Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje malowanie auta w 2023?

Koszty malowania auta znacznie wzrosły w 2023 roku. Jest to niestety kolejny efekt wysokiej inflacji. Sprawdzamy, ile aktualnie kosztuje lakierowanie samochodu i poszczególnych jego części.

W Polsce działa blisko 20 tysięcy warsztatów samochodowych, a większość użytkowników pojazdów korzysta z małych firm zarówno w zakresie naprawy jak i lakierowania samochodu. Warto zatem wiedzieć, ile kosztuje malowanie poszczególnych elementów, a nawet zmiana koloru całego samochodu.

Od czego zależy koszt lakierowania samochodu?

Koszt lakierowania samochodu zależy przede wszystkim od liczby elementów nadwozia, które mają zostać pomalowane. Oczywiście lakierowanie całego samochodu jest droższe niż zarysowana maska lub błotnik. Dodatkowo kosztują elementy, które najpierw trzeba wymontować z nadwozia, żeby dostać się do tych, które mają być malowane. Stosunkowo często trzeba np. zdemontować błotnik, żeby dostać się do bocznych elementów nadwozia.

To, ile kosztuje lakierowanie samochodu zależy też z pewnością od modelu pojazdu i wykorzystanych do jego malowania lakierów. Zwłaszcza w przypadku samochodów sportowych trzeba się liczyć z wyższymi kosztami malowania. Droższe będą też z pewnością lakiery metaliczne, czy malowanie zabytkowych pojazdów z użyciem trudno dostępnych aktualnie kolorów.

Niestety coś takiego jak cennik lakierowania samochodu nie występuje poza największymi serwisami. Bywa, że to, ile kosztuje lakierowanie auta dowiesz się dopiero go odbierając. To jednak ważne, bo dobrze położony lakier to także zabezpieczenie samochodu przed korozją.

Ile kosztuje malowanie elementu nadwozia?

Ceny zaczynają się od ok. 300 zł za jedną część, a sięgają 1000 zł i więcej za element. Najtańsze są nadkola, błotniki i drzwi w standardowych modelach pomalowanych na typowy fabryczny kolor. Maska i dach samochodu są znacznie droższe. Doliczyć w niektórych wypadkach trzeba koszty demontażu innych elementów nadwozia, które utrudniają dostęp do malowanej części pojazdu.

Ceny różnią się w zależności od warsztatu i jego lokalizacji. Ten sam element może kosztować np. 350 zł w małym warsztacie lub 550 zł w renomowanym warsztacie w stolicy. Malowanie pojedynczego elementu to standardowa usługa, ale niekoniecznie precyzyjnie wyceniona na stronie warsztatu.

Potencjalnie zamiast malować pojedynczy element karoserii można wymienić go na nowy i czasami będzie to nawet opłacalne. Jest to może mało intuicyjne, ale faktycznie zdarza się, że dany element karoserii jest tańszy niż jego malowanie. Oczywiście można to zrobić tylko wówczas, gdy mówimy o popularnym modelu (np VW Passat, Audi A4, różne model Skody i Fiata) pomalowanym na bardzo standardowy kolor (czyli na ogół biały, szary lub czarny). Części takie można czasami znaleźć tanio na tzw. szrocie samochodowym. Trzeba tylko zwrócić uwagę czy kolor jest identyczny.

Ile kosztuje malowanie całego samochodu?

Malowanie całego samochodu to znaczny wydatek. Trzeba przygotować się na minimum 3500 zł w przypadku małego auta, malowanego w mało znanym warsztacie i na ten sam kolor, który miało się wcześniej. Przeciętny koszt malowania to raczej 5000 zł do 7000 zł. Nawet 9000 zł – 10 000 zł zapłacą właściciele samochodów, którzy chcą całkowicie zmienić kolor pojazdu i powierzają to firmie o większej rozpoznawalności na rynku.

Oczywiście nie kończy się na tym limit kosztów, które można ponieść w związku z malowaniem pojazdu. Wymalowanie wzoru na karoserii samochodu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Nie da się ukryć, że nie każdy samochód warto malować w całości.

Lakierowanie całego auta to przeważnie usługa dla osób chcących posiadać oryginalne auto i gotowych za niego solidnie zapłacić. Polakierować cały samochód na kolor, który już ma warto tylko w wyjątkowych wypadkach i najlepiej takich, gdy koszt zostanie pokryty przez ubezpieczyciela.

Ile kosztuje namalowanie wzoru na masce samochodu?

Malowanie aerografem wzoru na masce wyceniane jest zawsze indywidualnie. Usługi takiej nie wykonują warsztaty lakiernicze, tylko niezależni artyści i rzadkie w Polsce pracownie, które specjalizują się w tego typu sztuce. Nie mają na swoich stronach cenników, a każde zlecenie wyceniają indywidualnie. Rynek tego typu usług jest w Polsce bardzo mało rozwinięty, więc niestety nie ma możliwości łatwego porównania cen.

Trzeba jednak liczyć się z kosztem znacznie przekraczającym koszt malowania maski na jednolity kolor. Raczej będzie to kilka tysięcy niż kilkaset złotych. Dużo zależy od poziomu szczegółowości rysunku, a więc i czasu jaki spędzi artysta pracujący aerografem. Wyjątkowo atrakcyjne dzieła sztuki mogą być warte tyle co przeciętnej klasy samochód.

Kiedy ubezpieczenie pokrywa koszty malowania auta?

Jeśli samochód wymaga malowania wskutek wypadku/stłuczki, to koszt malowania powinien być pokryty z OC sprawcy. Oczywiście tylko wówczas, gdy szkoda zostanie zgłoszona, a sprawca jest znany. Nawet jeśli części są wymienione na nowe, poszkodowany ma prawo zażądać pomalowania ich na kolor identyczny z kolorem pojazdu.

Ubezpieczenie AC (Autocasco) daje znacznie szerszy zakres ochrony i pokrywa koszty malowania uszkodzonych elementów. Jeśli masz ubezpieczenie AC i Twój samochód wymaga lakierowania z powodu otarcia pojazdu na parkingu lub gradobicia, po prostu zgłoś ten fakt ubezpieczycielowi.

Oczywiście konieczność malowania samochodu musi powstać wskutek zdarzenia, za które Ty jako właściciel pojazdu nie odpowiadasz. Jeśli celowo uszkodzisz pojazd albo chcesz go pomalować z powodu korozji – ubezpieczenie nie pokryje takiego kosztu.

Wykupienie ubezpieczenia AC chroni Cię przed zdarzeniami losowymi, nie przed skutkami niewłaściwego użytkowania samochodu. W tym zakresie jest jednak bardzo korzystne. Możesz pokryć z ubezpieczenia koszty lakierowania, gdy:

 • Ktoś zarysuje Ci samochód, ale nie znajdziesz sprawcy.
 • Ty zarysujesz samochód np. uderzając w mało widoczny słupek.
 • Na samochód spadnie Ci gałąź albo inny ciężki przedmiot.
 • Powierzchnia karoserii zostanie uszkodzona z powodu warunków pogodowych (gradobicie).

Jak wybrać warsztat lakierniczy? Czy wybór warsztatu ma wpływ na cenę malowania auta?

Warsztat warsztatowi nierówny. Firmy oferujące lakierowanie pojazdów różnią się zarówno pod względem cen jak i jakości wykonania usługi. Warto zatem wybrać warsztat cieszący się dobrymi opiniami lub polecony przez kogoś, kto był w podobnej sytuacji. Na pewno nie zaszkodzi też wysłać pytanie o wycenę do kilku warsztatów, załączając wyraźne zdjęcia elementów, które trzeba będzie pomalować.

Najtańszy warsztat nie zawsze będzie najlepszym wyborem, ale w przypadku starszych samochodów liczy się stosunek ceny do jakości. Nie warto wydawać kilku tysięcy zł za pomalowanie auta wartego kilkanaście.

Jak sfinansować malowanie auta?

Sfinansować malowanie samochodu można na kilka sposób. Oczywiście najlepiej jest, gdy ubezpieczenie pokrywa koszty lakierowania samochodu, ale nie zawsze można na to liczyć. Jeśli więc potrzebujesz środków na lakierowanie pojazdy masz do wyboru:

 • Pożyczkę pozabankową – tak zwane chwilówki może wykorzystać na dowolny cel w tym także lakierowanie pojazdu. Ze względu na możliwość zaciągnięcia pożyczki online w bardzo krótkim czasie, może to też być dla Ciebie rozwiązanie, gdy zarysujesz komuś samochód i chcesz za to zapłacić bez zgłaszania szkody.
 • Limit na karcie kredytowej – kwota jakiej możesz potrzebować na malowanie auta mieści się w limicie jaki możesz wykorzystać na karcie kredytowej i prawdopodobnie jesteś też w stanie spłacić całość w okresie bezodsetkowym. Problem polega na tym, że trzeba zapłacić kartą.
 • Debet na koncie – może być bardziej użyteczny od karty kredytowej, ponieważ możesz wypłacić gotówkę w bankomacie, albo zrobić przelew bezpośrednio na konto lakiernika bez płacenia za to prowizji. Podobnie jak w wypadku karty kredytowej warto spłacić zadłużenie możliwie najszybciej.

Oczywiście masz też do dyspozycji kredyty gotówkowe i pożyczki ratalne. Pamiętaj jednak, że prędzej czy później trzeba będzie je spłacić. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na naprawę samochodu lub lakierowanie zarysowanych elementów, pożyczka lub kredyt mają sens, ale jeśli po prostu masz fantazję zmienić kolor auta to sfinansuj ją z własnych środków.

Polecamy przemyśleć metody pozyskania finansowania po zapoznaniu się już z kosztami malowania lub naprawy, a jeszcze przed podjęciem decyzji.

Warto wiedzieć

 • Lakierowanie samochodu kosztuje 300-1000 zł za część.
 • Malowanie samochodu w całości to koszt minimum 3000 zł (częściej ok. 6000 zł).
 • Czasami można wymienić części na nowe zamiast je lakierować i jest to tańsze.
 • Drobne zarysowania można usunąć samemu, ale poważniejsze lepiej oddać do profesjonalnego warsztatu.
 • Warsztaty bardzo różnią się cenami – w małych miejscowościach jest taniej niż w stolicy.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje malowanie zarysowanego auta?

  Na ogół od 350 zł do 2500 zł. Bardzo zależy od tego, ile elementów nadwozia zostało zarysowanych i czy pojazd ma unikalny kolor. Zwłaszcza samochody klasy premium mogą być fabrycznie pomalowane na trudny do odtworzenia kolor.

 2. Ile kosztuje malowanie progów w samochodzie?

  Malowanie progów w samochodzie osobowym może kosztować od 100 zł (tani warsztat i samochód, wykonane „przy okazji”) do nawet 1000 zł w przypadku renomowanych serwisów i drogich modeli aut.

 3. Ile kosztuje malowanie drzwi auta?

  Drzwi są stosunkowo prostym do malowania i standardowym elementem nadwozia. Koszt pomalowania jednych drzwi waha się w zakresie 300-800 zł. Przeważnie to samo dotyczy tylnych drzwi w samochodach terenowych czy przesuwanych drzwi w busach.

 4. Lakierowanie pojazdu, a jego malowanie - czy to ta sama usługa?

  Zasadniczo tak, ale nazwy lakierowanie używa się tylko w przypadku malowania pojazdu na ten sam kolor, który miał on wcześniej. Malowanie jest szerszym określeniem, ponieważ może tez oznaczać zmianę koloru. Nie ma tu jakiś sztywnych zasad językowych – możesz polakierować swój samochód na niebiesko, albo pomalować go na ten sam srebrny metalik, który miał od czasu opuszczenia fabryki.

 5. Czy warto pojechać do lakiernika w małej miejscowości?

  Jeśli jest to zaufany warsztat, to bardzo możliwe, że tak. Ceny lakierowania w małych miejscowościach są nieco niższe. Zwłaszcza jeśli masz do pomalowania kilka części, różnica może wynieść kilkaset zł.

 6. Czy lakierowanie samochodu na ten sam kolor jest tańsze?

  Tak, jest nieco tańsze, ponieważ przy zmianie koloru samochodu trzeba rozmontować część nadwozia w celu pomalowania słupków bocznych. Zwiększa to koszt całej usługi i czas potrzebny do jej wykonania.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
8 miesięcy temu

Witam ,nie wiem skąd takie ceny za element zwłaszcza po podwyżce materiałów i po pięknym nowym ładzie element za 350 zł to chyba emulsją zapożyczoną z budowy od pana Władka duże zakłady dam przykład we Włocławku audi q7 w jednym warsztacie 12,500zl w drugim 1000zł taniej 2 lata temu zaznaczę , a u dobrego garażowca to 8000zł w zaokrągleniu