanałowe siekaczy i kłów (jedynki, dwójki i trójki) jest na NFZ nawet w przypadku osób dorosłych. Pozostałe zęby można bezpłatnie leczyć jedynie u dzieci.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments