Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje odrobaczenie psa i kota?

Sprawdzamy ile kosztuje odrobaczenie psa i kota, szczepienia dla nich, a także zabiegi weterynaryjne. Uwzględniamy też ceny tańszych zamienników za droższe leki na odrobaczenie psa.

W Polsce mamy po ponad 6 milionów psów i ponad 4 miliony kotów domowych. Zdecydowana większość z nich to zwierzęta wychodzące, a więc też narażone na pasożyty.

Ile kosztuje odrobaczenie psa?

Odrobaczenie psa kosztuje od 7 zł plus koszt przesyłki leku, do nawet ponad 120 zł. Bardzo wiele zależy od wielkości samego psa. Ilość środka dobiera się w zależności od wagi psa. Dla bardzo małych psów, takich jak ratlerki i chihuahua wystarczy kupić jedną tabletkę, ale nie podaje się jej całej. Tak małe psy mogą potrzebować jedynie 1/2 lub nawet 1/4 tabletki. Tymczasem ogromne dogi niemieckie czy owczarki kaukaskie będą potrzebować tych tabletek przynajmniej kilka. Różnica wagi pomiędzy najlżejszym i najcięższym psem może być czterdziestokrotna.

Występują różne środki odrobaczające, które mają zasadniczo bardzo podobne działanie, ale inne ceny. Oprócz najbardziej znanych leków można kupić ich tańsze zamienniki.

Oczywiście można odrobaczyć psa u weterynarza, co podniesie koszt całej operacji o ok. 50-100 zł. Nie jest to duży koszt, póki sprawa dotyczy tylko jednego psa. W przypadku większej liczby czworonogów w domu, koszty odrobaczenia wszystkich odpowiednio wzrosną. Tańsza będzie w tym przypadku aplikacja tabletki swoim pupilom osobiście.

Na ogół tyle samo kosztuje odrobaczenie szczeniaka co dorosłego psa, przynajmniej w przeliczeniu na kilogram.

Ile kosztuje odrobaczanie kota?

Tabletki na odrobaczenie kota mogą kosztować ok. 20 zł. Warto jednak pamiętać, że może cena będzie się różnić w zależności od wielkości kota. Nie ma tu takich skrajności jak w przypadku psów, ale warto dobrać tabletki do wagi kota przed podaniem. Najtańsze będą nawet po ok. 10 zł. Oczywiście tabletki są głównie dla osób, które wiedzą jak przekonać swojego kota do połknięcia tabletki.

Stosunkowo często stosuje się maść lub pastę odrobaczającą, którą wciera się w kark kota. Opakowanie kosztuje do 20 zł. Przeważnie można je nabyć w zwykłym sklepie zoologicznym.

Podobnie jak w przypadku psów, można udać się do weterynarza w celu odrobaczenia kota, co będzie kosztować dodatkowe 50-100 zł, ale nie jest to konieczne.

Koty buszujące w półdzikich terenach, które piją wodę z różnych źródeł mają większe szanse na nabawienie się problemów z pasożytami czy też łapanie kleszczy oraz pcheł, więc warto dostosować częstotliwość odrobaczania kota do jego zachowania. Niektóre koty warto odrobaczać nawet 4 razy w roku.

Ile kosztuje odrobaczanie innych zwierząt domowych?

Odrobaczenie może być konieczne także w przypadku innych zwierząt domowych, takich jak fretki, szczury, oposy czy świnki wietnamskie. Są to jednak mało popularne w Polsce zwierzęta i rynek produktów dla nich jest bardzo ograniczony.

Wyjątkiem są świnki morskie (kawie domowe), które trzeba odrobaczać co kilka miesięcy ponieważ wraz z zieleniną zjadają też pasożyty. Środki odrobaczające dla świnek kosztują kilkanaście do kilkudziesięciu zł za opakowanie. Wystarcza ono na jednorazowe odrobaczenie 2-3 świnek. Preparat wciera się w grzbiet świnki.

Zwierząt niewychodzących przeważnie nie trzeba w ogóle odrobaczać. Pozostałe warto skonsultować z weterynarzem – zdecydowanie nie zaleca się podawania psich preparatów innym zwierzętom bez sprawdzenia u specjalisty czy to dobry pomysł.

Odrobaczenie zwierząt może kosztować od 10 do 100 zł i trudno nam podać bardziej precyzyjny przedział ze względu brak rozwiniętego rynku produktów przeznaczonych dla mniej typowych zwierząt. Także szukanie weterynarza, który zna się na zwierzętach innych niż psy, koty i konie może być trudne. Zwłaszcza żółwie, węże i ptaki ozdobne są pod tym względem nieco dyskryminowane.

Ile kosztuje konsultacja u weterynarza?

Koszty konsultacji weterynaryjnej zaczynają się od 70 zł, trzeba jednak spodziewać się wyższych kosztów do ok. 150 zł. Dodatkowo płatny będzie przyjazd weterynarza do domu. Taka usługa może kosztować łącznie 250-300 zł. Bardzo często w cenie konsultacji może być wykonany prosty zabieg, jak usunięcie drzazgi czy podanie kropli.

Przynajmniej raz na kilka lat warto udać się do weterynarza nawet ze zdrowym zwierzakiem. Czasami doświadczone oko będzie w stanie łatwiej wyłapać początek problemów zdrowotnych, na etapie, gdy można jeszcze im zapobiec. Dotyczy to przede wszystkim ras psów i kotów z genetyczną skłonnością do zapadania na pewne typy chorób.

Czy psy i koty trzeba odrobaczać?

Regularne odrobaczanie psów zapobiega rozwijaniu się w jego ciele robaków. Wychodzące zwierzęta, w tym większość psów i kotów są narażone na pasożyty takie jak tasiemce. Nawet przebywające wyłącznie w domu koty okazjonalnie mają kontakt z czymś przyniesionym z zewnątrz. Dlatego warto odrobaczać zwierzęta domowe mniej więcej raz do roku, a podwórkowe nawet dwa razy do roku. Pierwsze odrobaczenie szczeniaka można przeprowadzić ok. 3-5 tygodnia życia pieska. Potem najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Jeśli pies lub kot zdradzają objawy choroby układu pokarmowego, może to oznaczać konieczność wizyty u weterynarza i mieć związek z robakami. Na pewno obecność krwi w odchodach zwierząt powinna skłonić właściciela do niezwłocznej wizyty u weterynarza, w niektórych wypadkach mogą to być poważne choroby zagrażające życiu pieska czy kota.

Polecamy regularnie odrobaczać psy i koty. Odrobaczanie psa czy kota nie jest drogie, a znacznie zwiększa szansę na to, że pupil dożyje sędziwego wieku. Oprócz tego regularne odrobaczenie kota czy psa zapobiega problemom zdrowotnym, które są uciążliwe również dla właściciela – nie chcesz, by Twój zwierzak chorował.

Ile kosztują zabiegi weterynaryjne dla zwierząt?

Ceny zabiegów weterynaryjnych są oczywiście znacznie wyższe niż proste odrobaczenie psa czy kota, ale ceny nie są tak straszne, jak w przypadku usług medycznych dla ludzi.

 • Szczepienia – Zaszczepić swojego psa możesz za 40 do 150 zł, w zależności od choroby. Stosunkowo tanie są szczepienia na wściekliznę.
 • Wykonanie badania – Badanie krwi, moczu lub kału zwierzęcia to koszt ok. 75-200 zł, przy czym najczęściej kwota oscyluje wokół 100 zł. Oczywiście cena rośnie, gdy przeprowadza się kilka badań jednocześnie.
 • Badanie USG – Przeważnie kosztuje tyle co inne badania. Najczęściej spotkasz się z kwotami 100-150 zł.
 • Tomografia komputerowa – Badanie rzadko wykonywane na zwierzętach i wymagające podania leków nasennych. Może kosztować ponad 1500 zł.
 • Sterylizacja zwierzaka – Koszty sterylizacji zależne są od wielkości zwierzęcia. Właściciele kotów i małych psów zapłacą od 200 do 450 zł. Najdroższa jest sterylizacja suczek dużych ras psów, która może kosztować nawet ponad 1000 zł.
 • Operacja wycięcia guza – Konieczność usunięcia guza zdarza się u zwierząt rzadko, ale jeśli jest konieczna, może kosztować 1000 zł i więcej. Zależy od sytuacji i samego zwierzaka.

Całe leczenie weterynaryjne będzie oczywiście droższe niż sam zabieg ze względu na wizyty kontrolne, leki i rehabilitację zwierzaka, ale przykładowe ceny pomogą Ci się zorientować z jakimi kwotami przyjdzie się zmierzyć.

Porównanie kosztów opieki weterynaryjnej w różnych miastach pokaże oczywiście różnice na niekorzyść Warszawy czy Krakowa, ale nie będą one aż tak duże, żeby opłacało się uprawiać turystykę weterynaryjną.

Jak sfinansować leczenie psa i kota?

Jeśli twój kochany zwierzak ma poważny problem zdrowotny nie wahaj się wydawać pieniędzy na jego leczenie (tak samo na swoje). Leczenie zwierząt jest tańsze niż wykonanie tych samych zabiegów w przypadku ludzi. Jeśli jednak zabraknie Ci środków, możesz poratować się pożyczką-chwilówką, lub użyć limitu na karcie kredytowej.

Wybór produktu ułatwią Ci nasze porównywarki.

 • Karty kredytowe  Finanse Rankomatkarta kredytowa to rezerwowe środki, ale też możliwości takie jak cashback za zakup paliwa i zakupy w niektórych sieciach sklepów.

Regularne wizyty u weterynarza, szczepienie, odrobaczanie i leczenie w razie poważniejszych przypadłości to element dbałości o zwierzęta domowe. Takie podejście zapewni cieszenie się z towarzystwa ulubionego zwierzaka dłużej.

Warto wiedzieć

 • To ile kosztuje odrobaczenie pas zależy od jego wagi.
 • Na odrobaczenie stosuje się tabletki lub maści wcierane w skórę zwierzęcia.
 • Nawet koty i psy domowe warto odrobaczyć raz w roku.
 • Świnki morskie trzeba odrobaczać co kilka miesięcy.
 • Środki na odrobaczenie kosztują od 10 zł – 100 zł, średnio ok. 25 zł.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje odrobaczenie u weterynarza?

  Odrobaczenie u weterynarza to usługa płatna zazwyczaj 50-70 zł, maksymalnie ok. 100 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty leku dla danego zwierzęcia, które są zależne od jego gatunku i wielkości.

 2. Ile kosztuje tabletka na odrobaczenie dla małego psa?

  Oczywiście zależy co rozumiemy przez małego psa, ale na ogół w granicach 15-30 zł. Na rynku są nawet tańsze zamienniki, kosztujące ok. 6-8 zł, ale koszty przesyłki mogą być w tym wypadku wyższe niż samej tabletki.

 3. Ile kosztuje tabletka na odrobaczenie dla kota?

  Ceny zaczynają się od ok 10 zł (znaleźliśmy nawet zamienniki droższych leków za 7 zł), a kończą na 20-30 zł. Nie są to więc duże kwoty. Jeśli Twój kot aktywnie walczy z tabletkami, masz do wyboru jeszcze maści odrobaczające, które też kosztują ok. 20 zł.

 4. Ile kosztuje tabletka na odrobaczenie dla dużego psa?

  Potrzebna ilość środka odrobaczającego zależna jest wagi czworonoga, toteż duże znaczenie ma, co rozumiemy jako „dużego psa”. Tabletka dla 20 kg husky będzie kosztować ok. 30-40 zł przy droższych lekach i 12-15 zł stosując tańszy zamiennik, podczas gdy 80 kilogramowy bernardyn będzie wymagał środka za odpowiednio 120-150 zł lub jedynie 35-40 zł.

 5. Czy kota trzeba odrobaczać u weterynarza?

  Nie, nie ma takiej potrzeby. Środek odkażający można zaaplikować kotu w domu, osobiście, bez konieczności zabierania go do weterynarza i narażania na dodatkowy stres. Zwłaszcza, że koty w nieznanych sobie miejscach potrafią się bardzo bronić przed interwencją.

 6. Czy psa trzeba odrobaczać u weterynarza?

  Nie, nie ma takiej potrzeby. W większości wypadków zwierzakom można podać środki odrobaczające w domu, bez narażania ich na dodatkowy stres. Nie potrzeba do tego pomocy weterynarza, ani żadnej specjalistycznej aparatury.

 7. Czy regularne odrobaczanie psa jest konieczne?

  Raczej tak. Pies zjada rzeczy takiej jak trawa czy owady nawet jeśli wychodzi się z nim jedynie na krótkie spacery. Lepiej nie ryzykować zarażenia pasożytami. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments