Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Mamy go przy sobie w różnych sytuacjach, co sprawia, że urządzenie może być narażone na zalanie. Ponieważ kontakt z wodą może skończyć się jego uszkodzeniem, sprawdzamy, ile kosztuje naprawa zalanego telefonu i czy koszt naprawy zależy od modelu, jaki posiadasz.

Rocznie w Polsce sprzedaje się 10-11 milionów telefonów typu smartfon. Polacy kupują przede wszystkim Samsungi, ale też Huawei, Sony, iPhony, Motorola i Xiaomi. Z uwagi na mobilny charakter tych urządzeń są one narażone na różnego rodzaju uszkodzenia – w tym nieumyślne zalanie.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu w 2023 r.?

Naprawa zalanego telefonu minimalnie wyniesie 100-150 zł (nie było uszkodzeń, telefon trzeba jedynie wysuszyć i wyczyścić) do ponad 1000 zł (płyta główna do wymiany, próba odzyskania danych). W ekstremalnych przypadkach odzyskanie danych z zalanego telefonu może kosztować więcej niż nowy telefon.

To, ile kosztuje naprawa zalanego telefonu i czy warto się tego podjąć, zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia urządzenia. Woda wewnątrz smartfonu powoduje przyspieszoną erozję układów scalonych, zwłaszcza gdy telefon wciąż jest uruchomiony, czyli podłączony do źródła energii elektrycznej.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia mikrofonu i płyty głównej, części te trzeba będzie wymienić. Usługa taka jest nieproporcjonalnie droga w stosunku do ceny samego telefonu. Płyta główna jest jednak „sercem” telefonu i jej wymiana przypomina wymianę silnika w używanym samochodzie.

Od czego zależą koszty naprawy zalanego telefonu?

Koszty naprawy zalanego telefonu zależą od kilku czynników. Przede wszystkim:

 • Od marki i modelu telefonu – telefony różnią się stopniem skomplikowania i podatnością na uszkodzenia, ale bardziej od nich różnią się polityki koncernów, które je produkują. Niektóre modele bardzo trudno rozmontować, a sama naprawa poza bardzo drogim serwisem oznacza utratę gwarancji.
 • Od stopnia uszkodzenia telefonu – jeśli uszkodzeniu uległa płyta główna urządzenia, naprawa na pewno będzie droższa niż gdy pojawiła się jedynie minimalna usterka. Warto też pamiętać, że telefon, który wpadł do wody mógł zostać uszkodzony mechanicznie.
 • Serwisu – przeważnie oficjalne serwisy dużych marek jak Samsung, Sony czy Apple są dosyć drogie. Z drugiej strony niewielkie niezależne punkty naprawy telefonów, które są tańsze, nie zawsze poradzą sobie z uszkodzeniami.

Koszty odzyskania danych są zupełnie osobną kategorią. W większości wypadków z zalanego telefonu można szybko wyjąć kartę SIM i po wysuszeniu jej mieć dostęp do wszystkich danych zapisanych na niej. Z danymi zapisanymi na telefonie nie jest już tak łatwo. Ich odzyskanie może kosztować od kilkuset do ponad 2000 zł i nie zawsze jest w ogóle możliwe.

Telefony można ubezpieczyć od zalania, co oczywiści wymaga płacenia składki ubezpieczeniowej, ale w razie potrzeby redukuje koszty naprawy do 0 zł.

Jak marka i model telefonu wpływają na koszt naprawy urządzenia?

Koszty samej usługi nie różnią się tak bardzo ze względu na model i markę telefonu. Z wyczyszczeniem i wysuszeniem flagowego Sony jest tyle samo pracy co z budżetowym Huawei. W praktyce nawet koszty naprawy iPhonów nie odbiegają zbytnio od pozostałych.

W zależności od modelu i marki cena może różnić się o 100 zł. Faktycznie większe różnice zdarzają się pomiędzy różnymi punktami naprawiającymi te same telefony niż pomiędzy modelami naprawianymi przez ten sam punk serwisowy.

Przykładowo kompleksowe suszenie smartfonu będzie kosztować najczęściej w granicach 100-200 zł bez względu na markę. Oczywiście telefony Apple będą trochę droższe w naprawie od pozostałych, ponieważ trudno je rozmontować, ale są serwisy, dla których nie jest to problem.

Jakie są koszty części przy naprawie zalanego telefonu?

Prawdziwe różnice zaczynają się, gdy konieczna jest wymiana części, przeważnie mikrofonu lub płyty głównej. Podczas gdy płyty do popularnych modeli (głównie Huawei, Xiaomi, część Samsungów) mogą być dostępne za np. 400 zł, to flagowe modele Apple i Sony mogą wymagać znacznie droższej płyty, z którą zapłacisz np. 800 zł lub nawet więcej. Koszty części są główną różnicą cenową pomiędzy naprawą telefonów najwyższej klasy, a bardziej popularnymi modelami.

Mikrofon jest kolejnym elementem, który ulega uszkodzeniu przy zalaniu, ale w porównaniu z płytą główną jest stosunkowo tani i łatwy do wymiany. Podczas zalania ekran może ulec zniszczeniu jedynie w wyjątkowych wypadkach. Na ogół ten element telefonu (podobnie jak kamera) jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne niż chemiczne. Zwarcie może jednak zaburzyć przesyłanie informacji pomiędzy różnymi elementami telefonu.

Czy warto naprawiać zalany telefon?

Telefon warto naprawić, gdy koszty jego utraty znacznie przekraczają koszty naprawy. Jeśli zalejesz prawie nowy smartfon z mnóstwem wartościowych dla Ciebie danych, a naprawa zalanego telefonu będzie polegać głównie na suszeniu, bez konieczności wymiany części – to na pewno warto.

Z kolei, gdy jedną możliwością naprawy urządzenia będzie wymiana płyty głównej, a Ty masz już ten telefon od kilku lat i nie przechowujesz na nim zbyt wartościowych danych, to lepiej będzie kupić nowy. Naprawa telefonu po zalaniu nie przywraca mu sklepowej wartości, a może kosztować nawet 50% tego co nowy model tej samej klasy.

Wyjątkowa sytuacja zdarza się, gdy masz ubezpieczenie telefonu od zalania – wtedy na pewno opłaca Ci się z niego skorzystać, przecież płacisz za nie składki. Pamiętaj jednak, że gwarancja producenta nie pomaga w przypadku zalania.

Jak odzyskać dane z zalanego telefonu?

Z telefonem warto udać się do punktu, który się w tym specjalizuje. Diagnoza w takich miejscach jest przeważnie bezpłatna, a pracownicy potrafią jasno przedstawić jakie są koszty i szanse na odzyskanie danych. Trzeba wziąć pod uwagę, że telefony korzystają z dysków optycznych i czasami odzyskanie danych z uszkodzonego urządzenia jest po prostu niemożliwe.

Nawet jeśli okaże się, że serwisanci są w stanie pomóc, może to kosztować 500-2000 zł i potrwać ponad tydzień.

Raczej nie należy zgrywać danych z telefonu, który właśnie został zalany – zalany telefon w użyciu koroduje szybciej i ma dużo większa szansę na poważne uszkodzenie. Nawet jeśli nie możesz odłączyć go od baterii, funkcjonalności telefonu powinny być wstrzymane.

Czy opłaca się naprawiać zalany telefon?

Opłacalność zależy od ceny nowego telefonu, potencjalnych kosztów naprawy i danych, które masz zapisane na zalanym smartfonie. Niemal zawsze opłaca się odzyskać dane, jeśli tylko jest to fizycznie możliwe. Na telefonach mamy zapisane numery kontaktowe, zdjęcia, podręczne pliki, klucze logowania do wielu różnych systemów i aplikacji, a czasem tez istotne nagrania i dokumenty.

Jeśli jednak regularnie robisz backup i wskutek zalania telefonu nie stracisz żadnych istotnych danych, to policz czy na pewno opłaca się go ratować. Naprawa telefonu bywa niewiele tańsza niż kupienie sprawnego urządzenia, a nie da się ukryć, że smartfony i tak nie są zbytnio trwałe.

Czasami koszt jest niewielki mimo wysokiej ceny samego telefonu. Wtedy warto go ponieść i jeszcze przez rok czy dwa używać uratowanego modelu. Jest to raczej wyjątek niż reguła.

Żeby nie ponosić nadmiernych kosztów w razie, gdyby telefon wpadł Ci do wody, zadbaj o zabezpieczenie swoich danych i kontaktów. To najprostszy rodzaj ubezpieczenia. Naprawa telefonu po zalaniu czasami kosztuje zbyt wiele, by było to opłacalne, ale dane są zawsze warte naszej uwagi.

Co dzieje się z telefonem po zalaniu?

Zalanie telefonu oznacza sytuację, gdy woda dostała się do środka obudowy telefonu. Większość urządzeń tego typu nie jest szczelna i gdy wpadną do wody, zalewa ona ich wnętrze. Ponieważ woda przewodzi prąd, to dotykając różnych elementów elektronicznych powoduje zwarcie. Może ono być przyczyną „spalenia się” podzespołów, zwłaszcza płyty głównej i mikrofonu.

Ponadto sama obecność wody w urządzeniu stale będącym po napięciem (czyli podłączonym do baterii) powoduje błyskawiczną korozję metalowych elementów. Nawet metale normalnie odporne na rdzewienie mogą korodować w środowisku wodnym, gdy są pod wpływem energii elektrycznej.

Nawet krótkotrwałe zalanie telefonu skutkuje koniecznością usunięcia osadów za pomocą specjalnych preparatów i urządzeń płuczących wykorzystujących ultradźwięki. Dlatego czyszczenie smartfonu musi poprzedzać właściwą naprawę zalanego telefonu. Jeśli pozostawi się je podłączone do baterii i pominie suszenie telefonu, jedyną możliwością naprawy urządzenia będzie wymiana płyty głównej.

Jak sfinansować naprawę telefonu lub zakup nowego?

Koszty naprawy telefonu lub zakupu nowego mogą być znaczne. Iphone 14 może kosztować nawet 10 000 zł, a Sony XPERIA 5 500 zł. To kwoty, na które mogą sobie pozwolić osoby bardzo dobrze zarabiające i gotowe zapłacić za takie urządzenie. Przeciętnej klasy smartfony można kupić za ok. 1000-1500 zł.

Nawet ta druga kwota, może przekroczyć możliwości kupującego, gdy konieczność zakupu nowego telefonu pojawi się nagle. Na szczęście możliwości sfinansowania zakupu nowego telefonu jest sporo. Można do nich zaliczyć:

 • Zakup na raty – zarówno oficjalni dystrybutorzy jak i znane sieci handlowe oferują rozłożenie płatności za smartfony na raty.
 • Karta kredytowa – wykorzystanie limitu na karcie kredytowej, żeby kupić smartfona ma największy sens, gdy jesteś w stanie całkowicie spłacić kartę w okresie bezodsetkowym. Najlepsze karty znajdziesz na stronie [wstaw]
 • Pożyczka – pożyczki pozabankowe możesz wykorzystać na dowolny cel, w tym także zakup elektroniki.
 • Kredyt gotówkowy – wbrew pozorom banki udzielają mikrokredytów na kwoty od 500 do kilku tysięcy zł bardzo szybko i bez zbędnych formalności. Coraz częściej umowę można zawrzeć online. Najlepsze kredyty znajdziesz w naszej porównywarce [wstaw]

Wszystkie te sposoby, oprócz zakupu na raty możesz też wykorzystać do sfinansowania naprawy telefonu.

Warto wiedzieć

 • Naprawa telefonu po zalaniu kosztuje najczęściej od 100 zł do 1500 zł.
 • Koszt naprawy zależy od stopnia uszkodzenia, wymienianych części i marży serwisu.
 • Wymiana telefonu może być bardzie opłacalna niż jego ratowanie, jeśli nie masz na nim wartościowych danych.
 • Możesz korzystać z autoryzowanego serwisu, ale pamiętaj, że lokalne punkty usługowe maja więcej doświadczenia.
 • Nie używaj telefonu po zalaniu, póki nie zostanie wysuszony i wyczyszczony.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak długo trwa naprawa zalanego telefonu?

  Większość serwisów jest w stanie wykonać usługę w ciągu 1-3 dni roboczych, ale wyjątkowo poważnie uszkodzone lub unikalne telefony mogą spędzić w naprawie nawet dwa tygodnie. Zwłaszcza jeśli trzeba do nich sprowadzić części.

 2. Co najczęściej ulega zniszczeniu po zalaniu telefonu?

  Bardzo często pojawia się korozja, uszkodzeniu może też ulec płyta główna telefonu. Kolejnym elementem, który źle znosi wodę jest mikrofon.

 3. Czy zalany telefon zawsze da się naprawić?

  Nie. Zdarzają się przypadki, w których dane są bezpowrotnie tracone, a zamiast naprawiać stary telefon bardzie opłaca się kupić nowy.

 4. Ile kosztuje naprawa zalanego iPhone’ a?

  Koszt jest podobny jak w przypadku innych telefonów – od 200 zł za wysuszenie do ok. 1000 zł za wymianę płyty głównej. Samodzielny zestaw naprawczy kosztuje nieco ponad 200 zł. Telefony tej marki jest najtrudniej uratować po zalaniu, ponieważ de facto nie można ich odłączyć od zasilania

 5. Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu Samsung?

  Koszty naprawy zalanego telefonu Samsung nie odbiegają zbytnio od typowych. Za czyszczenie i kompleksowe suszenie smartfona zapłacisz 100-200 zł, a za wymianę płyty głównej 500-1000 zł. Koszt płyty jest bardzo zależny od modelu – im nowszy Samsung tym droższa płyta.

 6. Gdzie szukać pomocy po zalaniu telefonu?

  Zacznij od wyłączenia telefonu i wyjęcia z niego karty SIM. Wykorzystaj inne urządzenie do znalezienia serwisu w pobliżu – im szybciej tym lepiej. Lokalne serwisy uratowały wiele telefonów. Do autoryzowanego punktu naprawy telefonów jedź, zwłaszcza gdy jest to telefon na gwarancji.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments