Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje operacja nosa?

Korekcja nosa wykonywana jest przeważnie w celu poprawy wyglądu i ogólnego samopoczucia pacjenta. Nos idealny potrafi jednak słono kosztować. Sprawdzamy ile w 2023 r. kosztuje zabieg, który wykona specjalista chirurgii plastycznej.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej w Polsce to powiększanie piersi, liposukcja (odsysanie tłuszczu) i korekta powiek. Poprawienie kształtu nosa jest zabiegiem zaliczanym do tych mniej popularnych, ale dostępnym bez problemu w całym kraju.

Czy warto zrobić operację nosa

Operacja plastyczna nosa może z jednej strony bardzo poprawić Twój wygląd i samopoczucie, z drugiej natomiast pomóc Ci pozbyć się faktycznych dolegliwości. Jeśli więc w Twoim przekonaniu taki zabieg jest Ci potrzebny, na pewno warto się na niego zdecydować po konsultacji z lekarzem.

Nie warto natomiast robić jej na siłę z powodu drobnej niedoskonałości. Kształt nosa może być różny, a ścisłe dopasowywanie się do przyjętych norm estetycznych nie jest zdrowe, zwłaszcza gdy musisz za to zapłacić kilka tysięcy zł.

Oczywiście odrębnym tematem jest tu korekcja nosa wynikająca ze wskazań medycznych. Jeśli masz przekrzywioną przegrodę nosową, albo wadę powodującą problemy z oddychaniem – operuj. W takiej sytuacji cenę zabiegu pokryje NFZ, a Ty usuniesz dyskomfort związany z wiecznie zatkanym nosem.

Ogólna zasada jest taka, że najpierw skonsultuj się z lekarzem, a potem decyduj czy operacja plastyczna jest Ci potrzebna.

Na czym polega operacja nosa?

Operacja nosa może oznaczać jeden z kilku różnych zabiegów chirurgii plastycznej. Wszystkie one mają na celu poprawę wyglądu pacjenta, ale mogą też usuwać trudności natury medycznej, np. ułatwiać oddychanie, udrażniać nos, zmniejszać ryzyko infekcji. Operacja plastyczna nosa może zarówno przywrócić właściwy wygląd pacjenta, np. nos utracony w wyniku wypadku, jak też zmienić wrodzony wygląd nosa.

Operacja nosa – na czym polega?

W zależności od potrzeb operacja może polegać na:

 • Usunięciu części kości nosowej – Jeśli kość nosowa jest zbyt rozrośnięta, nos może mieć garb, a w skrajnych wypadkach nawet utrudniać widzenie. Przycięcie kości nosowej pozwala w takiej sytuacji zmniejszyć nos i nadać mu bardziej atrakcyjny wygląd. Jest to jeden z popularniejszych zabiegów plastycznych.
 • Nastawieniu kości nosa – Nos może zostać zdeformowany pod wpływem silnego uderzenia i jeśli zrośnie się w takiej formie, wymagać operacji. Operacja plastyczna nosa polega w tym wypadku na ponownym złamaniu kości i ustawieniu jej prawidłowo umożliwiając powrót do pierwotnego wyglądu.
 • Wyprostowaniu przegrody nosowej – Krzywa przegroda nosowa może być wadą wrodzoną, która zwiększa ryzyko niektórych chorób i powoduje zatykanie się nosa. Zabieg jej wyprostowania to septoplastyka – jest refundowany przez NFZ. Warto sprawdzić czy nie masz krzywej przegrody, jeśli cierpisz na częste zapalenie zatok lub masz problemy z drożnością nosa.
 • Zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych – Przerośnięte małżowiny nosowe mogą utrudniać oddychanie i zwiększać ryzyko infekcji. Zabieg ich poprawienia jest refundowany przez NFZ i nazywa się konchoplastyką.
 • Nabudowaniu nosa dodatkową tkanką – W przypadku osób, które częściowo straciły nos, lub u których nos nie rozwinął się prawidłowo, możliwe jest przeszczepienie fragmentów chrząstki z innej części ciała i w ten sposób przywrócenie prawidłowego wyglądu.
 • Przeszczepie skóry – Jeśli skóra na nosie uległa uszkodzeniu np. w wyniku poparzenia, możliwe jest dokonanie przeszczepu i operacyjne przywrócenie pierwotnego wyglądu.
 • Innych zabiegach – Chirurgia plastyczna pozwala zmienić wygląd nosa w zakresie takich szczegółów jak jego szpiczastość, odległość między dziurkami nosa czy kolor skóry. Tego typu zabiegi są przeważnie dość proste, ponieważ nie wymagają naruszenia kości nosowej.

To ile kosztuje operacja plastyczna nosa, może być zależne od rodzaju zabiegu. Oczywiście, jeśli do zrobienia jest kilka zabiegów, najlepiej przeprowadzić je jednocześnie.

Etapy operacji nosa

Przeważnie kolejne etapy zabiegu wyglądają następująco:

 1. Podanie narkozy, czyli znieczulenie pacjenta – przeważnie operacje wykonuje się na znieczuleniu ogólnym, czyli pacjent jest uśpiony na czas operacji,
 2. Wykonanie nacięcia wewnątrz nosa
 3. Faktyczna operacja – przeważnie usuwanie nadmiaru tkanek
 4. Ukształtowanie nosa – w zależności od zabiegu pacjent może mieć naciągniętą skórę, usunięty jej nadmiar, wyprofilowany czubek nosa.
 5. Zszycie ran – w wyniku korekcji nosa powstaje konieczność założenia przynajmniej kilku szwów
 6. Założenie opatrunku – jest to specjalistyczny opatrunek, często zaopatrzony w zewnętrzną szynę mocującą.Warto pamiętać, że bezpośrednio po operacji nos nie wygląda tak jak powinien, ponieważ może być opuchnięty i pozszywany. Swój docelowy wygląd osiąga po zdjęciu szwów i całkowitej regeneracji. W przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów pełna regeneracja kości (zwłaszcza u osób po 40 roku życia) może potrwać kilka miesięcy.

Czy operacja nosa jest bezpieczna?

Plastyka nosa jest w większości wypadków bezpieczną i nie powodującą powikłań operacją. W wyjątkowych przypadkach zdarzają się: krwawienie pooperacyjne, obrzęk nosa, pogorszenie drożności nosa, zakażenie, martwica skóry nosa lub perforacja (przedziurawienie) w przegrodzie nosa. Aktualnie wysoki poziom techniki medycznej sprawia, że wspomniane powikłania zdarzają się coraz rzadziej.

Warto wziąć je jednak pod uwagę, decydując się na operację za granicami kraju. Popularnym błędem jest uprawianie turystyki plastycznej do krajów, gdzie operacje nosa są po prawdzie tańsze, ale mniej bezpieczne. Takie zagraniczne kliniki operując turystów często nie biorą odpowiedzialności za błędy medyczne, a same operacje przeprowadzane są w pośpiechu.

W obrębie Unii Europejskiej wtórna korekcja nosa jest uważana za bezpieczny zabieg. Specjalista od chirurgii plastycznej poinformuje o potencjalnym ryzyku, na ogół jednak korekcja nosa jest raczej zabiegiem estetycznym niż prawdziwie ryzykowną dla klienta operacją.

Ile kosztuje operacja nosa w 2023?

Operacja plastyczna nosa może kosztować od 5000 zł (stosunkowo proste zabiegi) do 20 000-25 000 zł (całkowita zmiana wyglądu nosa w renomowanej klinice). Koszty uzależnione są zarówno od ośrodka, w którym operacja zostanie przeprowadzona, jak też od stopnia skomplikowania operacji.

Zanim zdecydujesz się na operację nosa, sprawdź ceny w kilku klinikach w całej Polsce i skonsultuj się z lekarzem. Wyznacznikiem wyboru powinna tu być jakość, więc cena za zabieg w prywatnej klinice może być spora. Tu jednak nie warto oszczędzać. Chcesz zapłacić za usługę wysokiej jakości, która poprawi Twój wygląd i samopoczucie.

Natomiast w przypadku operacji refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, koszty wyniosą 0 zł, ale czas oczekiwania będzie bardzo długi. Poza przypadkami ratującymi życie (które rzadko występują w przypadku korekty nosa) na zabieg tego typu trzeba czekać od 5 miesięcy do nawet półtora roku.

Od czego zależą koszty operacji?

Koszty operacji plastycznej nosa zależą po pierwsze od tego jak dużej poprawki on potrzebuje, czyli od zakresu operacji, a po drugie od miejsca, gdzie wykonuje się zabieg. Korekta nosa jest operacją plastyczną, w większości wypadków wykonywaną w prywatnych klinikach, które mogą ustalać własne cenniki. Cena identycznej operacji może być w dwóch klinikach różnić się nawet o kilka tysięcy zł.

Czy można zrobić operację nosa na NFZ

Można, jeśli są ku temu wskazania medyczne. Na NFZ można wykonać zabiegi chirurgii plastycznej jedynie w wyjątkowych przypadkach. NFZ refunduje:

 • Naprawę krzywej przegrody nosa – przekrzywiona przegroda nosowa może być wadą wrodzoną, która utrudnia oddychanie, zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego i powoduje uczucie ciągłego zatkania nosa. Jest zabiegiem w 100% refundowanym.
 • Przycięcie przerośniętych małżowin nosowych – przerośnięte małżowiny nosowe powodują nieżyt nosa i zwiększają ryzyko zapadania na choroby układu oddechowego. Można je poprawić zabiegiem refundowanym przez NFZ.
 • Plastyka powypadkowa – operacja może być konieczna z powodu wypadku, który nie tylko oszpecił pacjenta, ale też np. spowodował problemy z oddychaniem.

Nie da się natomiast na NFZ wykonać zabiegów medycyny estetycznej – te wykonywane są jedynie prywatnie i nie wynikają z problemów zdrowotnych.

Pożyczka na operację nosa – czy to się opłaca?

Ogólnie nie polecamy zadłużania się z powodów estetycznych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że od tej reguły mogą istnieć wyjątki. Koszty operacji nosa mogą się w dłuższym okresie zwrócić, jeśli osoba, która ją wykonała odzyska dzięki temu pewność siebie, chęć do działania i znajdzie lepszą pracę niż miała do tej pory.

Operacje plastyczne nosa mocno zmieniają wygląd, zwłaszcza to jak widzisz się w lustrze. Jeśli więc czujesz, że zabieg jest Ci niezbędny i zdecydowanie poprawi jakość Twojego życia, możesz przemyśleć kredyt gotówkowy (Oferty możesz porównać na stronie Finanse Rankomat) lub pożyczkę ratalną.

Warto wiedzieć

 • Korekta nosa jest zabiegiem estetycznym – szybkim i bezpiecznym.
 • Kształt nosa można zmienić u osób od ok. 14-16 roku życia, choć sam zabieg lepiej przeprowadzić już po ukończeniu pełnoletności.
 • Operację przeprowadza się na znieczuleniu ogólnym.
 • NFZ finansuje tylko operacje wskazane medycznie, a estetycznych już nie.
 • Na operację wydasz od 5000 zł w górę.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak zrobić operację nosa na NFZ?

  Żeby zrobić plastykę nosa na NFZ, trzeba mieć wskazanie medyczne. Będzie tak m.in. w przypadku krzywej przegrody nosowej (septoplastyka), przerośniętych małżowin usznych (konchoplastyka) i uszkodzeń nosa powstałych w wypadku. Trzeba się z taką sprawą zgłosić, zapisać i odczekać średnio ponad rok na operację.

 2. Ile kosztuje zabieg pomniejszenia nosa?

  Przeważnie korekcja nosa na mniejszy kosztuje ok. 5000 zł lub więcej. W zależności od kliniki może to być nawet 10 000 zł.

 3. W jakim wieku można zrobić operację nosa?

  Rozwój kości nosa jest ukończony w 90% (co pozwala wykonać operację) u dziewczynek w wieku 13-14 lat i chłopców 15-16 lat. Poza skrajnymi przypadkami lepiej jednak poczekać do 18 roku życia i pozwolić młodemu człowiekowi zdecydować czy potrzebuje innego nosa.

 4. Jakie jest ryzyko operacji nosa?

  Główne ryzyko dotyczy tymczasowych problemów zdrowotnych takich jak: krwawienie z nosa, opuchlizna, nieżyt nosa, utrudnienia w aktywności fizycznej. Ryzyko faktycznych powikłań jest bardzo niskie.

 5. Jakie są dodatkowe koszty operacji?

  Oprócz samej operacji trzeba przygotować się na wizyty kontrolne i konsultacje zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Wstępna konsultacja może kosztować około 150-250 zł.

PORÓWNAJ KREDYTY
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments